آشنایی با عجایب هفتگانه جهان

آشنایی با عجایب هفتگانه جهان

حتما تا به حال عبارت عجایب هفتگانه را شنیده‌اید. در سده پنجم پیش از میلاد، در کتابی به نام هرودوت اشاره هایی به تعدادی از بناهای حیرت انگیز معماری شد. چیزی که در سده‌های بعدی به نام عجایب هفتگانه جهان به رسمیت شناخته و معرفی شد. تکمیل و انتخاب هفت اثر برتر معماری دنیا کار راحتی نبود، اما بالاخره در قرون وسطی تکمیل شد. آن چه از هنر و نگاه ژرف هنرمندان دنیای کهن بر می آمد، آثاری ماندگار و به واقع خیره کننده بود.

اما انسان امروز معتقد است که بناهای تاریخی یونان باستان آنقدرها هم جذاب نیست و هم اکنون می توان فهرستی جدید از بناهای شگفت انگیز معماری را به عنوان هفت اثر برتر برگزید. انتخاب عدد هفت به اعتقاد مردم یونان باستان به سبب تقدس آن است. در ادامه قصد داریم فهرست عجایب هفتگانه قدیم و سپس جدید را مورد بررسی قرار دهیم. در حقیقت در این مطلب به این سوال که عجایب هفتگانه جهان کدامند به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

عجایب هفتگانه جهان

عجایب هفتگانه قدیم

1- هرم بزرگ جیزه

در صحرای بزرگ شهر قاهره مصر، اهرام ثلاثه مصر وجود دارند؛ بزرگ‌ترین آن ها به نام هرم جیزه، اولین اثری است که ارزش قرار گرفتن در این لیست با ارزش را داشته است. این اثر که متعلق به 2500 سال پیش از میلاد است، تنها عضو عجایب هفتگانه قدیم جهان است که هنوز پابرجاست. این هرم مقبره ای برای فرعون خوفو مصر بود و به دستور وی بنا شد. ساخت و ساز و تکمیل شدن آن 250 سال طول کشید؛ این نشان از هوش و ذکاوت انسان‌های یونان باستان دارد که بدون هیچ گونه وسایل اندازه گیری و نقشه کشی، چنین اثر ماندگار و متقارنی را خلق کرده اند.

نظرات بسیاری در مورد چگونگی ساخت این بنا وجود دارد. دیواره های شیب دار آن که ابتدا به عنوان پله استفاده می شد، بعد ها با سنگ آهک پوشانده شد. هرم بزرگ جیزه نام های دیگری هم دارد. هرم خوفو، هرم خئوپس که برای مدت 3800 سال رکورد دار بلندترین بنای دنیا بوده است تا اینکه کلیسای لینکلن در سال 1311 میلادی ساخته شد. برخی نیز بر این باورند بنایی که رکورد هرم بزرگ جیزه را به لحاظ ارتفاع شکست، برج ایفل فرانسه است که در سال 1889 میلادی ساخته شد.

هرم بزرگ جیزه از سنگ هایی ساخته شد که میانگین وزن‌شان 2.5 تن بود؛ 2500 سال پیش از میلاد، امکان جابه جایی چنین سنگ هایی بدون هیچ وسیله پیشرفته ای، به دست انسان بی شک کاری شگفت انگیز بوده است. این اتفاق را که به خوش بینانه ترین حالت که نگاه کنیم، نشان از سخت کوشی مردم یونان باستان داشته و با بد بینانه ترین حالت، حکایت از ظلم فرعون چهارم بر برده‌های بی گناه دارد. در این بنای فوق العاده، حدود دو میلیون و سیصد هزار سنگ به کار رفته و درون آن سه اتاق مخصوص پادشاه، ملکه و دیگر زنان فرعون چهارم، خوفو وجود دارد.

عجایب هفتگانه جهان، هرم بزرگ جیزه

2- باغ های معلق بابل

حدود 600 سال پیش از میلاد مسیح، در تمدن بابل پادشاهی عاشق به نام بخت النصر زندگی می کرد. این پادشاه با دختری به نام آمیتیس از سرزمین ماد واقع در شمال غربی سرزمین پهناور ایران زمین ازدواج کرد. آمیتیس با این هدف به ازدواج با بخت‌النصر رضایت داد تا صلح و دوستی را بین دو امپراطوری برقرار سازد. سرزمین ماد پر از باغ‌های زیبا و درختان سر به فلک کشیده سر سبز بود و بابل که حدودا در فاصله 80 کیلومتری از بغداد امروزی واقع شده بود، سرزمینی خشک و کویری به حساب می آمد.

آمیتیس، در این آب و هوای خشک بیمار می شود و پادشاه تصمیم می‌گیرد در کنار نهر فرات، برای بهبود حال همسرش باغ هایی زیبا بسازد. این باغ های زیبا که بر فراز ستون هایی توخالی و مرمری به ارتفاع 75 متر و به صورت مطبق ساخته شده است، به شکل باغ های معلق به نظر می‌رسد. آن چه در خصوص این باغ ها عجیب به نظر می رسد آن است که در متون بابل هیچ سخنی از وجود آن‌ها به میان نیامده است. با این حال آن چه از نوشته های مورخین بر می آید دلیلی بر وجود باغ های معلق بابل است؛ با این وجود، هنوز دلایل کافی به نظر نمی رسند و وجود باغ های معلق بابل که هم اکنون از آن هیچ اثری باقی نیست، بیشتر به یک افسانه شباهت دارد.

واژه معلق بیشتر به خاطر ترجمه ی نادرست واژه تراس به این باغ ها اطلاق شده است، اما بعضی معتقدند که شکل و شمایل ستون های سبز پوش بابل که بر رویشان درختانی سر سبز قرار داشت، واژه معلق را به این باغ ها نسبت داده است.

عجایب هفتگانه جهان؛ باغ های معلق بابل

3- معبد آرتمیس از عجایب هتفتگانه جهان

معبد آرتمیس بنایی حیرت‌انگیز و زیبا است که هفتصد سال پیش از میلاد ساخته و به الهه یونانی، یعنی آرتمیس پیشکش شد. این معبد با ستون‌های مرمری و زیبا به ارتفاع 15 متر، امروزه در شهر افِسوس و در فاصله حدود 50 کیلومتری از شهر ازمیر در کشور ترکیه واقع شده است. این بنای تاریخی آن قدر زیبا است که در لیست هفت عجایب دنیا قرار گیرد. معبد آرتمیس که تا کنون دستخوش آسیب‌های زیادی شده است، در حال حاضر فقط پایه های ستون هایش به جا مانده است.

سال‌ها بعد از ساخت، سیلی ویرانگر آن را نابود کرد تا اینکه 550 سال پیش از میلاد، توسط معماری زبردست مورد بازسازی قرار گرفت. اما دوباره 350 سال پیش از میلاد، فردی به نام هروستراتوس با هدف نام آوری، معبد را به آتش کشید. درست در شبی که اسکندر مقدونی چشم به جهان گشود، آرتمیس درگیر نگهداری از فرزندش اسکندر بود. پس از آن نیز اسکندر پس از فتح آسیای کوچک، به بازسازی معبد پرداخت. جالب اینجاست که هر بازسازی بهتر از قبل انجام می شد و به شکوه و عظمت معبد می افزود. تا اینکه 400 سال پس از میلاد نیز باز هم این بنای زیبا به دست مسیحیان تخریب شد و دیگر هیچ گاه بازسازی نشد. اگر با تور ترکیه به این کشور سفر کرده اید بازدید از این مکان در برنامه های تور وجود دارد.

عجایب هفتگانه جهان، معبد آرتمیس

4- تندیس زئوس در المپیا

450 سال پیش از میلاد، یونانیان باستان زئوس را خداوندگار خود می دانستند و در معبدی بزرگ و خیره کننده در شهر المپیا به پرستش پروردگارشان می پرداختند. المپیا مرکز مذهبی در جنوب غرب یونان بود. جشن‌ها و مسابقات ورزشی هیجان انگیز و مهمی به افتخار زئوس در این مرکز مذهبی برگزار می شد. این مسابقات آنقدر برای مردم یونان اهمیت داشت که برای برگزاری آن‌، جنگ‌ها تعطیل می شد تا همگان بتوانند برای تماشا و یا شرکت در آن حضور پیدا کنند.

معبد المپیا تنها یک مجسمه کم داشت؛ به همین دلیل، یونانیان از معماری ماهر و مشهور به نام فیدیاس خواستند تا مجسمه ای در خور الهه یونان طراحی کند. فیدیاس که پیش از این مجسمه ای را برای معبد پارتونون در آتن ساخته بود، تصمیم به ساخت تندیسی بسیار با شکوه تر و زیباتر از پارتنون گرفت که به گفته  خودش، از نشانه های ایلیاد هومرالهام گرفته بود. تندیس زئوس با به کارگیری عاج و طلا، حدود 13 متر ارتفاع داشت و به شکل مردی که بالاتنه عریان داشت و بر روی تختی پادشاهی نشسته بود، طراحی و ساخته شد. تصویری از تندیس زئوس برای چندین سال بر روی سکه‌ها، سفال و آثار هنری یونانیان وجود داشت و به واقع در معبد شهر المپیا، نشان اقتدار و عظمت خداوندگار مردم یونان بود.

آن دسته از افرادی که این مجسمه را در قرن دوم پیش از میلاد دیده بودند، آن را این طور توصیف می کنند: زئوس بر تختی حیرت‌انگیز از چوب سدر که به آبنوس، طلا و سنگ‌های قیمتی و عاج فیل مزین شده، نشسته است. در طرف راست او نشانی از پیروزی و در طرف چپش عصایی سلطنتی قرار دارد که با فلزات و جواهرات قیمتی آراسته شده‌ است و روی آن عقابی خودنمایی می‌کند. فیدیاس  خود مسئول نگهداری از ساخته خود بود و با روغن هایی که به بدنه آن می زد، از زئوس در هوای مرطوب المپیا به خوبی مراقبت می کرد. این مجسمه برای 850 سال در آن معبد ماند تا اینکه به قسطنطنیه انتقال یافت. اما در 462 سال پس از میلاد برای همیشه در یک آتش سوزی سوخت و از بین رفت. تور یونان بسیار هیجان انگیز و رویایی است که میتوانید جاهای تاریخی این کشور را در برنامه بازدید قرار دهید.

عجایب هفتگانه قدیم؛ تندیس زئوس در المپیا

5- آرامگاه هالیکارناسوس

 350 سال پیش از میلاد، بعد از مرگ ماسول پادشاه کاریا، همسر و خواهرش به نام آرتمیس دوم آن قدر از مرگ وی اندوهگین شد که خاکستر او را در آب ریخت و نوشید و تصمیم گرفت برایش آرامگاهی باشکوه بنا کند. به همین خاطر، معماران چیره دست و هنرمند را به قصر خود فرا خواند و در نهایت از بین آنان ساتیروس و پیتیس را مامور به ساخت این بنا کرد. آن طور که از نوشته های پیلینیس ارشد نویسنده و مورخ رومی برمی آید، این بنا با حاشیه 125 متری و 36 ستون ساخته شده است. بر روی آرامگاه مجسمه مردی بلند قامت سوار بر ارابه‌ای با چهار اسب قرار داشت که نماد قدرتمندی ماسول بود.معمولا این مکان در برنامه تور بدروم نیست و شما باید به صورت شخصی از این مکان دیدن کنید.

آرامگاه هالیکارناسوس که در حال حاضر در شهر بدروم ترکیه قرار دارد، به گفته برخی به دست مسیحیان و به گفته برخی دیگر بر اثر زلزله در قرن یازدهم و پانزدهم  میلادی نابود شد. امروزه تکه‌هایی از آن در موزه‌ای در انگلستان نگهداری می‌شود.

عجایب هفتگانه جهان؛ هالیکارناسوس

عجیب هفتگانه جهان؛ هالیکارناسوس

6- غول رودس

در یکی از بنادر تجاری و مهم دریای مدیترانه به نام رودس، مردم سه ایالت یالیسوس، کامیروس و لیندوس با هم متحد شدند و زمانی که آنتیگونی‌های مقدونیه شهر رودس را محاصره کردند و می خواستند وارد آن شوند، مردم متحد رودس با ایشان مقابله کرده و آنان را وادار به ترک محاصره نمودند. آنچه از این اتحاد نصیب مردم این شهر شد، جنگ افزارهای پیشرفته وگران قیمت آنتیگونی‌ها بود که با فروش آن به افتخار اتحاد خود غول هلیوس را ساختند. این غول  که نماد خورشید بود، در یک دست خود مشعلی آتشین و در دست دیگرش یک کمانی داشت. برای اهالی شهر رودس، غول هلیوس فقط یک مجسمه نبود بلکه نشان پیروزی، یکدلی و قدرت مردم این شهر به حساب می آمد.

رودس شهری پیشرفته در مراودات تجاری خود با مصر بود و در ورودی آن مجسمه ی رودس قرار داشت. با اینکه این غول عظیم الجثه دوام زیادی نداشت و تنها 56 سال بر پاهای خود استوار بود، اما در بسیاری از نوشته های تاریخی مثل هرودوت، جزء عجایب هفتگانه جهان نام برده شده است. این بنای باشکوه با 33 متر ارتفاع، از جنس برنز بود و بر پایه‌هایی مرمرین قرار داشت. رودیان برای ساخت آن ابتدا مجسمه را تا مچ پاهایش بالا آوردند و بعد با تپه هایی خاکی که در کنار آن قرار داشت به مرور قطعات آن را بر روی پاها استوار کردند؛ این بنا تا 12 سال استوار بود. اما سرانجام حاصل تلاش رودیان، بر اثر زلزله ای مهیب که در سال 226 پیش از میلاد رخ داد، از زانو شکسته شد. هر بخش از بدنه عظیم آن در جای جای بندرگاه ریخت و حتی همین قطعات شکسته بازید کنندگان زیادی داشت.

برای درک بزرگی این مجسمه، می توان گفت که اگر یک انسان بالغ دو دست خود را که دور شصت او حلقه می کرد، به سختی بهم می رسید! باقی مانده این تندیس با شکوه 800 سال بر خاک افتاده بود؛ تا اینکه در سال 654 پس از میلاد، عرب های مسلمان به فرمانروایی معاویه پسر ابوسفیان به رودس حمله کردند و قطعات غول رودس را به بازرگانی در سوریه فروختند. گفته شده که برای حمل بقایای آن به سوریه، 900 شتر به کار گرفته شد.

عجایب هفتگانه، غول رودس

7- فانوس دریایی اسکندریه

زمانی که اسکندر، پادشاه جوان مقدونی مصر را فتح کرد، قصد داشت با تاسیس اسکندریه، فرهنگ و اقتصاد یونان را در مصر رواج دهد. به این منظور، برای تک تک نقاط این شهر برنامه های دقیق در نظر گرفت و در مدت زمانی کوتاه توانست اسکندریه را به شهری با شکوه و متمدن تبدیل کند. او به ساخت بنایی بلند بر فراز جزیره ای زیبا به نام فاروس دستور داد تا کشتی‌ها بتوانند از روشنایی آن برای یافتن مسیر خود استفاده کنند. این جزیره در جلوی شهر اسکندریه قرار داشت.

 اسکندر خود فانوس اسکندریه را ندید و 23 سال پیش از ساخت فانوس درگذشت. اما بطلیموس دوم جانشین او، سوسترات را که معماری توانمند بود، مامور به ساخت آن کرد. ارتفاع فانوس دریایی اسکندریه به 282 متر می رسید، اما برخی از اعراب معتقدند که این برج 116 متر ارتفاع داشت. این فانوس بر روی پایه ای چهار گوش به ارتفاع 69 متر قرار داشت و شامل سه قسمت بود. قسمت اول بنایی مکعبی شکل بود، بخش دوم ستونی 8 ضلعی و بخش سوم استوانه ای بود که بر روی آن مشعلی فروزان قرار داشت و روشنایی بخش مسیر دریانوردان و تجار بود. در نهایت در سال 1375 میلادی، فانوس اسکندریه در اثر زلزله تخریب شد و برای همیشه از بین رفت.

عجایب هفتگانه قدیم؛ فانوس دریایی اسکندریه

تا بدین جا در مورد عجايب هفتگانه جهان و تقسیم بندی که برای اولین بار هرودوت انجام داده بود را خواندید. از این لیست باستانی تنها بخشی از هرم بزرگ جیزه هنوز پابرجا مانده و مابقی از بین رفته است. از این رو در سال 2007 میلادی، بنیادی به نام نیو سون واندرز به سرپرستی دولت سوئیس تصمیم گرفت تا لیست جدیدی را جایگزین عجایب هفتگانه جهان باستان کند. برای این کار یک نظر سنجی فراگیر و جهانی تدارک دیده شد تا مردم از بین 21 بنا، ۷ تای آن را به عنوان حیرت انگیزترین بناهای معماری دنیا و جزء عجایب هفتگانه جدید انتخاب کنند. با دریافت 100 میلیون رأی، در نهایت در 7 جولای سال 2007، عجایب 7 گانه جهان توسط این بنیاد معرفی شد. در ادامه با سفربانک همراه بمانید تا شما را با عجایب جدید جهان آشنا کنیم.

عجایب هفتگانه جدید جهان

عجایب هفتگانه جدید جهان

1- چیچن ایتزا

در کشور مکزیک، اثری که جزء میراث جهانی یونسکو بود به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید انتخاب شد. این اثر متعلق به 1000 سال پیش و تمدنی به نام مایا بوده است. چیچن ایتزا محوطه ای با چند بنای سنگی است که یکی از مکان های دیدنی و جزء آثار ماندگار از دنیای کهن است. یکی از این بناها ال کاستیلو و قلعه‌ای مخروطی شکل بود و در چهار طرف خود دارای 365 پله می باشد؛ درست معادل روزهای سال. چیچن ایتزا به معنای در نزدیک چاه ایتزاست و کلمه ایتزا در زبان مایایی به معنای جادو است.

از عجایب چیچن ایتزا، سنگ‌هایی با اشکال نامشخص است که مردمان تمدن مایا بدون هیچ ابزار پیشرفته، با دقتی تحسین برانگیز بر روی سنگ حکاکی کرده اند. قطعاتی از این سنگ‌ها کاملا درون هم چفت می شوند، به طوری که حتی جای عبور تیغه ظریف یک کارد هم باقی نمی ماند. نکته جالب دیگر این اثر، آن است که در فصل بهار در 20 مارس و همچنین در فصل پاییز در 22 سپتامبر، سایه خورشید به گونه‌ای بر روی هرم ال کاستیلو می افتد که گویی ماری در حال بالا رفتن از پله هاست. چیچن ایتزا به صدای عجیب و غریبش نیز معروف است. اگر از پشت هرم ال کاستیلو یک بار دست‌های خود را بهم بزنید، آنچه در محوطه وسط حیاط می شنوید، صدایی ترسناک و شبیه به صدای یک مار افعی است. اگر هم در گوشه ای از غ محوطه باز صدایی ایجاد کنید، در وسط حیاط اکوی آن را 9 بار می شنوید.

عجایب هفتگانه، چیچن ایتزا

2- تندیس مسیح در ریو

در شهر ریو دوژانیرو در سال 1850 میلادی ایده ی ساخت مجسمه ای بزرگ از حضرت مسیح مطرح شد. ساخت این مجسمه در سال 1922 آغاز شد و 9 سال به طول انجامید. این تندیس بر فراز کوهی به نام کوکووادو به ارتفاع 710 متر قرار دارد. بلندای مجسمه نیز 30 متر است و با دستانی باز به طول 28 متر، نماد پیامبر مهربانی است. تندیس مسیح آغوشش را رو به تمام انسان ها باز کرده است و از تمام نقاط شهر ریو دیده می شود.

این مجسمه جوان ترین اثر لیست عجایب جدید دنیا است. ساخت آن در کشور فرانسه و توسط پل لندوفسکی، مجسمه ساز فرانسوی صورت گرفت. این ساخت و سازها در قطعات کوچک تر انجام شد و بعدها توسط دو مهندس برزیلی و فرانسوی به نام های هیتور داسیلواکاستا و آلبرت کاکو به برزیل انتقال یافتند. وزن تندیس مسیح حدودا 650 تن است. این تندیس بلندترین اثر هنر دکو بوده و با عظمت و اهمیتی که برای مردم برزیل دارد توانسته در لیست عجایب هفتگانه جدید جهان قرار گیرد. سالانه 2 میلیون نفر بازدید کننده برای دیدن آن را به شهر ریو می روند.

عجایب هفتگانه جهان

مجسمه رهایی بخش مسیح دارای یک پوسته بیرونی است. این پوسته با 6 میلیون کاشی از جنس سنگ صابون ساخته شده است. کاشی کارهای سازنده، پشت کاشی های آن یادداشت هایی می نوشتند و بعد آن را بر روی مجسمه قرار می دادند؛ این یعنی این تندیس عظیم نشانی از میلیون ها پیام پنهان به مسیح و خدای عالم است. این مجسمه به خاطر موقعیت مکانی و کوهستانی خود بسیار مستعد حمله صاعقه است. به طور متوسط سالیانه 3 تا 6 بار مورد اصابت صاعقه قرار می گیرد.

 و نکته ی جالب دیگر اینکه ساخت تندیس رهایی بخش مسیح در شهر ریو، بر قیمت خانه‌های این شهر بسیار اثر گذار بوده است. املاکی که حتی منظره‌ای جزیی از تندیس مسیح دارند ارزش بالایی به لحاظ اقتصادی خواهند داشت که این موضوع نشان از اعتقادات مذهبی مردم برزیل دارد.

عجایب هفتگانه جدید؛ تندیس مسیح در ریو دوژانیرو

3- کولوسئوم

کولوسئوم از عجایب هفتگانه قرون وسطی در ایتالیا است که بنایی با ارزش و دیدنی در این لیست محسوب می شود. در سال 70 میلادی امپراطور رم به نام وسپاسیان تصمیم به ساخت یک سالن بزرگ مخصوص تماشای تئاتر گرفت. این مجموعه که به شکل یک بیضی بزرگ با قطرهای 189 متر و 156 متر و ارتفاع 50 متر بود، توسط ده ها هزار برده یهودی تحت حاکمیت امپراطور ساخته شد. وسپاسیان خود در زمان پایان ساخت این بنا زنده نبود و پسرش تیتوس ادامه ساخت آن را پیگیری کرد.

کولوسئوم ابتدا شاهد مسابقات بین حیوانات و بعدها نظاره گر نبردهای خونین بین گلادیاتورها و حتی اعدام افراد با آزاد کردن حیوانات وحشی بود. این سازه ظرفیت حضور 50000 نفر را داشت. ورود به آن برای تمام رومیان باستان رایگان بود و گاهی حتی غذاهای رایگان نیز در آنجا سرو می شد. همچنین با سایه بانی به نام ولاریوم که استفاده از آن در زمان رومیان مرسوم بود، از تماشاگران در برابر تابش آفتاب محافظت شد. این کار توسط امپراطوری رم برای کسب محبوبیت بین مردم انجام شد. برای بازدید از مجموعه می توانید تور رم را رزرو کنید و سفری خاطره انگیز را رقم بزنید.

عجایب هفتگانه دنیا

این سازه تاریخی، به دلیل معماری خاصی که باعث عبور و مرور راحت این جمعیتِ زیاد می شد، جزء یکی از شاهکارهای مهندسی نیز به حساب می آید. همچنین به عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رم محسوب می شود. در این بنا 36 درب مخفی برای جلوه های ویژه وجود داشت تا در مواقع لازم، برای ورود گلادیاتورها به میدان و یا ورود حیوانات وحشی باز شوند.

در قرون وسطی، حدود 400 هزار نفر و حدود یک میلیون حیوان وحشی طی بازی‌ها و نبردها جان خود را در میدان نبرد این ساختمان از دست دادند. به همین دلیل، در سال 435 میلادی، نبرد بین گلادیاتورها و در سال 532 میلادی نبرد با حیوانات متوقف شد. آنچه که امروزه از این بنای باستانی باقی مانده است، تنها نمای کلی آن است. زمین لرزه‌های سال‌های 847 و 1231 میلادی بیشترین خسارت را به این بنا وارد کرد و حدود دو سوم آن را از بین برد.

4- دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین یکی از بناهای دیدنی و ارزشمند است که برای محافظت از کشور چین در برابر تهاجم های خارجی ساخته شد. زمانی که بر این بنای دیدنی قدم می گذارید، فرصت دیدن مناظر طبیعی، کوه های ناهموار، پوشش گیاهی سرسبز و چشم نواز و از همه مهم تر اثری شگفت انگیز را خواهید یافت.

دیوار بزرگ چین در سده پنجم قبل از میلاد، به دستور پادشاه شی هوآنگ تی برای حفاظت از کشورش در مقابل مغول‌ها ساخته شد. این پادشاه بخش‌های مختلف چین را با هم متحد ساخت و از شای کوان در خلیج پوآی تا چایکومان در گانسو را دیوار کشید. آن زمان مغول‌ها تا شمال امپراطوری چین پیشروی کرده بودند که در نهایت با خراب شدن بخش های زیادی از دیوار مغول ها فرصت را غنیمت شمردند و به داخل امپراطوری حمله کردند.

عجایب هفتگانه جدید

دیوارچین با طول 5500 مایلی (8851 کیلومتری) طولانی ‌‌ترین سازه دست بشر است. هر ساله 10 میلیون نفر از آن دیدن می کنند. در امتداد این دیوار که در ابتدا بخش های کوچکتری بوده و بعد بهم پیوسته، اجساد و بقایای بدن انسان ها یافت شده است؛ این خود دلیلی محکم بر ساخت این بنا به دست محکومین چینی است که دولت برای اعمال مجازات آن‌ها را به کار وادار می کرد.  با اینکه طی ساخت این بنای طویل، بیش از یک میلیون انسان جان باختند اما امروزه بخشی از پیاده روی‌ها بر روی آن، با هدف جمع آوری پول برای امور خیریه انجام می شود.

چینی ها با استناد بر حرف ریچارد هالیبرتون اعتقاد داشتند که این دیوار از فضا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. این نظر که ده ها سال قبل از اولین فرود بر کره ماه مطرح شده، توسط فضانوردان به طور قطع رد شد. این فضانوردان معتقدند دیوار چین از ارتفاع حدود 180 مایلی به بالا دیگر قابل مشاهده نیست. بازدید از این بنا در برنامه های تور چین وجود دارد و میتوانید با رزرو این تور از این مکان تاریخی دیدن کنید.

عجایب هفتگانه جدید

5- ماچوپیچو

امپراطوری اینکا بزرگترین امپراطوری پیش از کلمبیا بود. این امپراطوری در سال 1450، شهری به نام ماچوپیچو را در ارتفاعات و در فاصله 80 کیلومتری کوسکو، پایتخت اینکاها بنا کرد. این شهر صد سال بعد، به دلیل پیروزی استرالیا رها و خالی از سکنه شد. با رشد جنگل های اطراف، این شهر با پوشش گیاهی سرسبز پوشیده شد و به همین دلیل از فتح اسپانیا جان سالم به در برد. تا سال 1911 تنها مردم محلی از وجود آن مطلع بودند تا اینکه به دست مورخ آمریکایی به نام هیرام بینگام معروف شد.

ماچو پیچو عجایب هفتگانه ای که یادگار دست اینکاهاست، گویی منطقه ای مخفی برای آن ها محسوب می شد. در حقیقت برای ساخت آن، دلایل و اهداف متعددی مطرح شد. این منطقه هم اکنون در لیست آثار در معرض خطر سازمان یونسکو قرار گرفته است، چرا که از آن تنها مخروبه هایی به یادگار از امپراطوری اینکا باقی مانده است.

عجایب هفتگانه جهان، ماچو پیچو

اینکاها از حیوانات و یا چرخ برای جابه جایی سنگ های سنگین استفاده نمی کردند اما یکی از چشم گیرترین پادشاهی های تاریخ را بنا کردند. ماچوپیچو مشهورترین مخروبه آمریکایی جنوبی و پر طرفدارترین جاذبه دیدنی پرو است. سازمان یونسکو اجازه ساخت و ساز بناهای جدید در منطقه را به سبب احتمال آسیب رسانی به این بنای کهن نمی دهد؛ از این رو، تعداد بازدیدهای روزانه از آن را به 2500 نفر محدود کرده است. در سال 2010 به علت بارش شدید ، این منطقه برای حدود سه ماه بسته شد و مردم محلی و بازدید کنندگان به کمک هواپیما نجات داده شدند.

عجایب هفتگانه جهان؛ ماچو پیچو

6- پترا در اردن از عجایب هفتگانه

پترا شهری است که در دل صخره و سنگ های اردن ساخته شده است. این شهر که در قرن سوم پیش از میلاد توسط نَبَطی ها ساخته شد، پایتخت آنان و محل اتصال بین النهرین، سرزمین شام و شبه جزیره عربستان بود. پترا یک شهر تجاری، مهم و زمامدار راه‌های تجارتی به حساب می آمد. در سال 105 میلادی، رومی ها توانستند به حکومت نَبَطی ها پایان دهند و پایتختشان پترا را به تسخیر خود در آورند. پس از آن در سال 636 میلادی، عرب‌ها پترا را از چنگ رومیان در آوردند و اهالی پترا به کشاورزی مشغول بودند. تا اینکه در سال 736 و 738 زلزله هایی ویران کننده مردم این شهر را وادار به ترک دیارشان کرد.

هم اکنون پترا مهم ترین جاذبه ی دیدنی اردن است. همچنین از سال 1985 در لیست میراث یونسکو نیز قرار گرفته است. از عجایب شهر پترا می توان به سنگ هایی به رنگ قرمز اشاره کرد که در زمان غروب خورشید، به رنگ صورتی در می آیند و به همین دلیل پترا به نام شهر رز نیز شناخته می شود.

کلمه ی پترا در زبان یونانی به معنای صخره بوده چرا که این شهر تماما از کنده کاری و حفاری های داخل تخته سنگ های عظیم و در دل کوه به وجود آمده است. تاسیس پترا، این شهر پر رمز و راز و یادگار نَبَطی‌ها، به اعتقاد برخی به سال 312 پیش از میلاد باز می گردد. به همین خاطر به عنوان یکی از قدیمی ترین شهر های جهان نیز شناخته می شود.

عجایب هفتگانه جدید، پترا در اردن

عجایب هفتگانه جدید، پترا در اردن

7- تاج محل

بنایی با شکوه که در نزدیکی شهر آگرا و در جنوب دهلی نو پایتخت هند وجود دارد. در سال 1632 همسر ایرانیِ پنجمین امپراطور گورکانی، ارجمند بانو ملقب به ممتاز محل، در سفری جنگی به هنگام وضع حمل چهاردمین فرزندش، گوهر آرا بیگم فوت کرد. شاه جهان، همسر ارجمند بانو تصمیم گرفت برای یادبود او بنای باشکوه بسازد. برای این منظور، 20 هزار هنرمند را به رهبری معمار ایرانی، استاد احمد لاهوری به کار گرفت.

تاج محل تلفیقی از اصول معماری گورکانی و معماری ایرانی است. این بنا جزء میراث سازمان یونسکو می باشد. در سال 2007 نیز با نظرسنجی در لیست عجایب هفتگانه جهان قرار گرفت. بنای مرمری تاج محل که بر روی یک پایه قرار گرفته، دارای سازه ای متقارن با یک ایوان است. نکته جالب در این اثر شگفت انگیز، تغییر رنگ آن در طی ساعات شبانه روز است. بازتاب آسمان، صبح ها تاج محل را به رنگ صورتی، در طول روز به همان رنگ سفید مرمری و در شب آن را به رنگ طلایی و درخشان در می‌آورد.

عجایب هفتگانه جدید

معمار زبردست ایرانی برای محافظت از این سازه در مقابل زمین لرزه های احتمالی چهار مناره در اطراف آن در نظر گرفت. برای تزیینات آن از سنگ های قیمتی متعلق به مکان های مختلف سراسر دنیا استفاده شد تا آن را به بنایی خیره کننده تبدیل کند. سنگ های آبی از تبت، زمردهای سریلانکا و بلورهای چین فقط بخشی از سنگ های با ارزش تاج محل است.

با اینکه بسیاری از بازدید کنندگان داستان عاشقانه تاج محل را تحسین می کنند اما نمونه سنگ و مصالحی که در آن به کار رفته است مربوط به صد سال پیش از شروع ساخت آن است؛ این نشان می‌دهد پادشاه این مکان را فقط بازسازی کرده تا مقبره‌ای برای همسرش باشد. اما این موضوع چیزی از جذابیت و ارزش های تاج محل کم نمی کند و هر ساله بازدید کنندگان زیادی را با صرف هزینه های بسیار به هند می کشاند.

تاج محل از عجایب هفتگانه جدید

عجایب هفتگانه جهان مثل همۀ آثار دیدنی و تاریخی و چه بسا بسیار بیشتر از آن ها، حاصل تلاش و پشتکار انسان هایی است که قرن‌ها پیش از ما می زیستند. جان چه برده ها و انسان هایی که طی ساخت آن ها از بین رفت و چه تاثیرها که بر روی بازدید کنندگانشان گذاشتند. عجایب هفتگانه داستان‌هایی توام با شادی، درد، غصه و خاطرات تلخ و شیرین‌اند. بناهایی هنوز ایستاده نظاره‌گر دنیایی شلوغ و در هم که پیشایش آدم ها سکوت کرده‌اند اما حامل پیام هایی بسیار از گذشتگان به ما هستند. پیام هایی که می تواند نشانی برای عبرت و فانوس و روشنگر راه، عامل درک یک شگفتی، باعث دریافت سخن رسای سخت کوشی از پیشینیان و یا شنیدن حرف های عاشقانه شان برای فهم هرچه بیشتر زندگی باشد.

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.77از 5 (62 رای)

نظرات کاربران

راضیه
در تاریخ: 10:54:06 1399/10/30

سلام و روز بخیر به همراهان سایت سفربانک عجایب هفتگانه جهان بسیار جالب هستند و این مقاله اطلاعات زیادی را به ما می دهد من که واقعا خوشم آمد و از خواندن آن لذت بردم یکی از این عجایب که برایم خیلی جالب بود فانوس دریایی اسکندریه بود ارتفاع این فانوس دریایی به ۲۸۲ متر می رسد که بر روی آن مشعلی فروزان قرار دارد که روشنایی بخش بصیرت دریانوردان و تجار بود این فانوس در نهایت بر اثر زلزله تخریب شد و برای همیشه از بین رفت و این قسمت از مقاله باغم را ناراحت کرد که همچنین جاذبه زیبایی را از دست دادیم خواندن این مقاله را به شما سفر دوستان پیشنهاد می کنم که خوشتان می آید و لذت می برید و بسیار هیجان انگیز است.

علیرام
در تاریخ: 21:34:13 1399/9/3

سلام و درود به دوستان. هفت اثر معماری جهان که بسیار عجیب هستند و بسیاری راز نیز درون این مکان های تاریخی و دیدنی وجود داره . ساخت بعضی از این عجایب به دست انسان ها عجیب وغریب به نظر میرسه و بسیار سخت هست و ساخت این اماکن به دست انسان و بدون داشتن ابزار خاصی و در زمان قدیم قابل تحسین هست . به شخصه دیوار چین رو بیشتر از عجایب هفتگانه جهان دوست دارم و علاقه دارم به این کشور برای بازدید از آنجا سفر کنم . ممنون از سایت خوب سفر بانک اطلاعاتم رو درباره ی عجایب هفتگانه افزایش داد.

امین محمد
در تاریخ: 11:49:02 1399/9/3

با سلام به همه دوستان سفز بانکی. عجایب هفتگانه که شاید خیلی ها فقط اسم این عجایب هفتگانه شنیده ایم و نمی دانیم که شامل چه مکان هایی می شود یکی از این عجایب هفتگانه هرم بزرگ جیزه است که در صحرای بزرگی در شهر قاهره نیز قرار دارد این اثر اولین بار در لیست عجایب هفتگانه قرار گرفته این هرم بزرگ از سنگهای به وزن ۲ و نیم تن ساخته شده است. دومین عجایب هفتگانه باغ های معلق بابل هستند این باغ ها را که پادشاهی برای این که همسرش مریض بود و برای بهبودی حال او آمد این باغ ها را روی ستون های توخالی و مرمری به ارتفاع ۷۵ متر ساخت به صورت معلق. عجایب بعدی معبد آرتمیس است مورد بعدی تندیس زئوس در المپیا و آرامگاه هالیکارناسوس که این آرامگاه در شهر بدروم ترکیه قرار دارد ششمین عجایب غول رودس است و مورد هفتم فانوس دریایی اسکندریه که ارتفاع این فانوس دریایی ۲۸۲ متر است. واقعا ممنونم از سایت خوبتان که اطلاعات ما را در مورد جاذبه های جهان بالا میبرد.

ریحان
در تاریخ: 23:18:08 1399/9/1

با سلام به تمامی دوستان سفربانکی عزیز ممنون بابت این مقاله خوب و عالی من چون اطلاعاتی درباره ی این مکان نداشتم خوشحال شدم که تونستم باهاش اشنا شم شاید خیلی جاهای دیگه باشه که ما اطلاعاتی دربارشون نداریم و حتی اسمشون رو نشنیدیم ولی تو سایت عالی سفربانک درباره ی شهر ها و کشور ها مقالاتی رو گذاشته که ما بخونیم و بعظی از دوستان هم مقالات عالی خوب رو در اختیار ما می ذارن بابت همه چی ممنونم هم از سفربانک هم از دوستان عزیز که مقاله کامل می زارن

اعظم الفت نیا
در تاریخ: 14:22:59 1399/8/24

سلام به همه سفر بانکی ها. ممنون از مقاله کاملتون و اشتراک گذاری این اطلاعات مفید. چه جالب که عجایب هفتگانه جدید و قدیم دارد ولی در هر دو دسته آثار عظیم و شگفت آوری قرار دارد که ساخت آن توسط انسان با امکانات کم آن زمان واقعا قابل تحسین است ولی وقتی از این بعد به این قضیه نگاه میکنم که ممکن است انسانهایی جانشان را برای باقی گذاشتن این آثار از دست داده باشند واقعا غمگین میشوم مانند ساخت اهرام مصر و تلف شدن افراد زیاد. از بین این عجایب باغ های معلق بابل و دیوار چین واقعا زیباست و دوست دارم از نزدیک آن را ببینم.

Fatinaz
در تاریخ: 13:41:12 1399/8/24

سلام دوستان عجایب هفتگانه همیشه برای من خیلی جذاب بوده من همیشه میگم این عجایب هفتگانه رو انسان به تنهایی نساخته و فرضیاتی وجود دارد که فضایی ها به انسان ها کمک کردن وگرنه این سازه های عجیب در فکر ما نمیگنجه که انسان تونسته بنا های با این عظمتی رو بنا کنه مثلا اهرام ثلاثه مصر رو گفتن که فضایی ها هم کمک انسان ها کردن و شواهدی که رو ی سنگ ها وجود داره نقاشی سفینه های فضایی و ادمهای فضایی و این خیلی عجیبه.

اعظم الفت نیا
در تاریخ: 20:33:45 1399/8/23

سلام به همه سفر بانکی ها. ممنون بابت مقاله خوبتون. من قبلا کم و بیش اسم برخی از این عجایب را شنیده بودم ولی نمی‌دانستم که قدیم و جدید دارد و همیشه فکر میکردم چرا از هفت تا بیشتر است ولی با خواندن مقاله و تفکیک خوب آن متوجه اشتباهم شدم. واقعا همه آثار و اماکن بسیار دیدنی و پر شگفتی هستند ولی من از میان آثار قدیم باغ های معلق بابل را دوست داشتم و از عجایب جدید کولوسۓوم و دیوار چین از همه جالب تر است و واقعا دوست دارم روزی بشود و دیوار چین را از نزدیک ببینم و ای کاش شرایط دیدن این عجایب برای همه فراهم بود.

Fatima
در تاریخ: 10:02:30 1399/8/22

سلام دوستان و عاشقان مطالعه و سفر همیشه دوست داشتم عجایب هفتگانه رو از نزدیک ببینم و چه بسا که همچین اتفاقی هیچ وقت نمیفتع و چه خوب که همچین سایتی هست تا با دیدن و دربارع ان خواندن با ذهن به اونجا سفر کنیم خیلی جالب و هیجان انگیز هستند به نظر من قدیم با اون امکانات کم خیلی عجیب بوده که همچین سازه های عجیب و غریبی بسازند و برای ما آیندگان بع نمایش بگذارند.

راضیه یارعلی
در تاریخ: 11:22:11 1399/8/18

با سلام و درود.مقاله عجایب هفتگانه بسیار عالی بود و از خواندن آنها آدم بسیار لذت میبرد چه برسد که واقعا به آنجا ها سفر کند.از بین این عجایب دیوار چین برایم خیلی جالب بود فک میکنم سفر به آنجا سفری بسیار رویایی میشود.حیف که ایران با این همه بناها و جاذبه های طبیعی و تاریخی بین این ۷ عجایب نبود.به امید خوب شدن اوضاع و سفر به این مناطق که واقعا آدمی را حیرت زده میکنند.

رخساره بیدار
در تاریخ: 13:39:00 1399/8/17

ممنون از این‌مقاله زیبا،مفید و پربارتون. عحایب هفتگانه قدیم و جدید رو بسیار عالی توصیف کردین، از بین عجایب قدیم مثل تینکه فقط هرم جیزه در مصر که هرم خوفو بوده باقی مانده و بقیه کم و لیش از بین رفتن.راستش من قبلا قدیم و حدید رو با هم قاطی می کردم اما این مقاله همش رو تفکیک و خیلی عالی توضیح داد .من تو قدیمی ها باغ های معلق بابل رو خیلی دوست داشتم. و توی جدید ها هم مجسمه مسیح رنو دژانیرو جالب اومد به نظرم .این که کاشی کارها رکی کاشی خا یادداشت هایی رو می نوشتن و بعد روی بدنه مسیح نصب می گردن خیلی جالبه.یعنی پر از پیغامه این مجسمه.مقاله خوبی نوشتید متشگرم.

mahdi0915
در تاریخ: 03:57:16 1399/8/16

سلام بر شما عزیزان و عوامل محترم سایت سفر بانک خیلی جذاب وزیبا نوشتید البته هفت تا بیشتر بودن این مکانها ادم با دیدن این مکان ها از خود بی خود میشه .اگر امکان سفر باشه به همه جای این جا که معرفی کردین ارزش داره ادم کار و زندگی را تعطیل کنه وهمش در سفر باشه فقط کمی تعجب کردم که چرا از ایران چیزی جزو این عجایب نبود مثلا حرم امام رضا یا تخت جمشید ارگ بم قلعه الموت اینا چجوری رتبه بندی میشوند که نبودن ت. لیست

نسرین سدیدی
در تاریخ: 23:49:59 1399/8/13

سلام. نام این مقاله برام جذب کننده بود خیلی دوست داشتم در مورد عجایب هفت گانه بدونم. چقدر خوب و منظم مطالب دسته بندی شده بودند و تقسیم بندی اونها به قدیم و جدید واقعا عالی بود که باعث میشد مطالب در ذهن خواننده منظم شکل بگیره. خیلی متن کامل و جامع نوشته شده بود و نشان از مهارت در تهیه ی این مقاله داره.

حنیف
در تاریخ: 22:29:59 1399/8/12

سلام به بچه های سفر بانک و ممنون از سایت خوب و جامع و کاملتون در جست و جوی دیدن عجایب هفتگانه جهان بودم که اولین مطلب برای سایت شما بود قبل از خوندن مقاله سایت شما فقط میدانستم که اهرام ثلاثه جزو عحایب هفتگانه هستن ولی الان با دیوار چین ، مجسمه رهایی، تاج محل و ... نیز آشنا شدم و لازمه از سایت خوبتون تشکر کنم مرسییی

محمدعلی
در تاریخ: 16:16:59 1399/8/12

با سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده این متن و سایت سفر بانک و دوستانی که این نظر رو میخوانند واقعا متنی عالی بود و تصاویر بکار رفته هم خیلی زیبا وجالب بود منکه به شخصه دلم میخواد همه ی این جاهای دیدنی رو ببینم انشالله بعد کرونا اگه قسمت شد حتما به این عجایب سر میزنم . عالی بود ممنون

امیرحسین
در تاریخ: 18:41:55 1399/8/11

سلام واقعا مقاله خوبی وبود من باتعدادی ازاین مکان ها اشنا بودم واز بقیه اطلاعی نداشتم وواقعا جاهای بسیار شگفت انگیز ومنحصر به فردی هستند من بیشتر از ماچوپیچو خوشم اومد واقعا جای زیبای هست امیدوارم بتونم یک روز به اینجا سفر کنم چیچن ایتزا هم جالب بود بازهم ممنون از شما که مقاله جامع و کامل رو قراردادید موفق وپیروزباشید

ریحان
در تاریخ: 22:20:17 1399/8/3

با سلام به تمام سفر بانکی های عزیز من تا به حال چیزی به اسم عجایب هفتگانه را نشنیده بودم ولی وقتی به سایت سفربانک آمدم و مقالات مربوط به این موضوعات را را خواندم باعجایب هفتگانه آشنا شدم من از بین عجایب هفتگانه هرم بزرگ جیزه را انتخاب می کنم جای بسیار زیبایی است و من آن را دوست دارم هرم جیزه متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد است که تنها عضو عجایب هفتگانه قدیم جهان است که هنوز پابرجاست از دوستان خواهش میکنم که اگر به عجایب هفتگانه مراجعه کردند به هرم جیزه بروند

امیرحسین
در تاریخ: 00:56:28 1399/8/3

سلام ممنون از مقاله خوبتون که جامع وکامل بود من به صورت خلاصه وار این مقاله رو خونده بودم اما این مقاله کامل بود وبا عجایب هفتگانه جهان اشنا شدم ماچوپیچو منو جذب خودش کرد واقعا درعین زیبای وطبیعت منحصر بفردش دارای مکانی بکر هست وهنوز که هنوزه ناشناخته هست بعضی از جاهاش امیدوارم روزی به این منطقه سفر کنم

علیرضا
در تاریخ: 02:00:42 1399/8/1

سلام به سفر بانکی های عزیز و دوست داشتنی و تبریک به سفر بانک که در جست‌وجوی عجایب هفتگانه جهان در اولین سایت قرار داشت واقعا اهرام مصر بسیار عجیب و تحسین برانگیزه و بعد از گذشت چند قرن هنوز هم راز های زیادی در این مکان ها وجود داره به طوری که سالانه تعداد کمی از این راز رو میتونن بفهمن و اما دیوار چین هم که با عظمت و طول زیاد خودش و این که با مرگ تعداد زیادی انسان به وجود اومده کاملا عجیبه و انسان بعد از خوندن این مقاله ها به فکر فرو میره

الهام بابایی
در تاریخ: 19:46:31 1399/7/29

ممنون از توضیحات خیلی خوبی که درباره این مقاله ها دادید‌.من یسری از این بناها رو درموردشون اطلاعاتی داشتم اما همشونو نه اما الان با خوندن مقاله خیلی مفیدتون به اطلاعاتم اضافه شد. عجایب هفت گانه جزو بینظیرترین شاهکار های بشر هستن و هرکدام نشانه دانش بالای مردم در روزگار خودشونه که امروزه ما نمیدونیم خیلی از این بناهای سنگین چجوری ساخته شدن یا سنگ های سنگین چجوری جابجا شدن

فاطمه
در تاریخ: 00:02:13 1399/7/29

با عرض سلام خدمت سفر بانکی های عزیزمی خواهم تشکر کنم از معرفی بناهای تاریخی وعجایب هفت گانه ی جدید وقدیمی خیلی جالب بودندمخصوصا دیوار چین که بامرگ یک میلیون انسان ساخته شده است وامروزه برای کمک به امور خیریه روی دیوارپیاده روی میشودوهمچنین مجسمه ی حضرت مسیح که درآن زمان با اون امکانات کم به این بزرگی وعظمت ساخته شده است

علیرضا
در تاریخ: 00:56:37 1399/7/28

سلام و درود و ممنون از معرفی عجایب هفتگانه جدید و قدیم با دیدن عکس ها و خواندن این مقالات بسیار هیجان زده شدم واقعا تحسین برانگیزه مخصوصا اهرام مصر و مجسمه مسیح در ریو که ارتفاع زیادی داره و ساخت آن ها سال های زیاد طول کشیده انتظار داشتم تخت جمشید هم به دلیل عظمت و بزرگی هم جز اجایب دنیا باشه

Fati
در تاریخ: 22:38:11 1399/7/23

واقعا معرفی کردن عجایب هفتگانه جدید کار واجبی بوده اخه بنایی که از بین رفته دیگه چطور میتونه جز عجایب باشه اما اهرام مصر حقشونه که جز عجایب جهان باشن کاش هنوز هم جز این لیست میبودن از لیست عجایب جدید بیشتر از همه مجسمه رهایی نظر منو به خودش جلب می کنه اما تاج محل نمیدونم چرا باید جز عجایب هفتگانه جهان باشه 😔

مهدیه
در تاریخ: 22:27:32 1399/7/21

این عجایب هفتگانه جهان واقعا تحسین برانگیز هستند و سوالهای زیادی در ذهن انسان ایجاد می‌کنند مثلا اینکه چطور بناهایی مثل چیچن ایتزا یا بنای پترا بدون هیچ ابزار و وسایلی در گذشته اینچنین دقیق و بی نقص طراحی و ساخته شده اند.این موضوع بیانگر این هست که جوامع باستانی درست مثل جوامع امروز از نعمت خلاقیت و خردورزی به خوبی استفاده نموده اند.ممنونم از سایت خوبتون برای انتشار این مقاله ی جامع.

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 16:03:20 1399/7/20

سلام ممنون از معرفی عجایب هفتگانه قدیم و عجایب هفت گانه جدید. همه ی جاهایی که در مورد عجایب هفتگانه معرفی شد جالب هستند و آدمی را به فکر فرو می برند مخصوصا در مورد عجایب هفتگانه قدیم که با نبود امکانات چه بناهایی ساخته شده و واقعا با خودت می گویی آخه چه جوری؟ واقعا جز صبر و پشتکار نمی تونه چیزی باعث خلق این آثار شده باشه. در مورد عجایب هفتگانه جدید هم ذهن آدمی مشغول این فکر می شود ولی بازهم پیشرفت علم می تونه کمی پذیرش کنه که چنین آثاری ساخته شده. حقیقتا ارزش یک بار دیدن تمامی عجایب در لیست سفری باید باشه و از نزدیک دیدن آن.

سهیل
در تاریخ: 00:48:40 1399/7/19

سلام. مطلب واقعا جامع و کاملی بود از این نظر که تمام مکان ها و بناهای اعجاب انگیز که اهمیت زیادی از سالها پیش داشته اند و به علاوه مکان هایی که جدیدا به عنوان عجایب شناخته شده اند همگی به طور یکجا آورده شده بودند. و این باعث شد که در ذهن خواننده یک نظم از عجایب مهم قدیم و جدید شکل بگیرد و اگاهی های بسیار جذاب و خوبی رو در اختیار ما گذاشت. که بعضی از اونها رو من می شناختم و بعضی ها رو هم به واسطه ی سایت سفربانک درموردشون خونده بودم. در کل خیلی جمع بندی خوبی بود.

امیرحسین
در تاریخ: 01:03:05 1399/7/17

سلام ممنون ازشما مقاله بسیار خوبی بود و کامل وجامع برای اولین بار درباره عجایب هفتگانه من خوندم قبلا شنیده بودم واسم چندتایی ازاین مکان ها شنیده بودم اما از مکان های دیگه اطلاعی نداشتم .کاش حداقل یک مکان باستانی ایران هم دراین هفتگانه وجود داشت هرچند که تخت جمیشید خودمون دست کمی ازاینا نداره موفق باشید

حسین
در تاریخ: 10:50:11 1399/7/13

سلام و خسته نباشید خیلی مفید بود. ولی ای کاش ما هم با این همه قدمت تاریخی و جاهای زیبایی که تو کشورمون داریم حداقل 1 آثار باستانیمونو بین عجایب هفت گانه جهان داشتیم...!!!!!

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 11:04:49 1399/6/31

سلام. ممنون از مطالب خوبتون در مورد عجایب هفتگانه جدید و قدیم. خیلی همیشه دوست داشتم در مورد عجایب هفتگانه اطلاعات جامع و کاملی به دست بیارم و از نزدیک شاهد آنها باشم ولی حیف و صد حیف که عجایب هفتگانه قدیم اکثرا از بین رفته و چیزی از آنها باقی نمانده است. خیلی جای تاسف داره. ولی واقعا در آن زمان های خیلی دور چگونه توانستند این بناهای جالب را به وجود آورند. از عجایب هفتگانه جدید به جز دیوار چین و تاج محل بقیه حتی اسم شان هم به گوشم نخورده بود و برام خیلی جالب بودند. خیلی دوست داشتم از نزدیک جذابیت آنها را ببینم و لذت ببرم. ولی واقعا یک سری افراد چه قدر هوش و ذکاوت داشتند که توانستند این بناها را به وجود آورند

هاجر کشاورز
در تاریخ: 15:27:40 1399/6/28

به هفت اثر بزرگ معماری و مجسمه سازی یونان باستان میگن عجایب هفت گانه که برای سازندگانش نمادی از مذهب و اسطوره شناسی قدرت و علم بوده.ک شواهدی ازتوانایی انسان ها می باشد.ک شامل زیباترین بناهای تاریخ جهان محسوب میشه و فهرست نهاییش در قرون وسطا تکمیل شده .و معبد ارتمیس یکی از این عجایبه که ب افتخار ایزد بانوی محلی ساخته شده بوده و ساختمانش ازسنگ مرمره. هرم بزرگ .باغ های معلق بابا .فانوس اسکندریع .غول رودس..

روشنك نظري
در تاریخ: 13:05:22 1399/6/27

يكي از ديدنيهاي عجايب هفت گانه ديوار چين است ديوار چين ٨٨٥١ مترا ست كه طولاني ترين سازه دست انسان است اين ديوار كه توسط مردم چين ساخته شده در بين ديوار اجرها حتي اجساد افراد هم هست وقتي از كار زياد ازبين ميرفتن همونجا دفن ميكردند ديوار چين در سال بيستر از ده ميليون توريست دارد و براي ديدن اين ديوار ميروند خيلي زيبا هست تا پاي ديوار با ماشين ميروند بعد پلكاني است بايد تا بلا رفت و بعد شروع ديوار مه راهي طولاني و زيبا دارد و از بالا ترسناك است اما سرسبز و در فصل بهار و تابستان بايد رفت كه سرما كمتر است

هاجر کشاورز
در تاریخ: 15:12:18 1399/6/26

به هفت اثر بزرگ معماری و مجسمه سازی یونان عجایب هفتگانه میگویند..این عجایب برای سازندگانش نمادی از مذهب .اسطوره شناسی .هنر قدرت و علم بوده ک شواهدی هستن از توانایی انسان ..فهرست نهایی این اثار در قرون وسطا تکمیل شده که شامل زیباترین بناهای تاریخی جهان میشه .هرم بزرگ .باغ های معلق بابل.غول رودس .فانوس اسکندریه و....معبد ارتمیس به افتخار ایزد بانوی محلی ساخته شده بوده ک ساختمان این معبد از سنگ مرمر ساخته شده است

اعظم الفت نیا
در تاریخ: 01:02:02 1399/6/26

با عرض سلام و خسته نباشید. ممنون از به اشتراک گذاشتن این اطلاعات مفید. من اسم خیلی از این عجایب هفت گانه رو نشنیده بودم ولی به وسیله این مقاله با آنها آشنا شدم بیشتر از همه باغ های معلق بابل عجیب به نظر می رسه. یکی از این عجایب که همیشه دوست داشتم از نزدیک ببینم کولوسۓوم است ولی همه این عجایب به نحوی دیدنی هستند.

هاجر کشاورز
در تاریخ: 10:32:44 1399/6/25

وای چه معبد رویایی قشنگیه این معبد ارتمیس واقعا زیباس .اون بناهایی ک اینارو ساختن واقعا چه خوش ذوق و چه هنرمند بودن واقعا ..ساختن این بناهای زیبا کارهرکسی نیس چه ذهن خلاق و زیبایی داشتن ک چنین مکانای جذابی خلق کردن و مردمی ک هنوز ک هنوز مراقب این اثارتاریخی هستن تا شاید بقیه لذت ببرن ازاین جاها واقعا ممنون از سایت زیباتون متن ها و عکس ها عالی خداقوت بعضی ازاین مکانا واقعا بهشت روی زمینه

نرگس جاوید
در تاریخ: 18:07:02 1399/6/22

سلام خسته نباشید بابت اطلاعات جامع وکاملی که میزاریددر سایت .باعث میشه سطح آگاهی افراد درجامعه بالا بره واینکار مفیدتون که شما انجام می دهید افرادی که به هر دلیلی نتوانسته باشن کتاب مطالعه کنن با اشنا شدن با سایت سفربانک اطلاعات دقیقی کسب می کنند. سایت شما را به همه دوستان وآشنایان معرفی کردم امیدوارم موفق باشید...

شیرین مرادی
در تاریخ: 04:10:12 1399/6/20

سلام و ممنون بابت به اشتراک گذاشتن این اطلاعات واقعا شگفت انگیزه هر کدوم از اینها قابلیت ساعت ها وقت گذاشتن خوندن دیدن و فکر کردن داره مخصوصا برای من باغ های معلق بابل خیلی جذاب بود و‌تندیس عیسی و دیوار چین خیلی هاشو تا به حال نشنیده بودم و ممنونم از سفربانک عزیز.

ياسمين
در تاریخ: 19:31:02 1399/6/18

سلام و خسته نباشيد ، من اصلا تو اين زمينه هيچ اطلاعي نداشتم ولي تك تك اين عجايب كه خوندم واسم جالب بود ، هميشه حرفا و بحثاي تاريخي واسم خسته كننده بود ولي بايد اعتراف كنم از وقتي كه اين مقالات رو با تصاوير بسيار قشنگش خوندم و عضوي از اين مجموعه سفر بانك شدم خيلي واسم لذتبخش بوده و خيلي تشكر ميكنم بابت مطالب مفيدي كه ارائه ميدين.

معصومه جعفری
در تاریخ: 16:05:47 1399/6/18

سلام همیشه از عجایب هفتگانه دنیا شنیده بودم ولی,دقیقا نمیدونستم منظور چه چیزهایی هست و چه تاریخچه ای داره باغهای معلق واقعا زیباست و تاریخی که دنبالش هست واقعا زیباتر .غول رودس هم به نظرم جالب اومد حالا چه واقعی,و چه افسانه حتما چیزی وجود,داشته که تاریخ و بناهایی براش به تصویر کشیده شده .ممنون

راحله شنبدی
در تاریخ: 04:09:15 1399/6/18

سلام و عرض ادب و خسته نباشید بی اغراق بگم که واقعا از دیدن بعضی مناظر عجایب هفت گانه جهان به وجد اومدم مخصوصا باغ معلق و دیوار چین من درباره عجایب هفت گانه جدید دنیا اصلا اطلاعاتی نداشتم و عجایب هفتگانه رو در حد همون کتاب های تاریخ مدرسه اطلاع داشتم با سفر بانک در کمتر از چند دقیقه اندازه تمام دوران تحصیل اصلاعات کسب میکنیم خیلی لذت بخشه مخصوصا برای کسی که به تاریخ علاقه مند باشه

زهرا جعفری
در تاریخ: 10:36:08 1399/6/13

سلام و ممنون بابت این مطالب جالب و زیبا. خیلی لذت بردم از خواندن این مطالب. اینکه در لا به لای این مطالب اطلاعات زیادی از کشور عزیزمان ایران بود، بسیار خوشحال کننده هست. مطالب مربوط به آمیتیس مرا به فکر واداشت. از شخصیت آمیتیس خیلی خوشم اومد و احساس می کنم شخصیت مهربان و دوست داشتنی ای داشته.

هستی بهرامی
در تاریخ: 16:04:30 1399/6/2

چقد جذاب بودن مخصوصا تندیس مسیح در ریو ؛ پترا در اردن واقعا تراشکاری فوق العاده ای داره. فانوس دریایی اسکندریه خیلی قشنگه مخصاصا اینکه میشه کنار دریا طلوع و غروب خورشید رو تماشا کرد

جانا
در تاریخ: 22:07:57 1399/5/21

سلام‌خدمت همه دوستان سفر بانکی عزیزم‌از مطالعه این مقاله زیبا بسیار لذت بردم و مطالب جامع و کاملی داشت،با مطالعه راجب آثار باستاتی گذشتگان میتوان به هوش و ذوق و نبوغ نیکانمان پی برد و به هوش و نبوغ آن ها آفرین‌گفت ،از سایت سفر بانک عزیز هم بابت قرار دادن چنین مطالب کامل و جامعی جهت بالا بردن آگاهی ما تشکر میکنم.

سمیرا صفایی فرد
در تاریخ: 17:41:16 1399/5/20

با سلام. این عجایب هفتگانه خیلی زیبا و جذاب هستن و هر کدوم نماد یه چیزی توی یه جایی از دنیا هستن و برای مردم اون کشور معنی خاصی داره من یسری مطالب در مورد عجایب هفتگانه ایران هم خوندم اونا هم خیلی جذاب و خواندنی هستن توصیه میکنم درباره اشون مطالعه کنید برای ما ایرانی ها که دسترسی به این عجایب هفتگانه جهان یمقدار سخت هست عجایب کشور خودمون بهترین گزینه است

زهرا جعفری
در تاریخ: 02:07:48 1399/5/14

سلام. توضیحات بسیار عالی بود. درمورد خیلی از این موارد آگاهی نداشتم و با مطالعه این توضیحات واقعا لذت بردم. به نظرم یکی از قسمت های جذاب و دوست داشتنی این متن درمورد آمیتیس بود. این قسمت از متن خیلی جذاب بود.

leyla ghasemy
در تاریخ: 19:00:18 1399/5/11

باغ های معلق بابل بنظرم زیباترین هست.البته با توجه با اون زمان و برهه تاریخی عجیب ترینش هم هست. فکرشو بکنین ۶۰۰ سال پیش از میلاد ! همچین بنایی بسازی و با کمترین امکانات بتونی همچین باغ و کاخی رو بنا کنی . جدا از داستان جالب و زیبایی که داره واقعا بنای فوقالعاده   زیبایی هست . بعله همون طور که توضیح دادین واژه معلق به این معنا نیست که باغ معلق و رو هواست. بلکه این باغ های بابل در واقع مجموعه ای صعودی از انواع درختان و درختچه ها و گل ها بوده که همگی تو یه مجموعه ردیفی شکل و بر روی طبقات مختلف یک ساختمان کاشته شده بودند که منظره و طبیعت بی نظری رو شکل دادن.

سمیرا صفایی فرد
در تاریخ: 13:28:52 1399/5/7

سلام. در مورد عجایب هفتگانه جدید اطلاعات دقیقی نداشتم که تو این مقاله مطالب یکجا و درستی رو مطالعه کردم. واقعا خیلی خوبه آدم درمورد دنیای اطرافش اطلاعات داشته باشه هم اطلاعات عمومیش می‌ره بالا هم درصورتی که بخواد بره دیدن اون مکان حداقل اطلاعاتی در موردش داره. ممنون که اطلاعاتتونو با ما به اشتراک گذاشتید

سمیه صفایی
در تاریخ: 17:19:13 1399/5/6

سلام مقاله خوبی بود . سعی شده بود همه نکات ذکر بشه بین این عجایب هفتگانه من به شخصه دیوار بزرگ چین رو خیلی دوست دارم چون مردم برای جلو گیری از حمله دشمنان به وطنشون با همدلی و همکاری این دیوارو ساختن و یجورایی نماد اتحاد و اقتدار این مردم هست. عکس ها خیلی قشنگ بودن دومین مکانی که ازش خوشم اومد مسجد مسیح رهایی ریو هست

leyla ghasemy
در تاریخ: 12:00:36 1399/4/29

عجایب هفتگانه جز اهرام ثلاثه بقیه اش الان تقریبا چیزی ازشون باقی نمونده عجیب بودنش هم برمی گرده به عظمت سازه و معماری خاصش نسبت به اون زمان ها و ساختمون های دیگه اکثر این سازه ها یونانی هستن و اولین بار هم توسط یکی از یونانیان باستان به عنوان عجایب هفتگانه ثبت شدن بعضیاشون داستانای جالبی پشتشون دارن، ولی چیزی ازشون باقی نمونده تقریبا

نسرین سدیدی
در تاریخ: 16:53:27 1399/4/26

عجایب هفتگانه هم در معرفی قدیمی و هم جدید به نظر من جزء عجایب بسیار باارزش و در نوع خود خارق العاده هستند. عجایب قدیم همچون هرم بزرگ جیزه در نوع خود دارای حکایت های زیادی در دل خود هستند. در میان تمامی عجایب غول رودس و فانوس دریایی اسکندریه و همچنین تاج محل که توسط معمار ماهر ایرانی نیز ساخته شده بیشتر برم جالب توجه بود.

سامی درخشانی
در تاریخ: 01:54:03 1399/4/25

با سلام خدمت همه شما دوستان گرامی سفر بانکی به نظر من مقاله ای جالب و سودمندی بود و از همه جالب تر دیوار بزرگ چین است که من شنیده ام بیش از دو هزار سال برای ساخت آن طول کشیده است و زن و شوهر هایی که تازه با هم ازدواج کرده اند بر روی دیوار چین قفلی می بندد و کلید آن را گم میکنند اهرام ثلاثه مصر هم خیلی جالب بود اهرامی که بدون امکانات و ابزار امروزی آن را ساخته اند

سرکو درخشانی
در تاریخ: 02:53:21 1399/4/20

اندیشیدن و دیدن در مورد عجایب هفتگانه جهان می توان به قدرت خداوند دست پیدا کرد به نظر من از عجایب هفتگانه برای اهرام ثلاثه مصر است چون واقعا هوش و قدرت بسیار زیادی در آن به کار رفته است چون جابجایی سنگ هایی به وزن میانگین دو و نیم تن بدون استفاده از ابزار پیشرفته واقعا تحسین برانگیز است و حتما پیشنهاد میکنم این اهرام مرتفع شهر حیزه را از نزدیک ببینید و لذت ببرید

زهرا روزدار
در تاریخ: 20:07:29 1399/4/14

سلام . خسته نباشید. اینکه چرا برای یونانیان عدد هفت مقدس بوده برام جالب بود بدونم چون در مقاله به تقدس اون اشاره شده بود. یادمه قبلا یک برنامه ی تلوزیونی با موضوع ساخت عجیب و بدون هیچ نقشه ی هرم های مصر و یونان دیدم و بسیار متعجب شدم. ولی هیچ وقت به ظلم فرعون به برده ها در مورد ساخت این هرم ها فکر نکرده بودم.🤔از بین تمام این آثار معرفی شده تنها درمورد هرم ها و دیوار چین کمی می دانستم. ممنون از مطالب خوبتون.

ندا گریوانی
در تاریخ: 20:40:22 1399/4/12

آثار شگفت انگیز هنر و معماری که به عجایب هفتگانه جهان شهرت دارند، شاهدی بر نبوغ خیال و سخت کوشی انسان هاست. با این حال این آثار به ما یاد آوری میکنه که همین انسان تا چه اندازه میتونه ناسازگار و مخرب باشه! شهر قدیمی پترا یکی از جاذبه های محبوب اردن و همچنین یکی از مهم ترین اماکن تاریخیِ جهان محسوب میشه!

رامین سلخوری غیاثوند
در تاریخ: 01:13:15 1399/4/12

سلام خیلی خفن بودن این جاها خیلی جالب بود واقعا لذت بردم ممنون از سایتتون بابت اطلاعات خوب و بروزش که مارو با جهان اشنا میکنه ممنون بابت عکس های جدید و فوق العاده زیبا که مارو آشنا کرد با عجایب هفتگانه جهان . سفر بانک فوق‌العاده ای ممنون از راهنمایی هاتون مرسی که هستین و در اخر لطفا مطالب بیشتری بزارین دستتون درد نکه که در مورد دنیا و چیزایی که داخلش هستن توضیح میدین یاعلی خدا قوت

افسانه مهدویان
در تاریخ: 18:09:05 1399/4/11

نگاه کردن به این عجایب هفت گانه واقعا حیرت انگیز است هر کدام از این عجایب داستان های خاص خود را دارند و به زیبایی مرمت و ساخته شده اند چه بسا این همه زیبایی خلق انسان بوده و شگفت آور است و وقتی دقت کنی خیلی ریز بینانه و با مهارت ساخته شده و آثار باستانی خلق شده گفتن از این همه آثار دیدنی کم است و باید از نزدیک نظاره گر باشی و این تلاش و پشتکار انسان ها را روزها وساعت ها کنکاش کنی وپیام های این اماکن زیبا را در ذهن خاطر نشان کنی.

مژده ظهرابی
در تاریخ: 17:51:23 1399/4/11

واقعا اسم عجایب برای همچین پدیده هایی برازنده هستش چون خیلی خیلی اعجاب انگیزن. من واقعا به این عکس ها که دقت میکنم برام سوال ایجاد میشه که آیا این عجایب ساخته دست بشر هستن؟ پدیده ای مثل دیوار چین یا هرم جیزه واقعا باعث شگفتیه که انسان ها در اون زمان و با اون امکانات کم چه کارها که از دستشون ساخته بود. با تشکر از سایت شما

علی ملک زاده
در تاریخ: 14:34:35 1399/4/11

کلا عجایب هفت گانه عجیب هستن!!!! من خیلی خیلی دوست دارم به این اماکن سفر کنم و از نزدیک با شاهکار دست انسان روبه رو شم و اینکه ما عجایب هفت گانه جدید و قدیم هم داریم برام خیلی جالب بود .به امید روزی که همه این امکان رو از نزدیک ببینم

فرشته حسین آبادی
در تاریخ: 11:24:48 1399/4/10

ممنون به خاطر این مقاله مفید و ارزش مند که مارو با این بناهای بسیار شگفت انگیز آشنا کرد کاش روزی برسه که من هم بتونم سفر کنم و این بناها رو از نزدیک ببینم خوندن اطلاعات این مکان ها هم بسیار تحسین برانگیز و قابل تامل دیدنشون که واقعا باید معرکه باشه و تبدیل به آرزو شده برای ما و بازهم تشکر از سایت سفر بانک به خاطر اطلاعات جامعی که به ما بخشیدید.

زینب وطن دوست
در تاریخ: 22:31:22 1399/4/9

مقاله بسیار جالب و پرباری بود.ممنون از سفربانک عزیز و نویسنده عزیز به خاطر انتخاب موضوع به این جالبی.اینکه عجایب هفتگانه جدید و قدیم داریم از همه جالبتر بود.اما از بین تمام این مکان ها من خیلی دوست دارم تاج محل و ببینم.شاید یکی از دلایلش وجود داستان عاشقانه ای هست که پشت این بنای تاریخی است.امیدوارم روزی این آروزوی منم دست یافتنی بشه.

Ava
در تاریخ: 14:17:01 1399/4/8

الحق که انتخاب هر کدام از این آثار و بناهای به عنوان عجایب برازنده ی اونا ست عجیبترین اینها واسه من اهرام جیزه است که با شگفتی تمام ساخته شده اند دیدن هر کدام ازین عجایب حتما خیلی لذت بخش و ارزشمند خواهد بود کاش میشد همه رو قبل از مرگ از نزدیک دید

فاطمه احمدی
در تاریخ: 10:05:16 1399/4/8

من تابه امروزنمیدونستم عجایب هفتگانه در اروپاهم بوده فک میکردم فقط براآسیا هستش چون بیشتر دانشمندان آسیایی هستش ازاون لحاظ .درکل مردم قدیم بسیارمهندسهای زیرک وهنرمندی بودن. اخه چجوری این نقشه های معماری بدست میاوردن واقعا حیرت انگیز عجایب هفتگانه انشالا دراینده ن چندان دور شرایطشو محیاکنم حتما برم ببینم عجایب هفتگانه ممنونم ازمطالب قشنگی که تهیه میکنید👌

مریم
در تاریخ: 23:30:43 1399/4/6

سوای نگاه گردشگری این مطلب از لحاظ آموزشی تاریخی خیلی جالب بود من از عجلیب هفتگانه فقط اهرام ثلاصه رو می دونستم و بس. اصلا نمی دونستم که در گذشته چیزهای دیگه بودن و این دسته بندی بعد ها عوض شده. بسیار جالبه و شگفت انگیز و جای تامل داره که مثلا همون اهرام ثلاثه رو اون زمان با اون امکانات محدود واقعا چطور تونستن بسازن. خیلی تحسین برانگیزه. والا ساختمونای سه طبقه ما بعد بیست سال کاملا کهنه و غیر قابل اعتماد میشن نمی دونم اوت زمان این دانش از کجا اومده

مائده
در تاریخ: 15:23:19 1399/4/6

من اطلاع نداشتم که عجایب هفتگانه جهان در قدیم با امروزه فرق میکنه و دیدگاهایی وجود داره که عجایب هفتگانه قدیم در حال حاضر دیگه اونقدرا هم شگفت انگیز نیستن و بناهای جدیدی وجود دارند که بتونن تو لیست عجایب جهان قرار بگیرند ممنونم از شما که باعث میشید اطلاعات عمومی ما زیاد بشه ولی اگه بخوام از چند بنا که خیلی برام شگفت انگیزه نام ببرم هرم جیزه، معبد آرتمیس و تندیس زئوس و دیوار بزرگ چین هست علی الخصوص تندیس زئوس هست که به صورت نمادین و نشون دهنده ی اقتدار و عظمت در معبد بوده و از طلا و عاج فیل در ساخت اون استفاده شده

رخساره بیدار
در تاریخ: 12:12:58 1399/4/5

عجایب هفتگانه با این حساب ۱۴ تا هستن که به دوگروه قدیم و جدید تقسیم می شن و از جمله اونا که برام جذابه می تونم به هرم جیزهمجسمه مسیح،عول رودی،ماچوپیچو اشاره کنم که این ماچوپیچو خیلی جالب بوده ساخته دست اینکاهاست و از فتح اسپانیا در امان می مونه چون پوشیده شده بود از جنگل و گیاه و درخت. غول رودس چقدر بزگ بوده ها.آخه چجوری اینارو‌می ساختن اون‌موقع؟واقعا کار ادماست؟خوب می گفتم دیوار چین،و فانوس دریایی اسکندریه هم که بودن.اما یه نکته وجود داره راجع به باغ های معلق بابل و ناج محلن که پادشاه های اون دوران واسه همسرشون ساخته بودن.آخی چه با احساس بدن.سفر بانک ممنون از این همه اطلاعات جالب.

صدیقه فرحزادی
در تاریخ: 19:58:43 1399/4/4

خیلی دوس دارم به این عجایب هفتگانه جهان حتما ی سری بزنم .به نظرم آثار تاریخی ی دنیا فرهنگ و تمدن پشتش خوابیده.اینکه مردم قدیم با چه اراده ای باابزار الات ساده اینقد زیبا و ظریف اثر خلق میکردند واقعا تحسین بر انگیزه و این سوال برای همه پیش میهد که‌چرا در عصر حاضر بناهای تاریخی به دست ماساخته نمیشود که هیچ ...به تخریب اون ها هم می پردازیم.واقعا تاسف داره.

فاطمه بیات
در تاریخ: 18:38:48 1399/4/4

سلام ممنون ازاینکه انقدر مطالب جالب وجذاب دراختیارمون میذارید من ازاین عجایب هفتگانه اطلاعی نداشتم چه خوب که این مطالبو خوندم . من مکان های تاریخی روخیلی دوست دارم😀کلا خیلی جالبن اینکه این بناها خیلی سال پیش بدون امکانات بالا وسواد ودانش مردم آن زمان ساخته شدند خودش قابل تامله . کاش لاقل بتونیم چند تاازاین مکاناراببینیم. من دوست دارم فانوس دریایی اسکندریرو ببینم یه کتابی خوندم که توش شخصیت داستان نگهبان یه فانوس دریایی بود ازاون موقع به فانوس دریایی علاقه مند شدم وفکرمیکنم چیزجالب و قشنگی هست. جریان باغ های معلق بابل وعاشقی آمیتیس وهمسرش هم برام جالب بود این مکانم دوست دارم ببینم. تاج محلم علاقمندم که ببینم من هم عجایب هفتگانه ای که هرودوت پدر علم تاریخ نام برده بود رو دوست داشتم وهم عجایب هفتگانه جدید رو. خسته نباشید عالی بودمقالتون.

الهام بابایی
در تاریخ: 00:28:27 1399/4/4

واقعا ممنون از اینکه انقدر اطلاعات خوب و جامعی در اختیارمون گذاشتین.من یسری از این عجایب هفت گانه رو نمیدونستم الان با مطالعشون دیدم همون مکان هایی هستند که اسماشونو شنیده بودیم و با اینحال برامون جذاب بودن.من شخصا خیلی از دیدن مکان های تاریخی لذت میبرم.دیدن این بناهای بسیار زیبا واقعا هر شخصی رو دگرگون میکنه ،چرا که با گذر اینهمه سال متوجه میشیم چقدر علم مهندسی پیشرفته بوده

ندا گریوانی
در تاریخ: 16:23:08 1399/4/3

بنظر من هر جایی رو چه خوب چه بد برای یکبار هم که شده باید دید و چقدر خوب وقتی آدم مکانی رو انتخاب میکنه آگاهانه انتخاب کنه! در دید کلی از هر کشوری باید به همه ی جوانب نگاه کرد که اون دیگه بستگی به خود فرد داره که نکات مثبت و پررنگ تر ببینه یا زوم کنه رو نکات منفی! من همیشه آرزو دارم تاج محل و ببینم با تعاریفی ک شنیدم البته... که تاج محل بنایی زیباست بخصوص زمانی که در مه قرار گرفته باشه که میگن در این زمان این بنا بقدری رویایی و باشکوه میشه که قابل گفتن نیست.

مائده
در تاریخ: 12:52:42 1399/4/3

از اونجایی که من علاقه زیادی به تاریخ دارم خواندن این مقاله برایم خیلی جذاب و شگفت انگیز بود هر کدام از این عجایب هفتگانه شکفتی خاص خود را دارد اما چیزی که بیشتر از همه نظر من را جلب کرد اهرام ثلاثه مصر بود که قدمت بسیار زیادی دارد و بدون این که از ابزارهای خط کشی استفاده بشه به طور دقیقی ساخته شده و این نشان از هوش مردم یونان داره

آرزو
در تاریخ: 12:14:23 1399/4/3

عجایب هفتگانه جدید و قدیم بسیار قابل تأمل است چراکه وقتی فکر میکنم متوجه میشم که در زمانهای بسیار دور چقدر انسان اولیه از لحاظ علم و تکنولوژی پیشرفته بوده که مثلا تونسته اهرام مصر رو بسازه و واقعا چطور تونستن سنگهای به اون بزرگی رو جابجا کنن بدون هیچ ماشین جابجایی!! همیشه آرزو داشتم کاش یه ماشین زمان داشتم و به گذشته سفر میکردم و با آدم‌های اون زمان، طرز فکرهاشون و نوع زندگیشون بیشتر آشنا میشدم بگذریم که آبا و اجدادم رو هم میتونستم ببینم 😉

رخساره بیدار
در تاریخ: 10:14:38 1399/4/3

به شدت دوست دارم مجسمه مسیح در ریو دژانیرو رو ببینم و یا کلسئوم رو در ایتالیا.اما خوب فعلا امکانش رو ندارم.و به خوندن مطالب و دیدن فیلم هایی راجع بهشون بسنده می کنم.اما چیزی که درباره اهرام ثلاثه بخصوص هرم جیزه برام جالبه اینه که چطور؟واقعا چطور بدست انسانها ساخته شدن؟.گاهی شبهه بر انگیزه واقعا.یعنی دست فرازمینی ها در کار نبوده؟واقعا جای سواله.اون مهندسی خارق العاده دراون دوران.چی بگم والللا.

افسانه مهدویان
در تاریخ: 21:29:59 1399/4/2

عجایب هفتگانه ک جزء زیبایی های جهان هست همیشه دوست داشتم بدانم ک علاوه بر دیوار چین ک من خیلی دوست دارم وقتی ب چین سفر میکنم اولین جایی ک در چین دیدن میکنم دیوار چین باشد چه عجایب هفتگانه دیگری نیز هست که با خواندن این مطلب فهمیدم چه عجایب هفتگانه شگفت انگیز دیگری نیز در جهان وجود دارد ک واقعا چ داستان ها وچه تلخی ها و چه شیرینی هایی پشت این قضیه ها بوده است و چه تلاش ها و چه جان هایی برای خلق این آثار و عجایب گرفته شده تا این آثار ب جا ماندند.

مریم
در تاریخ: 16:33:26 1399/4/1

چه خوب شد این مطلبو پیدا کردم😀 تنها موردی که از عجایب هفتگانه جهان می شناختم اهرام مصر بود. همین و بس. حتی نمی دونستم این تقسیم بندی در گذشته چیز دیگه ای بوده و حالا عوض شده. و حتی نمی دونستم تاج محل که انقد معروفه هم داخل این دسته بندی قرار داره. خیلی ممنون ازتون مطلب بسیار مفید و آموزنده ای بود. حالا احتمالا نمی تونیم بریم همشو ببینیم ولی خدا کنه بتونیم حدقل دو سه تا شو از نزدیک ببینیم مسلما اون طوری لطفش خیلی خیلی بیشتره و تو خاطرمون می مونه کاملا

هانیه
در تاریخ: 15:26:42 1399/4/1

عجایب هفتگانه جهان واقعا جز عجایب به حساب می آیند والا دهن آدم از حیرت باز می مونه خیلی شگفت آور هستند نوعی شناسنامه کشور به حساب می آید البته چون بعنوان شناسنامه و باعث شناخته شدن کشور می شود بنابراین در حفظ و مراقبت و نگهداری آن ها خیلی تلاش باید کرد

هژیر کهنه پوشی
در تاریخ: 13:44:38 1399/4/1

این همه عجایب میراث گذشتگان ماست که نشان دهنده وجود معماران و انسان های بزرگی هستن که امروزه با پیشرفت تکنولوژِی هنوز این بناها برای انسان عجیب است ، از این ها بگزریم با پیشرفت تکنولوژی و انسان ها امروزه ما توانایی محافظت از این آثار های ارزشمند و جبران ناپذیر را نداریم واقعا اطلاعات مفیدی از عجایب های جهان را دادید چه قدر خوب می شد این بناهای عظیم را از نزدیک ببنیم ممنون از سایت بسیار خوبتون

رخساره بیدار
در تاریخ: 11:16:39 1399/3/31

جالبه من تا به امروز مقاله کاملی راجع به عجایب هفتگانه قدیم و جدید نخونده بودم. خیلی خوب بود .مثلا من واقعا در مورد غول رودس که تینقدر لزرگه چیز زیادی نشنیده بود.الان به عظمت و بزرگ بودنش پی بردم.یا مثلا نمی دونستم مجسمه مسیح ریو دژانیرو جزو عجایب هفتگانه جدید به حساب میاد.البته اهرام ثلاثه مصر رو می دونستم.یا فانوس اسکندریه.اما مثلا راجع به باغ های معلق بابل نمی دونستم و جالبه که معلق نبودن بلکه بصورت تراس هایی بزرگ و عظیم ساخته شده بودند.خوب این خیلی با حاله .یا واقعا نمی دونستم تاج محل هم جزو عجایب هفتگانه جدیده.خیلی جالبه تاریخچه اش.که یه شاه بخاطر عشق به همسرش چنین بنایی رو بسازه.حالا مردای امروزی به زور ظرف می شورن بخاطر همسرشون.

محسن
در تاریخ: 12:39:44 1399/3/28

جالبه که با وجود اینکه این عجایب هفتگانه به نوعی شناسنامه تمدن کل دنیا به حساب میان اما برای نگه داری بعضی از این بناها تلاش خاصی نمیشه و در طول سالها در حال نابودی هستن واقعا نمیشه با وجود این همه پیشرفت علم یک کاری برای توقف فرسایش این بناها انجام داد تا مثلا کلوسئوم هر سال یک قسمتیش تخریب نشه!؟ واقعا دنیا بدون وجود این بناها خیلی جای معمولی میشه و رمز و راز این بناهاست که دنیا رو جای زیباتری میکنه

محسن
در تاریخ: 12:52:58 1399/3/27

عجایب هفتگانه واقعا جز میراث جهانی حساب میشن و متعلق به کشور خاصی نیستن. عقبه تاریخی که پشت بعضی از این بناها هست به هزاران سال میرسه که واقعا شگفت انگیز هست. البته این عجایب در زمان قدیم ۷ مورد متفاوت بودن ولی در سالهای اخیر اونها رو تغییر دادن و به همین خاطر هم هست که عجایب هفتگانه قدیم و جدید نامیده میشن و اختلاف نظرهایی بین مورخان راجب این دو دسته وجود داره.

محسن
در تاریخ: 11:52:45 1399/3/24

عجایب هفتگانه چیزی هست که در طول تاریخ همیشه وجود داشته اما در مورد اونها اختلاف نظر بوده و در گذر سالها ابن هفت مورد عوض شدن. اما به شخصه اهرام ثلاثه مصر رو به دلیل جذابیت و مرموز بودن بیشتر از بقیه دوست دارم و اگر راجع به این سه گانه عجیب مطالعه کنید میبیند که خیلی مسائل درباره اونها حل نشده مونده و همچنان جذابیت های زیادی دارند.

زینب گودری
در تاریخ: 11:57:52 1399/3/23

سلام، خیلی خیلی خوب بود، ممنون بابت مقاله. در مورد عجایب هفت گانه قدیم شنیده بودم و فقط هرم جیزه و باغهای معلق بابل میدونستم، در مورد عجایب هفت گانه جدید تا الان فکر میکردم دیوار چین و کولوسئوم جز عجایب قدیم هستند. و خب درباره مابقی عجایب چه قدیم و چه جدید چیزی نشنیده بودم و الان آشنا شدم. خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 11:50:06 1399/3/14

من عاشق تاریخم. عاشق افسانه ها، فرهنگ باستانی و کارها و عجایبی که در دوران های گذشته وجود داره. عجایب هفتگانه دنیای قدیم هم برام خیلی جذاب بوده همیشه. از بین مواردی هم که در این مقاله وجود داره، پترا برام خیلی رازآلود هست. دلم میخواد حتما از نزدیک ببینمش. چون در مورد تاریخ و پیشینه اش موارد عجیب و حتی ضد و نقیض هم خوندم.

mahsa
در تاریخ: 03:34:58 1399/3/14

جذابیت این عکسا دل آدمو میبره واقعا. واسه عکاسی عاااااالیه به نظرم. ولی واقعا اینا چجوری ساخته شدن. چی توشونه.خیلی باحاله. من مقاله راجب این عجایب هفتگانه زیاد خوندم و این به نظرم یکی از جذاب تریناش بود. مرسییی بابت مقالات خوبی که تو سایتتون میذارید و ما رو با این جاهای جذاب آشنا می کنید.

فرزانه
در تاریخ: 15:23:16 1399/2/19

واقعن هم عجایب هفتگانه اس!!!از همه بیشتر فانوس دریایی اسکندریه رو خیلی دوس داشتم.اما حیف که بر اثرِ زلزله‌ های متعدد از سال ۹۵۶ تا ۱۳۲۳ میلادی به‌ کلی فرو ریخته.خیلی شگفت انگیزه که همه این ها رو انسانها ساختن و حاصل و تلاش و پشتکار بشریته.ممنونم برای قرار دادن این اطلاعات مفید و ارزشمند🌷

raha
در تاریخ: 18:22:39 1399/2/3

خیلی حیرت انگیزه که همه این هارو انسانها ساختن واقعا خیلی باید پشتکارو هنرمند باشی تا بتونی همچین عجایبی رو بسازی و اطلاعاتی که درمورد عجایب هفت گانه گذاشتین واقعا مفیدو زیبا بود اون قسمت تاج محل و مجسمه مسیح خیلی برام جالب اومد خیلی دلم میخواد برم از نزدیک این عجایب رو ببینم فقط سوالی که ذهنم منو درگیر کرد چرا میگن هفتگانه ؟

Nastaran
در تاریخ: 09:13:28 1398/11/1

عدد هفت برای یونانیان باستان مقدس بوده، بخاطر همین اسم این سازه های شگفت انگیز رو گذاشتن عجایب هفتگانه جهان. جالبه عدد 7 برای منم خوش یمن هست! نمی دونم چرا! چرا بعضی از اعداد اینطورین؟!!

alireza
در تاریخ: 10:21:43 1398/10/24

تو این عجایب هفتگانه اهرام مصر یه سری عجایب جداگانه و افسانه داره خیلی جالب و جذابه اگه بتونید در مورد اون هم بنویسید خیلی جالب به نظر میرسه. ممنون از مطلب قشنگتون

رضا
در تاریخ: 10:19:27 1398/10/24

مطالب بسیار خوب و مفید بود این آشنایی عجایب هفتگانه جهان،دوست دارم دیوار چین و تدیس مسیح رو از نزدیک ببینم و تجربه اش کنم.

بیژن
در تاریخ: 09:16:56 1398/10/23

مطلب خیلی کاملی بود درباره عجایب هفتگانه جهان .واقع توی هیچ سایت دیگه ای ندیده بودم مقاله ای به این کاملی

سوگل نمازی
در تاریخ: 10:01:02 1398/10/18

بنای هایی که گفته شد خوب همونطور که اسمشون روشونه عجیب و جالبن فقط برام سواله که وقتی بنایی وجود نداره و هیچ اثری ازش نیست چرا جز عجایب هفتگانه جهان قرار داده شده و فقط براساس یه سری از متن ها این رده بندی انجام شده؟ 9

نسرین
در تاریخ: 15:59:58 1398/10/9

متن بسیار خوبی بود. اطلاعاتم بعد از خوندن متن درباره عجایب هفتگانه جهان بالا رفت.

امیر طهماسبی
در تاریخ: 14:12:18 1398/10/9

متن بسیار ضعیف بود، اطلاعات درباره عجایب هفتگانه جهان کامل نبود. مخصوص بخش ماچوپیچو که بنده نظر دیگه ای دارم.

حسن روحانی
در تاریخ: 13:34:56 1398/10/9

در جواب دوستانی که مگین چرا ایران عجایب هفتگانه جهان ندارد دارد اینو بدونید ایران هشتاد میلیون عجایب جهان دارد.

حمید قاسمی
در تاریخ: 11:27:19 1398/10/7

در شگفتم از عجایب هفتگانه جهان که انسان را به فکر فرو میدارد و این پیام را به انسان میدهد که این دنیا گذریست.

افروز
در تاریخ: 16:51:48 1398/10/2

تمام عجایب هفتگانه جدید و قدیم جهان یک طرف، هرم جیزه ی طرف. بعد چرا ایران عجایب هفتگانه نداره..

ندیمه
در تاریخ: 09:12:43 1398/10/1

خیلی خیلی جالب بود این عجایب هفتگانه جهان! و من هیچ جور نمی تونم قبول کنم که اینها رو انسان با توانایی های اون زمان! تونسته باشه انجام بده!! شایعه درباره دخالت موجودات ماورایی در ساخت این عجایب هفتگانه جهان زیاده و دیدنش حتما هیجان انگیزه ..

رضا محمودی
در تاریخ: 16:40:20 1398/9/27

مطالبتون درباره عجایب هفتگانه بسیار عالی بود. بخصوص عجایب هفت گانه قدیم با ا ون قدمت ، با چه امکاناتی و با چه دانشی ساخته شده تحسین برانگیزه

صادق
در تاریخ: 10:03:33 1398/9/3

این عجایب هفتگانه جهان در قدیم بسیار جالب بود و جالب تر از اون از بین رفتن همشون به جز مصر بود. جای ایران توی لیست جدید واقعا خالیه. متاسفانه روابط باعث شده آثار بسیار مهم ما دیده نشه.

اشکان
در تاریخ: 10:33:39 1398/8/27

برای من به شخصه جالبه ایران با این همه دیدنی و قدمت سهمی در عجایب هفتگانه جهان نداره؟

شهرام
در تاریخ: 18:15:13 1398/8/11

بسیار مطالب زیبایی بود واقعا عجایب هفتگانه شگفت انگیزه

نمایش بیشتر

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.