دریاچه تخت سلیمان کجاست

توسط تبسم
به روز رسانی شده 29 اردیبهشت 1400 24
دریاچه تخت سلیمان کجاست

دریاچه ای زیبا، مرموز و خطرناک به نام  دریاچه تخت سلیمان در محوطه ی باستانی تخت سلیمان و در روستایی به همین نام قرار گرفته که علی رغم ظاهر آرامش با بی رحمی تمام هر جنبنده ای که پا بر سطح آن بگذارد را در خود می بلعد! این روستا در استان آذربایجان غربی و شهرستان تکاب قرار گرفته که رمز و رازهای فراوانی در دل خود جای داده است. در گذشته شهر تکاب، تخت سلیمان نام داشت و بزرگترین مرکز اجتماعی، آموزشی، مذهبی و عبادتگاه ایرانیان قبل از اسلام به شمار می رفت با گسترش شهر، منطقه ی تخت سلیمان از شهر تکاب جدا شده و روستای تخت سلیمان نام گرفت، مردم بر این باورند که این نام از سلیمان نبی گرفته شده اما در حقیقت این نام برگرفته از نام سلیمان پادشاه یهودی است که زمانی در این منطقه حکومت می کرد .
تخت سلیمان از راز آمیزترین آثار پیش از اسلام است که به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است ، قدمت محوطه ی تاریخی تخت سلیمان به دوره ی ساسانیان بازمی گردد و از آنجا که آب و هوای مطلوب این منطقه مورد توجه پادشاهان در دوره های مختلفی بوده دارای آثار با ارزشی از دوران اشکانی، ساسانی و ایلخانی می باشد.
که از مهمترین این آثار می توان به کوه بلقیس و آتشگاه آذرگشسب که محل پرسش آتش بوده و زندان سلیمان که کوهی مخروطی شکل است و به اعتقاد مردم هر کسی که از حضرت سلیمان سرپیچی می کرد در این زندان حبس می شد اما واقعیت این است که این کوه محل قربانی کردن ساسانی ها بوده، اشاره کرد.

دریاچه تخت سلیمان

شنیده ها در مورد دریاچه تخت سلیمان

مردم معتقدند که محوطه باستانی تخت سلیمان در زمان حضرت سلیمان با قدرت ماورای طبیعی ساخته شده و با کوبیده شدن عصای سلیمان نبی در زمین چشمه ای جوشیده و باعث پیدایش این دریاچه شده که گنج های با ارزشی در عمق خود پنهان کرده و افراد ماجراجوی بسیاری را به کام مرگ کشانده. عده ای این دریاچه را محل تولد زرتشت پیامبر می دانند از نظر زرتشتیان آب دریاچه مقدس است و الهه آب در آن می زیسته به همین دلیل بسیاری از نذورات با ارزش خود را به دریاچه انداخته اند .

ویژگی دریاچه

طبق تحقیقات انجام شده کف دریاچه از گلی تشکیل شده که حاصل از خاکستر آتشفشان کوهی در این نزدیکی بوده و به دلیل ترکیب خاصی که دارد هر جنبنده ای را می بلعد ، عمق دریاچه بیش از 120متر و قدمتی سه هزار ساله دارد، آب دریاچه از چشمه ای که در کف آن می‌جوشد تامین می شود. نکته ی جالب در مورد آب دریاچه این است که دمای آن در طی فصول مختلف ثابت است و تغییر نمی کند این دما در عمق دریاچه حدود 40 درجه در سطح به 21 درجه می رسد و در  گرمترین و سردترین روزهای سال تغییر نمیکند ، از آنجا که آب دریاچه دارای عناصر سنگین و میزان آهک بالاست اثری از حیات هیچ موجود زنده ای در آب دیده نمی شود و برای نوشیدن و کشاورزی نیز مناسب نیست.

درباره دریاچه تخت سلیمان

خطر مرگ در کمین شناگران دریاچه تخت سلیمان

در اطراف دریاچه تابلوهای متعددی با علایم هشدار دهنده « شنا ممنوع » وجود دارد چرا که شنا در این دریاچه حتما منجر به مرگ خواهد شد به گفته ی اهالی محل در چند سال اخیر که عده ای این هشدارها را نادیده گرفتند و وارد دریاچه شدند به طرز عجیبی ناپدید شدن و حتی جسد آنها پیدا نشد. شاید علت مرگبار بودن دریاچه کف گلی و وجود عناصر سنگین موجود در آب باشد!.

ماجرای گنج پنهان

براساس باور مردم با ارزش ترین گنج موجود در دریاچه انگشتر حضرت سلیمان است که تمام قدرت خود را از آن می‌گرفت طبق این باور، شیطان پس از دسترسی به انگشتر آنرا به این دریاچه انداخته تا بتواند با خود را به ظاهر حضرت سلیمان در آورد و بر تخت فرمانروایی بنشیند .اما گنج های که با اطمینان بیشتری در مورد آنها بحث می شود مربوط به جنگ میان کوروش و پادشاه لیدیه می باشد که در این جنگ پس از پیروزی کوروش بر پادشاه لیدی، کوروش تمام خزانه و اشیا قیمتی پادشاه را به ایران آورده و آنها را به عنوان نذر در آب این دریاچه انداخته ، گنجی از دوره ی اشکانیان و گنجی عظیم که توسط خسرو پرویز به این دریاچه انداخته شده . همچنین در دوره های مختلف این نذر مرسوم بوده مثلا در هنگام جنگ میان رومیان ایرانیان مردم اموال قیمتی و نفیس خود را به دریاچه انداخته اند. از آنجایی که در هیچ دوره ای از تاریخ دسترسی به قعر دریاچه ممکن نبوده باید امیدوار بود که بسیاری از گنجینه های ایران باستان در کف این دریاچه باقی مانده است .

دریاچه سلیمان

بهترین فصل سفر

بهترین زمان سفر به دریاچه تخت سلیمان فصل بهار و مخصوصا اردیبهشت ماه است در این ماه با سرسبز شدن دشت اطراف دریاچه زیبایی آن دو چندان می شود از آنجایی که این منطقه سردسیر است تا تیر ماه می توانید از بهترین مناظر دریاچه دیدن کنید در فصل پاییز و زمستان با سرد شدن هوا بخار ملایمی از سطح آب بلند می شود و جلوه ای خاص پدید می آورد .

مسیرهای دسترسی به دریاچه تخت سلیمان

در 45 کیلومتری تکاب پس از عبور از گردنه های مارپیچ با استفاده از تابلوهای راهنما به راحتی به دریاچه می رسید. مسیر دیگری که می توانید انتخاب کنید از شهر زنجان و دندی عبور میکند و جاده ای کوهستانی شما را به دریاچه می رساند. برای اقامت نیز میتوانید از هتل ها و مهمانسراهای شهر تکاب استفاده کنید .

نوشته شده توسط تبسم

امتیاز 4.25از 5 (12 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 18:01:12 1400/2/28

چقدر خفن. من اصلا تا حالا همچین چیزی رو نشنیده بود. نمیدونستم که همچین جایی توی ایران داریم. خیلی جالبه. دیدن دریاچه تخت سلیمان هم رفت توی لیست مقاصد گردشگری من. ممنونم واقعا از این مقاله خوبتون. چقدر چشم اندازش باشکوه و خاصه. خدایا شکرت بابت این همه زیبایی. حتما یه روزی اینجا رو از نزدیک میبینم

زینب وطن دوست
در تاریخ: 09:42:48 1399/12/5

من تا به حال اسم این مکان را هم نشنیده بودم.این مکان های رمز آلود خود می تواند سوژه ی بسیاری از برنامه های مستند باشد.در دنیای امروز یافتن دلیل مخوف و رمز آلود بودن این مکان ها چندان هم غیر ممکن نیست.قطعا جغرافی دانان و زمین شناسان به راحتی می توانند دلیلی پیدا کنند.ولی نمی دانم چرا این مناطق چندان مورد بررسی قرار نمی گیرد.

aylar javadi
در تاریخ: 02:23:59 1399/10/26

سلام سفربانکی های عزیز.شبتون بخیر عزیزان. شهرستان تکاب رو می شناسم تا حدودی اما اسم  دریاچه تخت سلیمان و نشنیده بودم.چه تصاویر زیبایی . از طبیعتش لذت بردم‌ و مشتاق شدم سفر کنم به این شهر و روستای زیبا و از طبیعتش استفاده کنم . درست هست که دریاچه خطرناک و مرموزه اما میشه طبیعت قشنگش و تجربه کرد. درمورد گنج دریاچه هم داستانی قبلا خونده بودم که بعدا حضرت سلیمان این انگشتر رو پیدا کرده از دریا.فک کنم منظور از گنج واقعی باشد.البته شاید هم بنده اشتباه خاطرم هست. ممنون از شما . مقاله اتون من رو با یکی از زیباترین و مشهورترین مکان ها آشنا کرد.

leyla ghasemy
در تاریخ: 02:12:21 1399/10/26

سلام دوستان عزیز سفربانکی. ایام به کام . تخت سلیمان یکی از مکان های فوق العاده زیبا و طبیعت بکری داره.اطراف دریاچه تخت سلیمان دشت زیبا و سرسبزی داره.یکی از مناطقی که خیلی دوست دارم حتما بهش سفر کنم.هم به خاطر طبیعت زیباش و هم اسرار آمیز بودنش که هیجان داره .???? نظرهای مختلفی درموردش وجود داره اما اکثرا سر ماورایی بودن این منطقه اتفاق نظر دارن و داستان ها و سرگذشت های مختلفی پشتش هست. در کل برای سفر و تجربه هیجان انگیز خیلی جذابه.امیدوارم بتونم سفر کنم.

امین محمد
در تاریخ: 16:47:54 1399/9/16

با سلام و روز بخیر. یک دریاچه ای زیبا ولی مرموز و خطرناک به نام دریاچه تخت سلیمان در روستایی در شهرستان تکاب تخت سلیمان به عنوان میراث جهانی در یونسکو هم به ثبت رسیده است عده‌ای این دریاچه را محل تولد زرتشت پیامبر میدم می‌دانند و از نظر زرتشتیان آب دریاچه مقدس است این دریاچه با تمام زیبایی که دارد ولی بی رحم است و هر جنبنده ای را در خودش می بد آب این دریاچه نه برای نوشیدن و برای کشاورزی مناسب نیست به گفته و باور مردم انگشتر حضرت سلیمان در این دریاچه است که با ارزش ترین گنج پنهان است. ممنون از این مقاله بسیار عالی که من را با یک جای آشنا کرد که اینقدر زیبا و هیجان انگیز است.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید