مگا فرودگاه استانبول، بزرگ ترین سینگل ترمینال دنیا

مگا فرودگاه استانبول، بزرگ ترین سینگل ترمینال دنیا

جدیدترین، مدرن ترین و بزرگ ترین فرودگاه ترکیه که در 29 اکتبر 2018، در سالگرد 95 سالگی سازماندهی ترکیه به بهره برداری رسید، در حومه بزرگ ترین شهر ترکیه – استانبول – توسّط iGA ساخته شده است. فناوری های هوشمند روز دنیا در ساخت این فرودگاه مدرن به کار گرفته شده است. نخستین پروازها در این فرودگاه در فوریه 2019 انجام خواهد شد. هزینه ساخت فاز اول این فرودگاه بزرگ، در مجموع 10 بیلیون یورو (1.2 بیلیون دلار) بر آورد شده است. گفته شده است که پس از پیشرفت کاری بیشتر، در سال 2023 فرودگاه آتاتورک استانبول دیگر به عنوان یک فرودگاه خصوصی به کار خود ادامه دهد.

مگا فرودگاه استانبول ترکیه

مگا فرودگاه استانبول که مساحتی بالغ بر 11 میلیون فوت مربع را در بر دارد، بزرگ ترین سینگل ترمینال (single terminal) دنیا است و در بخش اروپایی استانبول ساخته شده است. ساخت این پروژه بزرگ که تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل هوایی ترکیه دارد، با همکاری حدود 35000 نفر، از جمله 3000 مهندس و کارمند اداری صورت گرفت.  تیم ساخت و ساز این پروژه امیدوار است که این فرودگاه که فرصت های شغلی جدیدی را فراهم آورده و تحول بزرگی در اقتصاد ترکیه دارد،  به یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان تبدیل شود.

با اینکه برخی معتقدند ساخت این فرودگاه باعث جنگل زدایی توده ای شده است، سازندگان اعتقاد دارند این فرودگاه با قابلیت باز یافت و استفاده از آب باران را دارد و به همین خاطر آن را فرودگاه سبز (green airport) نامیده اند.

مگا فرودگاه استانبول بزرگترین فرودگاه ترکیه

اهداف ساخت مگا فرودگاه ترکیه

پروژه ساخت این فرودگاه با این هدف که شهر توریستی استانبول یکی از بزرگ ترین فرودگاه های دنیا را در خود جای داده باشد انجام گرفت؛ علاوه بر این، از دیگر اهداف ساخت این فرودگاه رقابت با خطوط هوایی اروپای شرقی، خاور میانه، آسیای غربی و به ویژه دبی بوده است. از طرف دیگر، تقاضای حمل و نقل هوایی در ترکیه به سرعت در حال افزایش است و تقاضای استفاده از فرودگاه های استانبول که می توانند از این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه انتقالی استفاده کنند نیز به سرعت در حال افزایش است؛ بنابراین ساخت چنین فرودگاه بزرگی الزامی به نظر می رسد.

مگا فرودگاه استانبول بزرگترین فرودگاه جهان

مشخصات فرودگاه جدید استانبول

با توجه به اینکه این فرودگاه در زمره 20 فرودگاه پر تردد جهان است، پیش بینی می شود یکی از شلوغ ترین راه های هوایی جهان را به خود اختصاص دهد. مشخصات فرودگاه جدید استانبول به شرح زیر است:

  • در حال حاضر ظرفیت 90 میلیون مسافر در سال را دارد (این ظرفیت در سال 2023 به 150 میلیون نفر و در سال 2028 به 200 میلیون مسافر خواهد رسید).
  • در حال حاضر دارای سه باند فرودگاهی که پیش بینی شده پس از چند سال به دو برابر افزایش یابد.
  • مجهز به چرخ دستی های هوشمند با قابلیت شارژ.
  • پس از راه اندازی کامل، این فرودگاه قادر خواهد بود در هر ساعت 35 بار پرواز و فرود داشته باشد (در حالیکه در فرودگاه آتاتورک تنها 5 بار در ساعت پرواز و فرود رخ می دهد).
  • مجهز به فروشگاه دیجیتالی.
  • دارای دستگاه های سیّار وصول پول و نقد کردن پول.
  • سیستم هولوگرام سه بعدی (تصویر سه بعدی که توسط دخالت پرتوهای نور از یک لیزر یا دیگر منبع نور منسجم تولید می شود).
  • ضبط و تجزیه و تحلیل ویژگی های روحی و رفتاری هر شخص، به منظور ارزیابی یا پیش بینی قابلیت های او جهت کمک به شناسایی افراد.
  • وجود نرم افزارهای هوشمند؛ به عنوان مثال نرم افزار "Magic Mirror" به مشتریان اجازه خواهد داد که ببینند ساعت ها، لباس ها یا محصولات آرایشی در بدن یا صورت شان بدون آنکه آن ها را بپوشند یا استفاده کنند، چه نمایی خواهد داشت.

موقعیت مکانی مگا فرودگاه استانبول

ترکیه، 35 کیلومتری شمال غرب استانبول.

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 5.00از 5 (7 رای)
کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.