مسابقه عکس ویکی دوست دار یادمان ها

مسابقه عکس ویکی دوست دار یادمان ها

 در سال 2018 مسابقه عکاسی با عنوان «ویکی دوستدار یادمان ها» برگزار شد. این مسابقه عکاسی، بزرگترین مسابقه عکاسی در جهان به شمار می آید و در کتاب گینس ثبت خواهد شد. برگزاری این مسابقه جذاب باعث شد تا 14 هزار عکاس نامدار و حتی تازه کار حدود 25800 عکس خود را برای ویکی پدیا ارسال کنند. بیشتر عکس های ارسالی از سوی کاربران روسی، ایتالیایی، آلمانی و اوکراینی بود. برگزاری مسابقه توسط دانشنامه ویکی پدیا انجام شده که شهرتی جهانی دارد و همین موضوع این مسابقه را به جذاب ترین شکل خود رساند. موضوع مسابقه "ویکی دوستدار یادمان ها"، عکس هایی از بنا ها و یادمان های کشور ها بود.  در ادامه، با سفر بانک همراه باشید تا به معرفی 10 عکس برتر معرفی شده در این باره بپردازیم.

رتبه اول مسابقه عکس ویکی دوستدار یادمان ها

 • رتبه اول این رقابت ها به عکسی از یک بنای ایرانی به نام «مسجد شیخ لطف الله» در اصفهان تعلق دارد، این عکس توسط علیرضا اخلاقی گرفته شده است و او درباره عکس خود می گوید برای گرفتن تعدادی عکس از این مکان دیدنی اصفهان باتلاش زیادی توانسته است، در زمانی که مسجد دو ساعت بسته است، نگهبانان را راضی کند تا در مسجد بماند و عکاسی کند. این موضوع به او زمان زیادی برای گرفتن عکس های متعدد می داد. به گفته علیرضا اخلاقی درزمان بسته بودن درها نور پردازی قرمز رنگی که روی گنبد مسجد انجام می شود، خاموش بوده و تمام رنگ های این عکس اصالت خود را حفظ کرده اند و تنها با نور خورشید نور پردازی شده اند. این تلاش های او بی نتیجه نماند و توانست برنده جایزه بهترین عکس یادمان های ویکی پدیا در قسمت بین المللی سال 2018 باشد.

مسابقه عکاسی ویکی پدیا عکس مسجد شیخ لطف الله اصفهان

رتبه دوم مسابقه عکس ویکی دوستدار یادمان ها

 • مصطفی واد سعید (Mustafa Waad Saeed) در اوایل سال میلادی برای جشن گرفتن تولد خود به معبد پترا باستانی در اردن سفر کرد، با وجود آن که این عکاس خوش ذوق یک عکاس آماتور است ولی توانست عنوان دومین عکس یادمان های ویکی پدیا را بدست آورد. هیئت داوران مسابقه در توصیف عکس او می گویند: این عکس، عکسی جادویی است که در دنیای نور و معنویت سیر می کند و بشریت را با میراث فرهنگی بی انتهایش به هم متصل می کند.

شهر پترا در اردن برنده مسابقه ویکی پدیا از دیدنی های جهان

رتبه سوم مسابقه عکس

 • کریستوفر چرینگتون (Christopher Cherrington) در حدود 5 دهه است که به عکاسی مشغول است؛ اما در اواخر سال گذشته عکاسی دیجیتال را شروع کرد. کریستوفر چرینگتون برای گرفتن این عکس 75 دقیقه وقت صرف کرده تا بتواند تعداد 26 عکس پاناروما گرفته و آنها را به گونه ای تنظیم کند که گردشگران مجذوب شده به این مکان را از عکس حذف و عکس نهایی شده را بسازد. او در ادامه از عکس خود می گوید ثبت این عکس فقط یک لحظه نبود و تمام کار های آن با برنامه انجام شد و حتی پیش از بیرون آمدن از خانه با برنامه ریزی عمل کردم و چالش هایی مانند گردشگران، محدوه داینامیکی، زاویه دید و نور را با دقت در نظر گرفتم و این صرف وقت نتیجه داد و توانست جایگاه سوم را برای خود بدست آورد.

کلیسای انگلیسی برنده مسابقه عکاسی

رتبه چهارم مسابقه عکس

 • عبدالمومن (Abdul Momin ) در اولین باری که در جشنواره ویکی دوستدار یادمان ها شرکت کرد با این عنوان در مسابقه حاضر شد که می خواهم به دنیا نشان بدهم کشورم چقدر زیباست و او با این عکس از معبد پانچا راتنا گویندا ( Pancha Ratna Govinda Temple ) در بنگلادش و در این دوره از جشنواره قطعاً این کار را انجام داد و زیبایی کشورش را به مردم دنیا نشان داد.

جاذبه های گردشگری بنگلادش

رتبه پنجم مسابقه عکاسی ویکی پدیا

 • شهریار امین فهیم ( Shahriar Amin Fahim ) در رده پنجم این جشنواره قرار دارد، او دانشجوی مهندسی است و در راستای علاقه اش به عکاسی در این مسیر قرار گرفته است. به عنوان پیام این عکس، او از ویکی پدیا خواسته تا گفته او رابه مخاطبان خود انتقال دهد پیام او این است: "رویا های خود را زندگی کنید". نکته استثنائی درباره عکس این است که شهریار امین فهیم توانسته با یک تیر دو نشان زده و هم از معماری زیبای مسجد ملی باتال مکرم عکس بگیرد و هم از یکی از خادمان مسجد که زندگی خود را صرف خدمت به مسجد کرده است. فهیم برای گرفتن این عکس 30 کیلومتر مسافرت کرده و حدد 2 ساعت منتظر مانده تا شات مورد نظر خود را ثبت کند. عکس دیگری از مسجد ملی مکرم در جایگاه یازدهم قرار دارد.

  گردشگری

 رتبه ششم مسابقه عکس ویکی پدیا دوستدار یادمان ها

 • ششمین جایگاه مسابقه عکس ویکی پدیا به یک معبد هندی پنج طبقه با نام «نیا تاپولا» (Nyatapola) در شهر باکتاپور تعلق دارد که برای الهه «لکشمی» ساخته شده است. معبد نیاتاپولا در قرن گذشته از دو زلزله سربلند بیرون آمده و هنوز پا برجا مانده است؛ همین موضوع این امکان را برای «نیک کیران» (Nrik Kiran) فراهم کرده تا از آن عکاسی کرده و در مسابقه برنده باشد. نظر یکی از داوران این مسابقه در باره این عکس آن است که "این عکس، انسان را با سازه ای که قرار است روح را به مراتب بالا تر هدایت کند مرتبط کرده است"

معابد بودایی

رتبه هفتم مسابقه عکس

 • عکس هفتم عکسی از یک کارخانه لهستانی در شهر ووچ است که با پنجره های رنگی شیشه ای خود می درخشد و از نظر یکی از داوران مسابقه، این عکس با ایجاد همبستگی میان میراث صنعتی اروپا و موتور شرکت AEG چهره زیبایی از یک کارخانه را به نمایش می گذارد.

کارخانه تاریخی در لهستان

رتبه هشتم مسابقه عکاسی

 • این عکس غم انگیز و افسرده کننده از سوی میخائیل پروخوف برای ویکی پدیا ارسال شده است و او امیدوار است به عنوان یک هشدار برای تهدیدات زیادی که بناهای تاریخی دور افتاده در شمال روسیه وجود دارد باشد. این عکس 1000 کیلومتر دور از خانه پروخوف و در پارک ملی (Kenozersky) گرفته شده است؛ او در توصیف این عکس می نویسد : این صحنه اثر عمیقی روی من داشت و باعث بیدار شدن احساسات متناقضی درون من شد؛ این منظره به طور عجیبی هم زیبا و هم غم انگیز بود، تعداد زیادی از آثار تاریخی روسیه به صورت ناشناس باقی مانده اند و علاوه بر این که هیچ نام و نشانی از آنها باقی نیست ، محافظتی نیز از آثار صورت نمی گیرد.

  آثار تاریخی روسیه

رتبه نهم مسابقه ویکی پدیا

 • مارک توسو (Mark Toso) با این عکس می خواست کیفیت بی نظیر و جاودان هنر حجاری روی سنگ را به نمایش بگذارد و آن را برای افزایش آگاهی درباره خطرات و تهدیدات این اثر و با امید حفاظت از آن در آینده به مسابقه فرستاده است.

حجاری روی سنگ در آمریکا

رتبه دهم مسابقه عکاسی ویکی پدیا دوستدار یادمان ها

 • این چهارمین سالی است که دراگوس پیرولسکو (Dragos Pirvulescu) در مسابقه یادمان های ویکی پدیا شرکت می کند. اما او این عکس را در حدود 30 سال پیش گرفته است و کاملاً بدون برنامه ریزی! در عکس، یک قلعه رومانیایی به اسم دوا را مشاهده می کنید. دراگوس پیرولسکو درباره این تصویر می گوید یک روز به صورت کاملاً اتفاقی در حال رانندگی بودم که با این منظره بی نظیر روبه رو شدم و فوراً توقف کردم و از آن را ثبت کردم. نظر یکی از داوران درباره این عکس این است که: منظره طلوع یا غروب آفتاب دید گرم و جذابی را به این عکس می دهد و تسلط قلعه بر تمام شهر نیز پیداست.

قلعه ای در رومانی برنده جشنواره عکاسی

در مسابقه ویکی دوستدار یادمان ها اماکن دیدنی جهان در قاب های تصویر به نمایش درآمده اند. در این مسابقه ابتدا عکس ها را در سطح ملی بررسی و سپس عکس های برتر را برای مسابقه بین المللی ارسال کرده اند. در بخش های ملی 10 عکس از هر کشور برگزیده شده و جوایز خود را دریافت نمودند و سپس از میان این عکس ها 15 اثر به عنوان آثار برتر جهانی انتخاب و جایزه دریافت کردند. 10 عکس برتر با توضیحات ارائه شده از ویکی پدیا در سفر بانک ارائه شد و 5 عکس بعدی در گالری همین صفحه برای شما به نمایش گذاشته می شود.

جوایز عکاسی جشنواره ویکی دوستدار یادمان ها

 • جوایز اعلام شده برای عکس های برتر این تورنومنت جهانی از سوی ویکی پدیا به صورت زیر است.
 • نفر اول برنده مسابقات بین المللی تا 1500 یورو جایزه نقدی و چاپ عکس گرفته شده با امضای ریاست اداره میراث فرهنگی اروپا.
 • نفر دوم برنده مسابقات بین المللی تا 1200 یورو جایزه نقدی
 • نفر سوم برنده مسابقات بین المللی تا 1000 یورو جایزه نقدی
 • نفر چهارم برنده مسابقات بین المللی تا 800 یورو جایزه نقدی
 • نفر پنجم برنده مسابقات بین المللی تا 500 یورو جایزه نقدی
 • نفر ششم برنده مسابقات بین المللی تا 400 یورو جایزه نقدی
 • نفر هفتم برنده مسابقات بین المللی تا 300 یورو جایزه نقدی
 • نفر هشتم برنده مسابقات بین المللی تا 200 یورو جایزه نقدی
 • نفر نهم برنده مسابقات بین المللی تا 100 یورو جایزه نقدی
 • نفر دهم برنده مسابقات بین المللی تا 100 یورو جایزه نقدی

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.88از 5 (16 رای)

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 23:21:32 1399/11/3

با سلام به تمام دوستان سفربانکی عزیز اول از همه یک تشکر ویژه از سایت سفربانک کنم که مقاله های بسیار جذاب و جالب در اختیار ما میگذارند واقعا خیلی مقاله هاتون خوب هستند و هر کسی که بخونه میتونه با اون مکانی که در مقاله گفته شده اشنا بشه شاید خیلی ها مثل من بیشتر مکان هارو نشناسن اما با خوندن این مقاله ها میتونن اشنایی کامل با اون مکان داشته باشندمسابقه ویکی دوستدار یادمان ها بسیار جالب بود و همینطور عالی

نسرین سدیدی
در تاریخ: 12:07:15 1399/4/30

سلام و ممنون بابت ارائه این مقاله. مطالب برام بسیار جذاب بود. به نظرم کسانی که عکاسی می کنند در حقیقت با هر عکسی که می گیرند کلی تجربه کسب می کنند و هر عکاس با عکس های گرفته شده زندگی می کند و برای مفهوم والایی داره. خیلی خوب توصیف شده بود عکس ها. اما متاسفانه من نتونستم عکس ها رو ببینم برام باز نشد. اما از توصیف عکس ها معلوم بود که چقدر هنری بودند.

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.