باغ شاهزاده ماهان در دل کویر کرمان

توسط raha
به روز رسانی شده 23 دی 1399 30
باغ شاهزاده ماهان در دل کویر کرمان

درون و بیرون باغ شاهزاده ماهان باهم بسیار تفاوت دارد. زیرا درون باغ، بسیار زیبا و سرسبز پراز باغچه ها، گل های رنگا رنگ و درختان بلند با میوه های متنوع، حوض آب، اما بیرون از باغ کویری بزرگ قرار گرفته است و خبری از آبادی و سرسبزی نیست!.

این باغ حدود پنج و نیم هکتار است و دو مجموعه شرقی و غربی دارد. عمارت‌های درون باغ بسیار زیباست و سردری که در این باغ بکار رفته از معماری قابل ستایشی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متفاوت می‌ کند. در باغ فواره‌هایی وجود دارد که در طول باغ قرار دارند که باعث شده به باغ زیبایی دلنشینی را بدهد.

طول باغ شاهزاده کرمان چهارصد‌و‌هفت متر و عرض آن صد‌و‌بیست‌و‌دو متر است، این موضوع باعث شده بزرگترین باغ تاریخی ایرانی به شمار بیاید. این باغ در بیشتر زمان های سال و به ویژه در فصل های تابستان و بهار گردشگران زیادی را به خود جذب می کند و بازدید کنندگان زیادی دارد.

باغ شاهزاده به گونه‌ای ساخته شده که هنگام وارد شدن به آن، سردر خانه، نماها، چشم‌اندازهای بیرونی باغ، چشم‌انداز چهارباغ، و چشم‌انداز کوه را می توان دید این چشم‌اندازهایی مثل جوشوخروش آب، حوضچه‌ها و آبشارها هر کدام به نوبه خود همراه با چمن‌ها و سبزه‌هایی که در اطراف آن‌ها روییده اند چشم‌اندازهای فوق العاده زیبایی را به وجود می آورد.

باغ شاهزادهدر این باغ درختان میوه گوناگونی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. آب باغ، از رودخانه ای در یک روستای کوچک تامین می‌شود. این باغ یک باغ تاریخی است که در حدود ۲ کیلومتراز شهر ماهان فاصله دارد و در نزدیکی شهر کرمان قرار گرفته است این باغ مربوط دوره قاجاریه است. این بنا در تاریخ چهارده آبان سال هزارو سیصدو پنجاه و سه به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است و در سال ۲۰۱۱ در سی و پنجم میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

یکی دیگر از زیبایی‌های این باغ، استخر و جوی‌ها، بالاخانه، و آبشارهای زیبای آن است. همچنین رستورانی در این باغ قرار دارد که کار بازدید را برای گردشگران و مسافران راحت تر کرده است و می‌تواند اوقات خوبی را برای آنها رقم بزند. جالب است بدانید که در این باغ مهمانسرایی وجود دارد که می‌تواند مهمانان را برای اقامت یک روزه تا یک ماهه بپزیرد.

باغ شاهزادگان

معماری باغ شازده

اگر به عمارت این باغ دقت کنید متوجه می‌شوید که با معماری بی نظیری ساخته شده و در زمینی بسیار بزرگ به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده است و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است. در آخر این باغ بناهایی تشکیل شده که به صورت دائمی یا فصلی قابل استفاده است.

سردر خانه در ورودی باغ به صورت بنایی خطی جلوی ورودی باغ قرار گرفته است و در دو طبقه ساخته شده است. طبقه بالای این سردر دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی ساخته شده‌اند. این باغ علاوه بر سردر، از بخش های دیگری هم تشکیل شده است مثل عمارت شاه‌نشین و حمام که در این باغ بنا شده است. امروزه قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده که بسیار زیبا است. این باغ اولین بار به دستور محمدحسن خان سردار ایروانی حاکم کرمان ساخته شد و بنای درونی آن بعدها توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان بنا شد. ساخت این باغ حدود یازده سال طول کشید پس از مرگ حاکم بنا نیمه ساخته رها شد. زیرا وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را اعلام کردند ، بنّایی که درحال ساخت سردر بود گچی که در دست داشت محکم به دیوار کوبیده و کار را نیممه کاره رها کرده و از باغ خارج شد. زیرا گفته می‌شود که بنّا را به زور در این محل نگه داشته بودند به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید. در قسمت بالایی باغ، حمامی وجود دارد که معماری آن بسیارشکیل و دیدنی است.

دراین باغ زیبا فضایی خاص وجود دارد که باغچه های زیبا و گذرگاه هایی با درخت های سایه دار و پیاده روها و بنای بالاخانه به چشم می خورند که به باغ خلوت معروف است و آب بعد از اینکه به آبراهه های باغ خلوت تر سید، از دو طرف به آبراه های باغ اصلی می ریزد.

در رو به روی عمارت حوضی وجود دارد که دارای پنج فواره است که آب آن به پاشویه ای سنگی می ریزد و به صورت ده آبشار کوچک است.

باغ شازادگان

تاریخچه باغ

در ایران ۹ باغ وجود دارد که در یونسکو ثبت شده است و می‌توان از باغ ماهان به عنوان یکی از آن ۹ باغ جهانی یاد کرد. تمام اطلاعات این باغ به ۳۵ زبان ترجمه شده است. باغ شاهزاده در تاریخ ۴/۳۰ / ۱۳۹۰در یونسکو ثبت شده است. دوسال بعد از ثبت شدن این باغ در یونسکو یک خبری منتشر شد در این مورد که با وجود اعلام سازمان یونسکو به میراث فرهنگی، که نباید تغیراتی در باغ ایجاد کنید، سازمان میراث فرهنگی قسمتهایی از عمارت‌ را به اقامتگاه‌هایی برای گردشگران و مسافران، تبدیل کرده است .

باغ شاهزادگان

نوشته شده توسط raha

امتیاز 4.67از 5 (12 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 09:12:06 1400/1/26

چه اعتماد به نفسی داشتن اون موقع که تو دل کویر همچین بنایی و باغی و دمی دستگاهی می ساختند. مثلا همین باغ شاهزاده حدود ده سال ساختنش طول کشیده البته شایدم بیشتر. چون میگن یه دوره ای که صاحب اولش فوت می کنه کار ساخت و ساز رو متوقف می کنن و بنا هم می ذاره می ره. ولی خوب شگفت انگیزه که تو دل کویر همچین باغ زیبا و با طراوتی وجود داره. واقعا جزو عجایبه و به حق بوده که ثبت جهانی شده.

leyla ghasemy
در تاریخ: 01:51:02 1399/10/23

سلام و عرض ادب خدمت دوستان سفربانکی عزیز. ایام به کام خیلی عالی و جالبه که تو دل کویر باغ هایی پر از گل وسرسبزی و عمارت های به این زیبایی وجود دارن.مخصوصا این فواره های آب و حوضچه ها و آبشارهای زیبا که آب و هوای اطرافش رو مرطوب و خوش میکنه. قطعا هرکسی دستور بنای این باغ رو داده مدیریت بحرانش عالی بود.منظورم اینه که تصمیم هوشمندانه و عاقلانه ای بود که تو دل بیابون که گرمه معمولا باغ و عمارت هایی باشه که پر از سرسبزی و حوضچه و آبشار و امکاناته تفریحی و رفاهی برای مردم اون منطقه ایجاد کرده. ضمن اینکه رستوران و مهمان سرا هم داره و برای گردشگران گزینه خوبی حساب میشه. و میتونن ضمن لذت بردن از منظره باغ از غذا خوردن هم لذت ببرن. هر قسمت از باغ زیباهای خاص خودش رو داره. آبشارها ، باغچه های پر از گل ، عمارت و مخصوصا حمام زیبا. با تشکر از مقاله خوبتون

زینب وطن دوست
در تاریخ: 19:55:02 1399/9/26

اصلا باورکردنی نیست که یه باغ به این زیبایی تو دل کویر باشه.اصلا مگه میشه.من تا عکسش و ندیده بودم باورم نمیشد.فکر می کردم حالا ساید یه باغ ممعمولی باشه و جندتا دونه درخت،نه باغ به این سرسبزی و خرمی.آدم انگشت به دهان می ماند ازین معماری بی نقص در دل کویر.آخه با چه امکاناتی این بنا ساخته شده که اینقدر بی نظیر است.

راضیه
در تاریخ: 15:09:18 1399/9/12

با سلام و درود . باغ شاهزاده ماهان این باغ درون و بیرون بسیار متفاوت است این باغ در دل کویر قرار دارد ولی داخل آن پر از گلهای رنگارنگ و درخت های بلند و میوه های متفاوت و حوزه آب است در این باغ عمارت های بسیار زیبایی ساخته شده است این باغ به گونه ای ساخته شده که هنگام ورود به آن سردر خانه و نماها و چشم اندازهای بیرونی با چشم اندازهای چهارباغ و چشم انداز کوه را میتوان دید این باغ با معماری بی نظیر و عالی ساخته شده است و دیدن از آن برای هر کسی جالب است ممنون از مقاله خوبتون که ما را با این باغ زیبا شنا کردیم امیدوارم که هرچه زودتر بتوانیم به آنجا برویم.

poon
در تاریخ: 22:03:01 1399/8/21

با سلام خدمت سفر بانکی های عزیز و تلاشگر .خیلی لذت بردم از این مطلب و این باغ زیبا و عکسهای منتخبی از جایجای باغ که انقدر گویا و شفاف است. من نمیدونستم کرمان انقدر جاهای با صفا و زیبا داره تا اینکه با این سایت آشنا شدم و به خیلی از جاهای دیدنی که هیچ وقت حتی اسمشون رو نشنیده بودم آشنا شدم .امیدوارم به زودی از شر بیماریه کرونا راحت بشیم و بتونیم تعطیلات خود را با سفر کردن به این جاهای زیبا و دیدنی خاطره انگیز کنیم .

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید