بنای تاریخی زیگورات چغازنبیل کجاست ؟

توسط Ava.
به روز رسانی شده 24 دی 1399 16
بنای تاریخی زیگورات چغازنبیل کجاست ؟

چغازنبیل معبدی به جا مانده از دوره عیلامی در شهرستان شوش است که هنر و معماری آنها را به رخ جهانیان می کشد. زیگورات، این بنای باستانی شگفت انگیز، 13 قرن پیش از میلاد مسیح توسط اونتاش، شاه وقت عیلامی به عنوان محلی برای خدایان و عبادت مردم ساخته شد یعنی قدمت این اثر باستانی به 3300 سال می‌رسد و طبق گفته ی خاورشناسان، این بنای باستانی نخستین محل عبادتگاهی و مذهبی ایران بوده که در آن زمان مردم اهالی شوش و دزفول برای برگزاری برخی از مناسبتها و آیین ها مسیری 10 کیلومتری طی می کردند و در این عبادتگاه جمع می شدند. می توان گفت این اقدام چیزی شبیه به مناسک حج و طواف کعبه بوده است.

زیگورات

این اثر به عنوان حیرت آورترین و مهمترین آثار تاریخی ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است البته پیش از ثبت در یونسکو در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود ، نام این معبد نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا پر آوازه است.

علت انتخاب نام زیگورات چغازنبیل برای این بنا چه بوده ؟ 

به مدل ساخت پله پله و هرمی شکل معابد، زیگورات گفته می شود و البته والاترین نیایشگاهها به صورت زیگورات به منظور بالا رفتن معنویت به سمت آسمان ساخته می شوند.چغازنبیل نیز در زبان لری به معنای تپه سبد است و از آنجایی که این معبد بر روی تپه و به شکل سبد واژگون ساخته شده است؛ این نام را که تشبیهی از محل و نمای معبد است برای آن انتخاب کرده اند .

چغا زنبیل

کشف معبد

با توجه به نفت خیز بودن منطقه در قرن نوزدهم طبق پیشنهاد یک زمین شناس مهندسان مشغول حفاری های نفتی شدند که یک آجر با نوشته هایی به خط عیلامی پیدا کردند پس از آن توجه باستان شناسان به این محل جلب شد و تحقیقات باستانی خود را آغاز کردند سرانجام این بنا که زیر خاک مدفون شده بود و به شکل تپه ای در آمده بود توسط شخصی فرانسوی کشف شد و طی 3 سال با کمک هیئتی فرانسوی به طور کامل از زیر خاک بیرون آورده شد.

ویژگیهای این عبادتگاه باستانی 

 این بنا مربعی شکل بوده که اندازه طول آن به 105 متر و ارتفاع آن به 52 می‌‎رسد و ( در حال حاضر 25 متر از آن باقی مانده ) در پنج طبقه به صورت پله پله ساخته شده و طبقه پنجم آن معبد خدای عیلامی بوده که به عقیده ی آنان محافظ شهر شوش بوده است. این معبد باستانی توسط میلیونها خشت و هزاران آجر ساخته شده که در میان آنها حدود 5000 آجر نوشته های به خط عیلامی وجود دارند که تمام آنها با دست نوشته شده اند و از هیچ مهری استفاده نشده است. مطالب نوشته شده تقریبا یکسان هستند، آنها از این روش به عنوان روشی برای  تزئین بنا استفاده کرده اند .

چغا زنبیل
نکته ی جالبی که در مورد ساخت بنای زیگورات چغازنبیل رعایت شده این است که چهار گوشه آن، هرکدام درست در جهت یکی از جهات جغرافیایی ساخته اند و این نشان از این دارد که ایرانیان از 3300 سال قبل جهات چهارگانه‌ی شمال، جنوب، شرق و غرب را به خوبی می شناختند.

معبد زیگورات چغازنبیل

این معبد دارای دو حصار بوده که حصار داخلی دارای هفت دروازه است و جلوی پلکان یکی از دروازه ها هفت قربانگاه قرار دارد این دروازه با قیر بند کشی شده و با وجود رد ارابه مشخص می شود که محل عبور ارابه ها بوده است؛ اما شش دروازه دیگر و دور تا دور بنا سنگفرش شده است و در بعضی قسمتها رد پای بچه دیده می شود که تا به امروز دلیلی برای این رد پاها پیدا نشده است.ارتفاع طبقه ی اول معبد یک متر است  و عرض دیوارهای آن حدود 3 متر می باشد. طبقه ی دوم از سطح زمین 8 متر ارتفاع دارد و دو ردیف پله در دو نما برای دسترسی به این طبقه ساخته شده است. 
در تمام طول بنا آبراههایی وجود دارد که احتمالا آنها را برای حفاظت از معبد در مقابل بارانهای سیل آسای خوزستان درست کرده اند.اما طبق گفته ی محققان ساخت چغازنبیل با دو اختراع نیز همراه بوده: یکی ساخت ساعت خورشیدی و دیگری تصفیه خانه. در این بنا برای تعیین زمان طلوع و غروب آفتاب، روزها، فصلها و سالها سه ستون ساخته شده و به این ترتیب عیلامی ها سازنده ی اولین ساعت خورشیدی نامیده می شوند.اما شگفت انگیزترین قسمت معبد تصفیه خانه است که قدیمی ترین تصفیه خانه ی دنیا محسوب می‌شود و داستان و طریقه ساخت آن به صورا زیر است: 
با اینکه رود دز در نزدیکی معبد قرار داشت، اما چون سطح آن پایینتر از سطح دشت بود امکان استفاده از آن وجود نداشت بنابراین به دستور شاه عیلامی کانالهایی برای انتقال آب از رود کرخه به معبد ساخته شد و این آب با عبور از هفت تپه به معبد می رسید؛ اما به دلیل عبور از دشت خوزستان کاملا گل آلود می‌شد. برای حل این مشکل حوضچه های بزرگ و کوچکی ساختند و آب را به دورن آنها هدایت می کردند و با استفاده از مصالح مناسب مثل قیر و آجر و سطوح شیب دار و قوانین فیزیک، آب روخانه کرخه را تصویه می کردند، این روش تصفیه هنوز هم در تصفیه خانه های جهان استفاده می‌شود .آب تصفیه شده به معبد برده می‌شد  در ظروف سفالی بزرگ نگهداری می‌شد و مردم برای شفا یا تبرک از آن استفاده می کردند.

معبد چغا زنبیل در شوش

در این منطقه چندین مجسمه و کتیبه پیدا شده که مهمترین آنها پیکر سفالی گاو کوهان داری است که از گل پخته درست شده  و سنگ نگاره ای مربوط به دوره عیلامی مربوط به اونتاش که امروزه در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود!

چگونه به زیگورات چغازنبیل برویم (چغازنبیل کجاست)

بعد از رسیدن به استان خوزستان و عبور از آزاد راه اهواز شوش در 45 کیلومتری شوش به کمک تابلوهایی که در مسیر قرار دارند به این عبادتگاه باستانی می رسید.

نوشته شده توسط Ava.

امتیاز 4.75از 5 (20 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 21:45:12 1399/8/21

با سلام به تمامی شما دوستان سفربانکی عزیز واقعا خیلی خیلی خوشحالم که با سایت خوب و عالی سفربانک اشنا شدم اول که قیمتای تورهاش عالیه و دوم اینکه کسانی که اطلاعاتی از مکان های دیدنی کشورها و شهر ها ندارند میتوانند با خواندن مقالات دوستان عزیز بتوانند به اطلاعات خود بیفزایند زیگورات بنایی تاریخی در چغازنبیل است واقعا مکان زیبایی است خیلی دوست دارم از این مکان زیبا دیدن کنم ☺☺

راحله محمدیان صابر
در تاریخ: 14:57:04 1399/8/4

باید بگم متاسفانه هنوز نتوانسته ام از نزدیک بنای تاریخی زیگورات چغازنبیل را ببینم و تا امروز توضیحی کامل در مورد این بنای تاریخی نخوانده ام، تا این که این مقاله زیبا را مطالعه کردم و متوجه معماری شگفت‌انگیز این بنا شدم، چون همیشه برایم سوال بود که چرا چغازنبیل به این صورت ساخته شده و واقعا چه مهارت فوق العاده ای در ساخت این بنای تاریخی که درحال حاضر کل جهان آن را می شناسند، به کار برده اند، چون در ساخت این بنا، طبق این مقاله، گفته شده که بروی تعداد زیادی از اجرها با خط عیلامی نوشته شده و بسیار این کار مشکل بوده است و ایده تصفیه اب برای استفاده در معبد جالب بوده است وبا تلاش و پشتکار دست به هر کاری میزدند، از اینکه امروز این مقاله زیبا را خواندم بسیار خوشحال هستم، و حتما به شهر شوش سفر میکنم تا این معبد فوالعاده را از نزدیک ببینم، ممنون از مقاله خوبتون ????

امیرحسین
در تاریخ: 00:23:21 1399/7/23

سلام واقعا جالب بود برام به خصوص اینکه قبلا تپه بوده واززیر خاک بیرون اوردنش واقعا جالب بود .جای زیبایی هست و هیبت خاصی داره واین مکان ومکان های دیگه کشور نشان میده که درگذشته مردم بسیار عبادت میکردند و به عبادتگاه هاشون احترام خاصی قائل بودند واکثر این محل ها دارای معماری خاص و جالبی هستند ووسعت زیادی دارند دراینده حتما به اینجا سفر خواهم کرد

سهیل
در تاریخ: 22:54:03 1399/7/5

به نظر میاد این معبد زیگورات که نام و نشان عجیب و از طرفی جالب هم داره، نحوه ی ساخت و طراحی اون یعنی حالت پلکانی بودن خاص هست و این بنای تاریخی رو مشهور و منحصر ه فرد کرده است. در مورد ساخت تصفیه خونه خیلی خوب توضیح نگارش شده و همین طور ساعت شنی، و این اکتشافات به ارزش این بنا افزوده کرده اند.

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 11:41:20 1399/7/5

سلام. ممنون از مقاله خوبتون در مورد معبد زیگورات. چه سبک ساخت جالبی داره این معبد. همه به صورت پله پله ای. وای چه جالب. این اثر در زیر خاک مدفون بوده و قریب به میلیون ها آجر در آن به کار رفته. واقعا چه طوری میشه این همه آجر در یک بنا به کار برد؟ وای یعنی سه هزار سال پیش هم تکنولوژی تصفیه آب وجود داشته و ما نمی دانستیم. همیشه فکر می کردم این کارها مربوط به قرن اخیر خودمان باشه. درود بر مردمان قدیم با این همه اندیشه و فکر در ساخت بناهای تاریخی که تعجب همه مان را درآورده است.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید