نوشته شده توسط تبسم

تپه هگمتانه در همدان

تپه هگمتانه در همدان

تپه هگمتانه از مهمترین آثار تاریخی همدان و تاریخ ایران به شمار می رود این تپه که در بافت قدیمی و مرکز شهر همدان واقع شده دارای شهرهای زیرزمینی بوده و از آن آثار باستانی متعددی استخراج شده که قدمت آن به بیش از سه هزار سال پیش می رسد و از آثار گرانبهای ایران باستان به حساب می آید . در مورد قدمت و علت ساخت این شهر نظرات و عقاید مختلفی از سوی باستان شناسان بیان شده اما طبق تحقیقات انجام شده نظر جمعی از کارشناسان این است که این شهر باستانی را مادها ساختند و آنرا پایتخت اولین پادشاهان ایرانی قرار داده اند، هگمتانه به معنای تجمع است و در منابع باستانی به صورت اکباتان ، امدانه و همدان ثبت شده است.


وسعت این شهر تاریخی به بیش از 30 هکتار می رسد و وسیعترین تپه باستانی ایران است و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثاری از دوره های مختلف از این شهر زیرمینی کشف شده که اغلب متعلق به دوره ی مادها ، هخامنشیان و اشڪانیان می باشند ڪه درصد بالایی از این آثار ارزشمند مربوط به دوره ی هخامنشی می باشد و نشان دهنده ی آن است کوروش کبیر همان طور که در شوش و تخت جمشید کاخ های بنا کرده در این ناحیه نیز کاخی به همان وسعت و شکوه بنا نهاده است.

کاوش های انجام شده در هگمتانه و نتایج آن

این تپه باستانی بارها توسط باستان شناسان ایرانی و خارجی مورد بررسی و حفاری قرار گرفته و به طوری که در قرن نوزدهم هیئتی فرانسوی از طرف موزه لوور پاریس برای بررسی این تپه به ایران آمدند اما نتایج آن هیچوقت فاش نشد و اطلاعاتی از آن در دست نیست .
اما طی کاوش های انجام شده 14000 متر مربع از تپه باستانی بررسی شد و یکی از مهمترین دوره های تمدن بشری نمایان و اطلاعاتی در مورد نحوه ی ساخت و ساز این شهر زیرزمینی بدست آمده است.
این بررسی ها خبر از وجود یک شهر بزرگ می دهد که از نوع شهرهای شطرنجی می باشد و یک حصار طولانی به ارتفاع 9 متر دارد و دارای دو برج بزرگ و سیستم آبرسانی می باشد.
این شهر تاریخی به صورت قصری بزرگ و محکم و زیبا طراحی شده و شامل قصر اصلی، اقامتگاه نظامی و خزانه داری است با ایجاد هفت دیوار متحد المرکز که هر دیوار درونی از دیوار بلندتر است بر روی تپه ساخته شده و دارای هفت قلعه ی تودرتو و متصل به هم است که هر کدام کاربردی خاص داشته اند و سازه اصلی آنها از خشت خام ساخته شده در این شهر هفت کاخ پادشاه وجود دارد که در اطراف آن خانه های مسکونی زیادی دیده می شود که متشکل از حیاط مرکزی، اتاقها و انبار هستند که به صورت قرینه در اطراف هم ساخته شده اند و به احتمال زیاد این خانه ها به دستور پادشاه برای نقل مکان و سکونت مردم در اطراف کاخ بوده است .

هگمتانه اولین پایتخت ایران بوده که مانند رم در ایتالیا و آتن در یونان همچنان زنده مانده است. این شهر متعلق به ماد ها بوده اما بعد از شکست آنها از کوروش کبیر این تپه نیز به تسخیر هخامنشیان در آمد و طبق شواهد بدست آمده از آن به عنوان پایتخت تابستانی و محل خزانه استفاده می شده است. 

در دوره پارتها نیز این شهر تاریخی به علت آب و هوای مساعد پایتخت تابستانی و ضرابخانه سلطنتی بوده و قلعه ای متعلق به این دوره در همین ناحیه کشف شده است. این موضوع نشان دهنده ی آن است که در هر دوره ای بنا یا اثری به بنا های قبلی افزوده شده است .

 آثار کشف شده در این شهر زیر زمینی

آثار متنوعی چون لوح های طلا و جام و کاسه متعلق به دوره های مختلف و مخصوصا دوره ی هخامنشیان در این شهر باستانی  بدست آمده که قدمی‌ترین این آثار لوح زرین به نام آریارامنه می باشد که در موزه برلین آلمان نگهداری می شود ، لوح زرین آرشام که در مارسال ویدال آمریکا می باشد، لوح سیمین خشایار شاه، لوح داریوش دوم که کاملا از طلا ساخته شده، بشقاب نقره نقش برجسته متعلق به اردشیر اول و بسیاری آثار ارزشمند دیگر که چندین اثر آن در کشورهای آمریکا، انگستان و آلمان نگهداری می شود و بسیاری از آنها توسط موزه ایران باستان خریداری شده و به کشور باز گردانده شده اند و اکنون جز گنجینه های موزه ی ایران باستان می باشند .

آدرس هگمتانه و اقامت در همدان

برای رفتن به این شهر تاریخی باید به همدان بروید و از آنجا می توانید با توجه به تابلوهای راهنما وارد خیابان اکباتان شده در انتهای این خیابان به هگمتانه خواهید رسید.

برای اقامت می توانید از هتل ها و مهمانسراهای شهر همدان استفاده کنید .

در مجموعه این شهر باستانی می توانید از موزه و کلیسای گریگوری استفان مقدس نیز دیدن کنید. 
موزه در اصل برای مدرسه ساخته شده و اشیا مختلف فرهنگی و تاریخی مربوط به ادوار پیش از تاریخ اسلام در آن به نمایش گذاشته شده 
اما کلیسای گریگوری شامل دو کلیسا زیبا، خانه کشیش ، مدرسه ارامنه ، حمام ارامنه و گورستان متعلق به مسیحیان ارمنی همدان است قدمت این مجموعه کلیسا به سه هزار سال قبل می رسد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

اما دیگر جاذبه های گردشگری شهر همدان

همدان با آب و هوای مناسب و طبیعت بکر و همچنین آثار تاریخی فراوان می تواند هر دو گروه علاقمندان به طببعت و آثار تاریخی را به خود جذب کند 
از مقاصد گردشگری در همدان می توان به 
آرامگاه ابو علی سینا و باباطاهر، کتیبه های گنجنامه، دهکده ی توریستی گنجنامه، گنبد علویان، حمام تاریخی قلعه، برج قربان، آبشار گنجنامه، مجسمه شیر سنگی، آرامگاه استر و مردخای زیاتگاه یهودیان، تپه عباس آباد، پیست اسکی الوند و بسیاری جاذبه های گردشگری دیگر اشاره کرد . اما هگمتانه بیش از هر جاذبه دیگری در این شهر خود نمایی می کند.

نوشته شده توسط تبسم

امتیاز 5.00از 5 (7 رای)
dddd

نظرات کاربران

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 16:57:36 1399/3/12

همدان واقعا شهر زیبایی است. واقعا دو سه روز برای دیدن اون خیلی کمه. باید زمان گذاشت و سر فرصت در زیبایی هاش سیر کرد. تپه هگمتانه هم که هزاران داستان و تازیخ رو پشت سرش داره. دلم میخواد برای یک بار دیگه هم که شده به دیدن هگمتانه برم.

هانیه
در تاریخ: 10:27:58 1399/3/1

سلام متشکر از این مطلب زیبا .همدان یکی از شهر های تاریخی است که همیشه جاذبه های تاریخی را در خود دارد اولین بار بود که فهمیدم هگمتانه قبلا پایتخت بوده است و بعدها تغییر پیدا کرده است یکی دیگر از مطلبی که قابل توجه بود آثاری هست که در این کشف شده

raha
در تاریخ: 23:29:26 1399/2/10

واقعا همدان شهری هست که آثار تاریخی اون خیلی زیاده و همه اون آثار ها هم بسیار زیبا و دیدنیه و ذهن هر بیننده و خواننده ای رو تحت تاثیر قرار میده که تپه هگمتانه هم یکی دیگه از این آثار زیبا در این شهر هست فوق العاده بود مخصوصا آثار کشف شدش مثل جام ها، لوح های طلا ،که مربوط به دوره هخامنشیان است

فرزانه
در تاریخ: 01:33:16 1399/2/10

سلام ممنونم از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار میدید دوست عزیز🌷در مورد نامگذاری این مجموعه جایی خوندم که نوشته بود این واژه از «هَنگمَتَ» به معنای «محل گرد آمدن» گرفته شده و نتیجه ای که به دست میاد اینه که قبلا یه جور گرد هم آیی مردمی در اینجا انجام می شده و برام جالب بود گفتم اینجا هم بگم شاید کسی دنبال معنای اسم این مجموعه باشه باز هم ممنونم

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.