بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده ایران

توسط Ava.
به روز رسانی شده 14 دی 1399 33
بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده ایران

بازار تبریز بازاری سر پوشیده در مرکز شهر تبریز به طول یک کیلومتر است که خبر از آداب و رسوم و فرهنگ ایران کهن می دهد ناملایمات بسیاری را تاب آورده است و اکنون با تیمچه ها و بازارچه های کوچک و بزرگش حال و هوای خاصی به تبریز داده، تبریز و بازارش از زمانی که به عنوان پایتخت صفوی انتخاب شد رونق و شهرت یافت و تا به امروز این بازار رتبه ی اول آسیا را دارد و یکی از مکانهای مهم بین المللی محسوب می شود، در تبریز تنها به عنوان بازار از آن استفاده نمی شود بلکه به یکی از اماکن دیدنی شهر تبدیل شده و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سوی خودش جذب می‌کند.

شاید دلیل این امر بیش از هر چیزی به کار گیری شاخصه های معماری ایران و حفظ آن تا به امروز بوده که قدم زدن در راسته ها و دالان های این بازار قدیمی هر کسی را به تاریخ و تمدن کهن ایران زمین می‌برد، این بازار تاریخی به دلیل سبک خاص معماری و تماما آجری در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است البته پیش از آن جز آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده بود و عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را از آن خود کرده است .

بازار تبریز بازار سرپوشیده

اطلاعات دقیقی از زمان ساخت این بازار در دست نیست اما در کتابهای چندین جهانگرد معروف مانند ابن بطوطه اشاراتی به بازار تبریز شده است، این بازار بارها به علت زلزله و یا آتش سوزی آسیب دیده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اما آخرین بار بعد از یک زمین لزره ی بزرگ در سال 1193هجری قمری آسیب جدی به بازار وارد شد البته برخی از نوشته ها حاکی از آن است که بازار کاملا با خاک یکسان شده است. بازار بعد از این آسیب دوباره بنا می شود و به همین دلیل، بسیاری زمان ساخت بازار تبریز را مربوط به اواخر دوران زندیه می دانند.
دلیل اصلی شکل گیری و ساخت این بازار قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم بوده و محل عبور کاروانهای بسیاری بوده است. رفته رفته با داد و ستدهای که در این محل انجام می شده، به بازار با شکوهی تبدیل شده است بنابراین بازار تبریز شکوه و عظمت امروز خود را مدیون کاروانهایی است که روزگاری مسیرشان به این محل می افتاد.

ویژگی های بازار سر پوشیده تبریز

با ورود به این بازار طاق ها وگنبدهایی می بینید که در یک راستا صف کشیده اند و با نظم خاصی که دارند نظر هر کسی را به خود جلب می کنند، راسته ها، تیمچه ها و حجره های زیادی با معماری ایرانی که بخش زیادی از فرهنگ تبریز را بازگو می‌کنند در این بازار وجود دارد.
در این بازار قدیمی انواع مشاغل و صنف های مختلف در نوع سنتی مشغول به کار هستند که این امر باعث شده بازار قدیمی بودن خود را حفظ کند و با جلوه ی خاصی که دارد گردشگران را به این شهر بکشاند.

دیدنی های بازار تبریز


در بازار بالغ بر پنج هزار مغازه یا حجره وجود دارد که هر کدام در سه طبقه ساخته شده اند و همانطور که گفته شد در صنفهای مختلفی در حال عرضه ی کالا و خدمات به مردم هستند.
همچنین 20 راسته، 25 تیمچه (فضاهای که سقف آنها به صورت گنبدی و آجر کاری به سبک خاص قدیمی باشد تیمچه می گویند ) و 35 سرا می باشد . اما بازار فقط به مغازه و حجره ختم نمی شود و در آن 12 مدرسه و 30 مسجد و 6 حمام با سر درهای خاص ایرانی و گنبدهای زیبا جلوه‌ی بی نظیری به بازار داده اند ، وجود دارد که برای کاروانهای از راه رسیده بسیار مهم بودند و نشان از آن است که این بازار تنها محل تجارت نبوده و آموختن علم و مسائل دینی و نظافت از دیر باز در بین ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.
اما کاروانسرای این بازار که شاید مهمترین بخش بازار بوده، محوطه‌ی نسبتا بزرگ با حجره ها و اتاق های زیاد است که محل مناسبی برای استراحت کاروانها بوده.
در بازار دالانهای زیادی وجود دارد که بخشهای فرعی را به بخش های اصلی یا راسته متصل می‌کنند معروفترین این دالانها ، دالان خونی نام دارد .
قرار گرفتن این بناهای مختلف و ساختارهای به هم پیوسته برای عملکردهای مختلف در کنار یکدیگر با تناسب و معماری خاص ایرانی جلوه ی بی نظیری از معماری و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته است که هر ببینده ای را مات و مبهوت خود می کند .در این بازار بزرگ و قدیمی بازارچه‌هایی نیز وجود دارد که مهمترین آنها بازار امیر است و از رونق خاصی برخورد دار است اما بازارچه های دیگری چون بازار کفاشان که محل تولید و عرضه ی کفش تبریز است نیز همچنان پر رونق هستند.

از دیگرقسمت‌های بازار تبریز می توان بازار صادقیه که محل فروش انواع فرش دستبافت است و در این بازار قدیمی به درستی می درخشد، بازار یمنی که در قدیم محل دوخت نوعی کفش محلی به همین نام بوده، و بازار طلا فروشی، بلور فروشان ، بازار حرمخانه ، بازار عباچی و.. را نام برد.

بازار تبریز از دیدنی ترین جاذبه های این شهر

آدرس و دسترسی به بازار چگونه است ؟

از آنجایی که مرکز شهر تبریز به شکل یک چهار ضلعی است و بازار در مرکز آن قرار دارد و از غرب به مسجد جامع و از شرق به عالی قاپو منتهی می‌شود، از سمت شمال به رودخانه ی چای کنار می رسد در نتیجه چند مسیر برای رسیدن به بازار وجود دارد: خیابانهای دارایی، جمهوری و راسته بازار. اما اگر قصد دارید از ابتدای بازار پیاده روی کنید باید از خیابان امام خمینی وارد بازار شوید.
اما موقعیت اصلی بازار در خیابان بازار شهر تبریز می باشد.
ساعات کاری بازار از 8 صبح تا 9 شب و ایام تعطیل نیز بازار تعطیل می باشد.

نوشته شده توسط Ava.

امتیاز 3.90از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

امین محمد
در تاریخ: 20:24:40 1399/10/13

سلام به همراهان این سایت بسیار عالی و پر بار و جا داره یه تشکر کنم از مقاله‌های بسیار خوبی که در اختیار ما قرار می دهید و ما را با مناطق مختلف کشورمان و حتی جهان آشنا می کنید بازار تبریز بازی سرپوشیده در مرکز شهر تبریز است و ناملایمات زیادی را در طی تاریخ چشیده است در این بازار طاق و گنبد ها در یک راستا به صف شدند و انواع مشاغل و صنف ها در حجره های آن مشغول به کار هستند در این بازار نزدیک به ۵۰۰۰ مغازه و یا حجره وجود دارد که در سه طبقه است اگر به شهر تبریز سفر کردید از این بازار هم حتما دیدن کنید مطمئن باشید که خوشتان می آید.

امین محمد
در تاریخ: 15:06:31 1399/10/6

سلام و درود فراوان بازار تبریزی بازاری سرپوشیده در مرکز شهر تبریز به طول یک کیلومتر این بازار یکی از مکان های مهم بین المللی به حساب می‌آید در کتاب‌های بعضی از جهانگردان نوشته شده است که این بازار بارها به علت زلزله و آتش سوزی آسیب دیده و مورد مرمت قرار گرفته است دلیل اصلی شکل گیری این بازار به خاطر این است که در مسیر جاده ابریشم بود و محل عبور کاروان ها با ورود به این بازارها طاق و گنبد های میانی که در یک راستا صف کشیدند و یک نظم خاصی را دارد در این بازار حدود ۵۰۰۰ مغازه وجود دارد که هر کدام در سه طبقه ساخته شده و صنف های مختلفی در آنجا قرار دارد اگر به تبریز است رفتید حتما از این بازار زیبا و دیدنی دیدن کنید.

بهار
در تاریخ: 21:38:33 1399/10/2

سلام به تمامی دوستان سفربانکی عزیز ممنون این مقالتون هم خیلی خوب بود درسته که کشور های دیگه کلی مکان های دیدنی دارند و محبوب هستند ولی ایران هم مکان های زیبا دارد ایران استان های خیلی قشنگی دارد تبریز هم یکی از استان های ایران هستش که در این مقاله درباره بازار این استان گفته شده است واقعا بازار خیلی عالی دارد پر از مغازه های خوب ‌که قیمت هاشون هم خوبن ممنون که این بازار را معرفی کردید در مقاله☺☺

مهدیه
در تاریخ: 18:51:22 1399/9/27

سلام به سفر بانکی های محترم ممنون از اطلاعات مفیدتون در رابطه با بازار سرپوشیده ی تبریز که من هنوز به اونجا سفر نکردم جالب بود که این بازار به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده ی جهان شناخته شده هست وبه دلیل سبک خاص معماری که داره در یونسکو به ثبت رسیده در زمان صفوی که تبریز پایتخت صفویان بوده باعث شده به شهرت ورونق خوبی دست پیدا کنه واین بازار سرپوشیده ی زیبا در مرکز شهر تبریز واقع شده امیدوارم بزودی به این بازار معروف برم ودیدن کنم

راضیه
در تاریخ: 15:29:30 1399/9/11

با سلام و عرض ادب به همه همراهان سایت سفربانک بازار تبریز بازار سرپوشیده است که در مرکز شهر تبریز به طول یک کیلومتر است چیزی که بیشتر هر کسی را جذب خود می کند در این بازار معماری هست که در ساخت این بازار به کار رفته است این بازار به خاطر سبک خاص معماری و تمام آجری که دارد در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است در این بازار بیشتر از ۵۰۰۰ مغازه و یا حضوری هم وجود دارد در این بازار قسمتهای مختلفی قرار دارد مثلاً بازار صادقیه که محل فروش فرش دستباف دست یا بازار یمنی که در قدیم محل دوخت نوعی کفش بوده یا بازار طلا فروشان یا بلور فروشان اگر به تبریز سفر کردید دیدن از این بازار را فراموش نکنید

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید