نوشته شده توسط Ava

موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران یکی از جالبترین و دیدنی ترین موزهای ایران می باشد که سفری به تاریخ درخشان و گرانبهای کشور را برای بازدید کننده رقم خواهد زد.
گنجینه بی مثال موزه جواهرات ملی ایران مجموعه‌ای از گرانبهاترین گوهرهای دنیا است که در طی سالهای درازی گردآوری شده. جواهراتی که از لحاظ تاریخی هنری و منحصر به فرد بودن در شرایط خاصی قرار دارند که حتی حرفه ای ترین کارشناسان جهان هم نتوانستند ارزش واقعی و یا حتی تقریبی آن‌ها را محاسبه کنند، در این دوره از زمان این مجموعه گرانبهای ایران در معرض دید عموم مردم و گردشگران قرار دارد و یکی از مهمترین و معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور محسوب می شود.

برای این موزه تبلیغ زیادی نمی شود؛ شرایط ورود به آن نیز از نظر امنیتی بسیار سختگیرانه است و مجهز به سیستم امنیتی خاصی می باشد که توسط آلمانی ها ساخته شده، به طوری که برای ورود به این موزه باید از دو گیت بازرسی عبور کنید و وارد زیر زمین ساختمان بانک مرکزی شوید سپس از گیت سوم نیز عبور کنید و چند پله دیگر نیز پایین بروید.

در اینجا وارد گاوصندوقی با دیوارهایی به ضخامت یک متر شده اید که بخشی از تاریخ یک ملت در آن می درخشد و بسیاری از جواهرات سلطنتی از دوره های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی در آن به نمایش گذاشته شده است، در این موزه می‌توان جواهرات، شمشیرهای مرصع، تاج و تخت های جواهری را یافت که هیچ جای جهان مانند آن را نمی‌یابید.

 

تاج و جواهرات ملی ایران

جمع آوری و نگهداری جواهرات ملی از کجا آغاز شد ؟ 

برای اولین بار پادشاهان صفوی تصمیم گرفتند که گنجینه جواهرات ملی ایران را همچون خود کشور منسجم کنند و برای انجام اینکار سفرایی برای خرید جواهرات به کشورهای مختلف فرستادند که توانستند بسیاری از گوهرهای نفیس ایرانی را از کشور های هندوستان، فرانسه، عثمانی و انگلیس خریداری و به گنجینه منتقل کنند و بازگردانند.
اما نگهداری از این جواهرات کار راحتی نبود و با حمله ی محمود افغان گنجینه دوباره پراکنده شد، سپس با به تخت نشستن نادر شاه افشار مجددا اقدامی برای جمع آوری جواهرات به یغما رفته صورت گرفت و نامه ای به دربار هند فرستاده شد درخواست شد تا جواهرات را به ایران بازگردانند اما پادشاه هند امتناع کرد، نادر در لشکر کشی به این کشور موفق شد این جواهرات و غنایم بسیار دیگری را از جمله تخت طاووس و الماس کوه نور  به ایران بیاورد. 
نادر بخشی از این غنایم جنگی را به سران سپاه و بخشی را به حرم امام رضا پیشکش کرد.

 

تاج کیانی در موزه جواهرات ملی ایران

اما داستان نگهداری از جواهرات و باز گرداندن آنها به کشور به اینجا ختم نشد و بعد از به قتل رسیدن نادر شاه، احمد بیک افغان بخش اعظمی از این گنجینه را از ایران خارج کرد که در این میان الماس کوه نور نیز از کشور خارج شد و در نهایت به انگستان رسید و اکنون بر روی تاج ملکه انگلیس در لندن نگهداری می شود!. گفته می شود پس از برشی که برای اضافه شدن آن به تاج ملکه ویکتوریا و افزایش درخشش آن داده شد 108 قیراط از وزن آن کاهش داده شد!
اما سر انجام در دوران قاجار و پهلوی به دستور شاهان از این جواهرات نفیس و گرانبها بر روی آثار ساخته شده متعلق به درباریان استفاده می شد ، سپس در سال 1316 این جواهرات به عنوان پشتوانه پول ملی به بانک ملی ایران انتقال یافت و در سال 1339 با افتتاح بانک مرکزی در اختیار این بانک قرار گرفتند.

 

نیم تاج در موزه جواهرات ایران

چه آثاری در موزه جواهرات ملی خواهید دید ؟

در سالن اصلی با انواع گنجینه ها از ظروف غذا، کوزه، قلیان، شمعدان، آفتابه لگن و.. روبه رو می شوید که تمام آنها با جواهرات تزئین شده اند، کاور سنگ پا و تزیینات اسب‌ها که با سنگ های قیمتی مزیین شده اند را خواهید دید.
بازوبند، شمشیر مرصع و خنجر جواهرنشان و سپر و انواع سلاح های جواهر نشان با گنجینه فیروزه، زمرد، یاقوت و الماس در این موزه خوش می درخشند.
اما از مهمترین آثار به نمایش گذاشته شده در این مجموعه می توان به تخت خورشید یا تخت طاووس، کره جواهر نشان ناصرالدین شاه قاجار، تاج کیانی، دریای نور و تاج فرح اشاره کرد.


تخت خورشید یا تخت طاووس:

تختی از جنس چوب و طلا که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد، فتحعلی شاه پس از ازدواج با زنی به نام طاووس نام آن را به تخت طاووس تغییر داد!.

 

تخت طاووس یا تخت خورشید در موزه جواهرات ملی ایرن

کره جواهر نشان ناصرالدین شاه:

کره ای جواهر نشان با 34 کیلو طلا و حدود 3656 گرم جواهر و بالغ بر 51 هزار قطعه الماس، زمرد و یاقوت به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد که بر روی آن کشور ایران و انگلیس به نشان از پیوند میان این دو کشور با الماس مشخص شده اند .

 

کره جواهرنشان در موزه جواهرات ملی ایران

تاج کیانی :

یکی از زیباترین تاج های موجود در موزه، این تاج است که به دستور فتحعلی شاه ساخته شده و اولین تاجی است که بعد سلسله ساسانی به سبک تاج های این سلسله ساخته شده و مدت زمان طولانی توسط شاهان مختلف ایران زمین مورد استفاده قرار گرفت که در ساخت آن از الماس، زمرد، یاقوت و مروارید قیمتی استفاده شده است.

 

تاج کیانی

دریای نور :

یک الماس بسیار کمیاب به رنگ صورتی است که از غنایم بدست آمده از جنگ نادر شاه با هندوستان بدست آمد و در دوره ناصرالدین شاه در قابی خاص که برای آن طراحی شده بود روی کلاه شاه قرار می گرفت.

 

الماس دریای نور موزه جواهرات ملی ایران

تاج شهبانو :

یکی دیگر از گرانبهاترین آثار موجود در موزه این تاج است که توسط گروهی جواهر ساز از فرانسه و در مدت 6 ماه برای مراسم تاج گذاری فرح پهلوی ساخته شد ( قبل از این هیچ یک از زنان دربار تاج گذاری نکرده بودند )
در ساخت آن از طلای سفید (پلاتین)، زمرد سبز، مروارید، یاقوت، الماس و... استفاده شده است و وزن آن در حدود یک و نیم کیلو گرم می باشد.

آنچه در بازدید از این موزه بیش از همه شما را مبهوت خواهد کرد تنها شکوه و جلال و تجمل شاهان نیست بلکه هنر دست هنرمندان و صنعتگران است که خود به شکوه این مجموعه بیش از پیش افزوده اند می باشد.

 

تاج فرح از دیدنی های موزه جواهرات ایران

چگونه به این موزه برویم ؟

این موزه در تهران قرار دارد و برای مراجعه به آن می‌توانید از خودرو شخصی یا وسایل نقلیه عمومی مثل مترو استفاده کنید.

بعد از این که به میدان امام خمینی رسیدید در خیابان فردوسی ادامه مسیر داده و به چهارراه استانبول بروید، کمی بعد از چهارراه استانبول ساختمان بانک مرکزی را خواهید دید.

ساعت کار موزه جواهرات ملی تهران

در روز های شنبه تا سه شنبه از ساعت 14 تا 16:30 می توانید از موزه بازدید کنید.
توجه داشته باشید که ورود افراد زیر 12 سال به این مجموعه ممنوع می باشد.

قیمت بلیط موزه جواهرات ملی

قیمت بلیط برای بازدید کنندگان ایرانی 6 هزار تومان و برای افراد خارجی 50 هزار تومان خواهد بودهمچنین برای دانش آموزان ایرانی بلیط به صورت نیم بها ارائه می شود.

نوشته شده توسط Ava

امتیاز 4.71از 5 (14 رای)
dddd

نظرات کاربران

هانیه
در تاریخ: 10:14:39 1399/3/1

سلام وقتتون بخیر ممنون و تشکر از شما بابت این مطلب خیلی جالب و زییا بود. این موزه نشان از اجداد و نیاکان ما است جواهراتی که در این موزه وجود دارند همگی حیرت انگیز هستند و نشان دهنده تاریخ و رسوم کشورمان است این موزه یکی از افتخارات کشور عزیزمان است

raha
در تاریخ: 23:20:19 1399/2/10

چه جالب و زیبا بود. تخت خورشید یا همون تخت طاووس خیلی توجه منو نسبت به جواهرات دیگه به خودش جلب کردبه نظر میاد خیلی زیبا و با ظرافت خاصی ساخته شده و اینکه با چوب و طلا ساختنش البته که همه جواهرات به نوبه خود از زیبایی های خاصی برخوردار است مثل تاج شهربانو

فرزانه
در تاریخ: 15:48:35 1399/2/9

مرسی برای قرار دادن این مطلب مفید و آموزنده🌷 تاریخچه موزه جواهرات ملی رو قبلا به صورت گذرا خونده بودم و کلا مجموعه ش رو دوس دارم.هر قطعه از این جواهرات گویای بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب ملت بزرگ ایران و مبین ذوق و خلاقیت های هنری مردم این مرز و بومه.ممنونم

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.