طاق بستان کجاست؟

توسط Ava.
به روز رسانی شده 24 دی 1399 76
طاق بستان کجاست؟

مجموعه ارزشمند طاق بستان واقع در شهر کرمانشاه، از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره‌ی ساسانی تشکیل شده است، در زبان کردی کرمانشاهی به آن طاق وه سان به معنای طاقی از سنگ گفته می شود و نام پارسی آن بغستان به معنای جایگاه خدایان می باشد. در مورد زمان ساخت این بنا نظرات مختلفی ارائه شده برخی زمان ساخت را به دوره ی پیروز یکم و برخی دیگر مربوط به دوره خسرو دوم نسبت می دهند و عده ای آن را به سه دوره‌ی هخامنشی، اشکانی و ساسانی مربوط می‎دانند اما در میان این دیدگاهها، دیدگاه دوم طرفداران بیشتری دارد که زمان ساخت را قرن سوم میلادی و دوره ی ساسانیان می دانند.

طاق بستان کجاست

در این ناحیه چندین صحنه‌ی تاریخی از جمله تاج گذاری خسرو پرویز، شکارگاه، تاج گذاری اردشیر دوم ، شاهپور دوم و سوم و چند کتیبه به خط پهلوی در دل کوهی به نام پرآو حک شده است.

تفسیر آثار حک شده در طاق بستان 

در واقع طاق بستان از دو طاق کوچک و بزرگ تشکیل شده است:

 طاق بزرگ:  

به ارتفاع 11متر و عرض تقریبی 7 متر مراسم تاج گزاری خسرو پرویز و تصاویری از فرشتگان بالدار، زنانی موسیقی دان درحال نواختن موسیقی،  شکار و فیل و اسب برروی سنگ حک شده که می‌توان آنها را نشانی از مراسم شادی دانست. سه تندیس در این طاق به تصویر کشیده شده که شاه در میان دو فرشته قرار گرفته است. در زیر این نقش فردی سوار بر اسب حکاکی شده که مشخص نیست چه کسی است اما نشان دهنده ی فر و قدرت شاهان ایرانی است. قابل ذکر است که سنگ نگاره شکارگاه سلطنتی طاق بستان نخستین تابلوی سنگی با رعایت قاعده و اصول نقاشی در جهان به حساب می آید!.

حکاکی های طاق بستان ایران

طاق کوچک:

در این طاق که به طور تقریبی 5 متر عرض و 5.3 متر ارتفاع دارد مراسم تاج گذاری شاهپور دوم و سوم را به تصویر کشیده است. اما بر روی این طاق، کتیبه‌ها و سنگ نبشته‌هایی به خط پهلوی و نستعلیق و سنگ نگاره‌ای از دوره قاجار نیز وجود دارد که مجسمه‌ی پسر فتحعلی شاه می باشد و در کنار او شعری حک شده که طاق بستان را به چیزی  شبیه کوه تشبیه کرده و خسرو پرویز را دربان خود می داند. این اثر در میان باستان شناسان ارزش چندانی ندارد و معتقدند که لطمه ی فراوانی به بنای اصلی وارد کرده است .« گفته می شود فرشی از جواهر در کف طاق بستان پهن بوده که متاسفانه در جریان حمله اعراب میان فرماندهان عرب تقسیم شده » اما در سمت راست و قسمت بیرونی، طاق کوچک و سنگ نگاره ای از مراسم تاج گذاری اردشیر دوم، نهمین پادشاه ساسانی وجود دارد که در آن شاه به حالت ایساده در وسط نقش حک شده و حلقه روبان داری را از اهورامزدا می‌گیرد و در زیر پای او ژولیوس امپراتور روم که در جنگ اسیر شده، قرار دارد .

طاقبستان نه تنها مراسم آیین تاج گذاری و پرستش اهورامزدا و احترام به مقام موبدان روحانی را به خوبی نشان می دهد، بلکه نشان دهنده‌ی هنر معماری، مجسمه سازی و گچ بری و.. است و در واقع نشان دهنده عظمت و شکوه هنر ایرانی می باشد، این سنگ نگاره ها با چنان ظرافتی حک شده اند که حتی زیورآلات و مرواریدهای رو لباس فرشتگان به خوبی حک و قابل مشاهده هستند. بنایی به نام عمارت مسعودیه متعلق به دوره قاجار نیز در این مجموعه قرار داشت اما به منظور نمایان ساختن آثار باستانی و آزاد سازی چشمه در سال 1342 تخریب شد. مجموعه آثار طاق بستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اما متاسفانه به دلیل وجود کبابی ها و رستورانهای زیاد و دود و شلوغی فروان در سازمان جهانی یونسکو به ثبت نرسید.

دیدنی های طاق بستان کرمانشاه

جذابیت این ناحیه به همین اثر تاریخی ختم نمی‌شود؛ این منطقه در خنکترین جای شهر قرار گرفته به طوری که مردم بومی در فصل تابستان برای فرار از گرما به این مکان پناه می آورند طاق بستان با آب و هوای خوب هر گردشگری را جذب خود می‌کند همانطور که در گذشته تفرجگاه و محل شکار شاهان بوده امروزه نیز مورد استقبال گردشگران است. علاوه بر آثار تاریخی و آب و هوای مطلوب، سراب و چشمه ای زیبا در کنار طاق ها وجود دارد که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده و تماشای عظمت کوه و نقش برجسته ها در کنار این سراب منظره ی کم نظیری خلق کرده که هر بیننده ای را مبهوت خواهد کرد .

 دسترسی به طاق بستان

این بنا در داخل شهر قرار گرفته و برای رفتن به آنجا باید 9 کیلومتر به طرف شمال غربی شهر کرمانشاه بروید و برای اقامت می‌‍توانید از هتل ها و مهمانسراهای نزدیک به این مجموعه استفاده کنید. در این مجموعه علاوه بر چشمه و سراب طاق بستان می توانید از موزه سنگ، پارک زیبای کوهستان و درخت کهنسال رحمت، با ارتفاعی حدود 38 متر و قطر 8.46 متر، که در ورودی مجموعه قرار دارد و دومین درخت کهنسال ایران می‌باشد، دیدن کنید .

​​​​​​در سفر به استان کرمانشاه از کجاها دیدن کنیم ؟

در کرمانشاه حدود چهار هزار اثر تاریخی وجود دارد که در اینجا به تعدادی از این جاذبه های گردشگری تاریخی اشاره می کنیم. کوه تاریخی بیستون، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، گور دخمه دکان داوود، طاق گرا، معبد آناهیتا، قلعه یزد گرد، مسجد شافعی‌ها به سبک مساجد ترکیه، کاروانسرای بیستون، موزه پارینه سنگی و... در این استان جاذبه های گردشگری فراوانی را می‌توان نام برد که از جمله آنها می شود به سراب نیلوفر، سراب صحنه، روستای داریان، آبشار پیران، تالاب هشیلان، غار قوری قلعه، آبشار ریجاب و... اشاره کرد.

نوشته شده توسط Ava.

امتیاز 4.91از 5 (58 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

امین محمد
در تاریخ: 14:00:24 1399/10/14

سلام و درود فراوان به همراهان سایت سفربانک طاق بستان یک مجموعه تاریخی و ارزشمند در شهر کرمانشاه است که در دوره ساسانی تشکیل شده طاق بستان از دو طاق کوچک و بزرگ تشکیل شده است طاق بزرگ ارتفاع ۱۱ متر دارد که بر روی آن مراسم تاجگذاری خسروپرویز و تصاویری از فرشتگان بالدار و زنان موسیقیدان حک شده است طاق کوچک به طور تقریبی ۵ متر است و بر روی آن مراسم تاجگذاری شاهپور دوم و سوم حک شده است این بنا در داخل شهر قرار گرفته. برای اقامت در نزدیکی آن می‌توانید به هتل ها و مهمانسراهای که آنجا هستند بروید در سفر به کرمانشاه دیدن از این جاذبه‌های تاریخی را فراموش نکنید

بهار
در تاریخ: 20:10:32 1399/10/7

سلام ممنون از نویسنده این مقاله خوب و عالی و کامل استان کرمنشاه خیلی زیبا و قشنگ است حتما اگر حرف مکان های دیدنی شود همه فکر میکنیم خارج کسور قرار دار اما خیر در کشور زیبای خودمون ایران هم مکان های بسیار زیبا و قشنگی وجود دارد طاق بستان در استان کرمانشاه قرار دارد طاق بستان منطقه ای بسیار زیبا و قشنگ است من خیلی این مکان را دوست دارم حتما از این مکان دیدن کنید

leyla ghasemy
در تاریخ: 01:15:42 1399/9/2

چه معماری زیبا و با عظمتی داره طاق بستان.منظره اش فیلم های تاریخی رو تداعی میکنه. مثل این می مونه که این طاق از دل کوه بیرون اومده باشه. خیلی جالبه برام .فرشی از جواهر تو طاق بستان وجود داشت.خیلی باید خاص و منحصر بفرد بوده باشه. البته شاید من درست متوجه نشدم و منظور از اینکه قدسی از جواهر پهن شده تو طاق منظور کثرت و زیادی جواهرات باشه. در هر صورت ممنون از مقاله خوبتون . خلاصه و مفید توضیح دادین.

اعظم الفت نیا
در تاریخ: 13:49:17 1399/9/1

سلام به همه سفر بانکی ها. ممنون به خاطر به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد اماکن دیدنی کشور. استان کرمانشاه مکان ها و جاذبه های گردشگری تاریخی فراوانی دارد که یکی از آنها طاق بستان میباشد. اثری زیبا با منظره ای بینظیر که در بین کوه و دریاچه قرار گرفته و اب و هوای بسیار خوبی دارد که همین سفر به آن را دلنشین میکند. بیش از هر چیز سنگ نبشته های موجود در طاق بستان خودنمایی میکند و آنها با چنان ظرافتی حکاکی شده اند که حتی جواهرات آدمهای تصویر نیز به خوبی قابل رؤیت است. چقدر خوب که این اثر جزء آثار ملی به ثبت رسیده است ولی ای کاش بیشتر در حفظ آثار کوشا بودیم وجود کبابی ها و ایجاد دود بسیار باعث فرسایش آثار میشود و همین امر مانع ثبت این اثر ملی در یونسکو شده است.

ناهید
در تاریخ: 18:09:56 1399/8/29

سلام به شما و ممنونم از سایت تون که مارو با دیدتی های کشور عزیزمون و جهان آشنا میکنه طاق بستان یکی از اون آثار تاریخی جذاب و دل نشبنه که در کرمانشاه قرار داره و همون طور که میدونید هم کرمانشاه از شهر های مرزی ما محسوب میشه. طاق بستان یک اثر تاریخی هستش و خیلی قدمت و جذابیت های زیادی و خلاصه که بسیار برای دوستداران ایران و تاریخش جذابه

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید