قبرستان پر رمز و راز سفیدچاه بهشهر

توسط raha
به روز رسانی شده 24 دی 1399 27
قبرستان پر رمز و راز سفیدچاه بهشهر

در شهر بهشهر در استان زیبای مازندران روستایی به نام روستای سفید چاه وجود دارد. در این روستا قبرستانی قرار دارد که رمز و رازهای بسیاری را در آن نهفته است و گردشگران و بازدید کنندگان  زیادی را از دور و نزدیک به خود جذب می‌کند.این قبرستان از نظر ظاهر تفاوت بسیاری با سایرقبرستان های کشور دارد سنگ قبر های کشور ایران عموما افقی است و بین قبرها فاصله ها رعایت شده اما در روستای سفید چاه سنگ قبرها به صورت عمودی و بسیار نزدیک به‌هم قرار گرفته است.

نکته قابل توجه در این روستا این است که می‌توان سه تن از نوادگان امام موسی بن جعفر را نام برد که در این گورستان به خاک سپرده شده اند ؛ مقبره این سه تن به صورت صندوقچه های چوبی است که یکی از دیدنی های این قبرستان به شمار می آید و مردم روستا به خوبی از آنها مراقبت می‌کنند و برای آنها از ارزش بسیار والایی برخوردار هستند.این قبرستان پر از رمز و راز، به دوره تیموریان باز می‌گردد و برای مردم این روستا رسمی بسیار عجیب از همان قدیم وجود داشته است که هرکسی که در آن روستا از دنیا می‌رفت  سنگ قبرش را بر اساس شغل او می ساختند.                                           

اعتقادات مردم روستای سفیدچاه

مردم روستای سفید چاه بر این باور هستند که اگر در این قبرستان به خاک سپرده شوند جسد آنها از بین نمی رود و آسیب نمی‌بیند و همیشه سالم باقی می‌ماند. اما ناگفته نماند با تحقیقات و تجزیه تحلیل هایی که در مورد خاک این روستا صورت گرفته  اطلاعات به دست آمده اشاره به این دارد که خاک این قبرستان دارای مقدار آهک زیادی است.به همین خاطر جسدهایی که در این خاک دفن می شوند نسبت به خاک های دیگر، دیرتر تجزیه می‌شوند. در این قبرستان جنس سنگ لحد، که  آنهارا از تخت سنگ های کوهای اطراف روستا تهیه می‌کردند. چگونگی قرار دادن این سنگ در قبر به طولانی شدن و دیر تر تجزیه شدن جسد ها کمک می‌کند. زیرا که در قبرستان های دیگر از تخته های چوبی در قبرها استفاده می‌کردند.

معنا ومفهوم حکاکی بر روی سنگ قبرها

در سنگ قبرها حکاکی‌های بسیار زیاد و متنوع به چشم می‌خورد که هر یک از این حکاکی ها  مفاهیم خاصی را دارا است. مثلا در برخی از سنگ‌ها نقاشی هایی حک شده است. از جمله آنها می توان به کبوتر که نماد پیک ناهید و عشق است یا روباه که نماد دنیای فریبکار و همچنین خرگوش اشاره کرد خرگوش نیز نشان دهنده شخصی باهوش که فریب دنیا را نمی‌خورد. در برخی از سنگ ها نیز نقاشی هایی به شکل گیاه دیده می‌شود.  در برخی دیگر از سنگ ها،  نقاشی هایی به شکل تفنگ، کمان، قیچی،  تبر، اره حک شده است که نشان دهنده شغل افراد مدفون شده در زیر آن سنگ قبر است.

 

قدمت گورستان سفید چاه به چه زمانی بازمی‌گردد

گورستان سفید چاه از گورستان های بسیار قدیمی ایران به شمار می‌رود و یکی از پر رمزو راز ترین گورستان هایی است که از زمان های بسیار طولانی وجود داشته واولین قبرستان مسلمانان است که قدمت آن به دوره تیموریان باز می‌گردد. در این گورستان پیدا کردن سنگی که مربوط به دوره تیموریان باشد کار آسانی نیست. در میان سنگ ها اگر به نوشته های روی آن ها دقت کنیم غلط املایی زیادی به چشم میخورد که این نشان دهنده آن است که در آن زمان سنگتراشان از سواد کافی برخوردار نبودند.

ویژگی های گورستان

یکی از ویژگی های خاص گورستان سفیدچاه  خاک آن است که باعث شده این گورستان را نسبت به گورستان های دیگر متفاوت سازد خاک سفید رنگ آن است و همچنین دیگر ویژگی آن، سنگ های ایستاده و نزدیک بهم این گورستان است که اگر نقاشی شانه دوسر رادرسنگ ها دیدید این قبر مربوط به یک مرد است و اگر نقاشی شانه یک سر را دیدید  قبر مربوط به یک زن است. آرزوی بیشتر افراد آن روستا این است که در آن قبرستان که ظاهری ترسناک دارد  به خاک سپرده شوند زیرا معتقدند که آن گورستان اجساد را سالم نگه می‌دارد.

سنگ هایی که به رنگ زرد یا خاکستری یک دست به چشم می‌خورد نشانگر معماری ایرانی است که باعث شده مشخص شود که این قسمت از گورستان مربوط به مسلمانان است. این گورستان پرطرفدار، که هرساله مسافران زیادی به آنجا سفر می‌کنند و از وسعت و شکل ظاهری قبرها متحیر می شوند، روز به روز بزرگ و بزرگ تر می‌شود و خانه ها و زمین ها را به  عقب می‌راند تا جای بیشتری برای دیگر قبرها وجود داشته باشد.

مسیر گورستان

برای بازدید از این گورستان پر رمزو راز و متفاوت باید به استان مازندران شهرستان بهشهر سفر کنید. برای رسیدن به روستای سفید چاه باید  از جنگل های زیبا و سر سبز عبور کنید که پس از طی مسافت بیست کیلومتری در مسیر به روستایی با نام نیالا می رسید و پس از کمی پیشروی به روستای سفید چاه می‌رسید.این گورستان در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نوشته شده توسط raha

امتیاز 4.89از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 09:07:11 1400/1/26

باز هم از این مقاله های ترسناک گذاشتین اخه؟ اما خوب جالب بود. مدل سنگ ها. فقط من از روی عکس ها نتونستم شغل صاحبشون رو حدس بزنم. این قبرستان خیلی هم قدیمیه ها از دوره تیموری ها تا الان اونم کجا؟ مازندران و بهشهر جالبه آرزو شونه اینجا به خاک سپرده بشن مردم این روستا. چون جسدها سالم می مونه. خوب که چی؟ چرا سالم بمونه. مگه زنده ایم؟ مگه میفهمیم؟ سر در نمیارم از بعضی از این خرافات. اما خوب مقالتون جالب و تامل برانگیز بود متشکرم.

زینب وطن دوست
در تاریخ: 18:18:04 1399/10/9

باعرض سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده محترم مقاله و دستمریزاد بابت انتخاب مطلبی غیر تکراری و تشکر ویژه از سفربانک برای داشتن سایتی منسجم وعالی.اینکه قبرستانی در ایران قرار دارد که مطابق باعرف سایر قبرستان های کشور نمی باشد،کمی عجیب است.واینکه برای نوادگان امام موسی بن جعفر به جای ساختن ضریح به صندوقچه های چوبی اکتفا کرده اند هم از دیدنی های این قبرستان به شمار می آید.

زینب وطن دوست
در تاریخ: 19:48:58 1399/9/26

خدایی عجب جاهایی توی همین کشور خودمون هست.شاید اصلا توجه هم نکنیم بهشون.واقعا دلیلش چیه.چرا ما به مکان مختلف و آثار باستانی کشومون اینقدر کم اهمیت هستیم.چرا همش دوست داریم به خارج از گشور سفر کنیم درحالیکه کشور خودمون پر از مکان های زیبا و پر رمز و راز هست.البته من نمیگم نباید به خارج از کشور سفر کرد،ولی اول باید کشور خودمون ،شهرخودمون و بشناسیم،بعدش به مکان های دیگه سفر کنیم.

Fatima
در تاریخ: 11:03:55 1399/8/23

سلام خسته نباشی د دوستان عزیزم این قبرستان خیلی عجیب غریب و جالب بود و ترسناک عکس هاش یکم ترسناک بود ولی واقعا قدیما چقد فکر های جالبی میکردن بعضی قبرهای قدیمی یه جایی داشت برای آب و دون پرندگان من توی قبرستان های قدیمی دیدم این شکلیه خیلی جالب هست که اون قدیم قبرستان ها اون جوری بود به فکر اخرت مرده هم بودن با آب و غذا دادن ب پرندگان .

ریحان
در تاریخ: 20:26:03 1399/8/20

با سلام به تمام شما دوستان سفربانکی من تا به حال نام قبرستان پر رمز و راز سفید چاه بهشهر را نشنیده بودم از اسمش که معلوم است در بهشهر قرار دارد و بهشهر هم در استان مازندران قرار دارد من که تابه حال نام این قبرستان را نشنیده بودم و اطلاعاتی هم درباره اش نداشتم اما به لطف سایت خوب و عالی سفربانک توانستم آشنایی کامل پیدا کنم البته یک تشکر هم باید از این نویسنده مقاله خوب بکنم که اطلاعات دقیقی را برای ما گذاشتند تا بخوانیم من خیلی خوشحالم که با سایت سفربانک آشنا شدم????????????????

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید