آشنایی با عجایب هفتگانه جهان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 27 بهمن 1399 106
آشنایی با عجایب هفتگانه جهان

حتما تا به حال عبارت عجایب هفتگانه را شنیده‌اید. در سده پنجم پیش از میلاد، در کتابی به نام هرودوت اشاره هایی به تعدادی از بناهای حیرت انگیز معماری شد. چیزی که در سده‌های بعدی به نام عجایب هفتگانه جهان به رسمیت شناخته و معرفی شد. تکمیل و انتخاب هفت اثر برتر معماری دنیا کار راحتی نبود، اما بالاخره در قرون وسطی تکمیل شد. آن چه از هنر و نگاه ژرف هنرمندان دنیای کهن بر می آمد، آثاری ماندگار و به واقع خیره کننده بود.

اما انسان امروز معتقد است که بناهای تاریخی یونان باستان آنقدرها هم جذاب نیست و هم اکنون می توان فهرستی جدید از بناهای شگفت انگیز معماری را به عنوان هفت اثر برتر برگزید. انتخاب عدد هفت به اعتقاد مردم یونان باستان به سبب تقدس آن است. در ادامه قصد داریم فهرست عجایب هفتگانه قدیم و سپس جدید را مورد بررسی قرار دهیم. در حقیقت در این مطلب به این سوال که عجایب هفتگانه جهان کدامند به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

عجایب هفتگانه جهان

عجایب هفتگانه قدیم

1- هرم بزرگ جیزه

در صحرای بزرگ شهر قاهره مصر، اهرام ثلاثه مصر وجود دارند؛ بزرگ‌ترین آن ها به نام هرم جیزه، اولین اثری است که ارزش قرار گرفتن در این لیست با ارزش را داشته است. این اثر که متعلق به 2500 سال پیش از میلاد است، تنها عضو عجایب هفتگانه قدیم جهان است که هنوز پابرجاست. این هرم مقبره ای برای فرعون خوفو مصر بود و به دستور وی بنا شد. ساخت و ساز و تکمیل شدن آن 250 سال طول کشید؛ این نشان از هوش و ذکاوت انسان‌های یونان باستان دارد که بدون هیچ گونه وسایل اندازه گیری و نقشه کشی، چنین اثر ماندگار و متقارنی را خلق کرده اند.

نظرات بسیاری در مورد چگونگی ساخت این بنا وجود دارد. دیواره های شیب دار آن که ابتدا به عنوان پله استفاده می شد، بعد ها با سنگ آهک پوشانده شد. هرم بزرگ جیزه نام های دیگری هم دارد. هرم خوفو، هرم خئوپس که برای مدت 3800 سال رکورد دار بلندترین بنای دنیا بوده است تا اینکه کلیسای لینکلن در سال 1311 میلادی ساخته شد. برخی نیز بر این باورند بنایی که رکورد هرم بزرگ جیزه را به لحاظ ارتفاع شکست، برج ایفل فرانسه است که در سال 1889 میلادی ساخته شد.

هرم بزرگ جیزه از سنگ هایی ساخته شد که میانگین وزن‌شان 2.5 تن بود؛ 2500 سال پیش از میلاد، امکان جابه جایی چنین سنگ هایی بدون هیچ وسیله پیشرفته ای، به دست انسان بی شک کاری شگفت انگیز بوده است. این اتفاق را که به خوش بینانه ترین حالت که نگاه کنیم، نشان از سخت کوشی مردم یونان باستان داشته و با بد بینانه ترین حالت، حکایت از ظلم فرعون چهارم بر برده‌های بی گناه دارد. در این بنای فوق العاده، حدود دو میلیون و سیصد هزار سنگ به کار رفته و درون آن سه اتاق مخصوص پادشاه، ملکه و دیگر زنان فرعون چهارم، خوفو وجود دارد.

عجایب هفتگانه جهان، هرم بزرگ جیزه

2- باغ های معلق بابل

حدود 600 سال پیش از میلاد مسیح، در تمدن بابل پادشاهی عاشق به نام بخت النصر زندگی می کرد. این پادشاه با دختری به نام آمیتیس از سرزمین ماد واقع در شمال غربی سرزمین پهناور ایران زمین ازدواج کرد. آمیتیس با این هدف به ازدواج با بخت‌النصر رضایت داد تا صلح و دوستی را بین دو امپراطوری برقرار سازد. سرزمین ماد پر از باغ‌های زیبا و درختان سر به فلک کشیده سر سبز بود و بابل که حدودا در فاصله 80 کیلومتری از بغداد امروزی واقع شده بود، سرزمینی خشک و کویری به حساب می آمد.

آمیتیس، در این آب و هوای خشک بیمار می شود و پادشاه تصمیم می‌گیرد در کنار نهر فرات، برای بهبود حال همسرش باغ هایی زیبا بسازد. این باغ های زیبا که بر فراز ستون هایی توخالی و مرمری به ارتفاع 75 متر و به صورت مطبق ساخته شده است، به شکل باغ های معلق به نظر می‌رسد. آن چه در خصوص این باغ ها عجیب به نظر می رسد آن است که در متون بابل هیچ سخنی از وجود آن‌ها به میان نیامده است. با این حال آن چه از نوشته های مورخین بر می آید دلیلی بر وجود باغ های معلق بابل است؛ با این وجود، هنوز دلایل کافی به نظر نمی رسند و وجود باغ های معلق بابل که هم اکنون از آن هیچ اثری باقی نیست، بیشتر به یک افسانه شباهت دارد.

واژه معلق بیشتر به خاطر ترجمه ی نادرست واژه تراس به این باغ ها اطلاق شده است، اما بعضی معتقدند که شکل و شمایل ستون های سبز پوش بابل که بر رویشان درختانی سر سبز قرار داشت، واژه معلق را به این باغ ها نسبت داده است.

عجایب هفتگانه جهان؛ باغ های معلق بابل

3- معبد آرتمیس از عجایب هتفتگانه جهان

معبد آرتمیس بنایی حیرت‌انگیز و زیبا است که هفتصد سال پیش از میلاد ساخته و به الهه یونانی، یعنی آرتمیس پیشکش شد. این معبد با ستون‌های مرمری و زیبا به ارتفاع 15 متر، امروزه در شهر افِسوس و در فاصله حدود 50 کیلومتری از شهر ازمیر در کشور ترکیه واقع شده است. این بنای تاریخی آن قدر زیبا است که در لیست هفت عجایب دنیا قرار گیرد. معبد آرتمیس که تا کنون دستخوش آسیب‌های زیادی شده است، در حال حاضر فقط پایه های ستون هایش به جا مانده است.

سال‌ها بعد از ساخت، سیلی ویرانگر آن را نابود کرد تا اینکه 550 سال پیش از میلاد، توسط معماری زبردست مورد بازسازی قرار گرفت. اما دوباره 350 سال پیش از میلاد، فردی به نام هروستراتوس با هدف نام آوری، معبد را به آتش کشید. درست در شبی که اسکندر مقدونی چشم به جهان گشود، آرتمیس درگیر نگهداری از فرزندش اسکندر بود. پس از آن نیز اسکندر پس از فتح آسیای کوچک، به بازسازی معبد پرداخت. جالب اینجاست که هر بازسازی بهتر از قبل انجام می شد و به شکوه و عظمت معبد می افزود. تا اینکه 400 سال پس از میلاد نیز باز هم این بنای زیبا به دست مسیحیان تخریب شد و دیگر هیچ گاه بازسازی نشد. اگر با تور ترکیه به این کشور سفر کرده اید بازدید از این مکان در برنامه های تور وجود دارد.

عجایب هفتگانه جهان، معبد آرتمیس

4- تندیس زئوس در المپیا

450 سال پیش از میلاد، یونانیان باستان زئوس را خداوندگار خود می دانستند و در معبدی بزرگ و خیره کننده در شهر المپیا به پرستش پروردگارشان می پرداختند. المپیا مرکز مذهبی در جنوب غرب یونان بود. جشن‌ها و مسابقات ورزشی هیجان انگیز و مهمی به افتخار زئوس در این مرکز مذهبی برگزار می شد. این مسابقات آنقدر برای مردم یونان اهمیت داشت که برای برگزاری آن‌، جنگ‌ها تعطیل می شد تا همگان بتوانند برای تماشا و یا شرکت در آن حضور پیدا کنند.

معبد المپیا تنها یک مجسمه کم داشت؛ به همین دلیل، یونانیان از معماری ماهر و مشهور به نام فیدیاس خواستند تا مجسمه ای در خور الهه یونان طراحی کند. فیدیاس که پیش از این مجسمه ای را برای معبد پارتونون در آتن ساخته بود، تصمیم به ساخت تندیسی بسیار با شکوه تر و زیباتر از پارتنون گرفت که به گفته  خودش، از نشانه های ایلیاد هومرالهام گرفته بود. تندیس زئوس با به کارگیری عاج و طلا، حدود 13 متر ارتفاع داشت و به شکل مردی که بالاتنه عریان داشت و بر روی تختی پادشاهی نشسته بود، طراحی و ساخته شد. تصویری از تندیس زئوس برای چندین سال بر روی سکه‌ها، سفال و آثار هنری یونانیان وجود داشت و به واقع در معبد شهر المپیا، نشان اقتدار و عظمت خداوندگار مردم یونان بود.

آن دسته از افرادی که این مجسمه را در قرن دوم پیش از میلاد دیده بودند، آن را این طور توصیف می کنند: زئوس بر تختی حیرت‌انگیز از چوب سدر که به آبنوس، طلا و سنگ‌های قیمتی و عاج فیل مزین شده، نشسته است. در طرف راست او نشانی از پیروزی و در طرف چپش عصایی سلطنتی قرار دارد که با فلزات و جواهرات قیمتی آراسته شده‌ است و روی آن عقابی خودنمایی می‌کند. فیدیاس  خود مسئول نگهداری از ساخته خود بود و با روغن هایی که به بدنه آن می زد، از زئوس در هوای مرطوب المپیا به خوبی مراقبت می کرد. این مجسمه برای 850 سال در آن معبد ماند تا اینکه به قسطنطنیه انتقال یافت. اما در 462 سال پس از میلاد برای همیشه در یک آتش سوزی سوخت و از بین رفت. تور یونان بسیار هیجان انگیز و رویایی است که میتوانید جاهای تاریخی این کشور را در برنامه بازدید قرار دهید.

عجایب هفتگانه قدیم؛ تندیس زئوس در المپیا

5- آرامگاه هالیکارناسوس

 350 سال پیش از میلاد، بعد از مرگ ماسول پادشاه کاریا، همسر و خواهرش به نام آرتمیس دوم آن قدر از مرگ وی اندوهگین شد که خاکستر او را در آب ریخت و نوشید و تصمیم گرفت برایش آرامگاهی باشکوه بنا کند. به همین خاطر، معماران چیره دست و هنرمند را به قصر خود فرا خواند و در نهایت از بین آنان ساتیروس و پیتیس را مامور به ساخت این بنا کرد. آن طور که از نوشته های پیلینیس ارشد نویسنده و مورخ رومی برمی آید، این بنا با حاشیه 125 متری و 36 ستون ساخته شده است. بر روی آرامگاه مجسمه مردی بلند قامت سوار بر ارابه‌ای با چهار اسب قرار داشت که نماد قدرتمندی ماسول بود.معمولا این مکان در برنامه تور بدروم نیست و شما باید به صورت شخصی از این مکان دیدن کنید.

آرامگاه هالیکارناسوس که در حال حاضر در شهر بدروم ترکیه قرار دارد، به گفته برخی به دست مسیحیان و به گفته برخی دیگر بر اثر زلزله در قرن یازدهم و پانزدهم  میلادی نابود شد. امروزه تکه‌هایی از آن در موزه‌ای در انگلستان نگهداری می‌شود.

عجایب هفتگانه جهان؛ هالیکارناسوس

عجیب هفتگانه جهان؛ هالیکارناسوس

6- غول رودس

در یکی از بنادر تجاری و مهم دریای مدیترانه به نام رودس، مردم سه ایالت یالیسوس، کامیروس و لیندوس با هم متحد شدند و زمانی که آنتیگونی‌های مقدونیه شهر رودس را محاصره کردند و می خواستند وارد آن شوند، مردم متحد رودس با ایشان مقابله کرده و آنان را وادار به ترک محاصره نمودند. آنچه از این اتحاد نصیب مردم این شهر شد، جنگ افزارهای پیشرفته وگران قیمت آنتیگونی‌ها بود که با فروش آن به افتخار اتحاد خود غول هلیوس را ساختند. این غول  که نماد خورشید بود، در یک دست خود مشعلی آتشین و در دست دیگرش یک کمانی داشت. برای اهالی شهر رودس، غول هلیوس فقط یک مجسمه نبود بلکه نشان پیروزی، یکدلی و قدرت مردم این شهر به حساب می آمد.

رودس شهری پیشرفته در مراودات تجاری خود با مصر بود و در ورودی آن مجسمه ی رودس قرار داشت. با اینکه این غول عظیم الجثه دوام زیادی نداشت و تنها 56 سال بر پاهای خود استوار بود، اما در بسیاری از نوشته های تاریخی مثل هرودوت، جزء عجایب هفتگانه جهان نام برده شده است. این بنای باشکوه با 33 متر ارتفاع، از جنس برنز بود و بر پایه‌هایی مرمرین قرار داشت. رودیان برای ساخت آن ابتدا مجسمه را تا مچ پاهایش بالا آوردند و بعد با تپه هایی خاکی که در کنار آن قرار داشت به مرور قطعات آن را بر روی پاها استوار کردند؛ این بنا تا 12 سال استوار بود. اما سرانجام حاصل تلاش رودیان، بر اثر زلزله ای مهیب که در سال 226 پیش از میلاد رخ داد، از زانو شکسته شد. هر بخش از بدنه عظیم آن در جای جای بندرگاه ریخت و حتی همین قطعات شکسته بازید کنندگان زیادی داشت.

برای درک بزرگی این مجسمه، می توان گفت که اگر یک انسان بالغ دو دست خود را که دور شصت او حلقه می کرد، به سختی بهم می رسید! باقی مانده این تندیس با شکوه 800 سال بر خاک افتاده بود؛ تا اینکه در سال 654 پس از میلاد، عرب های مسلمان به فرمانروایی معاویه پسر ابوسفیان به رودس حمله کردند و قطعات غول رودس را به بازرگانی در سوریه فروختند. گفته شده که برای حمل بقایای آن به سوریه، 900 شتر به کار گرفته شد.

عجایب هفتگانه، غول رودس

7- فانوس دریایی اسکندریه

زمانی که اسکندر، پادشاه جوان مقدونی مصر را فتح کرد، قصد داشت با تاسیس اسکندریه، فرهنگ و اقتصاد یونان را در مصر رواج دهد. به این منظور، برای تک تک نقاط این شهر برنامه های دقیق در نظر گرفت و در مدت زمانی کوتاه توانست اسکندریه را به شهری با شکوه و متمدن تبدیل کند. او به ساخت بنایی بلند بر فراز جزیره ای زیبا به نام فاروس دستور داد تا کشتی‌ها بتوانند از روشنایی آن برای یافتن مسیر خود استفاده کنند. این جزیره در جلوی شهر اسکندریه قرار داشت.

 اسکندر خود فانوس اسکندریه را ندید و 23 سال پیش از ساخت فانوس درگذشت. اما بطلیموس دوم جانشین او، سوسترات را که معماری توانمند بود، مامور به ساخت آن کرد. ارتفاع فانوس دریایی اسکندریه به 282 متر می رسید، اما برخی از اعراب معتقدند که این برج 116 متر ارتفاع داشت. این فانوس بر روی پایه ای چهار گوش به ارتفاع 69 متر قرار داشت و شامل سه قسمت بود. قسمت اول بنایی مکعبی شکل بود، بخش دوم ستونی 8 ضلعی و بخش سوم استوانه ای بود که بر روی آن مشعلی فروزان قرار داشت و روشنایی بخش مسیر دریانوردان و تجار بود. در نهایت در سال 1375 میلادی، فانوس اسکندریه در اثر زلزله تخریب شد و برای همیشه از بین رفت.

عجایب هفتگانه قدیم؛ فانوس دریایی اسکندریه

تا بدین جا در مورد عجايب هفتگانه جهان و تقسیم بندی که برای اولین بار هرودوت انجام داده بود را خواندید. از این لیست باستانی تنها بخشی از هرم بزرگ جیزه هنوز پابرجا مانده و مابقی از بین رفته است. از این رو در سال 2007 میلادی، بنیادی به نام نیو سون واندرز به سرپرستی دولت سوئیس تصمیم گرفت تا لیست جدیدی را جایگزین عجایب هفتگانه جهان باستان کند. برای این کار یک نظر سنجی فراگیر و جهانی تدارک دیده شد تا مردم از بین 21 بنا، ۷ تای آن را به عنوان حیرت انگیزترین بناهای معماری دنیا و جزء عجایب هفتگانه جدید انتخاب کنند. با دریافت 100 میلیون رأی، در نهایت در 7 جولای سال 2007، عجایب 7 گانه جهان توسط این بنیاد معرفی شد. در ادامه با سفربانک همراه بمانید تا شما را با عجایب جدید جهان آشنا کنیم.

عجایب هفتگانه جدید جهان

عجایب هفتگانه جدید جهان

1- چیچن ایتزا

در کشور مکزیک، اثری که جزء میراث جهانی یونسکو بود به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید انتخاب شد. این اثر متعلق به 1000 سال پیش و تمدنی به نام مایا بوده است. چیچن ایتزا محوطه ای با چند بنای سنگی است که یکی از مکان های دیدنی و جزء آثار ماندگار از دنیای کهن است. یکی از این بناها ال کاستیلو و قلعه‌ای مخروطی شکل بود و در چهار طرف خود دارای 365 پله می باشد؛ درست معادل روزهای سال. چیچن ایتزا به معنای در نزدیک چاه ایتزاست و کلمه ایتزا در زبان مایایی به معنای جادو است.

از عجایب چیچن ایتزا، سنگ‌هایی با اشکال نامشخص است که مردمان تمدن مایا بدون هیچ ابزار پیشرفته، با دقتی تحسین برانگیز بر روی سنگ حکاکی کرده اند. قطعاتی از این سنگ‌ها کاملا درون هم چفت می شوند، به طوری که حتی جای عبور تیغه ظریف یک کارد هم باقی نمی ماند. نکته جالب دیگر این اثر، آن است که در فصل بهار در 20 مارس و همچنین در فصل پاییز در 22 سپتامبر، سایه خورشید به گونه‌ای بر روی هرم ال کاستیلو می افتد که گویی ماری در حال بالا رفتن از پله هاست. چیچن ایتزا به صدای عجیب و غریبش نیز معروف است. اگر از پشت هرم ال کاستیلو یک بار دست‌های خود را بهم بزنید، آنچه در محوطه وسط حیاط می شنوید، صدایی ترسناک و شبیه به صدای یک مار افعی است. اگر هم در گوشه ای از غ محوطه باز صدایی ایجاد کنید، در وسط حیاط اکوی آن را 9 بار می شنوید.

عجایب هفتگانه، چیچن ایتزا

2- تندیس مسیح در ریو

در شهر ریو دوژانیرو در سال 1850 میلادی ایده ی ساخت مجسمه ای بزرگ از حضرت مسیح مطرح شد. ساخت این مجسمه در سال 1922 آغاز شد و 9 سال به طول انجامید. این تندیس بر فراز کوهی به نام کوکووادو به ارتفاع 710 متر قرار دارد. بلندای مجسمه نیز 30 متر است و با دستانی باز به طول 28 متر، نماد پیامبر مهربانی است. تندیس مسیح آغوشش را رو به تمام انسان ها باز کرده است و از تمام نقاط شهر ریو دیده می شود.

این مجسمه جوان ترین اثر لیست عجایب جدید دنیا است. ساخت آن در کشور فرانسه و توسط پل لندوفسکی، مجسمه ساز فرانسوی صورت گرفت. این ساخت و سازها در قطعات کوچک تر انجام شد و بعدها توسط دو مهندس برزیلی و فرانسوی به نام های هیتور داسیلواکاستا و آلبرت کاکو به برزیل انتقال یافتند. وزن تندیس مسیح حدودا 650 تن است. این تندیس بلندترین اثر هنر دکو بوده و با عظمت و اهمیتی که برای مردم برزیل دارد توانسته در لیست عجایب هفتگانه جدید جهان قرار گیرد. سالانه 2 میلیون نفر بازدید کننده برای دیدن آن را به شهر ریو می روند.

عجایب هفتگانه جهان

مجسمه رهایی بخش مسیح دارای یک پوسته بیرونی است. این پوسته با 6 میلیون کاشی از جنس سنگ صابون ساخته شده است. کاشی کارهای سازنده، پشت کاشی های آن یادداشت هایی می نوشتند و بعد آن را بر روی مجسمه قرار می دادند؛ این یعنی این تندیس عظیم نشانی از میلیون ها پیام پنهان به مسیح و خدای عالم است. این مجسمه به خاطر موقعیت مکانی و کوهستانی خود بسیار مستعد حمله صاعقه است. به طور متوسط سالیانه 3 تا 6 بار مورد اصابت صاعقه قرار می گیرد.

 و نکته ی جالب دیگر اینکه ساخت تندیس رهایی بخش مسیح در شهر ریو، بر قیمت خانه‌های این شهر بسیار اثر گذار بوده است. املاکی که حتی منظره‌ای جزیی از تندیس مسیح دارند ارزش بالایی به لحاظ اقتصادی خواهند داشت که این موضوع نشان از اعتقادات مذهبی مردم برزیل دارد.

عجایب هفتگانه جدید؛ تندیس مسیح در ریو دوژانیرو

3- کولوسئوم

کولوسئوم از عجایب هفتگانه قرون وسطی در ایتالیا است که بنایی با ارزش و دیدنی در این لیست محسوب می شود. در سال 70 میلادی امپراطور رم به نام وسپاسیان تصمیم به ساخت یک سالن بزرگ مخصوص تماشای تئاتر گرفت. این مجموعه که به شکل یک بیضی بزرگ با قطرهای 189 متر و 156 متر و ارتفاع 50 متر بود، توسط ده ها هزار برده یهودی تحت حاکمیت امپراطور ساخته شد. وسپاسیان خود در زمان پایان ساخت این بنا زنده نبود و پسرش تیتوس ادامه ساخت آن را پیگیری کرد.

کولوسئوم ابتدا شاهد مسابقات بین حیوانات و بعدها نظاره گر نبردهای خونین بین گلادیاتورها و حتی اعدام افراد با آزاد کردن حیوانات وحشی بود. این سازه ظرفیت حضور 50000 نفر را داشت. ورود به آن برای تمام رومیان باستان رایگان بود و گاهی حتی غذاهای رایگان نیز در آنجا سرو می شد. همچنین با سایه بانی به نام ولاریوم که استفاده از آن در زمان رومیان مرسوم بود، از تماشاگران در برابر تابش آفتاب محافظت شد. این کار توسط امپراطوری رم برای کسب محبوبیت بین مردم انجام شد. برای بازدید از مجموعه می توانید تور رم را رزرو کنید و سفری خاطره انگیز را رقم بزنید.

عجایب هفتگانه دنیا

این سازه تاریخی، به دلیل معماری خاصی که باعث عبور و مرور راحت این جمعیتِ زیاد می شد، جزء یکی از شاهکارهای مهندسی نیز به حساب می آید. همچنین به عنوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رم محسوب می شود. در این بنا 36 درب مخفی برای جلوه های ویژه وجود داشت تا در مواقع لازم، برای ورود گلادیاتورها به میدان و یا ورود حیوانات وحشی باز شوند.

در قرون وسطی، حدود 400 هزار نفر و حدود یک میلیون حیوان وحشی طی بازی‌ها و نبردها جان خود را در میدان نبرد این ساختمان از دست دادند. به همین دلیل، در سال 435 میلادی، نبرد بین گلادیاتورها و در سال 532 میلادی نبرد با حیوانات متوقف شد. آنچه که امروزه از این بنای باستانی باقی مانده است، تنها نمای کلی آن است. زمین لرزه‌های سال‌های 847 و 1231 میلادی بیشترین خسارت را به این بنا وارد کرد و حدود دو سوم آن را از بین برد.

4- دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین یکی از بناهای دیدنی و ارزشمند است که برای محافظت از کشور چین در برابر تهاجم های خارجی ساخته شد. زمانی که بر این بنای دیدنی قدم می گذارید، فرصت دیدن مناظر طبیعی، کوه های ناهموار، پوشش گیاهی سرسبز و چشم نواز و از همه مهم تر اثری شگفت انگیز را خواهید یافت.

دیوار بزرگ چین در سده پنجم قبل از میلاد، به دستور پادشاه شی هوآنگ تی برای حفاظت از کشورش در مقابل مغول‌ها ساخته شد. این پادشاه بخش‌های مختلف چین را با هم متحد ساخت و از شای کوان در خلیج پوآی تا چایکومان در گانسو را دیوار کشید. آن زمان مغول‌ها تا شمال امپراطوری چین پیشروی کرده بودند که در نهایت با خراب شدن بخش های زیادی از دیوار مغول ها فرصت را غنیمت شمردند و به داخل امپراطوری حمله کردند.

عجایب هفتگانه جدید

دیوارچین با طول 5500 مایلی (8851 کیلومتری) طولانی ‌‌ترین سازه دست بشر است. هر ساله 10 میلیون نفر از آن دیدن می کنند. در امتداد این دیوار که در ابتدا بخش های کوچکتری بوده و بعد بهم پیوسته، اجساد و بقایای بدن انسان ها یافت شده است؛ این خود دلیلی محکم بر ساخت این بنا به دست محکو

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.78از 5 (64 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

aylar javadi
در تاریخ: 11:37:23 1400/2/27

راستش از عجایب هفت گانه جهان فقط همین اهرام مصر و فانوس اسکندریه و دیوار چین رو میشناختم???? اونم نه با توضیحات و مشخصاتشون.با خوندن اینا اطلاعاتم کامل شد.جالبترین و عجیب ترینا و صد البته پرعظمت تریناش بنظرم همین دیوار چین و باغ های معلق بابل باشه.البته بنظرم دلیل این که بعضی از این مکان های زیبا عجایب هفتگانه نام گرفتن ساخت و بنای این عجایب تو تاریخ و گذشته های خیلی دور باشه که مردم امکانات زیادی داشتن و تا این حد تو علم و هنر و ... پیشرفتی نداشتن.واِلا الان با این همه امکانات تو دوره حال از تاریخ ساختن خیلی از این مکان ها شاید زیاد هم عجیب نباشه اما زیبایی خیلی منحصربفردی دارن.

راضیه
در تاریخ: 10:54:06 1399/10/30

سلام و روز بخیر به همراهان سایت سفربانک عجایب هفتگانه جهان بسیار جالب هستند و این مقاله اطلاعات زیادی را به ما می دهد من که واقعا خوشم آمد و از خواندن آن لذت بردم یکی از این عجایب که برایم خیلی جالب بود فانوس دریایی اسکندریه بود ارتفاع این فانوس دریایی به ۲۸۲ متر می رسد که بر روی آن مشعلی فروزان قرار دارد که روشنایی بخش بصیرت دریانوردان و تجار بود این فانوس در نهایت بر اثر زلزله تخریب شد و برای همیشه از بین رفت و این قسمت از مقاله باغم را ناراحت کرد که همچنین جاذبه زیبایی را از دست دادیم خواندن این مقاله را به شما سفر دوستان پیشنهاد می کنم که خوشتان می آید و لذت می برید و بسیار هیجان انگیز است.

علیرام
در تاریخ: 21:34:13 1399/9/3

سلام و درود به دوستان. هفت اثر معماری جهان که بسیار عجیب هستند و بسیاری راز نیز درون این مکان های تاریخی و دیدنی وجود داره . ساخت بعضی از این عجایب به دست انسان ها عجیب وغریب به نظر میرسه و بسیار سخت هست و ساخت این اماکن به دست انسان و بدون داشتن ابزار خاصی و در زمان قدیم قابل تحسین هست . به شخصه دیوار چین رو بیشتر از عجایب هفتگانه جهان دوست دارم و علاقه دارم به این کشور برای بازدید از آنجا سفر کنم . ممنون از سایت خوب سفر بانک اطلاعاتم رو درباره ی عجایب هفتگانه افزایش داد.

امین محمد
در تاریخ: 11:49:02 1399/9/3

با سلام به همه دوستان سفز بانکی. عجایب هفتگانه که شاید خیلی ها فقط اسم این عجایب هفتگانه شنیده ایم و نمی دانیم که شامل چه مکان هایی می شود یکی از این عجایب هفتگانه هرم بزرگ جیزه است که در صحرای بزرگی در شهر قاهره نیز قرار دارد این اثر اولین بار در لیست عجایب هفتگانه قرار گرفته این هرم بزرگ از سنگهای به وزن ۲ و نیم تن ساخته شده است. دومین عجایب هفتگانه باغ های معلق بابل هستند این باغ ها را که پادشاهی برای این که همسرش مریض بود و برای بهبودی حال او آمد این باغ ها را روی ستون های توخالی و مرمری به ارتفاع ۷۵ متر ساخت به صورت معلق. عجایب بعدی معبد آرتمیس است مورد بعدی تندیس زئوس در المپیا و آرامگاه هالیکارناسوس که این آرامگاه در شهر بدروم ترکیه قرار دارد ششمین عجایب غول رودس است و مورد هفتم فانوس دریایی اسکندریه که ارتفاع این فانوس دریایی ۲۸۲ متر است. واقعا ممنونم از سایت خوبتان که اطلاعات ما را در مورد جاذبه های جهان بالا میبرد.

ریحان
در تاریخ: 23:18:08 1399/9/1

با سلام به تمامی دوستان سفربانکی عزیز ممنون بابت این مقاله خوب و عالی من چون اطلاعاتی درباره ی این مکان نداشتم خوشحال شدم که تونستم باهاش اشنا شم شاید خیلی جاهای دیگه باشه که ما اطلاعاتی دربارشون نداریم و حتی اسمشون رو نشنیدیم ولی تو سایت عالی سفربانک درباره ی شهر ها و کشور ها مقالاتی رو گذاشته که ما بخونیم و بعظی از دوستان هم مقالات عالی خوب رو در اختیار ما می ذارن بابت همه چی ممنونم هم از سفربانک هم از دوستان عزیز که مقاله کامل می زارن

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید