آب و هوای استانبول در ماه های مختلف سال

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 02 بهمن 1399 40
آب و هوای استانبول در ماه های مختلف سال

استانبول از هر لحاظی یک شهر توریستی کامل است که هرساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا می پذیرد؛ اما تور استانبول از ایران یکی از پر درخواست ترین تور های خارجی بوده و دانستن آب و هوای استانبول یکی از ضروریات سفر به این شهر است. آب و هوای این شهر در طول سال آب و هوای نسبتا معتدلی است اما بهتر است اگر سفر به استانبول را در نظر دارید از شرایط جوی استانبول خبر داشته باشید تا بهترین زمان برای سفر خود را انتخاب کنید و نهایت لذت را از مسافرت خود ببرید.

درواقع در طول سال مواقعی که هوا متعادل تر است مسافران بیشتری برای گردش به این شهر مراجعه می کنند و به طبع آن قیمت تور این شهر افزایش می یابد اما این شما هستید که تصمیم می گیرید تا اولویت سفر شما به ترکیه چه مواردی باشند؛ قیمت تور یا آب و هوای مطبوع و گشت و گذار های طبیعت گردی... .

آب و هوای استانبول

از لحاظ جغرافیایی، استانبول در غرب کشور ترکیه واقع شده، به آب های آزاد دسترسی دارد و این بسیار طبیعی است که در طول سال میزان رطوبت این شهر با دیگر شهر ها و اماکن متفاوت باشد و رطوبت بیشتری را تجربه کند. میانگین دمای هوا در سال های اخیر در این شهر 15 درجه بوده است و دمای تابستان ها معمولا از 30 درجه تجاوز نمی کند؛ همچنین کمترین دمایی که در این شهر به طور میانگین احساس می شود 6 درجه می باشد.

به علت نزدیکی شهر به دریا و تنگه بسفر بارندگی شهر به نسبت زیاد است و با چیزی حدود 790 میلیمتر در سال برابری می کند. آب و هوای استانبول معتدل است و مسافرت به این شهر در هر زمان از سال می تواند لذت بخش باشد.

دیدنی های استانبول

آب و هوای استانبول در فصل بهار

فصل بهار در این شهر توریستی از اواخر فروردین یا اواسط آپریل آغاز می شود و بهترین دمای هوای استانبول در همین زمان رقم می خورد که بین 18 تا 27 درجه متغیر است. هرچند که در هر فصلی از سال در این شهر باید انتظار بارش را داشته باشید اما این فصل یکی از فصول خشک شهر به حساب می آید و طبق آمار دهه اخیر، در کل این زمان، 24 میلیمتر بارندگی وجود دارد.

در بهار روزهای استانبول دمای معتدلی دارد اما شب ها با خنکی هوا مواجه می شوید. اگر در این فصل سرسبز به استانبول سفر کنید می توانید از جشنواره لاله ها که در پارک امیرگان برگزار می شود نیز دیدن کنید.

پارک امیرگان و جشنواره لاله ها در استانبول ترکیه

اولین ماه بهار در ترکیه (ماه آپریل) که با فروردین و اردیبهشت مصادف است  به میانگین دمایی کمترین دما 8 درجه تا بیشترین دما 16 درجه سانتی گراد می رسد و هوا کمی خنک است که دمای مناسبی برای سفر به این شهر به حساب می آید، در اواسط روز و با تابش آفتاب دمای دلپذیر تری را احساس می کنید و می توانید به نحو احسن از زمان خود استفاده کنید و به بازدید از جاهای دیدنی استانبول بپردازد. در این ماه جشنواره بین المللی فیلم استانبول نیز در میان جشنواره های سالانه این شهر برگزار می شود.

دومین ماه بهار (ماه می) مطابق با اردیبهشت و خرداد است که به فصل گرما نزدیک تر است. آب و هوای استانبول نسبت به ماه قبلی در حدود 5 درجه گرمتر است و میانگین دما به 16 درجه می رسد، در این بازه زمانی بارش باران کمتر از ماه قبل است. در این زمان، قیمت تور این شهر نیز نسبت به ماه قبل بسیار ارزان تر است زیرا با تعطیلات سال نو تداخلی ندارد و حجم کمتری از سفر انجام می شود.

پس اگر هم آب و هوا و هم قیمت برای شما مهم است می توانید این بازه زمانی را برای سفر خود انتخاب کنید. لازم به ذکر است که در این ماه پارک آبی استانبول نیز باز گشایی می شود و تا اوایل پاییز فعالیت خواهد کرد.

سومین ماه بهار (ماه جون) که از اوایل خرداد تا اوایل تیرادامه دارد نزدیکترین ماه به تابستان است و از این زمان به بعد دمای هوای استانبول کم کم به گرما نزدیک می شود. هوای استانبول در جون به طور محسوسی گرمتر می شود و تقریباً ابتدای تابستان محسوب می شود. میانگین دما در این روزها به 22 درجه سانتیگرد می رسد. بهترین زمان بهار برای تن به آب زدن، این بازه از بهار است که دمای آب نیز از قبل بسیار متعادل تر است.

آب هوای استانبول در بهار

آب و هوای استانبول در فصل گرم تابستان

کشور ترکیه در حالت کلی یک کشور توریستی به حساب می آید و این میزان گردشگر، در تابستان افزایش چشمگیری دارد. این موضوع به علت آب و هوای معتدل این کشور در تابستان است. همان طور که ذکر شد، دمای هوای استانبول در فصل تابستان دمای معتدلی به حساب می آید و به طور معمول از 30 درجه تجاوز نمی کند و میانگین دمایی در طول روز 28 درجه ثبت شده است.

احتمالاً در این دوره زمانی با باران رو به رو نمی شوید و فصلی خشک را سپری خواهید کرد. افراد محلی در تابستان به سمت سواحل روی می آورند. یکی از بهترین تفریحات در این بازه می تواند استفاده از تور کشتی های تفریحی استانبول در تنگه بسفر باشد.

در فصل گرما به علت تعدد گردشگران در این شهر جشنواره های متعددی برگذار می شود که فستیوال خرید استانبول یکی از جذاب ترین آنها به شمار می آید؛ اما اگر به جشنواره های مختلف ترکیه علاقه دارید می توانید فستیوال های سالانه استانبول را در قسمت مربوطه مطاله نمایید.

آب و هوای استانبول و سفر به این شهر در فصل تعطیلات

اولین ماه تابستان (ماه جولای):

در اولین ماه تابستان میانگین دمایی 24 درجه را تجربه خواهید کرد. کمترین دما 22 و بیشترین دما 28 درجه سانتیگراد می باشد. این فصل بلند ترین روزهای سال در ترکیه را داراست و 12 ساعت در روز شامل تابش نور خورشید است؛ بنابر همین موضوع، آب و هوای استانبول در این ماه ها کمی گرمتر از آنچه که هست حس می شود.

با وجود گرمای هوا در این ماه و ماه های بعدی، تابستان زمان اوج گردشگری شهر است و تعداد زیادی از گردشگران از اروپا و کشور های اطراف ترکیه به این شهر و شهر های ساحلی ترکیه سفر می کنند.

دومین ماه تابستان (ماه آگوست):

این ماه از لحاظ دمایی آنچنان تفاوتی با ماه پیش از خود ندارد و میانگین دمایی به نموداری به همان صورت اشاره دارد اما دمای هوای استانبول به طور نامحسوسی گرمتر از ماه پیش است است. این ماه گرمترین ماه شهر حساب می شود.

سومین ماه تابستان (سپتامبر):

در این دوره زمانی، گرما به مرور کمتر می شود و در اواخر این دوره زمانی شاهد خنک تر شدن هوا خواهید بود اما همچنان گرمای هوا حس می شود. مناسب ترین و بهترین زمان سفر به استانبول، همین ماه است (البته اگر قیمت تور برای شما مطرح نیست).

آب و هوای استانبول در تابستان

آب و هوای استانبول در فصل پاییز

استانبول در فصل پاییز با آب و هوایی بی ثبات روبه رو است و این تغییرات از اواخر اکتبر یا اواسط نوامبر شروع می شود. در این فاصله (از سپتامبر تا اکتبر) آب و هوا به صورت تدریجی به خنکی می گراید.در ماه های پاییزی، ممکن است هم روزهای گرم و هم روزهای سرد را تجربه کرده و با هوای آفتابی یا بارانی رو به رو شوید. اما قیمت تورها در این زمان بسیار مناسب تر از زمان های دیگر است و می توانید با قیمت های ارزان تر از تابستان خرید های خود را انجام دهید.

 در این دوره متوسط دما به 16 درجه در روز می رسد و ساعت تابش خورشید به 6 ساعت کاهش می یابد (شاهد روزهای کوتاه خواهید بود) به علت کوتاه بودن روز ها در این فصل شما فرصت کمتری برای بازدید از بسیاری از جاهای دیدنی استانبول دارید.

آب و هوای استانبول در تور پاییزه

آب و هوای استانبول در اولین ماه پاییز(اکتبر)

در اولین ماه پاییز دمای هوا نسبت به ماه های دیگر کمی پایدارتر است و بسته به آب و هوای سالانه تا اواسط اکتبر امکان آبتنی و استفاده از پارک های آبی و تفریحات آبی نیز وجود دارد؛ اما گاهی اوقات شاهد باران و سرمای هوا خواهید بود که بهتر است برنامه ریزی های لازم را انجام دهید تا زمان تور خود را از دست ندهید. روزها در این ماه کوتاه تر از قبل می شوند اما همچنان روزها تقریبا روزهای بلندی خواهند بود.

دومین ماه پاییز (نوامبر)

ماه نوامبر برابر با اوایل آبان تا آذر است و به طور میانگین، دمایی در حدود 12 درجه سانتی گراد دارد اما توجه داشته باشید که شب هایی کاملا سرد را در بر می گیرد. در دوره زمانی آبان تا آذر به علت سرمای هوا تفریحات آبی بسیار کمتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد اما ممکن است دمای هوا در بعضی از روزها برای تفریحات آبی نیز مناسب باشد.(بیشترین دمای ثبت شده در این بازه زمانی در شهر استانبول 34 درجه سانتی گراد است اما به ندرت شاهد چنین دماهایی خواهید بود).

آب و هوای استانبول در سومین ماه پاییز (دسامبر)

سرمای هوا در ماه دسامبر به اوج خود می رسد و بارش ها در این ماه بیشتر خواهد بود (تا 100 میلی متر) به دلیل نزدیکی این ماه به زمستان ممکن است در شهر شاهد برف یا تگرگ نیز باشید.قطعا در این ماه از تفریحات آبی خبری نیست اما دیدنی های استانبول فقط به سواحل آن ختم نمی شوند و باز هم مسافران تنوع زیادی برای انتخاب تفریحات و گشت  گذار در این شهر دارند. میانگین دمای شهر در دسامبر 8 درجه می باشد. کمترین میزان هزینه برای تور این شهر، در طول سال مربوط به این ماه است.

استانبول در فصل پاییز

آب و هوای استانبول در فصل زمستان

روز های زمستانی استانبول روز های نسبتاً سردی هستند و میانگین دمایی، کمی کمتر از 8 درجه خواهد بود؛ بارش های زمستانی شهر، بارش های سنگینی نیستند، اما بارش برف و رگبار، گاهی در این شهر اتفاق می افتد. زمستان از لحاظ هزینه برای سفر کردن از ارزانترین زمان ها است و هتل و خدمات گردشگری در بهترین قیمت قرار دارند.

در این فصل، دیدنی هایی که بیش از همه مورد استقبال قرار می گیرند اماکن تاریخی و مکان هایی مانند مسجد ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، کاخ دلما باغچه و اماکنی از این دست هستند و کمتر کسی زمان زیادی را برای بازدید از سواحل اختصاص می دهد.

آب و هوای استانبول برای سفر به ترکیه چکونه است

ماه های زمستان (ژانویه، فوریه، مارس)

آب و هوای استانبول در ماه های مختلف فصل زمستان آنچنان تفاوتی ندارد؛ اما در ژانویه (ماه اول) علاوه بر سرما در این شهر شاهد شروع رطوبت نیز خواهید بود. در این ماه سرد از سال، دمای شهر به طور میانگین به 4 درجه سانتیگراد می رسد و معمولاً در کل ماه 4 روز برفی وجود دارد. در فوریه (ماه دوم زمستان) نیز هوا همچنان سرد و مرطوب است و کمترین دمای به ثبت رسیده -8 درجه است.

در این ماه نیز مانند ماه پیش 4  یا 5 روز برفی وجود دارد. ماه بعدی ماه مارس(ماه سوم) است که دهه آخر آن با تعطیلات نوروزی ایران متقارن است و در این بازه دمای هوا رو به گرم شدن است. اما همچنان برای سفر به استانبول نیاز به لباس های گرم دارید.

زمستان در خیابان استقلال ترکیه

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.96از 5 (53 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 00:45:52 1399/9/9

سلام به تمامی دوستان سفربانکی ممنون از سایت عالی سفربانک که همچین مقاله خوبی رو در اختیار ما گذاشتندحالا میدونیم که اگه خواستیم به استانبول تو ترکیه سفر کنیم چه فصلی مناسب و بهتره من اگر به ترکیه سفر کنم وبه شهر استانبول برم تو فصل بهار میرم چون تو این فصل اب و هواش عالیه

حسن k
در تاریخ: 23:55:10 1399/9/7

سلام تور استانبول یکی از هیجانی ترین تورها وکشور ترکیه از پر مسافر ترین کشورها برای گردشگری وسفره منتها باید بدونی چه فصلی از سال رو برای مسافرت به این کشور انتخاب کرد وبه دلیل وجود آبهای آزاد همیشه آب وهوای معتدلی داره ودر تابستون اوج مسافر در این کشوره وقیمت تورها بالا میره پس اگه بخوایم هزینه سفر بالا نره فصلی غیر از تابستونو باید انخاب کنیم .

Fatinaz
در تاریخ: 23:50:59 1399/9/7

سلام و عرض ادب خدمت دوستان سفر بانکی عزیز ، استانبول شهری زیبا و توریستی بوده ک همیشه در هر فصل سال توریست برای گردشگری در این کشور زیبا میان استانبول موقعیت بسیار مناسبی داره و آب و هوای بسیار دلپذیر در هر فصل سال ک ب استانبول سفر کنید لذت خاص خودش رو دارع فصل بهار همیشه زیبا س ولی من زمستان رو دوست دارم چون واقعا برف بارون مناظر زیبا یی رو درست میکنه و خوراک عکس گرفتن هستش .

Fatinaz
در تاریخ: 06:40:13 1399/9/6

سلام دوستان و همراهان گرامی سایت سفر بانک تشکر بخاطر این مقاله زیبا و مفیدی که در اختیار ما قرار دادید واقعا استانبول شهری از کشور ترکیه هستش ک سالانه گردشگران زیادی از ایران داره و چه بسا ک این مقاله واقعا کار بردی هست و مورد استقبال ایرانی های عزیز قرار میگیره استانبول تقریبا مکانی هست که ب ایران فاصله چندان دوری نداره و اکثرا ب اون سفز میکنن .

Fatinaz
در تاریخ: 06:37:06 1399/9/6

سلام دوستان و کاربران گرامی سایت سفر بانک استانبول در غرب اب های ازاد ترکیه قرار گرفته و دارای چهار فصل زیباست در فصل های متعادل مسلما گردشگر و توریست بیشتری به این شهر و کشور برای یه سفر خاطره انگیز میان و به نظر من فصب بهار همیشه استنابول بیشترین حجم گردشگر رو داره هم به خاطر موقعیت اب هوایی مناسبش و هم واسه گل های رنگا رنگی که روییده اند و واقعا ارزش اینو داره که یه روز بتونیم به اونجا سفر کنیم .

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید