آب و هوای آنتالیا چه زمانی برای سفر مناسب است؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 15 آذر 1399 17
آب و هوای آنتالیا چه زمانی برای سفر مناسب است؟

قطعاً اگر قصد سفر به هر مکانی را داشته باشید، دانستن شرایط آب و هوایی آن محل به شما کمک فراوانی می کند تا بهترین زمان برای سفر خود را تعیین نمایید و بتوانید از سفر خود لذت ببرید. آب و هوای هر شهر در طول سال علاوه بر این که برسفر شما تاثیر مستقیم می گذارد، بر قیمت تورهای موجود نیز تاثیر زیادی دارد، به طور مثال در زمستان قیمت تور برای شهرهای سرد و یا شهرهای ساحلی بسیار کاهش پیدا می کند. اما نکته مهم برای این انتخاب، قبل از هرچیزی دانستن هدفمان از این سفر است. در این مقاله درباره آب و هوای آنتالیا در ماه های مختلف سال مطالعه می کنید...

آب و هوای آنتالیا

این شهر در ترکیه یک شهر ساحلی بوده و هوای آنتالیا، آب وهوایی مدیترانه ای به حساب می آید. آنتالیا در غرب کشور ترکیه واقع شده است. این شهر توریستی و پر رفت و آمد، از جنوب به دریای مدیترانه منتهی می شود و از سه سمت با شهرهای دیگر همسایه است. اب و هوای آنتالیا در بیشتر روزهای سال آفتابی بوده و هوای معتدلی دارد و به همین علت است که در اکثر روزهای سال در این شهر ورزش های آبی مانند موج سواری و قایق رانی در جریان است. در قسمت بعدی متن درباره اب و هوای آنتالیا به تفکیک فصل مطالعه می کنیم و سپس دمای هوای این شهر را به تفکیک ماه های سال برای شما با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد.

آنتالیا در فصل بهار

در فصل بهار دمای این شهر به طور میانگین 21 درجه است، هرچند که در اوایل فصل نزدیک به 10 درجه و در آخر فصل به 31 درجه می رسد. تابش نور آفتاب در روز به 11 ساعت افزایش پیدا می کند ودمای هوای شهر در این فص به آرامی رو به گرما می گذارد، رطوبت هوا افزایش می یابد و  دمای آب برای شنا کردن به مرور مناسب می شود. هزینه سفر به آنتالیا در اوایل فصل به  دلیل برخورد با تعطیلات نوروزی گران است اما بعد از این بازه زمانی، با قیمت های مناسب تر و آب و هوای مطبوع تری رو به رو خواهید بود. البته این موضوع برای اواسط فصل که به تابستان نزدیک نیست بیشتر صدق می کند.

آب و هوای آنتالیا در فصل بهار چگونه است

ماه آپریل

ماه آپریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت) ابتدای افزایش دما و شروع تابستان است که آفتاب، روزانه 9 ساعت در شهر می تابد و در این بازه دمای هوا در روز بین 10 تا 21 درجه متغیر است. بارش ها کاهش پیدا می کنند و سواحل آنتالیا برای پذیرش گردشگران آماده هستند!

آب و هوای آنتالیا در ماه می

ماه می از 11 اردیبهشت تا 10 خرداد ادامه دارد. در این ماه رطوبت هوای آنتالیا 60 درصد بوده و بارش ها نسبت به ماه قبل 1 روز کاهش پیدا می کند و به 3 روز در ماه می رسد. به طور معمول هواشناسی آنتالیا برای این بازه زمانی، دمایی بین 14 تا 26 درجه را پیش بینی می کند. این ماه با افزایش ساعات روشنایی روز رو به رو خواهید شد و 11 ساعت شاهد تابش آفتاب خواهید بود. در ماه می در سواحل شهر آنتالیا فعالیت های آبی مانند ورزش های آبی افزایش پیدا می کند.

ماه جون

در ماه جون (11 خرداد تا 9 تیر) روزهای بارانی تقریبا وجود ندارند و دمای هوای آنتالیا به سمت گرمای تابستانی پیش می رود و به 31 درجه سانتی گراد نزدیک می شود، از یک سو آفتاب حدود 11 ساعت در روز می تابد و به طبع رطوبت نیز افزایش پیدا می کند (تا 61 درصد). کمترین دمایی که در طول شبانه روز در آنتالیا و در این ماه حس می کنید 18 درجه است. دمای آب در این ماه بهار به 25 درجه می رسد.

آب و هوای آنتالیا در بهار

آب و هوای آنتالیا در تابستان چگونه است؟

دمای هوای آنتالیا در دوره زمانی اواسط فروردین تا آبان یعنی آپریل تا نوامبر شامل هوای گرم تابستانی می شود و در این بازه زمانی می توان در دریا شنا کرد و به ورزش های آبی پرداخت. در تابستان، این شهر به طور میانگین، دمایی در حدود 28 درجه را تجربه می نماید و دمای آب نیز به 27 درجه می رسد اما حداکثر دمای تابستان در آنتالیا به 34 درجه خواهد رسید. به علت ساحلی بودن، شهر در تابستان رطوبت زیادی در حدود 65 تا 85 درصد دارد. این فصل بهترین فصل و گران ترین فصل برای مسافرت به این شهر توریستی به شمار می آید و شلوغ ترین فصل مسافرتی در طول سال برای آنتالیا نیز هست. در فصل تابستان در شهر معمولا بارشی رخ نمی دهد و از این لحاظ فصل خشکی را سپری خواهید کرد.

ابوهوای آنتالیا

ماه جولای

آب و هوای آنتالیا در ماه جولای (10 تیر تا 9مرداد) گرمتر از ماه های پیش است و بارش ها تقریباً به صفر میل می کنند. تابش آفتاب در این ماه به متوسط روزانه 13 ساعت در روز می رسد. دمای هوای شهر در ماه جولای افزایش می یابد و به متوسط 21 تا 34 درجه سانتی گراد می رسد. این ماه هم مانند ماه جون یکی از بهترین ماه ها برای آبتنی در سواحل شهر خواهد بود زیرا دمای آب دمای مطبوعی است و به 28 درجه می رسد. میزان رطوبت در این شهر ساحلی در جولای کاهش پیدا کرده و به 57 درصد می رسد.

ماه آگوست

این ماه از سال، از 10 مرداد تا 9 شهریور است و اب و هوا تقریباً مشابه ماه قبل است و دما و رطوبت فرق زیادی با بازه زمانی پیش از خود ندارد، دما بین 21 تا 33 درجه متغیر خواهد بود، همچنین دمای آب به 29 درجه می رسد. تابش آفتاب در طول روز 12 ساعت است. ماه اوت یکی از ماه های پر گردشگر در شهر آنتالیا به حساب می آید و بازه زمانی مناسبی برای آفتاب گرفتن در سواحل است.

ماه سپتامبر

سپتامبر ماه پایانی تابستان بوده و گرم ترین دمای هوای آنتالیا در این ماه اتفاق می افتد. اما از اواسط ماه، هوا کم کم از گرما خارج شده و رو به پاییز می گذارد و میانگین بازه دمایی از 18 تا 31 می باشد. تابش آفتاب در این بازه زمانی به 9 ساعت در روز کاهش پیدا می کند و روزهای کوتاه تری را سپری خواهید کرد. دمای آب همچنان دمای مناسبی است و شنا و ورزش های آبی همچنان در حال برگزاری هستند. رطوبت هوای آنتالیا به 52 درصد می رسد.

تابستان آنتالیا چطور است

آب و هوای آنتالیا در فصل پاییز

در فصل پاییز آب و هوای نسبتاً خنکی در این شهر حاکم است و در هر ماه حدود 5 الی 8 روز بارانی وجود دارد و تابش آفتاب تا 4.5 ساعت در روز کاهش پیدا می کند و هرچه به زمستان نزدیک تر می شویم به این اعداد نزدیک تر خواهیم شد. درکل پاییز شاهد دمایی بین 7.5 تا 26 درجه سانتی گراد هستیم (نزدیک ترین روزها به تابستان 26 درجه، بیشترین دمای هوا خواهد بود ). اگر خواهان تفریحات آبی در این فصل هستید فقط تا نیمه های ماه اول پاییز فرصت دارید تا از تفریحات آبی آنتالیا استفاده کنید زیرا دوره زمانی بعد از آن دمای آب کاهش پیدا می کند و کمتر کسی توان آبتنی در آب را دارد همچنین میزان بارش در فصل پاییز ممکن است به 264 میلی متر نیز برسد. در این فصل می توانید سفری با قیمت مناسب به آنتالیا داشته باشید.

آب و هوای پاییز

ماه اکتبر

اولین ماه پاییز در این شهر، ماه اکتبر است که از 9 مهر ماه تا 9 آبان ادامه دارد. دمای هوا در این دوره زمانی، دمایی مطلوب است و به طور میانگین بین 14 تا 26 درجه است. در این ماه همچنان  ورزش های آبی در سواحل پا برجا هستند و استفاده از آنها امکان پذیر است؛ تابش آفتاب نیز در روز به 9 ساعت می رسد و شما زمان زیادی برای بازدید از جاهای دیدنی آنتالیا خواهید داشت. دمای آب در ماه اکتبر به متوسط 25 درجه می رسد که برای تفریحات آبی و شنا در دریا دمای مناسبی به شمار می آید.

ماه نوامبر

در این ما ه (10 آبان تا 9 آذر) آب و هوای آنتالیا به هوای زمستانی نزدیک شده و دمایی بین 9 تا 20 درجه سانتی گراد را تجربه می کند. میانگین دمای آب به 21 درجه می رسد و سواحل خلوت تر از ماه های پیش خواهد بود؛ همچنین امکان انجام تفریحات آبی در این بازه زمانی وجود ندارد. اما اگر برای بازدید از آثار باستانی و دیگر تفریحات به این شهر مراجعه می کنید این زمان، زمان مناسبی برای سفر است زیرا قیمت ها به شدت کاهش یافته و دمای هوا نیز خیلی سرد نیست.

دمای هوای پاییز آنتالیا

ماه دسامبر

در ماه دسامبر و بازه زمانی 10 آذر تا 10 بهمن دمای هوای شهر انتالیا رو به سرما رفته و دمایی بین 7 تا 16 درجه را نیز تجربه می کنید. بارش ها در این بازه افزایش چشمگیری دارند و تا 275 میلی متر و 12 روز بارانی در ماه نیز خواهند رسید. این ماه پر بارش ترین ماه سال نیز به حساب می آید. تابش آفتاب نیز به 5 ساعت در روز کاهش می یابد. میزان رطوبت هوای انتالیا به 60 درصد و دمای آب تا 19 درجه کاهش دارد.

آنتالیا در زمستان

آنتالیا در فصل زمستان شاهد بیشترین مقدار بارش ها خواهد بود و این میزان در ماه اول زمستان بیش از ماه های دیگر وجود دارد. تابش نور آفتاب به طور مستقیم در زمستان 5 ساعت در روز است و به همین دلیل دمای زمستان در این شهر خیلی آزار دهنده و سرد نیست. اقتصادی ترین زمان مسافرت به این شهر فصل زمستان است، در این فصل قیمت ها در پایین ترین حد خود قرار دارند اما امکان استفاده از ساحل و تفریحات آبی آن وجود ندارد؛ هرچند که این شهر یک شهر باستانی است و بازدید از مراکز تاریخی آنتالیا می تواند دلیل کافی ای برای سفر به آن باشد و تنها در هتل اقامت داشتن باعث از دست دادن جاذبه های دیدنی این شهر می شود.

آب و هوای آنتالیا در ماه ژانویه

از 11 بهمن تا 11 اسفند ماه اولین ماه زمستان و سرد ترین آن است که دمای هوا بین 5 تا 15 درجه است و آفتاب 5 ساعت در روز در حال تابیدن خواهد بود؛ به همین علت هوا خیلی سرد نمی شود و دمای آزاردهنده ای نیست. بارش ها در این ماه از سال به 244 میلی متر نیز می رسد که یکی از ماه های پر بارش سال است و انتالیا 11 روز بارانی را تجربه خواهد کرد. آب دریا در ژانویه دمایی در حدود 18 درجه خواهد داشت که قطعا دمای مناسبی برای شنا و آبتنی به شمار نمی رود.

هوای انتالیا

ماه فوریه

این ماه در بازه زمانی 12 بهمن تا 9 اسفند قرار دارد. رطوبت هوا تا 66 درصد می رسد و بارش به 9 روز و 160 میلی متر کاهش پیدا می کند. تابش آفتاب در فوریه 7 ساعت است. دمای هوای انتالیا در این ماه بین 6 تا 15 درجه سانتی گراد متغیر است.

ماه مارچ

از 10 اسفند تا 11 فروردین، ماه مارچ است و این دوره زمانی، آخرین ماه زمستان است که بارش ها به 88 میلی متر تنزل پیدا می کند. دمای هوا نیز به طور میانگین به 17 درجه میل پیدا می کند و کم کم به سمت هوای بهاری خواهد رفت اما دمای آب همچنان 18 درجه است و زمان مناسبی برای شنا کردن در دریا نیست.

هوای ترکیه

در سفربانک به تشریح آب و هوای شهرهای مختلف ترکیه از جمله آب و هوای استانبول نیز پرداخته ایم و بهترین زمان سفر به این شهر از لحاظ دمای هوا را بررسی کرده ایم در صورت تمایل می توانید به لینک آن مراجعه کرده و درباره آب و هوای این شهر نیز مطالعاتی داشته باشید.

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.79از 5 (38 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 23:28:08 1399/9/14

با سلام و خسته نباشید به تمام دوستان سفر بانکی عزیزم و با تشکر از مقاله خوبتان کشور ترکیه یک شهر ساحلی است آنتالیا در غرب کشور ترکیه قرار دارد آب و هوای معتدلی دارد و با داشتن ساحل های بسیار زیبا و طبیعت سرسبزش موجب شده گردشگران زیادی را به خود جذب کند من دوست دارم در فصل پاییز به این شهر سفر کنم چون عاشق باران هستم و آب و هوای شهر آنتالیا در این فصل رو به خنکی میرود البته باید توجه کرد که اول پاییز به این شهر سفر کرد چون از نیمه های فصل هوا رو به سرما می رود و نمی توانیم آن طور که دوست داریم از تفریحات آبی و شنا لذت ببریم

ریحان
در تاریخ: 17:23:39 1399/9/7

با سلام به تمامی دوستان سفربانکی عزیز همونطور که میدونیم کشور ترکیه خیلی قشنگه و پر از مکان های دیدنی و زیبا اا من عاشق شهر انتالیا تو کشور ترکیه ام اما هنوز فرصت پیش نیومده که بتونم به این شهر زیبا در کشور ترکیه سفر کنم ولی حتما اگه قصد سفر داشتم این شهر زیبا را در اولویت قرار میدم ممنون بابت این مقاله کامل و عالی خیلی خوب بود و من رو اشنا کرد که چه فصلی خوبه برای سفر کردن به این شهر

امیرحسین
در تاریخ: 00:23:25 1399/8/8

سلام ممنون از شما مقاله خوب و جامعی بود درسایت چندین مقاله درباره اب و هوای شهر های ترکیه رو دیدم به نظر من اکثر فصل ها رو همه رفتند واز دید من بهترین فصل زمستان هست اون هم درزمان بارش برف اونجا باشید که قطعا تجربه بیادماندنی و متفاوتی هست تفریحات زمستانی جالبی انجام میشه بازهم ممنون از مقاله خوبتون

سهیل
در تاریخ: 17:15:35 1399/7/29

فکر میکنم اولین گزینه ای که در سفر به کشور ترکیه اون هم برای تفریح به ذهن افراد میرسه انتالیا باشه. چون سواحل اون شهرت و محبوبیت زیادی بین همه داره.البته ناگفته نماند که تمام شهرهای ترکیه زیبایی و طرفداران خاص خود رو دارند. فکر میکنم فقط در فصل بهار که هزینه ی سفر به انتالیا گران تر هست کمی خلوت باشه و اگر کسی مایل به ارامش بیشتر است بهتر در این فصل به انتالیا سفر کند.

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 14:03:05 1399/7/27

سلام. ممنون از مقاله خوبتون در مورد آب و هوای آنتالیا. آنتالیا که واقعا زیباست و سالانه توریست های بسیاری را به سمت خود می کشاند. و باید یک تشکر ویژه از نویسنده این مقاله بکنیم که با صبوری کامل و با جزئیات دقیق برایمان از هوای آنتالیا در سراسر فصل های سال نوشتند. این باعث شد که بدانیم در چه موقع از سال بهترین موقع و بهترین آب و هوا را در این شهر داریم که بتونیم با خیال راحت و با چمدانی سبک به این شهر زیبا سفر کنیم و زیبایی های آن را ببینیم. و اگر احیانا در فصل سرد سال رفتیم با تجهیزات کامل سفر کنیم.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید