حراجی های بلک فرایدی یا جمعه سیاه در ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 بهمن 1400 16
حراجی های بلک فرایدی یا جمعه سیاه در ترکیه

شاید اصطلاح بلک فرایدی را بارها شنیده باشید. شاید هم اولین بار است که آن را می‌شنوید و این سؤال در ذهن‌تان پدیدار می شود که جمعه سیاه چیست و چه روزی است؟! چنین روزی که در تاریخ بیشتر کشورهای جهان وجود دارد، مصادف است با آخرین جمعه ماه نوامبر. می توان گفت این روز بعد از روز شکرگزاری و پیش از کریسمس و سال نو میلادی است. در این روز فرصتی فراهم می‌شود تا مردم هر آنچه را که برای سال نو نیاز دارند بخرند و دست شان برای خرید هدایای سال نو باز باشد. حراجی‌ها بلک فرایدی یا جمعه سیاه در ترکیه از طرف ایرانی‌ها بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. برای کسب اطلاعاتی در این مورد با ما همراه باشید.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

جمعه سیاه چیست؟

بلک فرایدی نامی غیررسمی برای جمعه بعد از روز شکرگزاری در ایالات متحده است که هر سال در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر برگزار می‌شود. از سال 1952 روز بعد از شکرگزاری به عنوان آغاز فصل خرید کریسمس آمریکا در نظر گرفته شد. البته این اصطلاح تا دهه‌های اخیر آنچنان مورد استفاده قرار نمی گرفت. تا اینکه در سال 2005 میلادی، چنین روزی به شلوغ ترین روز خرید در ایالات متحده آمریکا تبدیل و به عنوان شلوغ‌ترین روز خرید سال توصیف شد. جمعه سیاه به معنای جمعه سود آور و اقتصادی برای خرده فروشان است. برای تشویق مردم به خرید، تخفیف‌های وسوسه کننده‌ای در این روز اعمال می‌شود.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

سال ها بود که فروشندگان، در این روز فروش ویژه خود را از ساعت 6 صبح آغاز می کردند. در اواخر دهه 2000، بسیاری از آن‌ها تایم فروش خود را کمی زودتر و از ساعت 4 و 5 صبح آغاز کردند. تا اینکه در سال 2011 اتفاق جدیدی رخ داد؛ برخی فروشندگان و برندها (مثل Best Buy ،Bealls ،Target و Kohls) برای اولین بار حراجی ها را از نیمه شب آغاز کردند. در سال 2012، Walmart و برخی از فروشندگان و برندها حراجی خود را از ساعت 8 عصر روز شکرگزاری آغاز کردند. این اتفاقات جدید ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 2014 تعدادی فروشگاه‌ در ساعت 5 و 6 عصر روز شکرگزاری شروع به فروش ویژه کردند. این اتفاقات ادامه پیدا کرد تا جایی که فروشگاه‌های سه ایالت Rhode Island ،Maine و Massachusetts در آمریکا، بجای آنکه حراجی خود را یک روز پس از روز شکر گزاری و یا حدأقل در ساعات پایانی این روز آغاز کنند، در همان روز اقدام به فروش ویژه کردند. عملکرد آن ها با انتقاداتی مواجه شد.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

تاریخچه نامگذاری جمعه سیاه

اصطلاح بلک فرایدی برای اولین بار در اواسط قرون 19 در جهان استفاده شد و این روز برای نخستین بار در آمریکا برگزار شد. بنابراین یک سنت آمریکایی است، اما امروزه در بیشتر کشورهای جهان از جمله ترکیه رواج دارد؛ طوری که جمعه سیاه در استانبول بسیار معروف شده است. این روز تعطیل نیست، اما مردم برای نهایت بهره از آن، این روز را مرخصی می گیرند. اما اینکه چرا در نامگذاری این روز از واژه سیاه استفاده شده است، به فرهنگ آمریکا و یک اتفاق بر می گردد. در این فرهنگ صفت سیاه اغلب زمانی به کار گرفته می شود که نشان از بد شانسی، بد شگونی یا یک رخداد ناگوار داشته باشد. در سال 1869، زمانی که آمریکا بعد از یک جنگ داخلی در صدد بازسازی بود، دو تن از زمین خواران این کشور انحصار طلا را برای مدتی کوتاه از آنِ خود کردند و پولدار شدند. این اتفاق در زمان ریاست جمهوری President Grant رخ داد. او برای جلوگیری از بازخورد منفی ناشی از عملکرد این دو تن اقداماتی انجام داد؛ از جمله اینکه برای تعادل نرخ طلا، مقدار زیادی طلا وارد بازار کرد. عملکرد وی باعث شد قیمت‌ها تا 18 درصد کاهش پیدا کند. از این رو بسیاری از مردم ورشکست شدند و این اتفاق جمعه سیاه نام گرفت.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

این تاریخ و این روز در ماه نوامبر سال 1951 معنای دیگری به خود گرفت. کارگران سعی می کردند به بهانه‌های مختلف، روز پس از جشن شکرگزاری را مرخصی بگیرند تا با فراغ بال خرید کنند و فرصت بیشتری برای این کار داشته باشند. از طرفی، این مرخصی به تعطیلات کریسمس اضافه می شد و یک تعطیلات چهار روزه حاصل می آمد. این اتفاقات سبب شد مردم بجای اینکه در محیط کار خود حضور داشته باشند، به فروشگاه ها و پاساژها بروند. در همین زمان بود که پلیس فیلادلفیا و روچستر به منظور توصیف جمعیت و ازدحام ترافیک، از اصطلاح جمعه سیاه استفاده کرد. یک سال بعد یعنی در سال 1952 نیز این اتفاق تکرار شد. در سال 1961 بازرگانان فیلادلفیا تلاش کردند وضع را بهبود بخشند. همزمان با این تلاش ها، یک کارشناس روابط عمومی توصیه کرد که بجای اصطلاح جمعه سیاه، از اصطلاح جمعه بزرگ استفاده شود. اگرچه اصطلاح جدید پیشنهاد شده، برای مدت بسیار اندکی روی زبان ها افتاد اما به سرعت به فراموشی سپرده شد. واژه جمعه سیاه به آرامی نشر پیدا کرد. این عبارت برای اولین بار در 29 نوامبر سال 1975 در روزنامه نیویورک تایمز دیده شد که همچنان بر شلوغ ترین روز خرید سال و پر ترافیک‌ترین روز سال در فیلادلفیا اشاره داشت. در سال 1985، Philadelphia Inquirer گزارش داد که فروشندگان در شهرهای لس آنجلس و Cincinnati با این اصطلاح آشنا نبوده و از آن اطلاعی ندارند. تا اینکه در سال 1980، این اصطلاح به صورت ملی در آمریکا شناخته شد. البته بازرگانان در ابتدا به این اصطلاح و نامگذاری معترض بودند. زیرا حتی اگر در طول سال متحمل ضرر می شدند، ضرر خود را در روز پس از شکرگزاری، به واسطه سودی که از حراجی‌های این روز کسب می شد، جبران می کردند.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

بالأخره نامگذاری این روز تحت تأثیر این امر تثبیت شد: فروشندگان برای ثبت اقلام به فروش رفته از قلمی که رنگ قرمز و مشکی داشت استفاده می کردند. چنانچه فروش همراه با سود بود، برای ثبت و حساب و کتاب از قلمی با جوهر مشکی استفاده می شد. جمعه سیاه تحت تأثیر این تئوری نامگذاری شد که در روز پس از شکرگزاری، از هیچ قلم قرمزی استفاده نمی شد! هر آنچه بود فقط سود بود و سود! بلک فرایدی با همه شور و هیجان و سودی که برای فروشندگان و مردم دارد، به دلیل ازدحام بیش از حد، با گاهی خشنوت‌هایی نیز همراه است. خشنوت‌ها در برخی موارد تا حدی است که منجر به ایجاد هشتک Walmartfights# در توییتر شد. در سال 2012 میزان شلوغی به حدی بود که منجر به کشته شدن 12 نفر و زخمی شدن 117 نفر شد. به نظر می‌رسد در میان کشورها و شهرهای جهان، بیشترین خشونت در Walmart رخ داده است. شاید به این دلیل که Walmart بزرگ ترین فروشگاه خرده فروشی در ایالات متحده آمریکاست.

تاریخ جمعه سیاه در ترکیه

در ترکیه نیز همواره یک روز بعد از روز شکرگزاری است. مثلاً در سال 2020 بلک فرایدی ترکیه در 27 نوامبر برگزار خواهد شد. با این حال نیاز نیست تا آن روز منتظر بمانید. می توانید خرید خود را از پنجشنبه، یعنی یک روز قبل شروع کنید، زیرا بسیاری از حراجی ها از این روز آغاز می شود. خبر خوب اینکه برای استفاده از این حراجی‌ها یک هفته فرصت دارید. برای اینکه بتوانید به بهترین نحو از حراجی های "جمعه سیاه" استفاده کنید، تبلیغات و آگهی ها را چک کنید و در مورد ساعت کار فروشگاه‌ها و مراکز خرید اطلاعات لازم را کسب نمایید. فروش آنلاین نیز برای افرادی که قصد خرید اینترنتی را دارند امکان پذیر است. بلک فرایدی ترکیه به یک حراجی زمستانی بسیار جذاب تبدیل شده است. در این روز که در استانبول بیش از دیگر شهرهای ترکیه سر و صدا می کند، میزان حراجی ها به 50 تا 70 درصد می رسد. بنابراین، جای تعجب ندارد که پاساژها در این زمان یکی از شلوغ ترین روزهای خود را سپری کنند. زیرا نه تنها مردم این شهر، بلکه مردم دیگر کشورها، بخصوص کشورهای همسایه برای خرید مقرون به صرفه به آنجا می روند. یکی از مزیت‌های جمعه سیاه استانبول، تداوم حراجی ها پس از یک هفته طلایی است. البته بعد از این یک هفته، شما می توانید اجناس را با تخفیف های 30 درصدی خریداری کنید.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

جمعه سیاه در وان ترکیه

استانبول در بلک فرایدی روزهای شلوغی را سپری می کند. با این حال، یکی دیگر از شهرهای ترکیه که در سال های اخیر گردشگران زیادی به ویژه از ایران به خود جذب کرده است نیز در چنین روزی رونق خاص خود را دارد. سفر به وان از ایران چه از طریق تور وان و چه به صورت شخصی، به دلیل هزینه کم بسیار مورد استقبال قرار دارد. زمان حراج در شهر وان ترکیه که در روزهای منتهی به سال نو رخ می دهد را نیز می توان تاریخ جمعه سیاه در وان ترکیه در نظر گرفت.

حراجی های جمعه سیاه شامل چه اقلامی است؟

شاید با خود فکر کنید که حراجی های بلک فرایدی و جمعه سیاه در ترکیه به انواع پوشاک و کیف و کفش ختم شود. اما این طور نیست. در این روز شما می توانید لوازم آرایش، انواع لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی منزل مثل تلویزیون، تلفن، کنسول بازی و دوربین های دیجیتال را با قیمت های بسیار مناسب تهیه کنید. اَپل، لنوو و سونی از جمله برندهای الکترونیکی معروفی هستند که سهمی در این حراجی‌های بزرگ در سراسر جهان دارند.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

فروش آنلاین در بلک فرایدی

مردم برای خرید ارزان تا اواسط ماه دسامبر و تا روزی به نام دوشنبه سبز (Green Monday) صبر می‌کنند و تا آن روز کم و بیش خریدشان را ادامه می‌دهند تا بدین ترتیب از حراجی‌ها، هر چند به میزان کم، استفاده کنند. از آنجا که در دنیای امروز خرید و فروش آنلاین محبوبیت خاصی پیدا کرده است، روزی هم به خرید و فروش های آنلاین اختصاص داده شده است. فروش‌های آنلاین در روزی به نام دوشنبه سایبر (Cyber Monday) شروع می شود. دوشنبه سایبر، به اولین دوشنبه پس از روز شکرگزاری اتلاق می‌شود.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

نکاتی در مورد جمعه سیاه ترکیه

  • پوشاک تُرک به دلیل کیفیت بالای جنس پارچه، سبک دوخت و طراحی‌های منحصر به فرد، زبانزد شده است. به ویژه در میان فروشندگان لباس در ایران. جمعه سیاه ترکیه فرصت مناسبی برای وارد کنندگان ایرانی پوشاک ترک است. این فرصت را از دست ندهید.
  • برای اجتناب از خرید اجناس تقلبی، از دست فروشان خرید نکنید.
  • اگر می خواهید خرید خود را به صورت اینترنتی انجام دهید، از اتصال به Wi Fiهای عمومی در مکان‌های عمومی و مراکز خرید اجتناب کنید. برای خریدهای آنلاین، همه اتصالات عمومی ایمن و مطمئن نیستند.
  • از انجام معاملات مالی آنلاین در اماکن عمومی مانند کافی نت‌ها اجتناب کنید.
  • با توجه به این که بلک فرایدی در ترکیه در فصل زمستان است، لباس‌های تابستانی را نسبت به پوشاک زمستانی با قیمت‌های مناسب‌تری می توانید خرید کنید.
  • در بلک فرایدی استانبول اگر در صدد خرید پوشاک با برندهای ترک و با کیفیت هستید، به میدان تقسیم این شهر بروید.
  • در پاساژهایی مانند مرکز خرید جواهر استانبول و مرکز خرید الیویوم می توانید برندهای مختلف را پیدا کنید.
  • حراجی های جمعه سیاه در استانبول از صبح زود شروع می شود و تا 11 شب ادامه دارد. حتی بعضی مغازه‌ها به صورت شبانه روزی کار می کنند.
  • جمعه سیاه وان به دلیل نزدیک بودن شهر وان به کشور ما، می تواند برای ایرانی‌ها به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد.
  • اگر با تور وان همراه شدید بازدید از جاهای دیدنی وان را از دست ندهید.

حراج بلک فرایدی در وان ترکیه

نوشته شده توسط سفربانک

امتیاز 4.85از 5 (13 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 00:03:08 1399/10/16

با سلام به تمام دوستان سفربانکی این مقاله خیلی خوب بود چون خیلی چیزهای خوبی را توضیح میده دوستان عزیز در جمعه سیاه شما میتوانید اجناس مورد نضر یا مورد نیاز خودتون رو با بهترین قیمت و ارزونترین قیمت تهیه و خریداری کنید در این روز بهترین روز برای خرید کردن است و میتوان از قیمت های خوب بهره مند شد اگر تاحالا خرید کردن از جمعه سیاه را امتحان نکردید قطعا امتحان کنید

ریحان
در تاریخ: 18:48:50 1399/8/30

با سلام به تمامی دوستان سفربانکی های عزیز امیدوارم حالتون خوب باشهو از کرونا دور باشین لطفا از حونه هاتون بیرون نیایید تا سلامت بمونید ممنون بابت این مقاله فوق العاده عالی گه در اختیار ما گذاشتید من با خواندن این مقاله تونستم با حراجی های بلک فرایدی اشنا شم چون اطلاعاتی درباره ی این مکان نداشتم ولی با خواندن این مقاله تونستم با این پکان اشنایی کامل پیدا کردم و حالا امیدوارم که روزی بتوانم از این مکان زببا دیدن کنم و لذت ببرم

امیرحسین
در تاریخ: 01:18:39 1399/8/2

سلام ممنون ازشما بابت این مقاله جامعتون درباره جمعه سیاه یا بلک فرای دی شنیده بودم اما نمیدونستم درترکیه هم وجود داره حتما درسفرهای بعدیم جوری برنامه ریزی میکنم درسفر به ترکیه به این برنامه بخورم چون اجناس خوبی رو میشه خرید ازاین جمعه سیاه امیدوارم درایران هم همه گیرتربشه قبلا به صورت ناقص تویه ایران هم برگزار شده بود اما زیاد جالب نبود

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 10:48:37 1399/7/19

سلام ممنون از مقاله تون در مورد جمعه سیاه. جالب بود برام. از جمعه سیاه فقط یه حراجی به گوشمون خورده بود و بس. اما در این مقاله اطلاعات تکمیل تری بیان شد. واقعا کار جالبیه ولی ازدحام جمعیت خودش یکی از مصیبت هایی که می تونه تلفات به بار داشته باشه. من خودم به شخصه از جای شلوغ خرید کردن متنفرم. چون نه می فهمی چی به چیه و نه می تونی درست خرید کنی. ولی به نظرم اگر تمام فرآیند بلک فرایندی کاملا آنلاین باشه بهتره. و هم می تونی دقیق بفهمی چه چیزهایی برای فروش حراج خورده. در ایران هم چند سالی است بعضی از مغازه ها به سبک خارجی ها بلک فرایندی میذارند. البته من تا به حال نرفتم.

سهیل
در تاریخ: 11:42:23 1399/7/16

در مورد بلک فرایدی کمی شنیده بودم ولی حقیقتا با جزئیات و کامل نمیدونستم و این مقاله کمک بزرگی کرد به من و اطلاعاتم در این زمینه بسیار بیشتر شد که از این بابت خیلی خوشحالم. تاریخچه ی شکل گیری این روز که روز سودآوری برای فروشندگان هم هست جالب بود. و به نظرم اگه مردم سعی کنند در حال حاضر که درگیر بیماری کرونا هم هستیم در این تاریخ به جای خرید حضوری و هجوم آوردن به فروشگاه ها از خرید آنلاین استفاده کنند خیلی بهتره. چون در حال حاضر امکان خرید از دورترین نقاط هم فراهم شده و لزوما نیازی به حضور نیست.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید