قلعه سریزد کجاست و به چه منظور ساخته شده است؟

توسط Ava.
به روز رسانی شده 22 دی 1399 31
قلعه سریزد کجاست و به چه منظور ساخته شده است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید 1400سال پیش قلعه سریزد در ایران به عنوان محلی به عنوان صندوق امانات ساخته شده که می توان گفت اولین و بزرگترین صندوق امانات یا حتی بانک ایران و جهان بوده است، بانکی از خشت و گل با ساختار پیچیده و کاربری خاص یادگاری به جا مانده از دوره ی ساسانی و یکی از بهترین گزینه های سفر برای علاقمندان به تاریخ و معماری سالیان دور که دیدن آن در عصر پیشرفته و دیجیتالی امروزی بسیار جذاب و دیدنی است قلعه‌ی سریزد واقع در شهرستان مهریز و روستایی به همین نام می باشد.
 قلعه ای که شاید نام قلعه یا دژ برای آن اذهان را به سمت کاربری دفاعی و نظامی منحرف کند اما این قلعه در اصل فقط اسم قلعه را یدک می کشد و محل نگهداری از اموال مردم بوده اموالی همچون طلا ، پول ، آذوقه و.. 
این اموال برای در امان ماندن از دزدی و چپاول در طی حملات دشمن به این قلعه سپرده می شد .

قلعه سریزد

ویژگی های قلعه سریزد

مساحت بنا به حدود هشت هزار متر مربع می رسد که در سه طبقه ساخته شده است و دور تا دور آن خندقی به عرض شش متر وجود دارد که اولین لایه دفاعی قلعه بوده است،   قلعه دارای شش برج بلند و مدور است و دو در پشت سر هم دارد که طرح باز شدن اولین در از پایین به بالا بوده که وقتی افراد محلی قصد ورود به قلعه را داشتند این در به صورت پلی بر روی خندق قرار می گرفت اما اگر غریبه ای یا دشمن از این در عبور میکرد در دومی به سرعت توسط نگهبانان قلعه بسته می شد و به این صورت سیستم امنیتی قلعه یا صندوق امانات شکل گرفته بود ، سیستم دفاعی دیگر قلعه به این صورت بوده که در صورت نزدیک شدن دشمن به قلعه نگهبانان از بالا سرب داغ یا آب جوش بر روی سر آنها می ریختند و مانع از ورود آنها به قلعه می شدند، تنها سلاح دفاعی از قلعه و حفاظتی از اموال مردم همین موارد بوده است .

دیدنی های قلعه سریزد

 حدود 468 اتاق یا حجره در این قلعه شناسایی شده که محل نگهداشتن اموال مردم بوده اند و هر حجره کلید مجزا داشته و متعلق به یک خانواده بوده است که در مواقع ضروری و اضطراری خانواده ها نیز به این اتاقکها پناه می آوردند و به این ترتیب از جان و مال خود در برابر دشمن محافظت می کردند .
شاید جالبترین بخش قلعه وجود قسمتهای اداری و عمومی باشد در حیاط اصلی، اتاق هایی برای خدمات عمومی در نظر گرفته شده که محل پذیرش اموال یا تحویل دادن آنها به صاحبانشان بوده و همچنین اتاقهایی برای فروشگاه و حمام و مطبخ که محل طبخ غذا برای ساکنان بوده وجود دارد.
آب انباری نیز در حیاط به چشم میخورد که با آب باران پر می شده و آب آشامیدنی قلعه را تامین می کرده، این قسمت ها مربوط به بخش عمومی قلعه هستند که برای رفاه حال ساکنان در نظر گرفته شده بود . اما چاهی در قلعه وجود دارد که طبق نظر کارشناسان در زمان حملات دشمن زنان و کودکان را در آن مخفی می کردند .

دیدنی های قلعه سریزد و اطراف آن

در بازدید از قلعه سریزد چه می بینید ؟

شاید وقتی این قلعه را از بیرون میبینید در نگاه اول تصور کنید که پشت دیوارهای خشتی بقایایی از ویرانه های بنایی کهنسال قرار دارد اما وقتی به وسیله ی در اصلی که هنوز هم به عنوان پلی بر روی خندق قرار گرفته عبور می کنید ، با فضایی جالب روبه رو می شوید شاید ابتدا دالانهای قلعه نظر شما را جلب کند یا شاید هم پله های خشتی باریکی که در روبه روی دروازه اصلی قرار دارند که برای رفتن به طبقه بالا از آنها استفاده می شود باعث جلب توجه شما شود، با ورود به دالانها، با اتاقکهایی روبه رو می‌شوید که هر کدام از آنها به سبک خاصی پنجره و طاقچه هایی دارند و هنر دست معمار و سازنده ی خود را از سالیان دور به نمایش گذاشته اند، اگر از پله های خشتی بالا بروید در آنجا نیز اتاقکهای خشتی زیادی می بینید که در ساخت آنها علاوه بر خشت از آجر و گچ نیز به عنوان تزییناتی برای طاقچه ها استفاده کرده اند ، با اینکه این اتاق ها محل زندگی دائمی مردم نبوده اما برای مواقع خاصی که به این مکان پناه می آوردند و مجبور بودند چند روز یا هفته در این اتاقها زندگی کنند آنها را مانند خانه های دائمی با گچ بری تزیین کرده انده که این امر نشان دهنده ی آن است ایرانیان از دیرباز به محل زندگی خود اهمیت می‌دادند، هر کدام از این اتاق ها به یک خانواده تعلق داشته و کلید اختصاصی خود را داشته است .
در طبقه سوم یا آخر قلعه سقف گنبدی شکل اتاقک ها را می بینید که اوج هنر معماری ایرانی را در 1400 سال پیش نشان می‌دهد .
در داخل قلعه وسایلی مانند صندوق ها، گیوه ها و ابزارهایی به صورت قدیمی تزیین شده اند که با دیدن آنها و قدم زدن در هر گوشه و کناری از قلعه تاریخ را به خوبی برای شما تداعی می کند.
قلعه سریزد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

چطور به روستا و قلعه سریزد برویم ؟


این محوطه تاریخی در پنج کیلومتری مهریز و چهل کیلومتری یزد قرار دارد که برای رسیدن به آن با ورود به بزرگراه یزد کرمان به سمت مهریز رفته و با توجه به تابلوهای راهنما، با عبور از میان باغهای انار به روستای تاریخی سریزد خواهید رسید.

نوشته شده توسط Ava.

امتیاز 4.53از 5 (15 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 23:28:02 1400/2/14

چقدر جالب. توی هر دوره ای بنا به امکانات، تمام تلاششون برای محافظت حداکثری از اموال و اسناد بوده. اصلا تا بحال درباره این قلعه چیزی نشنیده بودم. امیدوارم بتونم قلعه سریزد رو از نزدیک ببینم. خیلی جالب و هیجان انگیزه به نظرم. این قلعه ها توی مناطق کویری خیلی مستحکم و دارای لایه های محافظتی متعدد بودن. توی کوهستان هم که خود کوه بعنوان یه محافظ طبیعی عمل میکرده.

رخساره بیدار
در تاریخ: 09:01:55 1400/1/26

واقعا چه تمدن قدیمی و عمیقی داریم. هزار و چهارصد سال پیش اومدن قلعه ای ساختن برای نگهداری و حفظ امانت های مردم اونم توی یزد و یه جای کویری. برام سواله که چه فکر و نقشه ای پشت ساختن این بناهای عظیم و جذاب وجود داشته واقعا. چطوری به ذهنشون می رسیده نمی دونم شاید چندین سال دیگه مردم راجع به ما و نسل ما هم همینطوری فکر کنن. مثلا بگن‌چطوری به فکرشون میرسیده اینترنت داشته باشن هزار سال پیش. یعنی آدمای اون موقع نظرشون درباره ما چی می تونه باشه؟

leyla ghasemy
در تاریخ: 22:52:23 1399/12/1

خیلی جالبه قلعه سریزد و جالبتر اینکه تو اون زمان ها با امکانات کم چطور تونستن قلعه رو این شکلی بنا کنن.آدم با دیدن تصاویرش و خوندن تاریخچه این قلعه به گذشته سفر میکنه و نحوه زندگی افراد تو گذشته رو متوجه میشه که چقدر حساب شده فکر خیلی چیزا رو کرده بودن و قلعه ای ساختن که کلی از نیازهاشون حتی مطبخ و حمام و آب انبار و ... رو رفع کنه و همه اینا به کنار از جان و مال مردم محافظت کنه.یه مکان دیدنی و جالب برای افراد تاریخ دوست هست که مطمئنا خیلی خوششون میاد.

محمدعلی شنوایی
در تاریخ: 17:57:55 1399/11/19

خیلی جالب بود برام، خودم اهل یزد هستم ولی نمی دانستم قلعه سریزد کجاست و آن را ندیده ام، هر چند اسمش را قبلا شنیده بودم، البته من 40 سال است که در یزد زندگی نمی کنم، فقط رفت وآمد دارم، خیلی شگفت انگیز است قلعه هزار و چهارصد سال پیش توسط اجداد ما به عنوان اولین صندوق امانات یا به نظر نویسنده اولین بانک ایران و جهان ساخته شده است ،ساختار قلعه ها در شهرهای کویری به علت وجود دزدان و راهزنان تقریبا مشابه است اما این قلعه با توجه به ماهیت آن دارای استحکانات بیشتر و چند لایه است، حتما باید آن را ببینیم و از معماری و دانش اجدادمون در دهها قرن قبل لذت ببریم .

راضیه
در تاریخ: 20:47:36 1399/10/13

سلام و خسته نباشید یک مقاله بسیار جالب در سایت سفر بانک در رابطه با قلعه سر یزد این قلعه حدود ۱۴۰۰ سال پیش به عنوان صندوق امانات ساخته شده و می توان گفت اولین و بزرگ ترین صندوق امانات یاحتی بانک ایران و جهان بوده و مربوط به دوره ساسانی است. مساحت آن حدود ۸۰۰۰ متر مربع است که در سه طبقه ساخته شده و در دور تا دور آن خندقی به عرض ۶ متر وجود دارد حدود ۴۶۸ اتاق‌در انجا شناسایی شده که محل نگهداری اموال مردم بوده و هر کلید مجزا داشت آب انبار نیز در حیاط این قلعه به چشم می خورد که با آب باران پر میشه برای آب آشامیدنی از استفاده می کردند اگر به یزد سفر کردید دیدن از این قلعه زیبا را فراموش نکنید.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید