شرایط اخذ اقامت ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 08 آذر 1399 7
شرایط اخذ اقامت ترکیه

در سال های اخیر بازار مهاجرت و اقامت ترکیه در میان ایرانیان داغ بوده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. این کشور همیشه یکی از گزینه های اول برای مهاجرت ایرانیان بوده است؛ این موضوع دلایل زیادی از جمله امکان دریافت اقامت آسان و راه اندازی یک کسب و کار دارد و در کنار آن، آب هوای معتدل و طبیعت زیبا و اورآسیایی بودن ترکیه از عوامل وسوسه کننده برای انتخاب این کشور هستند. دریافت اقامت ترکیه با روش های مختلف و متفاوتی امکان پذیر است که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد. در این مقاله سفربانک درباره ی به روز ترین اطلاعات اقامت ترکیه تا زمان نگارش این مقاله آشنا می شویم.

اخذ اقامت ترکیه

اقامت در ترکیه به چند دلیل برای افراد ایرانی می تواند مناسب تر از دیگر کشور ها باشد: شباهت های فرهنگی و اجتماعی، نزدیکی این کشور به ایران(هزینه های کمتر برای رفت و آمد به ایران)، شرایط آب و هوایی نزدیک به ایران و آسانی اقامت به نسبت کشورهای دیگر اروپایی.

در کشور ترکیه به دو صورت می توان اقامت گرفت:

 • اقامت موقت
 • اقامت دائم

اقامت موقت در ترکیه یا اقامت کوتاه مدت مجوزی است که بر حسب انواع فعالیت های گردشگری، تحصیلی یا کاری ارائه می شود و معمولا قابل تمدید است و بسته به نوع آن، زمان تمدید متغیر است شامل اقامت یکساله و کمتر از آن می شود که به دلایل زیادی به مسافران داده می شود. تعدادی از این عوامل در زیر ذکر می شود.

 • اقامت از طریق تحقیقات علمی
 • راه اندازی کار و تجارت یا همان سرمایه گذاری
 • اقامت گردشگری یا اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه
 • استفاده از کارگاه ها یا برنامه های آموزشی شرکت های ترکیه ای
 • اقامت تحصیلی و شرکت در کلاس های آموزشی
 • اقامت درمانی و استفاده از خدمات بشر دوستانه
 • یادگیری زبان ترکی (گذراندن آزمون تومر)
 • خرید ملک در ترکیه
 • ازدواج

اقامت ترکیه شرایط

اخذ اقامت ترکیه (موقت) چه مدت طول خواهد کشید؟

اگر درخواست دهنده مدارک خود را به صورت کامل ارائه دهد و نقصی در مدارک نباشد اخذ اقامت موقت ترکیه در بازه ای 3 ماهه انجام می شود اما در صورت نقص مدارک ممکن است زمان متغیر باشد و بر اساس نقص های موجود، زمان اخذ افزایش داشته باشد.

اقامت بلند مدت یا اقامت دائم ترکیه

دریافت اقامت ترکیه به صورت دائمی نیازمند این است که شرایطی که با آن اقامت موقت خود را دریافت کرده اید، حفظ کرده و هرساله آن را تمدید نمایید. بسته به نوع اقامت پس از 5 تا 8 سال می توانید به صورت دائم در این کشور سکونت کنید.

از راه های محبوب برای دریافت اقامت ترکیه  خرید ملک و ازدواج است اما توصیه می شود اگر برای زندگی در ترکیه اطمینان ندارید برای اجاره ی خانه اقدام کنید تا هم از مزیت های زندگی در ترکیه بهره مند شوید و هم برای زندگی در این کشور به اطمینان کافی دست پیدا کنید. اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه به صورت یک ساله است و در مدت زمان کوتاهی قابل دسترسی است اما به خاطر داشته باشید که با اجاره ی  منزل نمی توانید اقامت دائم دریافت نمایید مگر در 8 سال متوالی آن را تمدید کنید.

اقامت ترکیه با خرید ملک در استانبول

برای دریافت اقامت دائم ترکیه باید به طور خلاصه دارای شرایط زیر باشید:

 • اقامت در ترکیه برای مدت 5 تا 8 سال
 • عدم سوء پیشینه در 3 سال اخیر
 • عدم دریافت کمک های اجتماعی در 3 سال اخیر
 • درآمد کافی و توان اداره خانواده
 • هر فرد بین 18 تا 65 سال باید دارای بیمه پزشکی معتبر باشد

انواع اقامت ترکیه

اقامت توریستی

اقامت توریستی ترکیه به دو صورت توریستی بدون ویزا و با دفترچه اقامت تقسیم می شود. اقامت نوع اول یا بدون ویزا، 3 ماه یا 90 روز زمان دارد و در آن حق فعالیت هایی مانند کار، تحصیل و سرمایه گذاری را نخواهید داشت. این امکان برای ایرانیان فراهم شده است تا بدون ویزا تا 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشند. اگر قصد اقامت بیش از 90 روزه در این کشور را دارید باید برای اقامت شش ماهه با دفترچه اقامت اقدام کنید که زمانی در حدود 15 تا 20 روز خواهد داشت. این نوع از اقامت نیز مانند اقامت 90 روزه اجازه کار، تحصیل، یا سرمایه گذاری را به شما نمی دهد. در حالت کلی افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند از این مورد استفاده می کنند.

برای آشنایی با فرهنگ و غذا های ترکیه می توانید به صفحات مربوط به شهر های این کشور در سفربانک مراجعه کرده و درباره آنها کمی مطالعه داشته باشید

اقامت ترکیه با خرید ملک

اقامت تحصیلی

این روش که یکی از روش های محبوب برای مهاجرت به ترکیه به حساب می آید از مطمئن ترین راه ها برای اخذ اقامت دائم ترکیه است. برای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه باید ابتدا در آزمون تومر شرکت کرده و مدرک آن را دریافت کنید. این آزمون شامل مراحل مختلفی است که با آن مهارت های زبان ترکی شما را سنجش می کنند. بعد از دریافت این مدرک زبان ترکی می توانید جهت پذیرش دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید. شرایط خاصی در ترکیه برای کار دانشجویان یا اقامت دائم آنها وجود دارد که در مقالات بعدی توضیح داده می شود.

اقامت دائم در ترکیه

اقامت کاری و استخدام

اخذ اقامت دائم ترکیه به واسطه کار و استخدام، این گونه پیش می رود که شما از یک شرکت معتبر ترکی در این کشور پیشنهاد استخدام داشته باشید و همچنین فرد ترکیه ای با ویژگی ها و مهارت های شما در کشور بیکار نباشد. پس این راه یکی از سخت ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه است که پیش و رو دارید اما در هرحال راهی غیر ممکن نیز نیست. اگر براساس قوانین این کشور موفق به دریافت پیشنهاد کار از یک شرکت ترکی شوید اقامت یکساله ترکیه برای شما صادر می شود و هرسال نیاز به تمدید آن خواهید داشت تا بعد از 5 سال متوالی، فعالیت شما در این کشور ثابت شود. پس از این پروسه و گذراندن 5 سال می توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کنید.

اقامت با ثبت شرکت در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت نیز امکان پذیر است. این امکان فقط با ثبت شرکت در این کشور امکان پذیر نیست، بلکه باید اجازه کار را نیز دریافت کنید و بعد از آن به شما اقامت یک ساله ترکیه داده می شود. اما این روش یکی از روش های طولانی برای گرفتن اقامت می باشد و نیازمند آن است که شما با یک شرکت درباره ادامه ی کار های خود مشورت کنید.

اقامت در ترکیه با اجاره جانه

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

این نوع از اقامت در سال 2013 به تصویب رسید و به تازگی تغییراتی در آن به وجود آمده است که افراد را به خرید خانه ای با حداقل ارزش 250 هزار دلار برای اقامت اجبار می کند که قبلا بیش از این مبلغ بوده است. با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار می توانید اقامت یک ساله این کشور را دریافت کنید و پس از تمدید آن در 5 سال متوالی اقامت دائم را دریافت کنید. این روش روشی مناسب است تا در زمان کمتر اقامت خود را اخذ کنید یا هزینه های جاری کمتری داشته باشید، حتی با خرید هوشمندانه می توانید شاهد افزایش سرمایه خود باشید.

اقامت در کشور ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

این روش یکی از روش های مرسوم در دنیا است اما با تقلب های بسیاری که در این زمینه انجام گرفته است، شرایط سخت تری نسبت به سال های پیش برای این موضوع در نظر گرفته شده است و شما با ازدواج با یک شهروند ترک، پس از 3 تا 5 سال اقامت دائم را اخذ خواهید کرد البته با این شرط که فردی که با او ازدواج کرده اید، نباید یک پناهنده به ترکیه بوده باشد (شهروندی خود را از طریق پناهندگی دریافت نکرده باشد). در طول این 3 تا 5 سال پلیس شرایط شما را بررسی می کند تا از سوری نبودن ازدواج شما اطمینان حاصل نماید.

اقامت ترکیه با خرید خانه

ترکیه مانند هر کشور دیگری مزایا و مشکلاتی دارد که برای هر فرد شرایط متفاوتی ایجاد می کند اما این کشور از دیدنی ترین کشور ها برای گردشگری بوده و خرید از فستیوال خرید استانبول گرفته تا بازدید از جاهای دیدنی آن می تواند سرگرم کننده باشد.

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.89از 5 (18 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 01:08:19 1399/9/8

سلام به دوستان عزیز سفربانکی ممنون بابت این مقاله کامل و عالی که ما رو با شرایط اخذ اقامت ترکیه اشنا کرد الان میدونیم که شرایط ترکیه چطور هست و اگر به ترکیه سفر کردیم برنامه ریزی میکنیم خیلی این مقاله عالی بود راستش من نمیدونستم شرایطش چطوره اما این مقاله رو که خوندم همه چی رو فهمیدم عالی بود

امیرحسین
در تاریخ: 00:30:26 1399/8/9

سلام ممنون از مقاله خوب و کاربردیتون من خیلی وقته برا سوال پیش اومده بود که چطوری میشه اقامت ترکیه رو گرفت که خوشبختانه مقاله شمارو دیدم واقعا ممنون کامل و جامع بود واقعا کشور ترکیه کشور زیبای هست وپر از جاهای تفریحی وگردشگری هست یکی از کشورهای هست که ایرانیان زیادی دراون اقامت گرفتند موفق و پیروز باشید

سهیل
در تاریخ: 22:13:12 1399/7/29

با سلام. همون طور که در مقاله هم به اون اشاره شد کشور ترکیه به دلیل نزدیک بودن به ایران وهمچنین شرایط اقامت و کار خوبی که داره مورد نظر خیلی از افراد جهت مهاجرت قرار می گیرد. و البته به نظر من چون بیشتر شهرهای ترکیه مدرن و درعین حال دارای مکان های زیبا وتفریحی و مراکز خرید خیلی خاص هستند، میتونه گزینه خوبی برای گرفتن اقامت و مهاجرت باشه.

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 14:15:00 1399/7/27

سلام. ممنون از مقاله خوبتون و معرفی شرایط اخذ اقامت در ترکیه. برام خیلی جالب بود که هم اقامت موقت داره هم اقامت دائم. هر کس بخواد به این کشور زیبا بره و آنجا را برای اقامت انتخاب کنه. خوب مطمئنا بهتره اول اقامت موقت را انتخاب کنه و ببینه آیا واقعا از هر شرایط پذیرای زندگی در این کشور هست یا نه و اگر صلاح دید می تونه درخواست اقامت دائم را بده. و مطمئنا این مکان برای زندگی دوم می تونه گزینه خوبی باشه و به دلیل نزدیکیهم از لحاظ مکانی و هم از لحاظ فرهنگی می تونه گزینه مناسبی برای ما ایرانی ها باشع

leyla ghasemy
در تاریخ: 01:27:33 1399/5/12

سلام . خیلی ممنون از توضیحات کامل و جامعی که درمورد اقامت ترکیه دادین . خیلی علاقه داشتم و دارم تو ترکیه که از لحاظ فرهنگی خیلی به ما نزدیک هستن زندگی کنم.آب و هوای خوبی هم داره.یه حس و حال خوش و خاص .مخصوصا شب های استانبول که عالین‌. اما چند سال قبل شنیدم که ترکیه فقط اقامت میده تابعیت نمیده مثل دبی چند سال پیش ک به مردم وعده میداد بیاین سرمایه گذاری کنید قانونش عوض شد. اما به هر حال بنظرم اقامت موقت برای شروع بهتره تا با چند ماه یا حداقل یه سال اقامت شرایط خودمون رو برای زندگی تو ترکیه بسنجیم و اگه اوکی بود اقامت دائم بگیریم . لطفا درمورد اقامت شهرهای مهم و مختلف ترکیه هم مطلب بزارین . ممنون

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید