روستای میمند کرمان

توسط تبسم
به روز رسانی شده 24 دی 1399 22
روستای میمند کرمان

روستای میمند روستایی است با خانه های صخره ای که در شهربابک و استان کرمان قرار گرفته و مجموعه ای است از آثار بسیار قدیمی همچون خانه های صخره ای، معبد ، قلعه و برج های مربوط به هزاران سال پیش که آن را از یک روستا به یک مجموعه با تمدن خاص تبدیل کرده است.

روستای میمند
مردم این روستا دارای آداب و رسوم خاصی هستند و روابط سنتی خود را به خوبی حفظ کرده اند حتی در گویش خود، بسیاری از آنها از کلمات پهلوی استفاده می‌کنند. با رفتن و گشت و گذار در این روستای تاریخی و هم صحبتی با مردمان ساده و بی آلایش آن می‌توانید سفری به عمق تاریخ را تجربه کنید.ساکنان این روستا از طریق دامداری گذران زندگی می‌کنند اما روش زندگی خاص و مختص به خودشان را دارند به طوری که در چهار ماه اول سال کوچ می کنند و دام ها را برای چرا به دشت می‌برند در چهار ماه دوم سال دامداری می‌کنند و در چهار ماه آخر سال ( زمستان ) به روستای خود و خانه های صخره ای باز می‌گردند و معمولا در این مدت مشغول فرش ، نمد یا گلیم بافی می شوند .

روستای میمند

قدمت روستای میمند کرمان

در مورد قدمت روستا نظرات متفاوتی ارائه شده و هنوز کسی به طور دقیق نتوانسته عمر آن را تخمین زده و اعلام کند. به گفته ی برخی از باستان شناسان این روستا جز اولین سکونت گاه‌هایی که در دوره ماده ها به دست آریاییان ساخته شده، می‌باشد. اما با توجه به آثار کشف شده در این ناحیه تاریخی دیدگاهای مختلفی ارائه شده است. نقوش و سنگ نگاره‌های با قدمت دوازده هزار سال کشف شده که با وجود این سنگ نگاره ها می‌توان عمر روستا را دوازده هزار سال تخمین زد اما سفال‌های زیادی از دژ میمند کشف شده است که متعلق به دو تا سه هزار سال قبل و دوره ی اشکانی و ساسانی می باشد بنابراین چون این سفالها از دژ میمند بدست آمده اند بیشتر محققان عمر روستا را بین دو تا سه هزار سال می دانند و معتقدند در اوایل دوره ساسانی قبایلی در بخشی از استان کرمان منطقه ای خوش آب و هوا برای سکونت انتخاب کرده و خانه هایی در دل کوه ساختند و روستای امروزی میمند را به وجود آوردند.

اما آنچه این روستا را به یک شگفتی تبدیل کرده این است که خانه ها با دست انسان و با از میان برداشتن خاک و سنگ از کوه شکل گرفته اند و در ساخت آنها از هیچگونه آجر و مصالحی استفاده نشده و به دلیل استحکام دفاعی در طول تاریخ کمتر دستخوش تحولات شده، به خانه های صخره ای این روستا که شامل یک یا چند اتاق و اصطبل می باشد کیچه می‌گویند و بزرگترین کیچه ی موجود در روستا حدود 90 متر مساحت دارد.در قدیم که برای پخت و پز در خانه ها آتش روشن می‌کردند دود حاصل از سوختن هیزم سقف اتاق را سیاه می کرد و این دود باعث می شد عمر وماندگاری سقف به مرور زمان بیشتر شود اما امروزه که دیگر خبری از آتش روشن کردن درون خانه نیست متاسفانه خاک از سقف اتاق ها به آهستگی ریزش می‌کند و این موضوع، ساختار این خانه ها را مورد تهدید قرار داده است.

روستای میمند نیز همچون روستاهای امروزی دارای اماکن عمومی نظیر حمام عمومی، مسجد و مدرسه است.حمام میمند یکی از شگفتی ها و عجایب روستا است که در نزدیکی رودخانه ی روستا به صورت خاصی در دل کوه کنده شده و دارای سه قسمت ورودی، رختکن و گرمخانه است، بین رختکن و گرمخانه دیواری وجود دارد که این دو را از هم جدا می‌کند نیمی از آن با تراش صخره و نیمی دیگر با سنگچین درست شده است. در حمام، دیگ بزرگ مسی برای گرم کردن آب قرار گرفته و در قسمت گرمخانه حوضچه ای زیبا داخل  صخره حفر شده که از آب داخل آن برای شستشوی بدن برداشته می‌شد، در مورد زمان ساخت حمام اطلاعاتی در دست نیست اما نحوه‌ی ساخت آن بی شباهت به حمام های دوره ی صفویه نیست!

مسجد میمند نیز تماماً در دل کوه کنده شده اما آن را از تغییراتی در چند کیچه درست کرده اند و در قسمت ورودی آن طاقچه ای صخره ای به عنوان محلی برای قرار گرفتن کفش نمازگزاران در نظر گرفته شده .

روستای میمند

مدرسه روستا نیز به صورت صخره ای است اما از کیچه های معمولی بزرگتر است و عمق بیشتری در دل کوه دارد و پنج کلاس در آن وجود دارد. به اعتقادی برخی در زمان ساخت این روستا مردم خدای خود را بر فراز کوهها جستجو می‌کردند و کوه برای آنها مقدس بود و میمند ناشی از اعتقادات مهرپرستی ساکنان اولیه می باشد که اعتقاد به شکست ناپذیری و جاودانگی داشتند و از آنجایی که کوه نماد استواری، پایداری و اراده برای آنها بود، اقدام به کندن خانه هایی در دل کوه کردند .

افتخارات روستای میمند

این روستای باستانی علاوه بر اینکه جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده در سازمان جهانی یونسکو نیز ثبت شده است و به عنوان هفتمین اثر فرهنگی- طبیعی و تاریخی جهان موفق به دریافت جایزه مرکوری شده است، ( مرکوری جایزه ای است که از سوی دولت یونان با همکاری مجامع فرهنگی بین المللی به آثاری که دارای شرایط و ضوابط فرهنگی، طبیعی و تاریخی منحصر به فرد باشند، اهدا می شود.) این روستا به عنوان روستای نمونه ی ملی گردشگری نیز معرفی شده است.

روستای میمند

مسیر دسترسی و اقامت در میمند

فاصله روستای میمند تا کرمان: این روستا در 238 کیلومتری کرمان و 38 کیلومتری شهر بابک قرار دارد اما از آنجایی که میان سه شهرستان رفسنجان ،شهربابک و سیرجان قرار گرفته چند راه برای رسیدن به آن وجود دارد. اما مسیر اصلی رسیدن به این ناحیه از کرمان به شهربابک از طریق بزرگراه شماره 82 می باشد که بعد از شهربابک به میمند خواهید رسید.برای اقامت می‌توانید با پرداخت هزینه اتاقی را از خانه های صخره ای در همان محل اجاره کنید و شبی متفاوت را تجربه کنید و یا از هتل های شهرهای اطراف روستا استفاده کنید.

نوشته شده توسط تبسم

امتیاز 5.00از 5 (15 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

leyla ghasemy
در تاریخ: 02:23:09 1399/10/19

سلام و وقت بخیر به همه دوستان عزیز سفر بانکی. تا به حال به کرمان سفر نکردم اما واقعا مکان های خوش آب و هوا و دیدنی زیاد داره.  روستای میمند طبیعت بکری داره و آداب و رسوم جالبی دارن.مخصوصا حمام اش.یه حمام سنتی و سنتی و زیبا که واقعا با وجود دیگ های مسی و حوضچه وآب های تمیز و طبیعی که از آب و هوای پاک اون اطراف سرچشمه میگیره برای خودش یه پا حموم درمانی هست بنظرم. روستای با قدمت و زیبایی هست. تو این مقاله اطلاعاتی جدیدی رو بدست آوردیم.البته خود من به شخصه با خوندن این مقاله متوجه شدم جایزه مرکوری چی هست و خیلی عالیه که روستایی از کشور مون این جایزه رو کسب کرده . ممنون از مقاله مفیدتون.

راضیه
در تاریخ: 11:03:09 1399/10/14

سلام و خسته نباشید روستای میمند یک روستایی با خانه های صخره ای در شهر بابک استان کرمان در رابطه با قدمت این روستا نظرات متفاوتی وجود دارد برخی از باستان شناسان این روستا را جزو اولین سکونتگاه هایی که مربوط به دوره مادها است ربط می‌دهند در قدیم برای پخت و پز در خانه هایشان آتش روشن می کردند دود حاصل از سوختن هیزم سقف اتاقها را سیاه می کرد و این دود عمر و ماندگاری این خانه ها را زیاد کرده است این روستا دارای اماکن عمومی مثل مسجد حمام و مدرسه است مسجد میمند تماماً در دل کوه کنده شده است به نظر من روستای بسیار جالبی است امیدوارم هرچه زودتر شرایط مهیا شود تا بتوانیم به مسافرت برویم

امین محمد
در تاریخ: 14:59:27 1399/10/6

سلام و درود فراوان روستای میمند یک روستای یزد با خانه های صخره ای در استان کرمان که در آن بناهای تاریخی مثل معبدها قلعه و برج هایی که مربوط به هزاران سال پیش است وجود دارد آداب و رسوم مخصوص به خودشان هستند و حتی زبان مخصوص به خودشان را دارند و بعضی از کلمات آنها پهلوی است. مردمانی بسیار ساده و بی‌آلایش دارد که شغل آنها دامداری است. نکته‌ای که بسیار جالب است و در این روستا شما را حیرت زده می کند این است که خانه ها ر از برداشتن خاک و سنگ ها از دل کوه ساخته شده ولی فقط با دست صورت گرفته و هیچ گونه مثال های استفاده نشده و استحکام بسیار زیادی هم دارد. به نظر من باید یک سفر را اختصاص داد به دیدن از روستاهای زیبای کشورمان ممنون از مقاله بسیار خوبتان.

بهار
در تاریخ: 01:40:59 1399/10/3

با سلام به هموطنان عزیز امیدوارم حالتون خوب و عالی باشه و کرونا از همگی شما عزیزان دور باشه استان کرمان استان خیلی زیبا و قشنگی من خیلی دوسش دارم به شخصه روستان میمند روستایی در استان کرمان میباشد که در سفر به استات کرمان نباید دیدنش را از دست داد من که حتما اگر باز هم به کرمان سفر کردم از این روستا دیدن میکنم چون من زیاد به کرمان سفر کردم اما تا حالا از این روستا دیدن نکردم حتما ازش بازدید میکنم

امین محمد
در تاریخ: 11:41:52 1399/9/17

سلام و روز بخیر روستای میمند یک روستای بسیار زیبا در استان کرمان است که شاید خیلی ها با آن آشنا نباشید ولی زیبای این روستا به قدری بود که تعداد زیادی گردشگر به آنجا می‌رود مردم این روستا به دامداری مشغول هستند و در زمستان‌ها هم فرش و نمد و گلیم می بافند چیزی که در این روستا نظر همه را به خود جلب کرده است این است که خانه ها با دست انسان و از میان برداشتن خاک و سنگ از کوه گرفته و در ساختمان ها هیچ آجر و مصالح استفاده نشده آنها برای پخت و پز در خانه آتش روشن می کردند و دود این آتش سرخ را سیاه می کرد و همچنین محکم در ایران روستاهای زیادی وجود دارد که دیدن از آنها بسیار خاطره انگیز خواهدشد.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید