تپه هگمتانه کجاست؟

توسط تبسم
به روز رسانی شده 24 دی 1399 24
تپه هگمتانه کجاست؟

تپه هگمتانه از مهمترین آثار تاریخی همدان و تاریخ ایران به شمار می رود این تپه که در بافت قدیمی و مرکز شهر همدان واقع شده دارای شهرهای زیرزمینی بوده و از آن آثار باستانی متعددی استخراج شده که قدمت آن به بیش از سه هزار سال پیش می رسد و از آثار گرانبهای ایران باستان به حساب می آید . در مورد قدمت و علت ساخت این شهر نظرات و عقاید مختلفی از سوی باستان شناسان بیان شده اما طبق تحقیقات انجام شده نظر جمعی از کارشناسان این است که این شهر باستانی را مادها ساختند و آنرا پایتخت اولین پادشاهان ایرانی قرار داده اند، هگمتانه به معنای تجمع است و در منابع باستانی به صورت اکباتان ، امدانه و همدان ثبت شده است.


وسعت این شهر تاریخی به بیش از 30 هکتار می رسد و وسیعترین تپه باستانی ایران است و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آثاری از دوره های مختلف از این شهر زیرمینی کشف شده که اغلب متعلق به دوره ی مادها ، هخامنشیان و اشکانیان می باشند که درصد بالایی از این آثار ارزشمند مربوط به دوره ی هخامنشی می باشد و نشان دهنده ی آن است کوروش کبیر همان طور که در شوش و تخت جمشید کاخ های بنا کرده در این ناحیه نیز کاخی به همان وسعت و شکوه بنا نهاده است.

کاوش های انجام شده در هگمتانه و نتایج آن

این تپه باستانی بارها توسط باستان شناسان ایرانی و خارجی مورد بررسی و حفاری قرار گرفته و به طوری که در قرن نوزدهم هیئتی فرانسوی از طرف موزه لوور پاریس برای بررسی این تپه به ایران آمدند اما نتایج آن هیچوقت فاش نشد و اطلاعاتی از آن در دست نیست . اما طی کاوش‌های انجام شده 14000 متر مربع از تپه باستانی بررسی شد و یکی از مهمترین دوره های تمدن بشری نمایان و اطلاعاتی در مورد نحوه ی ساخت و ساز این شهر زیرزمینی بدست آمده است.این بررسی ها خبر از وجود یک شهر بزرگ می دهد که از نوع شهرهای شطرنجی می باشد و یک حصار طولانی به ارتفاع 9 متر دارد و دارای دو برج بزرگ و سیستم آبرسانی می باشد.
این شهر تاریخی به صورت قصری بزرگ و محکم و زیبا طراحی شده و شامل قصر اصلی، اقامتگاه نظامی و خزانه داری است با ایجاد هفت دیوار متحد المرکز که هر دیوار درونی از دیوار بلندتر است بر روی تپه ساخته شده و دارای هفت قلعه ی تودرتو و متصل به هم است که هر کدام کاربردی خاص داشته اند و سازه اصلی آنها از خشت خام ساخته شده در این شهر هفت کاخ پادشاه وجود دارد که در اطراف آن خانه های مسکونی زیادی دیده می شود که متشکل از حیاط مرکزی، اتاقها و انبار هستند که به صورت قرینه در اطراف هم ساخته شده اند و به احتمال زیاد این خانه ها به دستور پادشاه برای نقل مکان و سکونت مردم در اطراف کاخ بوده است .

هگمتانه کجاستهگمتانه اولین پایتخت ایران بوده که مانند رم در ایتالیا و آتن در یونان همچنان زنده مانده است. این شهر متعلق به ماد ها بوده اما بعد از شکست آنها از کوروش کبیر این تپه نیز به تسخیر هخامنشیان در آمد و طبق شواهد بدست آمده از آن به عنوان پایتخت تابستانی و محل خزانه استفاده می شده است. در دوره پارتها نیز این شهر تاریخی به علت آب و هوای مساعد پایتخت تابستانی و ضرابخانه سلطنتی بوده و قلعه ای متعلق به این دوره در همین ناحیه کشف شده است. این موضوع نشان دهنده ی آن است که در هر دوره ای بنا یا اثری به بنا های قبلی افزوده شده است .

 آثار کشف شده در این شهر زیر زمینی

آثار متنوعی چون لوح های طلا و جام و کاسه متعلق به دوره های مختلف و مخصوصا دوره ی هخامنشیان در این شهر باستانی  بدست آمده که قدمی‌ترین این آثار لوح زرین به نام آریارامنه می باشد که در موزه برلین آلمان نگهداری می شود ، لوح زرین آرشام که در مارسال ویدال آمریکا می باشد، لوح سیمین خشایار شاه، لوح داریوش دوم که کاملا از طلا ساخته شده، بشقاب نقره نقش برجسته متعلق به اردشیر اول و بسیاری آثار ارزشمند دیگر که چندین اثر آن در کشورهای آمریکا، انگستان و آلمان نگهداری می شود و بسیاری از آنها توسط موزه ایران باستان خریداری شده و به کشور باز گردانده شده اند و اکنون جز گنجینه های موزه ی ایران باستان می باشند .

آثار هگمتانه

آدرس هگمتانه و اقامت در همدان

برای رفتن به این شهر تاریخی باید به همدان بروید و از آنجا می توانید با توجه به تابلوهای راهنما وارد خیابان اکباتان شده در انتهای این خیابان به هگمتانه خواهید رسید. برای اقامت می توانید از هتل ها و مهمانسراهای شهر همدان استفاده کنید .

در مجموعه این شهر باستانی می توانید از موزه و کلیسای گریگوری استفان مقدس نیز دیدن کنید.  موزه در اصل برای مدرسه ساخته شده و اشیا مختلف فرهنگی و تاریخی مربوط به ادوار پیش از تاریخ اسلام در آن به نمایش گذاشته شده. اما کلیسای گریگوری شامل دو کلیسا زیبا، خانه کشیش ، مدرسه ارامنه ، حمام ارامنه و گورستان متعلق به مسیحیان ارمنی همدان است قدمت این مجموعه کلیسا به سه هزار سال قبل می رسد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

اما دیگر جاذبه های گردشگری شهر همدان

همدان با آب و هوای مناسب و طبیعت بکر و همچنین آثار تاریخی فراوان می تواند هر دو گروه علاقمندان به طببعت و آثار تاریخی را به خود جذب کند. 
از مقاصد گردشگری در همدان می توان به :
آرامگاه ابوعلی سینا و باباطاهر، کتیبه‌های گنجنامه، دهکده‌ی توریستی گنجنامه، گنبد علویان، حمام تاریخی قلعه، برج قربان، آبشار گنجنامه، مجسمه شیر سنگی، آرامگاه استر و مردخای زیاتگاه یهودیان، تپه عباس آباد، پیست اسکی الوند و بسیاری جاذبه های گردشگری دیگر اشاره کرد . اما هگمتانه بیش از هر جاذبه دیگری در این شهر خود نمایی می کند.

شهر هگمتانه

نوشته شده توسط تبسم

امتیاز 4.80از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

leyla ghasemy
در تاریخ: 02:17:53 1399/10/24

سلام و عرض ادب خدمت دوستان سفربانکی عزیز. امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشین. مقاله جذاب و مفیدی بود و کلی به اطلاعاتم درمورد این تپه اضافه شد.واقعیتش اطلاعی از این وجود این تپه نداشتم و فقط چند باری اسمش رو تو کتاب و تلوزیون شنیدم.همونطور که اشاره کردین از تصاویر مشخصه مثل رم و ایتالیا یه شهر و منطقه باستانی و زیبایی هست. در کل همدان شهر زیبایی هست و جاذبه های گردشگری زیبا و زیادی داره. از جمله مکان هایی که تعریفشون رو شنیدم و حتما تمایل دارم ازشون دیدن کنم آبشار گنجنامه و غار علیصدر همدان و پیست اسکی و همچنین مجسمه شیر سنگی هست. امیدوارم شما عزیزان هم درصورت سفر از سفرتون لذت ببرین.

امین محمد
در تاریخ: 17:54:16 1399/10/10

سلام و روز بخیر.همدان شهری بسیار زیبا است که بعد از کرونا به شما پیشنهاد میکنم سفر به انجارا. یکی از جاذبه های تاریخی آن تپه هگمتانه است که دارای شهر زیرزمینی نیز است و قدمت بیش از 3 هزار سال دارد. این تپه بارها توسط باستان شناسان ایرانی و خارجی مورد بررسی و حفاری قرار گرفته و به طوری که در قرن نوزدهم هیئتی فرانسوی از طرف موزه لوور پاریس برای بررسی این تپه به ایران آمدند اما نتایج آن هیچوقت فاش نشد. شهر زیر زمینی به صورت قصری بزرگ و محکم و زیبا طراحی شده و شامل قصر اصلی، اقامتگاه نظامی و خزانه داری است.ممنون از مقاله عالیتان.

بهار
در تاریخ: 20:13:26 1399/10/7

سلام به تمامی دوستان سفربانکی عزیر ممنون و تشکر از نویسنده این مقاله جامع و کامل استان همدان هم بسیار مکان دیدنی دارد از جمله گنجنامه و غار علیصدر من فقط از این دو مکان همدان بازدید کردم واقعا مکان های قشنگی بودند حتما اگر دوست داشتید از همدان بازدید کنید با توجه به این دو مکان زیبایی که گفتم حتما مکان های دیگر استان همدان هم باید دیدنی باشد پس من حتما از بقیه مکان هایش هم بازدید خواهم کرد

ریحان
در تاریخ: 23:43:04 1399/8/22

با سلام به تمامی شما دوستان عزیز سفربانکی امیدوارم حالتون خوب و عالی باشه و از ویروس کرونا دور باشید ایشالاه هر چه زودتر این ویروس بره و همه ما با خوانواده سفری خوش داشته باشیم و شاد باشیم همدان مکانی بسیار زیباست که دیدنی های زیادی هم داره من بارها به همدان سفر کردم و از مکان های زیبای ان دیدن کردم تپه هگمتانه هم جزو یکی از دیدنی های همدان است که من به ان سفر کردم به شما دوستان عزیز هم پیشنهاد میکنم بعد از کرونا حتما به همدان سفر کنید و از مکان های دیدنی ان دیدن کنید

اعظم الفت نیا
در تاریخ: 00:58:34 1399/8/13

سلام به همه سفر بانکی ها. ممنون بابت مقاله خوبتون. من تا به حال به همدان سفر نکرده ام ولی خیلی دوست دارم که به این شهر بروم و آثار طبیعی و تاریخی آن را از نزدیک ببینم که حتما یکی از آنها تپه هگمتانه میباشد. واقعا زیبا به نظر میرسد و میتوان با دیدن آن چرخی در تاریخ زد و چه جالب که در دوره های مختلف به بنای اولیه اضافه شده است. ولی نکته ای که با خواندن این مقاله متوجه شدم این است که ما ایرانیها در حفظ آثار ملی و تاریخی کوشا نیستیم یکی آن که چرا باید وسایل باقی مانده از گذشتگان در موزه های کشورهای دیگر نگه داری شود و دیگری نصب تابلو در هگمتانه با عنوان لطفا روی آثار و دیوارها راه نروید یعنی جای تاسف دارد وجود چنین افرادی.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید