نوشته شده توسط Ava

طاق بستان کجاست؟

طاق بستان کجاست؟

مجموعه ارزشمند طاق بستان واقع در شهر کرمانشاه، از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره‌ی ساسانی تشکیل شده است، در زبان کردی کرمانشاهی به آن طاق وه سان به معنای طاقی از سنگ گفته می شود و نام پارسی آن بغستان به معنای جایگاه خدایان می باشد.
در مورد زمان ساخت این بنا نظرات مختلفی ارائه شده برخی زمان ساخت را به دوره ی پیروز یکم و برخی دیگر مربوط به دوره خسرو دوم نسبت می دهند و عده ای آن را به سه دوره‌ی هخامنشی، اشکانی و ساسانی مربوط می‎دانند اما در میان این دیدگاهها، دیدگاه دوم طرفداران بیشتری دارد که زمان ساخت را قرن سوم میلادی و دوره ی ساسانیان می دانند.

طاق بستان کجاست

در طاق بستان چندین صحنه‌ی تاریخی از جمله تاج گذاری خسرو پرویز، شکارگاه، تاج گذاری اردشیر دوم ، شاهپور دوم و سوم و چند کتیبه به خط پهلوی در دل کوهی به نام پرآو حک شده است.

تفسیر آثار حک شده در طاق بستان 

در واقع طاق بستان از دو طاق کوچک و بزرگ تشکیل شده است:

 طاق بزرگ:  

به ارتفاع 11متر و عرض تقریبی 7 متر مراسم تاج گزاری خسرو پرویز و تصاویری از فرشتگان بالدار، زنانی موسیقی دان درحال نواختن موسیقی،  شکار و فیل و اسب برروی سنگ حک شده که می‌توان آنها را نشانی از مراسم شادی دانست. 
سه تندیس در این طاق به تصویر کشیده شده که شاه در میان دو فرشته قرار گرفته است. در زیر این نقش فردی سوار بر اسب حکاکی شده که مشخص نیست چه کسی است اما نشان دهنده ی فر و قدرت شاهان ایرانی است. 
قابل ذکر است که سنگ نگاره شکارگاه سلطنتی طاق بستان نخستین تابلوی سنگی با رعایت قاعده و اصول نقاشی در جهان به حساب می آید!.

حکاکی های طاق بستان ایران

طاق کوچک:

در این طاق که به طور تقریبی 5 متر عرض و 5.3 متر ارتفاع دارد مراسم تاج گذاری شاهپور دوم و سوم را به تصویر کشیده است. اما بر روی این طاق، کتیبه‌ها و سنگ نبشته‌هایی به خط پهلوی و نستعلیق و سنگ نگاره‌ای از دوره قاجار نیز وجود دارد که مجسمه‌ی پسر فتحعلی شاه می باشد و در کنار او شعری حک شده که طاق بستان را به چیزی  شبیه کوه تشبیه کرده و خسرو پرویز را دربان خود می داند.

این اثر در میان باستان شناسان ارزش چندانی ندارد و معتقدند که لطمه ی فراوانی به طاق بستان وارد کرده است .
« گفته می شود فرشی از جواهر در کف طاق بستان پهن بوده که متاسفانه در جریان حمله اعراب میان فرماندهان عرب تقسیم شده »
اما در سمت راست و قسمت بیرونی، طاق کوچک و سنگ نگاره ای از مراسم تاج گذاری اردشیر دوم، نهمین پادشاه ساسانی وجود دارد که در آن شاه به حالت ایساده در وسط نقش حک شده و حلقه روبان داری را از اهورامزدا می‌گیرد و در زیر پای او ژولیوس امپراتور روم که در جنگ اسیر شده، قرار دارد .

نگاره های طاق بستان

طاقبستان نه تنها مراسم آیین تاج گذاری و پرستش اهورامزدا و احترام به مقام موبدان روحانی را به خوبی نشان می دهد، بلکه نشان دهنده‌ی هنر معماری، مجسمه سازی و گچ بری و.. است و در واقع نشان دهنده عظمت و شکوه هنر ایرانی می باشد، این سنگ نگاره ها با چنان ظرافتی حک شده اند که حتی زیورآلات و مرواریدهای رو لباس فرشتگان به خوبی حک و قابل مشاهده هستند.

بنایی به نام عمارت مسعودیه متعلق به دوره قاجار نیز در این مجموعه قرار داشت اما به منظور نمایان ساختن آثار باستانی و آزاد سازی چشمه در سال 1342 تخریب شد.

مجموعه آثار طاق بستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اما متاسفانه به دلیل وجود کبابی ها و رستورانهای زیاد و دود و شلوغی فروان در سازمان جهانی یونسکو به ثبت نرسید.

دیدنی های طاق بستان کرمانشاه

جذابیت طاق بستان به همین اثر تاریخی ختم نمی‌شود این منطقه در خنکترین جای شهر قرار گرفته به طوری که مردم بومی در فصل تابستان برای فرار از گرما به این مکان پناه می آورند طاق بستان با آب و هوای خوب هر گردشگری را جذب خود می‌کند همانطور که در گذشته تفرجگاه و محل شکار شاهان بوده امروزه نیز مورد استقبال گردشگران است. علاوه بر آثار تاریخی و آب و هوای مطلوب طاق بستان سراب و چشمه ای زیبا در کنار طاق ها وجود دارد که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده و تماشای عظمت کوه و نقش برجسته ها در کنار این سراب منظره ی کم نظیری خلق کرده که هر بیننده ای را مبهوت خواهد کرد .

 دسترسی به طاق بستان

طاق بستان در داخل شهر قرار گرفته و برای رفتن به آنجا باید 9 کیلومتر به طرف شمال غربی شهر کرمانشاه بروید و برای اقامت می‌‍توانید از هتل ها و مهمانسراهای نزدیک به این مجموعه استفاده کنید .
در این مجموعه علاوه بر چشمه و سراب طاق بستان می توانید از موزه سنگ ، پارک زیبای کوهستان و درخت کهنسال رحمت، با ارتفاعی حدود 38 متر و قطر 8.46 متر، که در ورودی طاق بستان قرار دارد و دومین درخت کهنسال ایران می‌باشد، دیدن کنید .

دسترسی به طاق بستان

​​​​​​در سفر به استان کرمانشاه از کجاها دیدن کنیم ؟

در کرمانشاه حدود چهار هزار اثر تاریخی وجود دارد که در اینجا به تعدادی از این جاذبه های گردشگری تاریخی اشاره می کنیم.
کوه تاریخی بیستون، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، گور دخمه دکان داوود، طاق گرا، معبد آناهیتا، قلعه یزد گرد، مسجد شافعی‌ها به سبک مساجد ترکیه، کاروانسرای بیستون، موزه پارینه سنگی و...
در این استان جاذبه های گردشگری فراوانی را می‌توان نام برد که از جمله آنها می شود به سراب نیلوفر، سراب صحنه، روستای داریان، آبشار پیران، تالاب هشیلان، غار قوری قلعه، آبشار ریجاب و... اشاره کرد.

جاذبه های باستانی کرمانشاه

نوشته شده توسط Ava

امتیاز 5.00از 5 (35 رای)
dddd

نظرات کاربران

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 16:54:54 1399/3/12

طاق بستان یکی از مکان هایی هست که واقعا دلم می خواد از نزدیک ببینم اما تا به حال فرصت و شرایطش برام مهیا نشده. هر گوشه از این خاک زیبا پر از رمز و راز و آثار باستانی است. کاش بیشتر به معرفی اینجور آثار باارزش پرداخته می شد.

هانیه
در تاریخ: 10:19:46 1399/3/1

سلام از شما ممنونم که این مطالب مفید رو می نویسید و در اختیار خوانندگانتان قرار می دهید من این مکان رو قبلا می شناختم ولی اطلاعاتم این اندازه نبود امروز که مقاله شما رو خوندم فهمیدم تاریخچه اینجا به چه زمانی بر می گردد و مربوط به چه دوره ای است

raha
در تاریخ: 23:33:27 1399/2/11

سلام خیلی زیبا و دیدنی هست طاق بستان و واقعا میتونه هر فردی رو مجذوب خودش کنه ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار ما گذاشتین همچنین از سفربانک هم تشکر میکنم بابت اینکه این امکان را فراهم کرده تا بتوانیم از این جازبه های زیبا و دیدنی در سراسر جهان اطلاعات کسب کنیم

فرزانه
در تاریخ: 01:26:21 1399/2/10

سلام ممنونم برای قرار دادن این مطلب مفید🌷 کرمانشاه و طاق بستان رو وقتی سنم پایین تر بود رفتم دیدم.خیلی دوس داشتنیه و نوپردازیش تووی شب جلوه خاصی داره.در کل اگر علاقمند به مکان های تاریخی هستید جاذبه‌ ایه که اگه کرمانشاه میرید حیفه دیدنش رو ازدست بدید، فقط رسیدگی بیشتری میخواد.

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.