فستیوال های سالانه استانبول

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 04 بهمن 1399 5
فستیوال های سالانه استانبول

کشور ترکیه در دسته ی کشور های تاریخی قرار دارد و تاریخ این کشور شاهد اتفاقات زیادی بوده است؛ از حکومت یونانیان و رومی ها گرفته تا حکومت ایران و عثمانی ها، این کشور علاوه بر جاذبه های تاریخی و طبیعی در سال های اخیر جاذبه های گردشگری و فستیوال های زیادی را بر پا کرده و باعث ارتقای صنعت گردشگری ترکیه شده است. جاذبه های طبیعی این کشور در مجاورت دریای اژه نیز باعث جذب هرچه بیشتر گردشگران با سلیقه های متفاوت شده است.

استانبول از شهر های مهم گردشگری این کشور است که از جاذبه های زیادی برخوردار است و خرید بلیط هواپیما نیز برای سفر به این کشور از لحاظ قیمتی ارزان تر از بقیه مقاصد خارجی تمام می شود زیرا موقعیت جغرافیایی ترکیه نزدیک به ایران است و مسافت کمتری نیز طی خواهد شد.هرساله تور این شهر دارای تراکم زیاد گردشگران از سمت ایران و کشور های اطراف است ؛ در سفربانک به معرفی کامل شهر استانبول و جاهای دیدنی استانبول، اماکن تاریخی، مکان های تفریحی و مساجد استانبول پرداختیم و در این مقاله به طور اختصاصی، فستیوال ها یا جشنواره های سالانه استانبول را بررسی می کنیم. (خرید تور این شهر ترکیه در فصل بهار و تابستان شانس بازدید از فستیوال های بیشتری را برای شما فراهم می نماید )

فستیوال های استانبول

این شهر در زمان های مختلف سال میزبان جشنواره های هیجان انگیز مختلف و متعدد موسیقی، تئاتر، غذا، رنگ، حیوانات و فستیوال خرید و ... است.

 1. جشنواره بین المللی فیلم استانبول International Istanbul Film Festival

جشنواره فیلم استانبول در زمره قدیمی ترین جشنواره های کشور ترکیه قرار دارد و به صورت بین المللی برگزار می شود. در این جشنواره که در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت) برگزار می شود، جایزه لاله طلایی به بازیگران و کارگردانان برتر اهدا می شود. این جشنواره بین المللی ترکیه، توسط بنیاد فرهنگ و هنر این کشور برگزار می شود. این جشنواره فیلم ترکیه از 72 کشور مختلف جهان شرکت کننده داشته و هر ساله تماشاچیان بیشتری را جذب می نماید.

جشنواره فیلم استانبول

تاریخچه برگزاری International Istanbul Film Festival

تاریخچه برگزاری این جشنواره به سال 1989 باز می گردد و از سال 1998 به عنوان جشنواره بین المللی تائید شد و از همان سال فیلم های زیادی از کشور های مختلف از جمله ایران در آن اکران شد و 2 دوره از جوایز اصلی این جشنواره متعلق به ایران است.

 1. جشنواره لاله ها International Istanbul Tulip Festival

در سفر به استانبول شاهد بسیاری از رویدادها خواهید بود. هرساله در ماه آپریل در استانبول ترکیه، جشواره لاله ها برگزار می شود، اگر در این زمان در استانبول اقامت دارید بازدید از این جشنواره را از دست ندهید. جشنواره لاله های استانبول در پارک امیرگان برگزار می شود که یکی از بزرگ ترین پارک های عمومی استانبول است و گونه های گیاهی مختلفی را در خود جای داده است. این پارک دارای چندین باغ لاله است و زمان بازدید از پارک از ساعت 7 صبح تا 23 می باشد.در ادامه این مقاله بهتر است بدانید بر اساس گفته برخی مورخین، گل لاله در زمان عثمانی و توسط سفیر هلند به آنجا برده شد و این گل اصالتاً به ترکیه مربوط می شود.

جشنواره لاله های استانبول

 1. جشنواره بین المللی تئاتر استانبول international istanbul theater festival

جشنواره بین المللی تئاتر استانبول از سال 1973 در حال برگزاری است و سابقه ای 45 ساله دارد. این جشنواره نیز به وسیله بنیاد فرهنگ و هنر ترکیه برگزار می شود و تحت حمایت یک هلدینگ ترکیه ای است. این جشنواره در فصل بهار و در ماه ژوئن برگزار می شود و از جمله پرطفدار ترین جشنواره های این کشور است.در این رویداد برنامه های گسترده ای اجرا می شود و علاوه بر نمایش های تئاتر، شامل رقص های گروهی و یا محلی و کارگاه های آموزشی مختلف فیلم سازی و کارگردانی تئاتر و .. می شود.فروش بلیط های جشنواره تئاتر استانبول در زمان های برگزاری از ساعت 10 تا 19 هر روز انجام می پذیرد.

 1. جشنواره Hidirellez

جشنواره هیدریلز یکی از جشنواره های سراسری ترکیه است و تنها در استانبول برگزار نمی شود. این جشنواره بهاری به افسانه های مربوط به حضرت خضر و الیاس باز می گردد و ریشه های مذهبی دارد که مربوط به روز دیدار حضرت خضر و الیاس در زمین می شود. این دو کلمه یعنی خضر و الیاس با یکدیگر ترکیب شده و کلمه  Hidirellez به وجود آموده است. در این جشنواره مردم به جشن و پایکوبی می پردازند و رقص و موسیقی در همه جای شهر برپا است و معمولا در طبیعت و در نزدیکی درختان و آب یا آرامگاه های مذهبی برگزار می شود.از رسوم مربوط به این روز می توان خوردن سبزیجات تازه بهاری و گوشت بره را نام برد زیرا مردم ترکیه بر این باورند که خوردن گوشت بره در اول بهار باعث از بین رفتن تمام بیماری ها می شود و خوردن و جوشاندن سبزیجات بهاری نیز بیماری های بدن را شسته و از بدن بیرون می راند.

جشنواره ها و فستیوال های ترکیه

 1. جشنواره فتح Conquest of Istanbul Festival

جشنواره فتح استانبول مربوط به زمان حکومت عثمانی است و از سال 1453 در حال برگزاری است، در این جشنواره، نمایش های خیابانی و آتش بازی های مهیجی برگزار می شود. جشنواره فتح استانبول هر ساله در 29 می برگزار شده و شاهد بازدید کنندگان و گردشگران زیادی است.

جشنواره فتح از دیدنیهای استانبول

 1. جشنواره موسیقی International Istanbul Music Festival

جشنواره بین المللی موسیقی استانبول در ترکیه یکی از پر طرفدار ترین فستیوال ها برای عموم مردم و گردشگران است. در طول این جشنواره حدود 22 کنسرت زنده موسیقی برگزار می شود و در حاشیه آن کارگاه های مربوط به موسیقی نیز در جریان خواهند بود. زمان برگزاری آن در ماه ژوئن است و مسافران تابستانی ترکیه می توانند از آن بازدید کنند.

جشنواره موسیقی استانبول ترکیه از دیدنی های ترکیه

 1. جشنواره خرید استانبول

یکی از لذت های سفر به استانبول خرید و گشت و گذار در مراکز خرید است. جشنواره خرید در استانبول در انتهای هر فصل برگزار می شود اما بهترین زمان خرید در ترکیه و استانبول، اواخر پاییز و اوایل تابستان است و تخفیف های اجناس بسیار هیجان انگیز است و در بسیاری از موارد این تخفیفات تا 50% نیز می رسد.همراه با فستیوال خرید استانبول در بسیاری از مکان های استانبول نمایش ها و موسیقی های زنده برگزار می شود و شور و هیجان خاصی به شهر می بخشد.خرید از مراکز خرید معروفی چون استانبول مال، مرکز خرید جواهر استانبول، مرکز خرید فروم استانبول و مراکز خرید دیگر هم شامل این جشنواره خرید استانبول خواهد بود. زمان مناسب و تاریخ فستیوال خرید استانبول  از 8 ژوئن تا 30 ژوئن می باشد.

فستیوال خرید استانبول ترکیه

 1. جشنواره جاز International Istanbul Jazz festival

فستیوال جاز استانبول از جوان ترین جشنواره های ترکیه به شمار می آید و از سال 1994 درحال برگزاری می باشد. این فستیوال تخصصی موسیقی جاز در فصل تابستان و در ماه ژوئیه برگزار می شود. این جشنواره توسط بنیاد فرهنگ و هنر ترکیه برگزار می شود.جمعیتی که در این جشنواره شرکت می کنند در حدود 30 هزار نفر در هر سال تخمین زده می شود حدود 30 کنسرت زنده  در سالن های مختلف شهر برگزار می شود که شامل کنسرت های باشکوه فضای باز و یا سالن های سرپوشیده می شود. هدف از برگزاری این جشنواره گسترش سبک های مختلف موسیقی بیان شده است.

جشنواره جاز در استانبول از دیدنی های استانبول

 1. جشنواره راک اند رول | Rock  &  Coke

هر ساله در ترکیه  و خصوصا شهر استانبول فستیوال های موسیقی با سبک های متفاوت برگزار می شود و جشنواره Rock  &  Coke یکی از این جشنواره ها می باشد. Rock  &  Coke بزرگترین جشنواره فضای باز ترکیه و یکی از هیجان انگیز ترین فستیوال های این کشور با بیش از 60 هزار طرفدار است. بلیط های این فستیوال از یک روز قبل برای فروش باز می شود.

 1. دوسالانه هنری استانبول Istanbul Biennial

این جشنواره یک نمایشگاه هنری است و هر دو سال یک بار برگزار می شود و درواقع یک میتینگ بین هنرمندان و مخاطبان آنها است که در زمینه هنرهای تجسمی برپا می شود. سازمان دهی این فستیوال توسط بنیاد فرهنگی هنری استانبول انجام می شود و باعث ایجاد یک شبکه بین هنرمندان و منتقدان و هنردوستان شده است. زمان برپایی این فستیوال از اواسط سپتامبر تا اواسط نوامبر است و تاریخچه برگزاری آن به سال 1987 باز می گردد.

 1. نمایشگاه کتاب Tüyap استانبول ترکیه

نمایشگاه کتاب Tüyap از جاذبه های گردشگری در تور استانبول به شمار می آید و اگر خوش شانس باشید و در زمان برگزاری این نمایشگاه در استانبول حضور داشته باشید می توانید از این نمایشگاه بازدید کنید. زمان برپایی نمایشگاه کتاب ترکیه در استانبول هرساله 10 تا 18 نوامبر است و 600 ناشر داخلی و خارجی در آن شرکت می کنند. همراه با این نمایشگاه کتاب، نمایشگاه ها و کارگاه های فرهنگی دیگری نیز در جریان برپایی قرار می گیرند. کلاس های آموزشی، کنفرانس های علمی و فرهنگی و مصاحبه با ناشران و نویسندگان از دیگر برنامه های این نمایشگاه کتاب است.

 1. Efes Pilsen Blues13.

این رویداد بزرگ در ترکیه جزء پر طرفدار ترین رویداد های موسیقی و جشنواره های استانبول می باشد. در طی برگزاری فستیوال، هر شب 3 گروه موسیقی اجرا خواهند داشت و جشنواره موسیقی بلوز در ماه نوامبر برگزار می شود. این جشنواره از سال 1990 در حال برگزاری است و سابقه ای نزدیک به 30 سال دارد. این رویداد نیز مانند تمام فستیوال های معرفی شده در بالا تحت حمایت و سازمان دهی مرکز فرهنگی استانبول و ترکیه است و سالانه جمعیت زیادی به طرفداران پر تعداد آن افزوده می شود.

فستیوال و جشنواره موسیقی استانبول

13.جشنواره سماع

درباره مولانا جلال الدین بلخی چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید رقص سماع چیست؟ و چگونه برگزار می شود یا این شاعر بزرگ در کدام شهر به خاک سپرده شده است؟ برای اطلاعات بیشتر درباره موارد بالا می توانید به لینک آن مراجعه نمایید. اما در این مقاله به مختصر درباره جشنواره سماع سخن خواهیم گفت. این فستیوال (که اصلی ترین جشنواره سماع محسوب می شود) به صورت سالانه برای دراویش و گردشگران در سالروز مرگ مولانا برگزار می شود ولی مراسم سماع در طول سال در مراکز فرهنگی دیگر نیز بر پا می شود تا گردشگران از این فرهنگ بهره مند شده و با آن آشنا شوند. این مراسم نوعی مراسم مذهبی است که برای پرستش خداوند و زنده نگه داشتن یاد مولانا برپا می شود. درمیان جشنواره های سالانه این جشنواره نیز از پر بازدید ترین ها محسوب می شود.

در این مقاله به معرفی بهترین فستیوال ها و رویداد ها در استانبول پرداختیم که در تور گردشگری این شهر می توانید از آن ها بهره مند شوید و هیجان سفر خود را دو چندان کنید؛ بین جشنواره های ترکیه  فستیوال خرید استانبول در میان گردشگران خارجی از طرفداران بیشتری برخوردار است برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به مراکز خرید استانبول مراجعه کنید . در ادامه، سفر بانک به معرفی جاذبه های دیدنی دیگری در این شهر می پردازد برای بازدید از این مطالب می توانید به مقاله راهنمای سفر به استانبول مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.88از 5 (25 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 09:54:07 1399/10/14

سلام وادب. جالبه بدونید هر روز بیش از 9 مرکز خرید تا نیمه های شب باز هستند، شهری زنده، موقعیتی باورنکردنی برای عاشقان خرید. در طول فستویال خرید، مراکز خرید استانبول اجناس مارک با تخفیف های باور نکردنی ارائه می دهند.با تور تابستانه استانبول از فستیوال اُرکس ترکیه و ارکس بین المللی لحظاتی شاد و اما متفاوت را تجربه کنید. همه ساله تقریا حدود 22 کنسرت در این شهر برگزار می گردد و در سرتاسر شهر جشن های شادی ترتیب داده می شود.

ریحان
در تاریخ: 22:56:44 1399/9/17

سلام ممنون بابتمقاله خوبتون که کامل و درجه یک بود کشور نرکیه خیلی قشنگه و من خیلی خیلی خیلی دوسش دارم هنوز که فرصتی پیش نیومده بهش سفر کنم اما به امید خدا روزی به این کشور سفر میکنم استانبول شهر بسیار زیباییه که تو ترکیه قرار داره واقعا اگه استانبول خیلی گردشگر جذب میکنه بیشتر به خاطر فستیوال هاش هستش که خیلی محبوبش کرده واقعا حتما از این شهر تو کشور ترکیه دیدن میکنم

نسرین سدیدی
در تاریخ: 23:37:18 1399/5/4

سلام ممنون از سایت سفربانک که مطالب زیاد و کاربردی در مورد کشور ترکیه و شهر استانبول تهیه و ارائه کردند. این مقاله هه هم در مورد جشنواره های مختلف استانبول به طور مفصل توضیح داده بود. و بهترین زمان برای بازدید از فستیوال ها رو مشخص کرده بود. از بین تمام اینها که واقعا جالب بودند جشنواره ی هیدریلز خیلی برام جالب و عجیب بود. ترکیه و شهر استانبول به نظر میاد برای داشتن یک سفر خارجی بسیار قابل دسترس باشند به دلیل نزدیکی به کشور ما و شباهت در فرهنگ ها.

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 11:34:43 1399/5/2

واقعا عاشق فستیوال ها و جشنواره های مختلف هستم. چقدر دلم میخواد که توی کشور ما هم این امکان فراهم بود که میتونستیم بیشتر از این شاد باشیم و خوش بگذرونیم. هرکسی میتونست بنا به علاقه خودش شرکت بکنه و شاد بشه. نه اینکه برای ساده ترین تفریحات مجبور باشیم که بریم به کشورهای دور و نزدیک.

سیامک لرزاده
در تاریخ: 10:11:06 1398/10/2

یکی از دلایل محبوبیت استانبول همین فستیوالاس که واقعا به مردم نشاط میده

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید