جزیره های استانبول یا مجموعه جزایر پرنس

جزیره های استانبول یا مجموعه جزایر پرنس

در مسافرت به استانبول گزینه های تفریحی و تاریخی زیادی برای بازدید پیش و روی شما قرار دارد اما جزیره های استانبول از جاهای دیدنی استانبول است که هر گردشگری باید برای بازدید از آن در تورخود برنامه ریزی کند. جزایر پرنس متشکل از 9 جزیره بکر و زیبا است که تعدادی از آنها مسکونی و تعدادی شخصی یا نظامی هستند. جزایر استانبول مکان هایی بکر هستند که اجازه تردد خودروها در آن صادر نشده است و سالیان سال است که تردد در این محله ها بدون وسایل نقلیه موتوری انجام می پذیرد و همین موضوع باعث شده تا هوای این منطقه هوای پاکی باشد و سکوت دلپذیری در جزیره ها حاکم باشد.

جزایر پرنس استانبول

جزیره های استانبول کجاست؟

جزایر پرنس استانبول به طور رسمی "آدالار" به معنای جزایر خوانده می شوند و در دریای مرمره واقع شده اند. تعداد چهار جزیره از آدالار به عنوان جزایر بزرگ تر شناخته می شوند. این جزایر استانبول در نزدیکی یکدیگر قرار دارند و با شهر نیز فاصله ی کمی دارند. دسترسی به آدالار فقط با استفاده از کشتی امکان پذیر است و در این نواحی، فرودگاهی وجود ندارد. خدمات رفت و آمد به جزایر توسط شش شرکت ارائه می شود و بیشترین رفت و آمد، به 4 جزیره بزرگتر انجام می پذیرد.

در تابستان جزیره های استانبول مکانی برای گذارن اوقات فراغت ساکنین شهر است و روزانه جمعیت زیادی در این مکان ها حضور پیدا می کنند با این وجود برخلاف شهرهای دیگر، ترافیک زیادی وجود ندارد و رفت و آمد با دوچرخه و اسب انجام می شود.

جزیره های استانبول

  • بیوک آدا Büyükada

اولین و بزرگ ترین جزیره در این مجموعه جزیره بیوک آدا می باشد و نام گذاری آن به بر اساس بزرگی و وسعت انجام گرفته؛ "بیوک آدا" به معنی جزیره بزرگ است. در این مکان نیز مانند دیگر قسمت های آدالار تردد با وسایل نقلیه موتوری ممنوع است. اما مغازه‌های زیادی وجود دارند که دوچرخه‌هایی را به صورت ساعتی به گردشگران اجاره می دهند ولی اگر شما به دوچرخه سواری علاقه ای نداشته باشید می توانید از کالاسکه هایی که در شهر وجود دارند برای جا به جایی و رفت و آمد استفاده کنید؛ همچنین تورهایی در داخل جزیره وجود دارد که گشت و گذار را برای شما آسان تر کرده و همه ی اماکن دیدنی را به شما نشان خواهد داد.

در این محل ساختمان ها و بنا های تاریخی زیادی وجود دارند که بازدید از آنها برای افراد علاقه مند به تاریخ جذاب خواهد بود.

جزیره بیوک آدا استانبول

  • هیبلی آدا Heybeliada

هیبلی آدا دومین جزیره از لحاظ بزرگی، در اطراف شهر است. این ناحیه مانند دیگر جزیره های استانبول در دریای مرمره واقع شده است. اولین چیزی که هنگام تور به سمت این جزیره، توجه شما را جلب می کند دو ساختمان بزرگ است. این دو ساختمان یکی مربوط به مقبره ادوارد بارتون و یکی مربوط به یک کلیسای قدیمی است که آخرین کلیسای بیزانسی ساخته شده قبل از فتح ترکیه توسط عثمانی ها است. اگر بخواهید از این شهر به جزیره هیبلی آدا سفر کنید فقط باید از راه دریایی اقدام کنید زیرا این جزیره نیز فرودگاه ندارد.

جزیره علاوه بر مناظر دیدنی، دارای آثار تاریخی است که دیدن آن برای همه گردشگران جذاب است. برخی از این آثار عبارت اند از: کلیسای بیزانسی، مقبره ادوارد بارتون و صومعه ی مریم مقدس مربوط به سال 1425.

هیبلی آدا استانبول

  • بورگاز آدا Burgazada

بورگاز آدا یکی از قسمت های رسمی منطقه آدالار به معنی جزایر است. این جزیره سومین جزیره از لحاظ وسعت به حساب می آید و طبیعتا جمعیت کمتری نسبت به دو جزیره قبلی دارد.

از نکات جالبی که درباره این جزیره استانبول می توان گفت سکونت نویسنده بزرگ و ماهر ترک Sait Faik Abasıyanık  در این جزیره بوده است. اکنون منزل او به عنوان موزه ای برای عموم بازگشایی شده است و امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم شده است.

طبیعت جزیره، طبیعتی بکر است و مناظر دریای مرمره نیز بر زیبایی آن می افزاید اما متاسفانه در سال 2003 جنگل‌های آن دچار آتش سوزی شد و 4 کیلومتر از جنگلها از بین رفت. بورگاز آدا روی یک تپه واقع شده است که پوشش آن از درختان کاج و سقز است .

این جزیره در طول تاریخ، بیش از هر چیزی محل زندگی اقلیت یهودی بوده است، البته در چند سال اخیر این جمعیت کاهش یافته است و افراد به سمت زندگی در شهر های بزرگ پیش رفته اند. جزیره های استانبول در سال های اخیر بیشتر به عنوان محل های تفریحی استفاده می شوند و در تابستان جمعیت آن بیش از 3 برابر افزایش پیدا می کند.

جزیره بورگاز آدا

  • کینالی آدا Kınalıada

کینالی آدا نزدیک ترین جزیره از جزایر پرنس به استانبول است و وسعت آن در حدود 12 کیلومتر می باشد. زمین این ناحیه به علت دارا بودن آهن و مس، دارای خاکی قرمز رنگ است و از لحاظ وسعت یکی از کوچکترین جزیره های این مجموعه به حساب می آید. کینالی آدا در دوران بیزانس به عنوان تبعیدگاه استفاده می شده است و حتی معبد و مقبره یکی از امپراطوران روم شرقی که به این مکان تبعید شده است در صومعه ای به نام هریستوس قرار دارد.

بازدید از این مجموعه در روزهای عادی امکان پذیر نیست و فقط در روزهای جمعه می توانید از صومعه بازدید کنید.

کینالی آدا

  • جزیره صدف Sedef Island یکی از کوچکترین جزایر استانبول

جزیره صدف در نزدیکی شهر، کوچکترین جزیره از جزایر پرنس است و تحت مالکیت شخصی قرار دارد اما بازدید از آن برای عموم آزاد است. در این مکان، خانه‌های ساخته شده از دو طبقه تجاوز نمی کنند و طبق قوانین، خانه های جدیدی که ساخته می شوند نیز نباید از دو طبقه ارتفاع بیشتری داشته باشند تا به محیط زیست این منطقه آسیبی وارد نشود.

 مساحت جزیره 0.157 کیلومتر مربع بوده و از سال 1956 به مالک فعلی آن واگذار شده است. پوشش غالب منطقه، درختان کاج است که تعداد زیادی از آنها به دست مالک آن کاشته شده است هرچند که درختان سقز نیز به فراوانی در صدف آداسی یافت می شوند.

از دیگر ویژگی های این نقطه می توان به ممنوعیت استفاده از وسایل نقلیه موتوری اشاره کرد که همانند تمام جزیره های استانبول در این ناحیه نیز در حال اجراست.

رفت و آمد به این جزیره نیز فقط از راه دریایی امکان پذیر است و فرودگاهی در صدف آیلند وجود ندارد.

جزیره صدف استانبول

  • جزیره یاسی آدا Yassıada

یاسی آدا از جمله جزایری است که در این شهر به عنوان جزایر نظامی استفاده می شود و در اختیار ارتش کشور ترکیه است. در حال حاضر اطلاعات زیادی از این منطقه در دسترس نیست. اما گفته می شود مدارس نظامی در آن مستقر هستند و از این جزیره برای آموزش به افراد ارتش استفاده می شود، خصوصا آموزش غواصی به افراد آماتور ارتش از جمله آموزش هایی است که در یاسی آدا پی گیری می شود. برای مطالعه اطلاعات بیشتر درباره این ناحیه به لینک آن مراجعه نمایید.

جزیره یاسی آدا استانبول

  • جزیره سیوری آدا Sivriada

جزیره سیوری آدا یکی از کوچکترین جزایر استانبول است که در این مجموعه وجود دارد. این قسمت نیز مانند دیگر قسمت های آدالار در طول زمان به صورت های متفاوتی استفاده می شده است؛ اما در دوران بیزانس تعدادی از روحانیون آن را به عنوان محلی برای عبادت انتخاب کرده بودند و مدتی از سال را در این محیط می گذراندند. گذشته از استفاده روحانیون از سیوری آدا برای عبادت و آرامش، همزمان زندانیانی در جزیره زندگی می کردند که به وسیله حکومت به سیوری آدا تبعید شده بودند و زندگی خود را در این جزیره می گذراندند، از جمله این افراد می توان افلاطون را نام برد که توسط حکومت به این منطقه تبعید شد. افراد دیگری نیز در جزیره حضور داشتند که تا آخر عمر در همین منطقه باقی ماندند و مقبره های آنان همچنان قابل مشاهده است.

برای مطالعه مطالب جذاب تر درباره سیوری آدا می توانید به لینک آن مراجعه کنید.

سیوری آدا

علاوه بر جزایر بالا دو جزیره دیگر در منطقه آدالار قرار دارند که بسیار کوچک هستند و خالی از سکنه... و در برنامه حرکت کشتی ها به سمت آدالار، برنامه ای برای عزیمت به این دو وجود ندارد؛ اما هرکدام زیبایی های مخصوص خود را دارند و ممکن است ملک های شخصی باشند.

  • Kaşık Island
  • Tavşan Island

 

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.96از 5 (28 رای)

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 21:57:42 1399/7/26

مجموعه ی جزایر پرنس واقعا مجموعه ای جذاب و فوق العاده بکر هستند و اینکه در طول سالیان دستخوش تغییرات در نتیجه ی رفت وامد انسان ها نشده اند و ورود وسایل نقلیه نیز به انجا ممنوع بوده است باعث شده این چنین زیبا بمانند. وجود کالاسکه در برخی قسمت ها به منظور رفت وامد هم بسیار جالب و هیجان انگیزه.

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 10:43:30 1399/7/23

سلام. ممنون از مقاله خوبتون در مورد جزایر استانبول. باورم نمیشه استانبول این همه جزیره داشته باشه. همیشه فکر می کردم یه جزیره تو استانبول هست که همه را به سمت خود می کشاند. ولی همان طور که از عکس ها هم مشخصه مجموعه جزایر استانبول خیلی زیباست و هر کدام جذابیت خاص خودش را داره. واقعا وجود آب و دریا در هر کشوری باعث میشه آن کشور خیلی سرسبز و زیبا بشه. آرامشی که در آب هست را نمی توان جای دیگری پیدا کرد. موج های دریا و صدای زیبایش برای من یکی از لذت بخش ترین تفریح هاست

نسرین سدیدی
در تاریخ: 11:49:48 1399/6/18

سلام مرسی از مطلب خوبی که نوشته شده بود در مورد جزایر استانبول و خصوصا جزایر پرنس. در همون ابتدای مطلب این قانون عدم تردد وسایل نقلیه خیلی نظر من رو جلب کرد و به نظرم اومد که چقدر خوبه و باعث میشه این جزایر همیشه بصورت طبیعی و بکر باقی بمونند و تازگی و طراوت خودشون رو حفظ کنند. حتی قانون ساخت خونه ها که لیشتر از دو طبقه نمیشه ساخت هم به عقیده ی من عالی بود.

هانیه
در تاریخ: 12:54:11 1399/4/15

استانبول شهر خیلی قشنگ و عالی هست و سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند آب و هوا عالی و مناطق سر سبزی داره البته علاوه بر این موارد در این مقاله خواندیم که جزایر بسیار متنوعی هم داره که بسیار جالب هستند زیرا هر کدام موارد مصرف خاصی دارند و بازدید فراوانی دارند

هانیه
در تاریخ: 12:52:14 1399/4/15

استانبول شهر خیلی قشنگ و عالی هست و سالانه گردشگران زیادی به آنجا سفر میکنند

فرزانه
در تاریخ: 22:15:04 1399/2/24

وااااای کاشکی میشد من یه خونه ویلایی تووی بیوک آدا داشتم احساس میکنم اگه اونجا ادم زندگی کنه هیچ وقت پیر نمیشه والا رفت و امد با کالسکه و یا دوچرخه و اونهمه مکان دیدنی که اصلا حس زندگی به آدم میبخشه.ممنونم برای قرار دادن این پست بسیار خوب و دیدنی دوست عزیز🌷

raha
در تاریخ: 23:25:24 1399/2/7

جزایر سرسبز و زیبایی بودن نکته جالب اینکه استامبول جزیره ای داره به اسم یاسی ادا که مخصوص نظامی ها هست و جالب تر اینکه هر کدام از این جزایر کارایی های خاصی دارن و باهم خیلی متفاوت هستند مثلا جزیره صدف که تحت مالکیت شخصی هست از سفر بانک بایت اطلاعات خوبشون تشکر میکنم.

رضا
در تاریخ: 15:28:46 1398/10/21

جزیرهای استانبول آب و هوای خوبی داره برای تفریح عالیه

نمایش بیشتر

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.