نکات مهم در سفر به ترکیه

نکات مهم در سفر به ترکیه

در سفر به هر کشوری نکات مهمی وجود دارد و دانستن این اطلاعات کمک شایانی به مسافرت شما خواهد کرد. برای سفر به کشور ترکیه دانستن جزییاتی نظیر ارز رایج در ترکیه استفاده ، هزینه سفر به ترکیه ، جاهای دیدنی ترکیه ، شهر مورد نظر شما و ... .

نکات مهم در سفر به ترکیه

نکات مهم در سفر به ترکیه

بردن دلار به ترکیه بهتر است یا لیره

این سوالی است که اکثر گردشگران در سفر با آن برخورد می کنند. برای سفر به هر مقصدی قطعا این جواب متفاوت خواهد بود. در سفر به ترکیه قطعا بردن دلار به چند دلیل بهتر خواهد بود.

  • دلار در همه کشورها قابل استفاده است بنابراین شما مشکلی برای خرج کردن نخواهید داشت و اگر احیانا به کشور دیگری هم سفر کردید مشکلی در جابجایی و تبدیل ارز نخواهید داشت.
  • دلار از لیره ترک قوی تر است بنابراین اگر لیره دچار نوسانات شود  دامن گیرشما نخواهد شد و شما ضرر نخواهید کرد. سعی کنید همه دلار خود را یکجا تبدیل نکنید و همیشه پول همراه خود داشته باشید.
  • صرافی در همه جا وجود دارد بنابراین نگران تبدیل ارز خود نباشید
  • ارز خود را یکجا انباشته نکنید و بین همه همراهان تقسیم کنید تا در صورت لزوم بتوانید از آن استفاده کنید.

بردن دلار به ترکیه بهتر است یا لیره

آب آشامیدنی در ترکیه

در ترکیه کیفیت آب هر شهر با شهر دیگر متفاوت است این بدان معنی است که کیفیت آب شهری شهر استانبول با شهر وان تفاوت دارد. نکته بسیار مهم این است که شما هرگز نباید از آب شیر برای خوردن استفاده کنید. با اینکه این آب برای چایی ، نوشیدنی ، پخت و پز و حتی مسواک زدن بعد از جوشیدن استفاده می شود ولی سعی کنید از آب بسته بندی استفاده نمایید.

آب آشامیدنی در ترکیه

عبور از خیابان در ترکیه

رانندگی در این کشور وضعیت مناسبی ندارد و متاسفانه رعایت حقوق عابر پیاده محترم شمرده نمی شود، پس سعی کنید نهایت صبر و دقت را داشته باشید تا عبوری مطمئن را داشته باشید. حتی گذر از روی خط عابر پیاده هم به معنی عبوری سلامت نخواهد بود.

نکات مهم در سفر به ترکیه

خرید در ترکیه

برای خرید در ترکیه به مراکز خرید استانبول مراجعه کنید. استانبول از نظر تنوع جنس در کل ترکیه بی نظیر خواهد بود. ولی از نظر قیمتی توجه داشته باشید خرید از فروشگاه های برند هیچ نوع جای چانه زنی نخواهد داشت چون قیمت اجناس از طرف شرکت برند تعیین می شود و فروشگاه هیچ دخل و تصرفی در قیمت ها ندارد. ولی در بازارهای سنتی استانبول حتما برای خرید خود چانه بزنید تا در نهایت به قیمت مورد نظر خود برسید.

خرید در ترکیه

اماکن دیدنی استانبول

شما در سفر به این شهر وقت آن را ندارید از تمام جذابیت های گردشگری استانبول دیدن کنید. تنوع و تعدد اماکن دیدنی آنقدر زیاد است که وقت برای آن کم خواهید آورد. از مساجد زیبا و عظیم گرفته تا موزه های زیبا و اماکن تاریخی و مکان های تفریحی ، همه اینها واقعا جذاب و دیدنی است ولی به علت نداشتن وقت کافی سفربانک دیدن کلیسای چورا، شهربازی اسفانبول پارک یا ویالند، آکواریوم فروم استانبول یا آکواریوم سی لایف، میدان تقسیم، خیابان استقلال، کاخ توپ‌ کاپی، ایا صوفیه و مسجد آبی را پیشنهاد می کند.

جاهای دیدنی استانبول

جاهای دیدنی استانبول

بردن سیگار از ایران به ترکیه ( قاچاق سیگار به ترکیه)

به دلیل اختلاف فاحش قیمت سیگار در ایران نسبت به ترکیه برخی از هموطنان اقدام به حمل سیگار از ایران به این کشور می کنند. کشور ترکیه به دلیل بستن مالیات سنگین به سیگارو اختلاف ارزش پولی قیمت این محصول در ترکیه بالاست.

در ابتدا توصیه می شود به هیچ عنوان سراغ این راه نروید ولی اگر قصد دارید برای مصرف شخصی با خود سیگار حمل کنید به نکات زیر توجه کنید

  • هر فرد بالای 18 سال اجازه دارد 600 نخ معادل سه باکس یعنی برای مصرف 90 روز سیگارهمراه داشته باشد، بنابراین به هیچ وجه برای افراد زیر 18 سال سهمیه ای در نظر نگیرید. در غیر این صورت در بدو ورود با برخورد شدید پلیس ترکیه مواجه خواهید شد.
  • این موضوع بیشتر در سفرزمینی به ترکیه اتفاق می افتد. توجه داشته باشید اگر سود (120 الی 150 هزار تومان برای هر باکس بسته به شرایط ارز) فروش سیگار در ترکیه شما را وسوسه کرد، به هیچ عنوان در فروشگاه های بزرگ اقدام به فروش نکنید چون هیچ جا به غیر از دستفروشان و دکه ها از شما خرید نخواهند کرد.
  • توجه داشته باشید به دلیل تسلط پلیس ترکیه، در شهرهای بزرگ نظیر استانبول، آنکارا و آنتالیا، سیگار قاچاق حتی به صورت رایگان هم خریدار نخواهد داشت و این موضوع بیشتر مختص شهرهای مرزی زمینی است.

شما یکی از این موارد را می توانید همراه داشته باشید:

۶۰۰ نخ سیگار،۵۰ نخ سیگار برگ ، ۱۰۰ نخ سیگاریلو (Cigarillo)، وزن هر کدام نباید بیش از ۳ گرم باشد،۲۵۰ گرم تنباکو با ۲۰۰ کاغذ سیگار،۲۵۰ گرم تنباکو پیپ

قاچاق سیگار به ترکیه

امتیاز 4.67از 5 (36 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید