مجسمه مادر گرجستان سمبل شهر تفلیس

مجسمه مادر گرجستان سمبل شهر تفلیس

در هر کجای شهر زیبای تفلیس که باشید کافی ست تا به سمت تپه‌های سولولاکی بایستید تا مجسمه‌ی باشکوه مادر گرجستان را ببینید. این مجسمه در ارتفاعات پایتخت گرجستان و در نزدیکی قلعه ناریکالا واقع شده است و یکی از جاذبه‌های دیدنی مشهور تفلیس محسوب می‌شود که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. با این مقاله همراه باشید تا سری به این تندیس مشهور گرجی بزنیم.

مجسمه مادر گرجستان

از مجسمه مادر گرجستان چه می‌دانید؟

به مجسمه مادر در زبان گرجی کارتلیس ددا (ქართლის დედა) می‌گویند که به معنی مادر کارتلی است. داستان مجسمه مادر گرجستان از این قرار است که مجسمه ساز گرجی الگوجا آماشوکلی در سال 1958 و به دلیل هزار و پانصد ساله شدن تفلیس این تندیس بیست متری از آلومینیوم را ساخت.

مجسمه مادر در گرجستان در واقع تمثالی از بانویی گرجی است که لباسی محلی به تن دارد. آماشوکلی برای اینکه مفاهیم دلاوری در مقابله با متهاجمان و میهمان‌نوازی را به تصویر بکشد در یک دست مجسمه شمشیر و در دست دیگر ظرف نوشیدنی قرار داده است. این تندیس رو به شهر تفلیس ایستاده است و با مهربانی به شهر نگاه می‌کند و به شهروندان مژده می‌دهد که از آنان در برابر خطرات خارجی محافظت خواهد کرد. در ادامه می‌توانید عکس مجسمه مادر گرجستان را تماشا کنید و بیشتر با این پیکره آلومینیومی آشنا شوید.

مجسمه مادر گرجستان

با تماشای این تندیس حس مادرانه‌ایکه در نگاه و لبخندش به تصویر کشیده شده را خواهید دید که یادآور مهربانی مام وطن است. این حس در میان گرجی‌ها بسیار مقدس است و باعث اهمیت بیشتر مجسمه مادر گرجستان شده است.

چگونه به دیدن مجسمه کارتلیس ددا برویم؟

اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از گردشگران مشتاق بازدید از این مجسمه هستید پیشنهاد می‌کنیم از تله کابین تفلیس برای رسیدن به مقصد استفاده کنید تا در طول مسیر از چشم‌اندازی منحصر به فرد به شهر و البته مجسمه مادر گرجستان لذت ببرید.

کارتلیس ددا

وقتی تله کابین به مقصد رسید اگر مسیر سمت راست را ادامه دهید به مجسمه خواهید رسید. هر چه که به این سازه نزدیکتر می‌شود بیشتر تحت تاثیر شکوه آن قرار می‌گیرید. این محل فضای بسیار خوبی برای عکاسی هم است و می‌توانید تصاویر بسیار زیبایی را به یادگار ثبت کنید. در صورتی که علاقمند بودید کمی پیاده‌روی کنید می‌توانید از سمت حمام‌های گوگردی و پس از بازدید از آنها به سمت تپه‌های سولولاکی حرکت کنید و مسیر پلکانی را در پیش بگیرید. برای پیاده روی بهتر است کفش و لباس راحت به تن کنید تا خسته به مقصد نرسید. اگر خودرو شخصی دارید از سمت خیابان سولولاکی می‌توانید به مجسمه برسید.

منظره مجسمه مادر تفلیس از دور

محوطه اطراف مجسمه مادر گرجستان

یکی از جذابیت‌های مجسمه ی مادر در گرجستان قرارگیری آن در میان باغ ملی گیاه‌شناسی تفلیس است که باعث می‌شود ارزش بیشتری برای بازدید داشته باشد و در حقیقت بتوانید با یک تیر چند نشان بزنید. هم از این تندیس حیرت انگیز و ملی دیدن کنید و هم شانس لذت بردن از جو و طبیعت با طراوت باغ گیاه‌شناسی را داشته باشید. البته در این حوالی قلعه ناریکالا هم وجود دارد که شما را برای دیدن از این نقطه شهر مشتاق‌تر خواهد کرد. وقتی از تله کابین به سمت مجسمه مادر در گرجستان حرکت می‌کنید دست فروش‌هایی که صنایع دستی گرجی می‌فروشند توجه‌تان را جلب خواهد کرد. همچنین اگر مایل باشید می‌توانید از ون‌های فروش نوشیدنی و خوراکی هم در مسیر بهره ببرید و گلویی تازه کنید.

دیدن کارتلیس ددا تفلیس در گرجستان

مجسمه مادر جورجیا بر روی ارتفاعات شهر تلفیس قرار دارد و از این رو علاوه بر لذت بردن و تماشای مجسمه می‌توانید چشم‌اندازی بسیار زیبا به شهر تفلیس داشته باشید و اگر مایل بودید تا تصویر واضح‌تری ببینید کافی است تا از دوربین‌های تلسکوپی که در اطراف این محل قرار دارند استفاده کنید. این دوربین‌ها با سکه کار می‌کنند و تجربه جالبی هستند تا نگاهی به قسمت‌های مختلف شهر بیندازید.

مجسمه بر روی یک پایه بتنی بلند و در میان درختان انبوهی قرار گرفته که تصویری بسیار خیره کننده را ایجاد کرده است. اگر احساس خستگی کردید می‌توانید بر روی نیمکت‌های اطراف مجسمه ی مادر در گرجستان کمی استراحت کنید و به تماشای اطراف، رود کورا و دورنمای شهر بنشینید.

هزینه و زمان بازدید

بازدید از مجسمه مادر گرجستان رایگان است و برای تماشای خود مجسمه و عکاسی در اطراف یک ساعت زمان لازم دارید. با صرف زمان بیشتر می‌توانید علاوه بر این جاذبه از دیگر دیدنی‌های اطراف هم دیدن کنید. اگر روزهای بارانی را برای تماشای این اثر انتخاب کنید شانس دیدن تندیس مادر در میان ابر و مه که تصویری بسیار رویایی است را خواهید داشت. اما اگر مایلید تا در زمان بازدید از مجسمه از دیگر جاذبه‌های اطراف از جمله باغ گیاه‌شناسی هم دیدن کنید روزهای آفتابی انتخاب بهتری هستند.

اگر عازم گرجستان و خصوصا پایتخت آن هستید حتما بازدید از مجسمه مادر را در برنامه سفر خود قرار دهید تا با یکی از مهمترین نمادهای گرجستان آشنا شوید.

آدرس مجسمه مادر گرجستان

Sololaki St, Tbilisi, Georgia

 

نوشته شده توسط علی علوی

امتیاز 4.90از 5 (21 رای)

نظرات کاربران

امین محمد
در تاریخ: 13:07:47 1399/10/29

تفلیس شهری بسیار زیبا در گرجستان به خاطر جاذبه های زیبایش گردشگری زیادی را سالانه به سوی خود جذب می‌کند یکی از زیبایی‌های این شهر مجسمه مادر گرجستان است که سمبل این شهر به حساب می آید. این مجسمه مثالی از یک بانوی گرجی است که لباس محلی به تن دارد و می‌خواهد دلاوری و میهمان نوازی آنها را به رخ بکشد. اگر به تفلیس رفتید و خواستید از این مجسمه استفاده کنید به از تله کابین تفلیس برای رسیدن به آنجا استفاده کنید و در طول مسیر هم چشم اندازهای بسیار زیبایی را خواهید دید و لذت می برید. این مجسمه در باغ ملی گیاه شناسی تفلیس قرارداد شما می توانید همزمان از دو جاذبه تفلیس دیدن کنید و بسیار حیرت انگیز خواهید شد و لذت فراوانی می برید☺

راضیه
در تاریخ: 11:43:45 1399/10/16

مجسمه مادر گرجستان از دیدنی های این کشور این تندیس ۲۰ متری از آلومینیوم ساخته شده است و دلیل ساخت آن به خاطر ۱۵۰۰ ساله شدن تفلیس است است این مجسمه مثالی از یک بانوی گوجه است که لباس محلی به تن دارد اگر به تفلیس رفتید و خواستید از این مجسمه دیدن کنید از تله کابین تفلیس برای رسیدن به آن استفاده کنید تا در طول مسیر هم از زیبایی های آنجا بهره ببرید همچنین اگر علاقه مند به پیاده روی هستید می توانید پیاده هم به آنجا بروید زیبای دیگر این مجسمه قرار گیری آن در باغ ملی گیاه شناسی تفلیس است که ارزش آن را چندین برابر کرده است ممنون از این مقاله بسیار عالی

راضیه
در تاریخ: 10:57:06 1399/10/3

سلام و روز بخیر گرجستان یک کشور بسیار زیباست شهر تفلیس جاذبه های بسیار زیادی دارد که هر کسی را جذب خودش می کند یکی از این جاذبه ها که سمبل شهر تفلیس هم هست مجسمه مادر گرجستان است این مجسمه ۲۰ متر است و از آلومینیوم ساخته شده است . در چهره این مجسمه یک لبخندی وجود دارد که نشان دهنده مهربانی مادرت و این حس برای گرجی‌ها بسیار مقدس است اگر به گرجستان رفتید و خواستید از این مجسمه دیدن کنید از تله کابین استفاده کنید هر چی به این مجسمه نزدیک‌تر می‌شوید شکوه آن را بیشتر درک می کنید امیدوارم هرچه زودتر کرونا از بین برود تا بتوانیم به مسافرت بروید ممنون بابت مقاله خیلی خوبتان.

Fatinaz
در تاریخ: 20:20:43 1399/9/1

سلام دوستان عزیزم امیدوارم خوب باشید وای عزیزم چقدر قشنگ بود این مقاله من عاشق این مجسمه ی زیبا شدم واقعا حس کردم واقعی هستش کلا تموم مجسمه های این مدلی یه پیام دارن و معنی و مفهوم بسیار زیادی دارن و بعضی ها ک نمیدونم معنی ش چیه یا برش میدارن یا بی تفاوت از کنار ش گذر میکنن ولی این مجسمه حتما زیباست و باید در کنارش ایستاد و عکس های بسیار زیبا گرفت کاش چنین روزی برامون فرا برسه 😍😍😍👌

ریحان
در تاریخ: 23:48:22 1399/8/29

با سلام به تمام سفربانکی های عزیز دوستان من خیلی خوشحالم که با سایو سفربانک اشنا شدم چون من اطلاعاتی از مجسمه مادر نداشتم اما امروز به لطف سفربانک و این مقاله خوب تونستم اشنایی کامل با این مجسمه داشته باشم و الان خیلی دوست دارم که زود تر کرونا بره و بتونم از این مجسمه زیبا دیدن کنم یه چیزی را هم بگم که قیمتای تورهای سفربانک بسیار عالی خوب هستش🤗🤗🤗

امیرحسین
در تاریخ: 00:32:57 1399/8/1

واقعا مقاله خوبی بود اطلاعاتی درباره اینجا نداشتم خوشحالم که امروز هم تونستم با جای دیگری از دنیا اشنا بشم وواقعا چه نماد با ارزشی نماد مادر واقعا مجسمه زیبا و با ارزشی هست ودارای عظمت وارزش به خصوصی هست .ونکات جالبی درباره این مجسمه در مقاله ذکر شده بود امیدوارم که روزی بتونیم از نزدیک این مجسمه زیبارو ببینیم

سهیل
در تاریخ: 23:59:35 1399/7/14

جذابیت های گردشگری زیادی در تفلیس وجود داره که مجسمه ی مادر در راس همه ی اونها قرار داره و باغ ملی گیاه شناسی هم که در نزدیکی این مجسمه ی عظیم قرار گرفته بر میزان منحصر به فرد بودن اون افزوده. یکی دیگر از نکات مثبت این منطقه امکان عکاسی کردن هست که مطمئنا خیلی از افراد به این دلیل به این منزقه جذب خواهند شد. و به نظرم در هر شهر و مکانی مجسمه ها و سازه هایی هستند که نشان دهنده ی تاریخی در گذشته ی اون مکان هستند و بسیار باارزش هستند.

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 10:55:00 1399/7/14

سلام. ممنون از مقاله خوبتون در مورد مجسمه مادر تفلیس. واقعا برام جالب بود که این مجسمه از جنس مونث ساخته شده. اصولا تمامی مجسمه ها مرد نما هستند. ولی به طور حتم سازنده این مجسمه مادر دوست بوده و می دانسته که مادر امن ترین فردی است که می توان به او تکیه کرد. چون می دانی او از جان خودش مایه می گذارد و به تو رسیدگی می کند. مادر به همه فکر می کند، جز به خودش.جدای اینکه خیلی خوشحال شدم که به جنسیت زن بها داده شده، ابهت مجسمه خیلی ترغیبم کرد که از نزدیک زیبایی این مجسمه را ببینم.

راحله شنبدی
در تاریخ: 19:00:49 1399/7/6

سلام واقعا مجسمه زیبا و تاثیر گذاری هست مادر موجود باارزشی هست برای همه آدم ها از هر نژاد و تیره ای که باشن مادر براشون مقدس و قابل احترامه و چ خوب این قداست رو میشه تو این مجسمه به وضوح دید من که خیلی لذت بردم از دیدن عکس هاش عظمت مادر رو به خوبی نشون داده احسنت به ایده پرداز این ایده بسیار خاص و زیبا ممنون از مقاله متفاوتتون

نسرین سدیدی
در تاریخ: 10:56:22 1399/6/11

بسیار این مطلب رو دوست داشتم و اصلا نمیدونستم که در گرجستان همچین مجسمه ای ساخته شده و با دیدن تصویر این مجسمه هم برام سوال بود که چرا در یک دست اون شمشیر ودر دست دیگر ظرف نوشیدنی هست و خیلی جالب بود که علتش رو فهمیدم. و مطمئنا این مجسمه برای مردم این کشور ارزش خیلی بالایی داره. و به نظر من در هر کشور و شهری که یک مجسمه ی عظیم ساخته شده باشه حتما حوادث تاریخی در اون نهفته است. ممنون خیلی استفاده کردیم.

زهرا روزدار
در تاریخ: 16:50:59 1399/4/13

در همان اول برام جالب اومد که در هرجای شهر که بیاستی میتوانی مجسمه ی مادر را ببینی. بسیار برام خواندنی بود قسمتی که در مورد جزئیات ساخت این مجسمه و معنی هرکدام از قسمت ها گفته شده بود. و واقعا همینطور است به نظر من هم مجسمه ها در هر شهری نماد فرهنگ و تمدن و گذشته ی آن دیار هستند. استفاده از تله کابین برای رسیدن به این مجسمه می تواند باعث بشه که بیشتر شیفته ی این مکان بشیم.

هانیه
در تاریخ: 12:39:36 1399/4/3

علاوه بر این که مجسمه زیبا و یک آثار گردشگری است اسمش هم مثل خودش بی نهایت زیباست مادر گرجستان چه اسم زیبایی البته معلومه که خیلی خوب بهش رسیدگی و نگهداری میشه چون حتی بازدید کردن از آن هم رایگان هست خیلی خوبه که باعث معرفی کردن و شناخته شدن چنین مکان هایی می شوین

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 11:42:19 1399/3/14

عالیه. چقدر زیباست. هم طبیعت و محیط اطراف این مجسمه و هم خود این مجسمه. اما نکته قابل تامل اینه که چقدر از یک مجسمه و موقعیت قرارگیری اون، استفاده میکنن تا توریست و پول وارد کشورشون کنن. در ایران از این قبیل مناظر کم نداریم. اما متاسفانه اهمیتی بهشون داده نمیشه.

فرزانه
در تاریخ: 23:08:55 1399/2/16

چه خوبه که بازدید از این مجسمه رایگانه حالا اگه اینجا بودش از توریستا چند برابر پول میگیرن...باز دمشون گرم از این حرکت قشنگشون مجسمه خوشگلیه و اون تله کابین هم یکی از جاذبه های بسیار خوبشه چون باعث میشه از بالا تسلط داشته باشیم و این قشنگیا رو بهتر ببینیم مرسی از قرار دادن این مطلب خوب و مفید دوست عزیز🎀

raha
در تاریخ: 16:36:18 1399/2/4

تاحالا درمورد مجسمه مادر چیزی نشنیده بودم اونم اینکه تو گرجستان باشه خیلی عالی و بینظیر بود مخصوصا اون قسمتی که اطراف مجسمه باغ ها و درختان سرسبزی قرار داره و در اونجا تله کابین هم هست و میشه راحت تا نزدیکی مجسمه رفت و چیزی خیلی زیاد توجه منو به خودش جلب کرد این بود که این مسجمه از آلمانیوم ساخته شده و از دور یک نمای خیلی زیبایی رو به وجود میاره

شایان علیپور
در تاریخ: 21:37:28 1399/1/6

واقعا عالی بی نظیر

شایان علیپور
در تاریخ: 21:23:06 1399/1/6

واقعا عالی جای خیلی بی نظیریه تکه عالی پیشنهاد میکنم موقعیتش بود یسر برین واقعا عالیه

نمایش بیشتر

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.