آب و هوای تفلیس چگونه است؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 دی 1399 22
آب و هوای تفلیس چگونه است؟

آب وهوای تفلیس تحت تأثیر کوه و دره و همچنین رودی که از آن می گذرد (رودخانه کورا) قرار دارد. شهر توریستی تفلیس در یک دره شیب دار به نام دره کورا واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا 380 – 600 متر است. بخشی از این شهر که در واقع قسمت های جدید شهر است، در زیر کوه متاتسمیندا قرار دارد. همه این عوامل طبیعی و همچنین وجود دیگر جاذبه‌های گردشگری، دست به دست داده‌اند تا این شهر در فصل‌های مختلف پذیرای گردشگران باشد. آگاهی از چگونگی هوای تفلیس به تصمیم گردشگران برای تعیین زمان سفر کمک شایانی می کند.

آب و هوای تفلیس

آب و هوای تفلیس و میانگین شرایط دمایی

شهر تفلیس بین کوه های قفقاز غربی و شرقی واقع شده است و این رشته کوه‌ها تأثیر بسزایی بر آب و هوای تفلیس گذاشته است. فصل گرم در این شهر حدود 2 ماه و نیم است، تقریباً از اوایل ژوئن تا اواسط سپتامبر. میانگین حدأکثر دما طی فصل گرم حدود 79 درجه فارنهایت است و معمولاً 31 جولای گرمترین روز سال است. در این روز دمای هوا در گرم‌ترین حالت به 88 و در خنک ترین حالت به 68 درجه فارنهایت می رسد.

فصل سرد 3.8 ماه به طول می‌انجامد؛ از 19 نوامبر تا 13 مارس. طی این ماه‌ها میانگین دمای هوا به کمتر از 52 درجه فارنهایت می‌رسد. 23 ژانویه سردترین روز سال است و در این روز دمای هوا در سردترین حالت خود به 28 درجه فارنهایت می‌رسد. در شکل زیر، خط قرمز میانگین بیشترین و خط آبی میانگین کمترین دمای هوا را در طول سال نشان می دهد.

میانگین دمای هوای تفلیس

در تصویر زیر نیز میانگین دمای هوای تفلیس را در ماه‌های مختلف سال می بینید. در محور افقی، ماه های سال و در محور عمودی ساعات شبانه روز نشان داده شده است. هر رنگ نیز نشان دهنده میانگین دما برای ساعت و روز مربوطه را نشان می دهد

دمای هوای تفلیس

 

مقاله پیشنهادی ما :  رستوران ایرانی در تفلیس

روزهای صاف، ابری و بارانی تفلیس

در تفلیس حدود 3.5 ماه هوا صاف و بدون ابر است؛ بنابراین، اگر دوست دارید در روزهایی به آنجا سفر کنید که هوا صاف باشد، می توانید مسافرت خود را به ماه ژوئن موکول کنید. معمولاً از هفته اول ژوئن تا 27 ماه سپتامبر هوا صاف است. در این بین، در نخستین روزهای ماه آگوست آسمان شهر صاف ترین روزهای خود را سپری می‌کند. ابری ترین روزهای سال نیز از اواخر ماه سپتامبر تا نیمه های ماه ژوئن است.

پیش بینی هوای تفلیس همواره نشان داده که بارندگی در ماهها و روزهای مختلف سال متغیر است. اما خوب است بدانید به دلیل بارندگی، سه ماه از سال هوا مرطوب و میزان رطوبت طیّ ماه آوریل تا جولای به بالاترین درصد می‌رسد. در این میان، درصد رطوبت در ماه می بیش از ماه‌های دیگر است. رایج ترین شکل بارش در طول سال، باران است و بیشترین احتمال بارش در آخرین روزهای ماه می رخ می دهد.

9 ماه باقی سال هوا خشک است. اگر می‌خواهید زمانی به این شهر سفر کنید که خبری از بارندگی نباشد، ماه جولای تا آوریل را انتخاب کنید. در این ماه ها احتمال بارش خیلی کم است و تنها به 7 درصد می‌رسد که آن هم در چند روز آغازین ژانویه است.

دمای هوای تفلیس

آب و هوای تفلیس در فصل های مختلف

فصل بهار (ماه مارس تا می)

در اوایل ماه مارس دمای هوا نوسانات متعددی دارد. گاهی ابری و بارانی، گاهی کمی سرد و گاهی آفتابی ملایم دارد. آب و هوای تفلیس در فروردین ماه به مروز زمان کم نوسان تر خواهد شد و نوروز یکی از بهترین زمان ها برای سفر خواهد بود.

در فصل بهار و البته اوایل تابستان، امکان سیلابی شدن رودخانه ها وجود دارد. بنابراین اگر هوس کردید که در این فصل به طبیعت بروید و ساعاتی را در مجاورت رودخانه ها بگذرانید، این موضوع را مدّ نظر داشته باشید. رود کورا رودخانه و شریان اصلی است و رودهای کوچکتر Digmis-Tskali ،Vere و Cavkisi-Tskali از آن منشعب شده و شریان‌های فرعی هستند.

آب و هوای تفلیس در فصل بهار

آب و هوای تفلیس در تابستان (ژوئن تا آگوست)

همانند آب و هوای وان ترکیه در تابستان، تابستان‌های تفلیس نیز آفتابی است. با این حال در برخی موارد ممکن است عصرها شاهد رعد و برق های پراکنده باشیم. به طور کلی دمای هوای تفلیس در تابستان به 36 تا 38 درجه سانتیگراد (97- 100 درجه فانهایت) می رسد.

آب و هوای تفلیس در تیر ماه که مقارن با ماه جولای میلادی است، گرم می باشد. بنابراین، اگر قصد دارید به پارک آبی تفلیس بروید، یا یک روز را در مجاورت دریاچه لاک پشت بگذرانید و در آب های آن شنا کنید، این ماه را برای مسافرت خود انتخاب کنید. اگر تماشای رقص محلی و شنیدن موسیقی گرجستان برایتان جالب است نیز تیر ماه زمان خوبی برای سفر است. در ضمن فستیوالی به نام آرت جن (Art Gene) در این ماه برگزار می شود.

ممکن است گرمای زیاد شما را آزرده کند و از گرما فراری باشید! در این صورت می توانید سفر خود را به شهریور ماه موکول کنید. آب و هوای تفلیس در شهریور ماه اندکی بهتر است، زیرا از شدت گرما کاسته شده و این ماه زمان خوبی برای مسافرت محسوب می شود.

آب و هوای تفلیس در تابستان

آب و هوای تفلیس در تابستان

آب و هوای تفلیس در پاییز (سپتامبر تا نوامبر)

پاییز در تفلیس چشم نواز است. رنگ و روی طبیعت از سبز به زرد تغییر کرده و خورشید جای خود را به ابرها می دهد. اما وضعیت آب و هوای تفلیس در پاییز متغیر بوده و در اوایل این فصل همچنان می توانید از آفتاب لذت ببرید. به طور کلی دما در این فصل از 21 تا 27 درجه سانتیگراد متغیر است.

در مهر ماه هوا خنک بوده و رفته رفته ممکن است کمی سوز داشته باشد. آب و هوای تفلیس در آبان ماه کمی سرد خواهد شد و این ماه زمان شروع سفرهای ارزان قیمت به این شهر است. قیمت هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و بلیط هواپیما در آذر ماه بسیار کاهش می‌یابد؛ زیرا هوا سردتر است. با این حال، فستیوال‌های مختلفی در پاییز برگزار می‌شود؛ مثل فستیوال بین‌المللی موسیقی که می تواند برای علاقه‌مندان جالب توجه باشد.

در پاییز، می توانید به شهربازی تفلیس بروید، از درای بریج و پارک بوتانیکال دیدن کنید و از دیگر جاهای دیدنی تفلیس مثل موزه ها بازدید نمایید.

هوای تفلیس در پاییز

آب و هوای تفلیس در پاییز

آب و هوای تفلیس در زمستان (دسامبر تا فوریه)

در فصل زمستان بارش برف ممکن است به طور مکرر رخ دهد اما این بارش ها سنگین نیست و بیشتر بر روی ارتفاعات و کوه‌ها تمرکز دارد. بر خلاف آب و هوای تایلند که در ماه دسامبر متعادل است، در این ماه ممکن است در تفلیس هوا آنقدر سرد شود که دمای آن به 15- درجه سانتیگراد (5 درجه فارنهایت) برسد. آب رودخانه‌ها در فصل زمستان به کمترین عمق خود می‌رسد. در ماه دی که روزهای پایانی دسامبر است، شهر در خلوت‌ترین روزهای خود به سر می‌برد؛ از برگزاری جشنواره‌ها هم خبری نیست و مردم بیشتر در تکاپوی آماده شدن برای سال نو میلادی هستند.

به حمام های گوگردی بروید و از خدمات اسپا استفاده کنید. از طرف دیگر، در این زمان می‌توانید از حراجی‌های مراکز خرید تفلیس استفاده کنید. به بازار واگزال بروید و برای عزیزانتان سوغاتی بخرید. اگر تمایل دارید سفر ارزانی داشته باشید، می توانید فصل زمستان را هم  انتخاب کنید. البته اگر با خلوتی شهر مشکلی نداشته باشید و عاشق فصل زمستان باشید!

آب و هوای تفلیس در زمستان

بهترین زمان برای بازدید از تفلیس

اگر بخواهید زمان مسافرت خود را بر اساس آب و هوا تنظیم کنید، می توان گفت دو بار در سال بهترین زمان سفر خواهد بود. بر اساس توضیحاتی که در مورد آب و هوای تفلیس گرجستان داده شد، بهترین زمان سال برای بازید از جاذبه‌های گردشگری در فضاهای باز، اوایل ماه ژوئن تا اواخر سپتامبر است. در این میان اوج مسافرت به این شهر توریستی اغلب هفته اول سپتامبر می‌باشد. اگر با هدف استفاده از تفریحات آبی و ساحلی سفر می کنید پیشنهاد می شود اوایل ماه جولای تا اواخر ماه آگوست را انتخاب کنید. آمارها نشان داده است در این بین، همواره پایان ماه جولای بیشترین مراجعه کنندگان را دارد.

آب و هوای تفلیس

آب و هوای تفلیس

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.81از 5 (27 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 20:18:04 1399/9/12

با سلام و با تشکر از سایت خوب سفر بانکی مقاله زیبا را قرار داده است که ما با خواندن این مقاله جامع و کامل توانستیم با آب و هوای تفلیس آشنا شویم شهر تفلیس یکی از شهرهای توریستی و بسیار زیبای کشور گرجستان است من خیلی فصل پاییز و دوست دارم به خصوص که در این شهر در مهر ماه هوا خنک است و جالب است بدانید که قیمت بلیت در این ماه کاهش می یابد و همچنین در این این فصل فستیوالهای بین المللی موسیقی نیز پخش می شود و همچنین نیز می توانید از شهر بازی تفلیس دیدن کنید و من پیشنهاد می کنم حتما به این شهر زیبا سفر کنید

مهدیه
در تاریخ: 11:51:01 1399/9/7

سلام به سفر بانکی های عزیز دراین مقاله با آب وهوای تفلیس آشناشدم ومتوجه شدم که آب وهوای اونجا تحت تاثیر کوه ودره ورودخانه ای هست که از اونجا عبور میکنه فصل گرم در این شهر دوماه ونیم هست ۳۱جولای گرمترین روز سال هست تابستان تفلیس هم مثل آب وهوای وان ترکیه هست آفتابی وبعضی مواقع همراه با رعدوبرق البته شهریور ماه از گرمای هوا کاسته میشه وزمان خیلی خوبی برای مسافرت به تفلیسه مطالب کامل وجامع بود ممنون از سفربانک .

هستی
در تاریخ: 23:58:07 1399/9/6

سلام خدمت دوستان خوب سفربانکی های عزیز تفلیس جزو شهرهای قشنگ و دیدنی گرجستان است من خودم اطلاعات دقیقی درباره ی این شهر نداشتم ولی الان با مطالعه این مطلب زیبا اطلاعاتم بالا رفت و فهمیدم با این آب و هوای خوب و دلچسب حتما باید بعد از این مریضی یک سفر به این شهر خوب بروم و لذت جاهای دیدنی و ببرم

Fatinaz
در تاریخ: 06:56:37 1399/9/6

سلام دوستان عزیز و بازدیدکنندگان گرامی سایت سفر بانک دوستان عزیز تفلیس یکی از شهرهای بزرگ و دیدنی کشور گرجستان بوده است که سالانه تعداد زیادی گردشگران از کشورهایی مانند ایران ، ترکیه ، عربستان و کشور های دور و نزدیک داره ما ایرانی ها در کل در فصل بهار و تابستان بیشتر به مسافرت میرویم و این یعنی برای ما آب هوای معتدل رو میپذیریم برای مسافرت پس برای سفر ب این شهر دیدنی در فصل بهار یا تابستان سفر کنید بیشتر بشما خوش میگذره .

Shima
در تاریخ: 20:11:30 1399/9/4

دوستان عزیزی که قصد سفر به تفلیس و استفاده و لذت بردن از جاذبه های این شهر رو دارین اگر میخواهین زمانی که سفر میکنین هوای صاف و آرامی رو تجربه کنین بهترین زمان از اوایل ماه ژوئن تا اواخر سپتامبر است که میتونین از آب وهوا و طببعت منحصر به فرد آنجا کمال استفاده و لذت رو ببرین.تورهای متنوع و خوب سفربانک رو از دست ندین

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید