کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را بیشتر بشناسید

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 14 دی 1399 18
کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را بیشتر بشناسید

شاید برای شما کمی عجیب و در عین حال جالب باشد مگر می شود بدون داشتن ویزا به کشوری دیگر رفت! بله این امر میسر است. کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سه قاره اصلی وجود دارد. تعداد زیادی کشور بدون ویزا در دنیا وجود دارد که می توان با امنیت و خیال راحت به آن ها سفر و حتی در آنجا اقامت کرد. در حال حاضر ایرانیان می توانند بدون اخذ ویزا به 47 تا 50 کشور مسافرت کنند.

اما این موضوع که سفر به کدام کشورها برای ما ایرانی ها به ویزا نیاز ندارد، سؤالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده شده است. اگر قصد مسافرت و یا اقامت دارید، آن ها را در لیست انتخابی خود بگنجانید. کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سه قاره آسیا، اروپا، آمریکا دسته بندی شده تا بتوانید به راحتی به کشور مورد علاقه تان دسترسی پیدا کنید و آن را بیابید. البته امیدواریم کشور مورد نظر شما در لیست ارائه شده موجود باشد.

گذرنامه یا پاسپورت ایران

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، کشورهایی که ایرانیان می تواند بدون روادید به آن جا سفر کنند، تقریباً 47 کشور است که این رقم نسبت به سایر کشورهای دیگر چندان زیاد نیست و البته همین چند کشور را هم وزارت امور خارجه با رایزنی ها و تلاش های خود به سرانجام رسانده است و امید بر آن است این تلاش ها ادامه دار و مستمر باشد تا بدین ترتیب تعداد کشورهایی که ایرانی ها قادر شوند بدون روادید به آنجا بروند افزایش پیدا کرده و بتوان برای مواردی مانند تحصیلات، اقامت، سفر و سایر کارهای ضروری، بی دغدغه و بدون ویزا سفر کرد.

اگر با هدف گردشگری و توریستی قصد سفر دارید و روادید ندارید، می توانید یکی از کشورهایی را که در جدول زیر آورده شده است را برای مسافرت خود انتخاب کنید.

کشورهای کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان در آسیا

برای ورود به کشور دیگر معمولاً به ویزا نیاز است. اما در برخی از شرایط و اقداماتی که از سوی وزارت امور خارجه هر دو کشور انجام می شود، تمهیداتی فراهم می شود تا مردمان آن دو کشور قادر باشند بدون اخذ ویزا به کشور مربوطه وارد شوند. صورت دیگری هم وجود دارد، اینکه در برخی مواقع رایزنی ها به سمتی هدایت می شود که به هنگام ورود به کشور مقصد نیازی به اخذ ویزا نیست، اما در همان بدو ورود و در فرودگاه از سوی کشور مقصد ویزای مورد نظر برای شما صادر می شود. در این بخش هم این کشورهای آسیایی را به دو بخش تقسیم می کنیم تا در تصمیم گیری شما بهتر عمل کند.

در جدول زیر لیستی از کشورهای آسیایی که برای ورود به آن ها نیازی به ویزا نخواهید داشت ارائه شده است، اما در بین همین کشورها نیز استثنائاتی وجود دارد که در ادامه شرح داده شده است.

1- عراق

زمانی برای سفر به تمام شهرهای عراق، بجز کردستان عراق، به روادید نیاز بود. عراق جزء کشورهایی است که به دلیل مکان های زیارتی متعددی که دارد از سوی ایرانیان مورد استقبال قرار می گیرد. البته بازدید از پاساژهای این کشور، مثل مراکز خرید سلیمانیه نیز پر طرفدار است. به دلیل امنیت و آرامشی که در سال های اخیر بر آن حاکم شده است، موج گردشگران زیارتی و تفریحی به این کشور، به ویژه در ایام محرم بیشتر شده است. به همین دلیل با توافق هایی که بین وزارت خارجه دو کشور در سال گذشته انجام شد، منوط بر اینکه ایران نیز متقابلاً به گردشگران و زائران عراقی به هنگام سفر به ایران همین امتیاز را ارائه دهد، بالأخره دو کشور به توافق رسیدند و اکنون این دو کشور نیازی به اخذ ویزا جهت ورود به کشور دیگری را ندارد. این رویداد از فروردین 98 عملی شد.

 2- روسیه

روسیه جز کشورهایی بود که ایرانیان برای ورود به آن به روادید نیاز داشتند. طی دو سال گذشته، روسیه تقریباً به 20 کشور که یکی از آن‌ها ایران است اجازه داده تا بتوانند بدون روادید به آنجا وارد شوند. این موضوع برای بسیاری از ایرانیان که برای امر تحصیل، کار و تفریح قصد مسافرت یا مهاجرت دارند بسیار مؤثر و کارآمد بوده است. این توافق طی روابط دیپلماسی متقابل دو کشور انجام شد. بر اساس آن، شهروندان روسیه هم می توانند بدون ویزا به ایران سفر کنند.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان، روسیه

ویزای کار عمان برای ایرانیان

با توجه به خدمات مالی و رفاهی و اقدامات دیگر، کار در کشورهای عربی بسیار مقرون به صرفه و عالی است، به همین منظور در طی سال های اخیر، به خصوص وضعیت و شرایط اقتصادی کشور، سبب شده است تا بسیاری از ایرانیان به سمت و سوی این کشورها از جمله عمان کشیده شوند.

برای ورود به برخی از کشورهای عربی مانند امارات به روادید نیاز است (مثلاً ویزای دبی). در مورد برخی دیگر از کشورهای عربی مثل عمان، شما نمی توانید خودتان ویزای کار دریافت کنید بلکه ابتدا باید از طریق رزومه ای که در دست دارید، یک کارفرمای عمانی پیدا کنید تا بتوانید از طریق او ویزای کار عمان را بگیرید. در ضمن در این صورت شرایط برای کار هم بهتر می شود زیرا این کار فرما است که با تأیید زمینه شغلی و رزومه شخصی شما اقدام به ویزای کار برای شما می کند، همچنین دقت داشته باشید که بدون داشتن پیشنهاد کاری، قادر به دریافت ویزای کار عمان نخواهید بود. اعتباری که این ویزا از سوی کارفرما برای شما صادر می شود، تقریباً 3 ماهه است که در صورت تمایل و در واقع رضایت کاری، این مدت تمدید خواهد شد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که محدوده سنی برای ورود به این کشور از 21 سال تا حداکثر 60 سال است.

در بین کشورهایی که ورود به آن ها نیازی به ویزا ندارد، عراق، ارمنستان و مالزی پرطرفدارترین هستند. همچنین در برخی از کشورها مثل عمان یا گرجستان، ممکن است به محض ورود به فرودگاه، کشور میزبان اقدام به صدور روادید کند (ویزای فرودگاهی) که البته این همان سفر بدون روادید است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

ویزای فرودگاهی

در جدول زیر فهرستی از کشورهایی که ویزای فرودگاهی صادر می کنند ارائه شده است. در مورد ویزای فرودگاهی، در زمان ورود به کشور مقصد مبلغی پرداخت می کنید و برچسب ویزا در پاسپورت شما زده می شود. در زمان صدور ویزای فرودگاهی ممکن است نیاز به برخی مدارک هم شود.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایرانی

طی بررسی‌هایی که توسط مؤسسات تحقیقات بین‌المللی، از جمله مؤسسه نوماد کاپیتالیست انجام شد، به مسائل و وضعیت گذرنامه حدود 200 کشور در سراسر جهان پرداخته شد در این نظر سنجی ایران در رتبه 191 قرار گرفت که این موضوع چندان خوشایند نیست و اینکه تعداد کشورهایی که ایرانیان با پاسپورت ایرانی بدون اخذ ویزا می توانند به آنجا بروند، چندان زیاد نیست. در ادامه به برخی از این کشورها به صورت خلاصه اشاره شده است.

 • ونزوئلا(امریکا جنوبی)
 • اکوادور(امریکا جنوبی)
 • نیکاراگوئه (امریکا مرکزی)
 • ایالات فدارال میکرونزی(اقیانوسیه)
 • دومینیکا (جزایر دریای کارائیب)
 • بولیوی (امریکا جنوبی)
 • لبنان
 • تاجیکستان
 • ارمنستان
 • ایالات مستقل ساموآ (اقیانوسیه)
 • نپال
 • ماداگاسکار(جزیره ای در اقیانوس هند)
 • مالزی (جنوب شرقی آسیا)
 • گرجستان
 • ترکیه
 • صربستان

 کشورهای اروپایی

تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان در اروپا زیاد نیست، معدود مواردی هم که وجود دارد کشورهایی هستند که ایرانیان بیشتر برای تفریح یا تحصیل به آن جا سفر می کنند. در ادامه به صورت مختصر به برخی از آن ها اشاره شده است.

1- ارمنستان

در ناحیه آسیا کشورهایی زیادی وجود دارد که طبق تقسیم بندی های جغرافیایی، بین آسیا و اروپا قرار می گیرند اما به دلیل استراتژی های سیاسی، یک کشور اروپایی به حساب می آیند. ارمنستان و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که در این دسته از تقسیم بندی قرار دارند.

به دلیل نزدیکی ارمنستان به ایران و روابط متقابل و تقریباً خوبی که دو کشور طی پانصد سال گذشته داشته اند، مسافرت و رفت و آمد بین این دو کشور بسیار زیاد اتفاق می افتد و البته تا قبل از چند سال گذشته اگر هم نیازی به اخذ روادید برای مسافران ایرانی جهت ورود به این کشور بود، تهیه روادید قیمت چندان بالایی نداشت و به دنبال حذف ویزا، سفر به این کشور اروپایی و زیبا دیگر چندان سخت نیست. بسیاری از ایرانی ها برای سفر و یا کارهای علمی و فرهنگی (مثل موزه خانه مارتیروس ساریان یا موزه هنرهای مردمی ایروان) به راحتی می توانند به این کشور وارد شوند و از خدمات تفریحی آن لذت ببرند.

2- ترکیه از کشورهای اروپایی بدون ویزا برای ایرانیان

ترکیه جزء کشورهایی است که بخشی از آن به لحاظ جغرافیایی در آسیا و بخشی دیگر در اروپا قرار دارد اما به دلیل مسائل امنیتی و سیاسی جزء کشورهای اروپایی محسوب می شود. این کشور به دلیل نزدیکی به ایران و همچنین به سبب داشتن آب و هوای مساعد، طبیعت زیبا و شهرهای مختلف و متنوع مثل استانبول، طرفداران زیادی داشته و افراد زیادی از ایران به آنجا سفر می کنند.

وجود هتل ها و مکان های گردشگری با قیمت های مختلف و اجناس متنوع از جمله پوشاک با کیفیت عالی و قیمت های مناسب، از دیگر دلایلی است که سبب جذب هر چه بیشتر گردشگر و همچنین تجارت فروشندگان داخل ایران با تاجران ترک به منظور واردات کالا شده است.

امتیاز مهم دیگری که سفر به ترکیه برای ایرانی‌ها دارد این است که این کشور از جمله کشورهایی است که می توانید بدون ویزا به آن سفر کنید و به راحتی به مدت 90 روز در آنجا اقامت داشته باشید. البته ممکن است در همان بدو ورود، دولت ترکیه، در فرودگاه اقدام به تهیه ویزا برای مسافرین کند که باز هم با سفر بدون ویزا برای مسافر تفاوتی ندارد و مسافر می تواند با امنیت و خیال راحت سفر بدون ویزای آن را تجربه کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید شرایط اخذ اقامت ترکیه را مطالعه نمایید.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان، ترکیه

3- قبرس شمالی

سرزمین قبرس شمالی در آب های مدیترانه واقع شده است و تقریباً شرایطی شبیه به ترکیه دارد و اتفاقاً این کشور نیز تنها کشوری است که استقلال قبرس را به رسمیت و قانونی می شناسد. واحد پول قبرس لیر ترکیه است و اگر شما قصد سفر به قبرس را داشته باشید، بدون ویزا به مدت 90 روز می توانید در آنجا اقامت گزینید.

4- آندورا

آندورا کشوری کوچک بین فرانسه و اسپانیا است که در کوه های پیرنه واقع شده و با اینکه جزء اتحادیه اروپا نیست، واحد پول آن یورو می باشد. برای ورود به آن نه فقط ایرانیان، بلکه هر شهروندی از هر کشوری می تواند بدون ویزا اقدام کند. البته سفر به آندورا از طریق زمینی میسر است، یعنی یا باید از طریق فرانسه و یا اسپانیا انجام شود که طبیعتاً نیاز به ویزای شینگن خواهد بود.

ویزای شینگن برای ورود به آندورا

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن به کسانی داده می شود که قصد دارند، به کشورهایی که جزء ناحیه شینگن هستند سفر کنند. شینگن متشکل از 26 کشور اروپایی است که البته انگلستان جز آن نیست. کشورهای زیادی مثل قبرس، رومانی، کرواسی و ایرلند نیز قرار است جزء کشورهای شینگن قرار گیرند که در این صورت برای ورود به آن ها باید از ویزای شینگن استفاده شود. کشور آندورا هم که در بالا به آن اشاره شد جز همین کشورها می‌باشد و برای ورود به آن باید از ویزای شینگن استفاده کرد.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانی ها

کشورهای امریکایی بدون ویزا برای ایرانیان

ایرانی ها می توانند به تعدادی از کشورهای آمریکایی، بدون نیاز به روادید سفر کنند و حتی اقامت های چند ساله یا دائمی بگیرند؛ البته یک سری قوانین و مقرارتی در مورد این کشورها وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است تا در صورت تمایل و انجام کارهای ضروری مثل تحصیل بتوانید به خوبی تصمیم بگیرید.

کشورهای امریکایی با ویزای دانشجویی کانادا

اگر ویزای ایرانی داشته باشید و تنها یک بار به کانادا سفر کرده باشید و یا ویزای دانشجویی کانادا را داشته باشید، به راحتی می توانید بدون گرفتن روادید مجدد که مربوط به کشور های مورد نظر باشد، سفر کنید؛ در ادامه اسامی این کشورها ارائه شده است.

1- کوبا

کوبا یکی از امن ترین کشورهای آمریکای شمالی است. تقریباً تمامی خدمات پزشکی در این کشور برای شهروندان رایگان است. دانشجویانی که ویزای کانادا داشته باشند به راحتی می توانند به مدت 30 روز در این کشور اقامت داشته باشند.

کشورهای آمریکایی بدون ویزا برای ایرانیان، کوبا

2- پاناما

پاناما جزء کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان است؛ البته برای شخصی که دارای ویزای دانشجویی کانادا یا اقامت توریستی کانادا با مهر ورودی کانادا باشد و همچنین یکسال از اعتبار آن باقی مانده باشد، امکان سفر با پاسپورت ایرانی به پاناما وجود دارد. این کشور همسایه جنوبی کاستاریکا که اتصال دهنده دریای کارائیب به اقیانوس آرام می باشد و در کل کشوری لذت بخش برای مسافرت است.

کشورهای آمریکایی بدون ویزا برای ایرانیان، پاناما

3- کاستاریکا

کاستاریکا یک کشور امن و آرام برای گردش، تفریح و تحصیل در آمریکای مرکزی بوده و جزء کشورهایی است که با ویزای دانشجویی کانادا و بدون ویزای اختصاصی کاستاریکا می توانید به آنجا سفر کنید و لذت ببرید.

لیست سایر کشور های امریکایی با ویزای دانشجویی کانادا

 • مکزیک
 • آنتیگوا و باربودا
 • جمهوری دومینیکن

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.42از 5 (31 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مسعود
در تاریخ: 15:33:42 1400/11/22

انگار فقط کشورایی که عضو معاهده ی ژنو هستن و پناهنده میگیرن ویزا میخواد...

راضیه
در تاریخ: 20:43:38 1399/10/13

سلام و درود فراوان شاید برای شما عجیب باشد که میشود بدون ویزا به کشور دیگری رفت ولی بهتر است به شما بگویم که بله کشورهایی هستند که بدون ویزا با خیالی راحت و با امنیت کامل می توان به آنجا سفر کرد. در بین کشورهایی که ورود به آنها نیاز به ویزا ندارد عراق ارمنستان و مالزی پر طرفدار ترین ها هستند. همچنین بعضی از کشورها مثل عمان یا گرجستان ممکن است هنگام ورود به فرودگاه به سرعت برای شما ویزا صادر شود که به آن ویزای فرودگاهی می‌گویند و هیچ مشکلی هم ندارد. کشورهای اروپایی که نیاز به ویزا ایرانیان دارند تعدادشان کم است مثل قبرس شمالی و آندورا. همچنین سفر به ترکیه نیاز به ویزا ندارد و می‌توان ۹۰ روز با خیالی راحت آنجا بود این مقاله خیلی خوب بود اطلاعات زیادی از آن کسب کرد ممنون از شما.

ریحان
در تاریخ: 17:15:55 1399/9/7

با سلام و خسته نباشید به تمامی دوستان سفربانکی عزیز کشور هایی هستند که بدون ویزا هستند و این عالیه و به راحتی میتونیم سفر کنیم بدون ویزا خیلی خوشحالم که امروز با کشورهایی اشنا شدم که بدون ویزا میتونیم بهشون سفر کنیم خیلی خوبه و من حتما بعد کرونا به یکی از این کشور ها سفر میکنم راحت چون ویزا نمیخواد????

امیرحسین
در تاریخ: 00:37:31 1399/8/7

سلام خیلی مقاله خوبی بود من تاحالا همچین مقاله کاربردی و خوبی ندیده بودم واطلاعات خوب و جامع و کاملی بود وبا کشورهای بدون ویزا که میشه رفت اشنا شدم که جالب بود ولی بیشتر کشور اندورا برام جالب بود طبیعت بسیار زیبای داشت واینکه باید حتما زمینی رفت وخوبی این مقاله این بود که مدت زمان بدون ویزا هم نوشته شده بود که واقعا کاربردی بود بازهم ممنون از شما

سهیل
در تاریخ: 08:56:57 1399/7/28

بعد از مطلبی که در مورد شرایط ویزا گرفتن برای دبی خوندم این مقاله کامل تر بود. و در ابتدا من تصور کردم که ۴۷ کشور بدون نیاز به ویزا خیلی رقم زیادی هست اما خب بعد متوجه شدم که در مقایسه به سایر کشورها زیاد نیست. و واقعا کاش کشورهای بیشتر و پیشرفته تری هم به این لیست اضافه بشوند که اگر کسی قصد ادامه تحصیل در اونها رو داشته باشه با مشکل روبه رو نشه.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید