صبحانه های وان ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 07 بهمن 1399 11
صبحانه های وان ترکیه

صبحانه به زبان ترکی "کهوالتی" (kahve-altı) نام دارد که به معنای" قبل از قهوه" ترجمه می شود. معروف ترین صبحانه ترکیه را می توانید در شرقی ترین نقطه ترکیه یعنی استان وان که نزدیک ترین شهر ترکیه به ایران است پیدا کنید. صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است؛ از این رو، در ترکیه و همچنین استان وان رستوران هایی وجود دارد که فقط در زمینه سرو صبحانه فعالیت دارند تا مردم را به استفاده از این بهترین وعده غذایی تشویق کنند. در استان وان، خیابانی مخصوص صبحانه وجود دارد؛ در این خیابان که به "خیابان صبحانه پزان" معروف است، انواع و اقسام صبحانه های شهر وان را پیدا خواهید کرد و از خوردن آن ها لذت خواهید برد.

به طور کلی، صرف صبحانه در کشور ترکیه همراه با خانواده نه تنها یک فعالیت اجتماعی است، بلکه به نوعی رسم و اسلوب تبدیل شده است. مراجعه به این رستوران‌ها به صورت خانوادگی، دوستانه یا شخصی، به ویژه در شهرهای بزرگ به یک روند تبدیل شده است. درصورتیکه در حال آماده شدن برای یک جلسه کاری در ترکیه هستید، اگر به جای یک "ناهار کاری" به "صبحانه کاری" دعوت شدید، تعجب نکنید. در سال های اخیر، صبحانه، مخصوصاً در آخر هفته های تعطیلات در ترکیه، در نوع خود تبدیل به یک مراسم شده است.

چرا صبحانه های شهر وان ترکیه؟

صبحانه های شهر وان ترکیه بسیار خاص هستند، زیرا مردمان این شهر سال هاست که در این زمینه با تجربه هستند و از طرف دیگر، صبحانه های وان تازه، طبیعی و بسیار خوشمزه هستند. سیرهایی که در صبحانه وان ترکیه استفاده می شود، کوهی و طبیعی است و کره مورد استفاده نیز کره ای است که از ناحیه اوزالپ (Özalp) استان وان آورده می شود، نه کره کارخانه ای یا پاستوریزه! مطمئناً خوردن صبحانه وان، به ویژه صبحانه سنتی وان برای قدیمی ترها دلچسب تر خواهد بود.

خوردن یک صبحانه مفصل پیش از بازدید از جاذبه های وان انرژی بخش لحظات شاد و به یاد ماندنی تان خواهد بود، پس در سفر به وان آن را فراموش نکنید. نان، پنیر، عسل و زیتون سبز و سیاه از مواردی هستند که در صبحانه های وان، به ویژه صبحانه های سنتی این شهردیده می شوند. در ادامه شما را با صبحانه های خوشمزه وان آشنا می کنیم.

صبحانه در وان ترکیه با پنیر گیاهی

"پنیر گیاهی" یا "Herb cheese" یکی از کاراکترهای صبحانه در وان ترکیه است. در ساخت این پنیر از شیر گوسفند و گیاهان وحشی مختلف که جنبه دارویی دارند و برای بدن مفید هستند استفاده شده است؛ رازیانه، سیر سبز، آویشن و نعناع از جمله گیاهانی هستند که در این پنیر گیاهی به کار می رود. این نوع پنیر همراه با گیاهان مختلف آن می تواند به هضم بهتر غذا کمک کرده و خون را از میکرو ارگانیسم ها پاک کند.

صبحانه های شهر وان ترکیه با پنیر گیاهی

صبحانه در شهر وان ترکیه با مورتوا

در بین تنوع وسیعی که در صبحانه های شهر وان وجود دارد، "مورتوا" (Murtuğa) نیز به چشم می خورد. اگر هوس کردید مورتوا را تست کنید، مطلع باشید که در ترکیب این غذای خوشمزه از کره، تخم مرغ و آرد استفاده شده است؛ بنابراین، مورتوا حالتی شبیه به پنکک دارد و معمولاً با عسل، مربا یا مارمالاد سرو می شود.

مورتوا صبحانه خوشمزه وان ترکیه

صبحانه در شهر وان ترکیه با قاووت

در میان کاراکترهای صبحانه وان، کمتر کسی است که "قاووت" (Kavut) را سفارش ندهد. برای تهیه قاووت، آرد گندم را در روغن سرخ می کنند تا برشته شود و آنقدر آن را هم می زنند تا به صورت خمیر درآید. قاووت بسیار خوشمزه است و همواره یکی از گزینه هایی است که در وعده غذایی صبحانه به گردشگران پیشنهاد می شود.

صبحانه در شهر وان ترکیه با قاووت

صبحانه در وان ترکیه با عسل و روغن کنجد (Honey and sesame oil)

صبحانه های شهر وان سلیقه های مختلف را پوشش می دهد. اگر در فصل سرد به وان سفر کردید یا اگر طبع سردی دارید و ترجیح می دهید غذاهای با طبع گرم میل کنید، در صبحانه وان "معجون عسل و روغن کنجد" را فراموش نکنید. واضح است که در این غذای مقوی از ترکیب عسل و کنجد استفاده شده است، اما عسلی که در آن به کار گرفته می شود، نوع بسیار محبوب عسل یعنی عسل سیاه است. در این ترکیب، علاوه بر کنجد، از روغن کنجد نیز استفاده می شود.

صبحانه در وان ترکیه با عسل و روغن کنجد

صبحانه خوشمزه در شهر وان با وان تاراتور

اگر جزء افرادی هستید که عاشق طعم و عطر شوید همراه با پنیر هستند، هنگام سفارش  "وان تاراتور" (Van Taratur) را فراموش نکنید. وان تاراتور ترکیبی از پنیر خامه ای میکس شده با شوید و جعفری است. برای تزئین و به عنوان یک مکمل، گاهی در کنار آن از سوسیس هم استفاده می شود که قطعاً آن را خوش خوراک تر خواهد کرد!

صبحانه خوشمزه در شهر وان با وان تاراتور

صبحانه ویژه و مخصوص وان با جاجیک

برای ما ایرانی ها، استفاده از "جاجیک" (cacığı) به عنوان وعده غذایی صبحانه، اتفاقی تازه خواهد بود. ترکیبی از ماست، فلفل سبز، سیرو پیاز، جاجیک را تشکیل می دهد. گاهی جاجیک با کرۀ خامه ای نیز تهیه می شود که در اینصورت بسیار لذیذ و خوشمزه تر خواهد بود. اگر به لبنیات علاقه مند هستند و اگر تمایل دارید صبحانه ای را میل کنید که کلسیم بدن تان را تأمین کند، جاجیک گزینه بسیار مناسبی است.

سینی صبحانه وان ترکیه

عسل کاراکوان با موم و قیماق در صبحانه های شهر وان

بدون شک این یکی از خوشمزه ترین گزینه های انتخابی است و طعم آن را هرگز فراموش نخواهید کرد. "قِیماق" به زبان ترکی و همان سرشیر است. سرشیر تازه و طبیعی همراه با عسل و تکه های موم، ترکیبی بی نظیر ایجاد می کند. عسل کاراکوان که در این صبحانه استفاده می شود، عسلی است که توسط زنبورهای قفقازی و از 1200 نوع گل مختلف تهیه می شود و به عسل سیاه معروف است. مهمترین مزیت این عسل که سبب محبوب شدن آن نیز شده است، تهیه و تولید آن صرفاً از طریق زنبورها و بدون دخالت انسان است. با توجه به آب و هوای وان ترکیه، اگر در فصول سرد به این شهر سفر کردید، با انتخاب ترکیب قیماق و عسل به عنوان صبحانه، سبب می شود بدن تان را گرم بماند و سرما کمتر شما را تحت تأثیر قرار دهد.

عسل کاراکوان با موم و قیماق در صبحانه شهر وان

صبحانه خوشمزه در وان ترکیه با کاوورما (Kavurma)

"کاوورما" از دیگر صبحانه های خوشمزه وان ترکیه است که به ویژه در میان آقایان طرفداران زیادی دارد. کاوورما تکه های کوچکی از گوشت بره یا گاو است که آن را با تخم مرغ درست می کنند و بسیار خوشمزه و لذیذ است. این صبحانه خوشمزه ترکیبی کامل از گروه های غذایی مورد نیاز بدن است و شما را تا ساعت ها سیر نگه می دارد.

صبحانه خوشمزه در وان ترکیه با کاوورما

مجمع یا سینی صبحانه (Breakfast clubs)

در میان صبحانه های شهر وان ترکیه، مجمع یا سینی صبحانه ترکیبی از خوشمزه ترین کاراکترهای صبحانه است. این سینی شامل نان، پنیر سفید، پنیر زرد، گوجه فرنگی، خیار، کره، تخم مرغ آب پز، مِنِمن (تابه ای حاوی تخم مرغ، گوجه فرنگی، پیاز که با پودر فلفل طعم دار شده است) گردو، زیتون، چای و هر آنچه که شما دوست دارید، می باشد.

مجمع یا سینی صبحانه در صبحانه های وان ترکیه

هزینه صبحانه در شهر وان ترکیه چقدر است؟

با همه تعاریف و تفاسیری که در مورد سرو صبحانه های خوشمزه وان ذکر شد، ممکن است این سؤال در ذهن تان شکل گیرد که هزینه صبحانه در شهر وان ترکیه چقدر است؟ قیمت یک وعده صبحانه خوشمزه در وان به طور متوسط حدود 25 لیر ترکیه (10 یورو) است. طعم یک صبحانه سنتی ترکی را با تمام وجود تجربه کنید و آن را از یاد نبرید.

اگر در زمان حراج در وان ترکیه، سال نو میلادی یا هر زمان دیگری به وان مسافرت کردید تا جاهای دیدنی وان را ببینید، حداقل یکی از گزینه هایی که در بالا در مورد صبحانه های وان ذکر شد را امتحان کنید. راهنمای سفر به ترکیه همراه شما خواهد بود تا بتوانید بهترین سفر را تجربه کنید.

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.77از 5 (26 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 01:08:30 1399/10/3

سلام به تمامی دوستان سفربانکی عزیز ممنون از سایت سفربانک که این مقاله رو قرار داده من که با خوندن این مقاله تونستم با کلی از خوشمزه ترین صبحونه های ترکیه اشنا شم ارزش امتحان کردن رو داره واقعا خیلی دلم میخواد از صبحونه های لذیذش امتحان کنم و لذت ببرم حتما شما هم از صبحونه های خوشمزه ترکیه امتحان کنید ازشش رو داره که یک بار امتحان کنی واقعا خیلی عالیه فکر کنم که خیلی باید خوش طعم باشن????????????????????????

سهیل
در تاریخ: 22:53:52 1399/9/1

سلام و خسته نباشید. صبحانه‌ی وان از آنجا معروف شده که موادش طبیعی و محصول همانجا است. سیرهای وحشی‌ای که پنیر اتلو را خاص می‌کند از کوه‌های همان نواحی برداشت شده، کره را هم از ناحیه‌ اوزالپ، که در همان استان وان است، می‌گیرند. وقتی صبحانه‌های وان را با استانبول مقایسه کنید، می‌فهمید که چقدر صبحانه‌های وان تازه‌تر و دلچسب‌تر هستند. همان تدارکات استانبول را در وان، به‌خصوص جاهای توریستی اطراف دریاچه، می‌توانید داشته باشید. اما صبحانه‌های وان به خوراک‌های سنتی، که البته از مواد تازه و باکیفیت تهیه شده، محدود می‌شوند.

poon
در تاریخ: 23:04:09 1399/8/16

باسلام خدمت تمام مدیران و دست اندر کاران این سایت جامع و عالی واقعا خوشحالم که با این سایت آشنا شدم و هر بار به این جا سر میزنم کلی به معلوماتم اضافه میشه . الان با این اوضاع کرونا بهترین و کاربردی ترین کار واسه گردش کردن سر زدن به همین سایت ها ی معتبر و پر محتوا هستش و امیدوارم در این زمینه پیش از پیش موفق باشید .و کاش میشد تمام جاهای ناشناخته و زیبای ایران خودمون رو معرفی میکردید و تا اینجا که من پست ها رو دیدم خیلی زحمت کشیدید و بهترین انتخاب ها رو داشتید

امیرحسین
در تاریخ: 00:24:33 1399/8/16

نکته جالب تمام صبحانه های این مقاله طبیعی بودن وکارخانه ای نبودن هست به خصوص کره واهمیت زیاد مردم این شهر به صبحانه که مهمترین وعده غذایی هست ودراین مقاله من بیشتر از سینی صبحانه خوشم اومد برام جالب بود و کاوور ما قطعا در سفرهای اینده به کشور ترکیه دربرنامه خودم قرار میدم صبحانه شهر وان درکل کشور ترکیه دارای غذاهای بسیار خوشمزه ای هست

Fbnm
در تاریخ: 17:25:12 1399/8/14

سلام خسته نباشید امید وارم حالتون خوب باشه،به به چه صبحانه های خوشمزه ای???? خیلی جالب و خوشمزه،دلمون خواست،خیلی جالبه که توی صبحانه شون سیر استفاده میکنن،ما که سیر میترسیم مصرف کنیم سر اینکه بو داره،و بقیه ازمون فراری میشن،ولی حتما یک عدد سیر رو روزانه مصرف میکنیم ، من عاشق صبحانه خوردن توی طبیعت و فضای باز هستم، یه جایی مثل روستاهای شمال دور از همه دغدغه ها...

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید