آبشار آب ملخ کجاست و چگونه به آنجا برویم؟

توسط Ava.
به روز رسانی شده 30 دی 1399 22
آبشار آب ملخ کجاست و چگونه به آنجا برویم؟

آبشار آب ملخ یکی از عجیبترین آبشارهای ایران و یکی از شاهکارهای گردشگری طبیعی ایران است که بر اثر سقوط یک سنگ در راه رودخانه شکل گرفته است این آبشار در استان اصفهان شهر سمیرم و روستای آب ملخ قرار دارد . نکته ی جالب در مورد این آبشار این است که ترکیبات خاص موجود در آب آبشار تمام ملخ های مهاجم را درجا نابود می کند این امر علت نام گذاری این آبشار می‌باشد . سرچشمه ی آبشار از دل کوه بیرون می آید که بخش اول این آبشار دو طرفه را تشکیل میدهد بخش دیگر آن پا سبز رنگی است که روی رودخانه ماربر خم شده به این صورت از دو سوی آبشار آب جریان دارد و به داخل رودخانه میریزد ، این پل طبیعی با پوشش سبز رنگ جلوه ای رویایی به رودخانه داده است و منظره ی کم نظیری ایجاد کرده است.برخی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که این پل محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است به همین علت نام دیگر این آبشار تخت سلیمان است .
در محل تخت سلیمان طی یک پدیده ی نادر طبیعی آب رودخانه ی ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود به مسیرش ادامه میدهد این پدیده ی منحصر به فرد صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند باز کرده و به جریان خود ادامه دهد.

آبشار آب ملخ

روستای آب ملخ

مردمان روستای آب ملخ اصالتا بختیاری هستند این روستا در شمالی ترین قسمت دنا قرار گرفته و سرشار از چشمه‌سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند. طبیعت بکر و هم جواری رودخانه و جنگل در این روستا هوای مطبوع و فضای آرام بخش و دلپذیر آبشار را به مکانی مناسب برای گردشگردی تبدیل کرده است . جالب ترین نکته در مورد روستای آب ملخ این است که موقعیت جغرافیایی این روستا مانع از آن می شود که آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف کند بنابراین شما در آب ملخ میتوانید طلوع و غروب خورشید را تنها ظرف سه ساعت ببینید به همین دلیل است که روستای آب ملخ به روستای نیم روز معروف است.

آبشار آب ملخ

جاذبه های آب ملخ و اطراف آن

در سفر به آب ملخ میتوانید با رفتن به بالای آبشار و این پل وارد غاری شوید که سرچشمه ی آبشار است که بسیاری را برای تماشا به درون خود می کشاند. تماشای جلوه ی شگفت انگیز این آبشار از بالای آبشار و گوش فرا دادن به صدای سقوط آب یکی از لذت های این سفر محسوب می شود. همچنین میتوانید با ماهیگیری دراین رود خروشان در کنار تماشای طبیعت لذت گردشگری را برای خود دو چندان کنید. این منطقه مورد توجه کوهنوردان و طبيعت گردان نیز قرار گرفته و معمولا ابتدا از دره اتابکي خود را به قلل قدويس می رسانند و پس از صعود در راه برگشت از کنار رودخانه و جنگل به سوی آبشار ادامه ی مسیر می دهند. قله قدویس از بلندترین قله های رشته کوه دنا می باشد برای صعود به آن باید از روستای سیور عبور کنید این روستا در حاشیه شمالی کوهپایه ای دنا قرار گرفته و از قسمت شمالی به رودخانه ی ماربر و آبشار آب ملخ مشرف می باشد بدلیل شرایط خاص زیست محیطی این روستا جز مناطق حفاظت شده می باشد در این منطقه گونه های جانوری متعددی از جمله پلنگ و یوزپلنگ ، خرس سیاه ، خرس قهوه ای و خرس سفید ، گرگ ، شغال ، گراز و کفتار وجود دارد، بنابراین برای کوه نوردی و سفر به این منطقه باید جانب احتیاط را رعایت کنید .
جاذبه های گردشگری و توریستی فراوانی چون حوض دل ، دره اتابکی ، نعنا دون ، تنگ رزک ، بالا زیری ، سهران رو ، خرسان بزرگ و کوچک ، قلات بزی ، چشمه کهریز ... در این روستا وجود دارد که در کنار دیدن از آبشار آب ملخ میتوانید از طبیعت بکر این روستا نیز دیدن کنید.

بهترین زمان سفر و موارد ضروری به آبشار آب ملخ

بهترین زمان برای سفر و بازدید از آبشار آب ملخ فصلهای بهار و تابستان است در فصل پاییز و زمستان این طبیعت بکر نیز زیبایی های خاصی دارد اما برای سفر در این فصل ها باید سرما و سختی عبور از مسیر را به جان بخرید. نکته ای بسیار مهم درمورد این آبشار وجود دارد و آن پرتگاه خطرناک و زیبایی است که پشت آبشار قرار دارد و متاسفانه تا کنون تعداد بسیاری از گردشگران از بالای آن سقوط کرده اند و جان خود را از دست دادند .البته ناگفته نماند که در نزدیکی آبشار امکانات اقامتی وجود ندارد اما اهالی روستا از مسافران به خوبی پذیرایی می کنند و محلی برای اقامت و پارک خودرو در اختیارشان قرار می دهند. کمپینگ در این منطقه یکی دیگر از گزینه های پیش رو برای آغاز سفری پر ماجرا و هیجان انگیز به این آبشار زیبا می باشد.

آبشار آب ملخ

راه دسترسی به آبشار آب ملخ

برای رسیدن به این آبشار زیبا و البته ترسناک باید وارد استان اصفهان و شهر سمیرم شوید و از آنجا به جاده سمیرم-یاسوج رفته بعد از پشت سر گذاشتن روستای چهارراه به جاده ی خاکی میرسید با ورود به آن به دوراهی میرسید راه سمت چپ را پیش میگیرید دو راهی دیگری بر راه شما قرار میگیرد و دوباره به سمت چپ میروید تا به روستای آب ملخ می رسید از روستا تا آبشار آب ملخ حدود یک ساعت پیاده روی در مناظر زیبای روستا در پیش دارید .

جاذبه های گردشگری طبیعی سمیرم

سمیرم پر آب ترین شهر اصفهان است از این رو به شهر هزار چشمه شهرت دارد و دارای جاذبه های گردشگری زیادی از جمله

 • آبشار سمیرم
 • چشمه ناز
 • پارک دریاچه
 • آبشار بی بی سیدان
 • روستای خفر
 • غار دنگزلو
 • غار چهل ستون
 • چشمه خوانسار
 • چشمه بابا زرنگ
 • دره حنا علیشاه
 • مزرعه کتی گربین
 • روستای نقل
 • روستای خینه
 • روستا و سد قره قاچ
 • چشمه قازقاک
 • دریاچه سد حنا
 • آبشار تنگ رود قر
 • آبشار تقرچه
 • کوه چالقفا

نوشته شده توسط Ava.

امتیاز 4.67از 5 (18 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

امین محمد
در تاریخ: 10:39:17 1399/10/30

سلام و درود فراوان به همراهان سایت سفربانک استان اصفهان یک استانی بسیار زیبا و جذاب برای مسافرت اگر تا به حال با جن نیامدید به شما رفتن به این استان زیبا را پیشنهاد می‌کند یکی از شهرهای زیبای این استان سمیرم لست که دارای آبشار آب ملخ است که یکی از عجیب ترین آبشارهای ایران است. اسم این آبشار به خاطر روستایی است که در آنجا قرار دارد مردمان روستای آب ملخ بختیاری هستند. اگر به آب ملخ سفر کردید با رفتن به بالای آبشار وارد یک غار می شوید که سرچشمه آبشار از آنجا است و جلوه های شگفت انگیزی را دارد. بهترین زمان سفر به آنجا بهار و تابستان است اما پاییز و زمستان هم طبیعت بسیار زیبایی دارد اما سرما و سختی دارد. نکته دیگری که باید بدانید در نزدیکی آبشار امکانات اقامتی وجود دارد اما اهالی روستا از مسافران به خوبی پذیرایی می کنند.

راضیه
در تاریخ: 12:06:02 1399/9/17

سلام و درود آبشار آب ملخ یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است و یک جاذبه بسیار طبیعی در شهر سمیرم استان اصفهان مردم روستای آب ملخ بختیاری هستند و این روستا در شمالی ترین قسمت دنا قرار گرفته آب و هوایی بسیار عالی مطبوع و دلپذیر دارد و مکان مناسبی برای گردشگری است که حتما رفتن با آن را به شما همراهان سایت سفربانک پیشنهاد می کنم همچنین بهتر است بدانید که بهترین زمان سفر به آنجا فصل بهار و تابستان است فصل پاییز و زمستان هم زیبایی های خاص خود را دارد ولی باید در برابر سرما مقاوم باشید. ممنون از مقاله های خوبتان که ما را با جاذبه‌های کشورمان آشنا می کنید

امین محمد
در تاریخ: 15:17:58 1399/9/11

با سلام و روز بخیر آبشار آب ملخ یکی از عجیب ترین آبشارهای ایران و یکی از شاهکار ترین جاذبه های طبیعی که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند این آبشار در شهر سمیرم و روستای آب ملخ قرار دارد مردمان این روستا اصالت بختیاری هستند و این روستا در شمالی ترین قسمت دنا قرار دارد . طبیعت عالی هوای مطبوع و فضای آرامش‌بخش این روستا آن را به یک جاذبه بسیار زیبا تبدیل کرده است اگر خواستید برای دیدن این روستا و آبشار به سمیرم سفر کنید و حال و تابستان بهترین زمان برای رفتن به آنجا است سمیرم جاذبه های دیگری هم دارد مثل چشمه ناز پارک دریاچه و...است.

Fatinaz
در تاریخ: 13:38:51 1399/8/28

سلام دوستان عزیز و گرامی سایت سفر بانک ممنون از دوست عزیزی که این مقاله زیبا رو برای سفر بانکی های گل ا رس ل کرده اند من فک میکردم اسم ملخ که روی اون گذاشتند بخاطر شکل ابشار هست ولی خیلی جالب بخاطر اینکه اب اون ملخ ها رو میکشه ینی بخاطر املاح اون هست ؟ و اینکه چقدر جالب که یک سنگ بزرگ تونسته همچین جاذبه زیبا یی رو به وجود بیاره حتما باید ابشار ملخ رو از نزدیک دید .

ریحان
در تاریخ: 23:16:13 1399/8/27

با سلام به تمتمی دوستان سفربانکی عزیز من تشکر میکنم از نویسنده این مقاله خوب و عالی که در اختیار ما گذاشته شده است تا بخوانیم و به اطلاعات خود اظافه کنیم ابشار اب ملخ یک ابشار بسیار عجیب و زیباست که در کشور خودمون ایران قرار داره و همه میتونیم ازش دیدن کنیم من که به شخسه عاشق ابشار هستم و خیلی دوست دارم حتی برای یک بار هم که شده از این مکان زیبا دیدن کنم

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید