بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده ایران

بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده ایران

بازار تبریز بازاری سر پوشیده در مرکز شهر تبریز به طول یک کیلومتر است که خبر از آداب و رسوم و فرهنگ ایران کهن می دهد ناملایمات بسیاری را تاب آورده است و اکنون با تیمچه ها و بازارچه های کوچک و بزرگش حال و هوای خاصی به تبریز داده، تبریز و بازارش از زمانی که به عنوان پایتخت صفوی انتخاب شد رونق و شهرت یافت و تا به امروز این بازار رتبه ی اول آسیا را دارد و یکی از مکانهای مهم بین المللی محسوب می شود، در تبریز تنها به عنوان بازار از آن استفاده نمی شود بلکه به یکی از اماکن دیدنی شهر تبدیل شده و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سوی خودش جذب می‌کند.

شاید دلیل این امر بیش از هر چیزی به کار گیری شاخصه های معماری ایران و حفظ آن تا به امروز بوده که قدم زدن در راسته ها و دالان های این بازار قدیمی هر کسی را به تاریخ و تمدن کهن ایران زمین می‌برد، این بازار تاریخی به دلیل سبک خاص معماری و تماما آجری در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است البته پیش از آن جز آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده بود و عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را از آن خود کرده است .

بازار تبریز بازار سرپوشیده

اطلاعات دقیقی از زمان ساخت این بازار در دست نیست اما در کتابهای چندین جهانگرد معروف مانند ابن بطوطه اشاراتی به بازار تبریز شده است، این بازار بارها به علت زلزله و یا آتش سوزی آسیب دیده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اما آخرین بار بعد از یک زمین لزره ی بزرگ در سال 1193هجری قمری آسیب جدی به بازار وارد شد البته برخی از نوشته ها حاکی از آن است که بازار کاملا با خاک یکسان شده است. بازار بعد از این آسیب دوباره بنا می شود و به همین دلیل، بسیاری زمان ساخت بازار تبریز را مربوط به اواخر دوران زندیه می دانند.
دلیل اصلی شکل گیری و ساخت این بازار قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم بوده و محل عبور کاروانهای بسیاری بوده است. رفته رفته با داد و ستدهای که در این محل انجام می شده، به بازار با شکوهی تبدیل شده است بنابراین بازار تبریز شکوه و عظمت امروز خود را مدیون کاروانهایی است که روزگاری مسیرشان به این محل می افتاد.

ویژگی های بازار سر پوشیده تبریز

با ورود به این بازار طاق ها وگنبدهایی می بینید که در یک راستا صف کشیده اند و با نظم خاصی که دارند نظر هر کسی را به خود جلب می کنند، راسته ها، تیمچه ها و حجره های زیادی با معماری ایرانی که بخش زیادی از فرهنگ تبریز را بازگو می‌کنند در این بازار وجود دارد.
در این بازار قدیمی انواع مشاغل و صنف های مختلف در نوع سنتی مشغول به کار هستند که این امر باعث شده بازار قدیمی بودن خود را حفظ کند و با جلوه ی خاصی که دارد گردشگران را به این شهر بکشاند.

دیدنی های بازار تبریز


در بازار بالغ بر پنج هزار مغازه یا حجره وجود دارد که هر کدام در سه طبقه ساخته شده اند و همانطور که گفته شد در صنفهای مختلفی در حال عرضه ی کالا و خدمات به مردم هستند.
همچنین 20 راسته، 25 تیمچه (فضاهای که سقف آنها به صورت گنبدی و آجر کاری به سبک خاص قدیمی باشد تیمچه می گویند ) و 35 سرا می باشد . اما بازار فقط به مغازه و حجره ختم نمی شود و در آن 12 مدرسه و 30 مسجد و 6 حمام با سر درهای خاص ایرانی و گنبدهای زیبا جلوه‌ی بی نظیری به بازار داده اند ، وجود دارد که برای کاروانهای از راه رسیده بسیار مهم بودند و نشان از آن است که این بازار تنها محل تجارت نبوده و آموختن علم و مسائل دینی و نظافت از دیر باز در بین ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.
اما کاروانسرای این بازار که شاید مهمترین بخش بازار بوده، محوطه‌ی نسبتا بزرگ با حجره ها و اتاق های زیاد است که محل مناسبی برای استراحت کاروانها بوده.
در بازار دالانهای زیادی وجود دارد که بخشهای فرعی را به بخش های اصلی یا راسته متصل می‌کنند معروفترین این دالانها ، دالان خونی نام دارد .
قرار گرفتن این بناهای مختلف و ساختارهای به هم پیوسته برای عملکردهای مختلف در کنار یکدیگر با تناسب و معماری خاص ایرانی جلوه ی بی نظیری از معماری و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته است که هر ببینده ای را مات و مبهوت خود می کند .در این بازار بزرگ و قدیمی بازارچه‌هایی نیز وجود دارد که مهمترین آنها بازار امیر است و از رونق خاصی برخورد دار است اما بازارچه های دیگری چون بازار کفاشان که محل تولید و عرضه ی کفش تبریز است نیز همچنان پر رونق هستند.

از دیگرقسمت‌های بازار تبریز می توان بازار صادقیه که محل فروش انواع فرش دستبافت است و در این بازار قدیمی به درستی می درخشد، بازار یمنی که در قدیم محل دوخت نوعی کفش محلی به همین نام بوده، و بازار طلا فروشی، بلور فروشان ، بازار حرمخانه ، بازار عباچی و.. را نام برد.

بازار تبریز از دیدنی ترین جاذبه های این شهر

آدرس و دسترسی به بازار چگونه است ؟

از آنجایی که مرکز شهر تبریز به شکل یک چهار ضلعی است و بازار در مرکز آن قرار دارد و از غرب به مسجد جامع و از شرق به عالی قاپو منتهی می‌شود، از سمت شمال به رودخانه ی چای کنار می رسد در نتیجه چند مسیر برای رسیدن به بازار وجود دارد: خیابانهای دارایی، جمهوری و راسته بازار. اما اگر قصد دارید از ابتدای بازار پیاده روی کنید باید از خیابان امام خمینی وارد بازار شوید.
اما موقعیت اصلی بازار در خیابان بازار شهر تبریز می باشد.
ساعات کاری بازار از 8 صبح تا 9 شب و ایام تعطیل نیز بازار تعطیل می باشد.

نوشته شده توسط Ava.

امتیاز 3.90از 5 (10 رای)

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 21:34:37 1399/8/16

با سلام به تمام سفربانکی های عزیز و با تشکر از نویسنده این مقاله خوب و زیبا که د اختیار ما گذاشتید شه تبریز مکان های دیدنی زیبایی دارد یکی از این مکان های زیلا و دیدنی بازار بزرگ تبریز است که در این بازار حجره های زیادی است که مردم میتوانند هر چیزی که بخواهند ا این بازارچه بزرگ خریداری کنند من اگر به تبریز سفر کردم حتما به ایت بازار میروم واز حجره های این بازار دیدن میکنم🤩🤩🤩

راحله محمدیان صابر
در تاریخ: 09:39:33 1399/7/20

اسم بازار سرپوشیده تبریز، را من در این مقاله دیدم و اولین باراست این مطالب زیبا را در مورد این بازار می خوانم، که نباید به این مکان عظیم فقط بازار گفت، به گفته نویسنده اینجا مکان آموختن علم و مسائل دینی نیز بوده چون هم مدرسه، مسجد دارد،به راحتی خیلی از خانواده ها یی که حجره در بازار داشتند می توانند فرزندان خود را به مدرسه های بازار سرپوشیده ببرند وبرای رفت وآمد هم مشکلی نداشتند، وان زمان واقعا به ساخت این مکان اهمیت داده شده و همه نکات لازم را در آن بکار برده اند، زمانیکه ساخت یک مکان همچون بازار سرپوشیده تبریز، براساس اصول باشد و بی عیب و نقص ساخته شود سال های زیادی باقی می ماند و همیشه مورد استفاده قرار میگیرد، امیدوارم همیشه به این مکان های بارارزش اهمیت داده شود و نسلهای بعد ی ارزش این بازار بزرگ را به خوبی متوجه شوند.🌼

امیرحسین
در تاریخ: 00:13:25 1399/7/20

سلام ممنون از مقاله خوبتون اطلاعات خوبی از مقالت گرفتم من تاحالا متاسفانه به تبریز سفر نکردم امیدوارم بتونم روزی به این شهرزیبا سفر کنم تبریز سرشار از مکان های گردشگری هست یکی ازاونها این بازار هست که من قبلا شنیده بودم اما اطلاعات کاملی ازش نداشتم وبسیار زیبا هست بامعماری خاص خودش وهنوزهم به صورت سنتی خودشو حفظ کرده

سهیلا امین الرعایا
در تاریخ: 11:27:14 1399/6/31

سلام. ممنون از مقاله خوبتون در مورد بازار تبریز. من هم به نوبه ی خودم هیچ اطلاعاتی در مورد این بازار زیبا و سنتی نداشتم. و واقعا دلم سوخت که این اثر تاریخی و ماندگار مورد آسیب هایی قرار گرفته. ای کاش ما انسان ها امروزی بیشتر هوای این اثرهای ماندگار را داشتیم. دیگر این اثذرها خلق نمیی شوند با آن همه ظرافت و تفکر و هوشی که ساخته شده اند. قطعا با دیدن این همه زیبایی در این بازار مبهوت خواهیم شد. من که حتما به این بازار زیبا سفر خواهم کردو از نزدیک شاهد زیبایی آن خواهم بود. مطمئنا که خرید در این بازار و دیدن صنایع دستی از واجبات هر خانمی هست😊

سهیل
در تاریخ: 10:23:00 1399/6/31

به نظرم در هر شهری بازارهای سرپوشیده حالا به نسبت کوچک یا بزرگ وجود دارند و همه ی اونها دارای قدمتی بالا و معماری و طراحی منحصر به فردی هستند. و واقعا این بازارها هنوز هم با وجود پیشرفت تکنولوژی همچنان غرفه ها و مغازه ها قدیمی بودن و ساده بودن خود را حفظ کرده اند و راه رفتن در این بازارها حس و حال اون زمان ها رو در ذهن آدم زنده میکنه.

سارینا صالحپور
در تاریخ: 19:02:52 1399/6/20

این مقاله ای که راجع به بازار سرپوشیده تبریز نوشتید واقعا درسته چون که ما هر وقت به تبریز میریم حتماً به بازار سرپوشیده میریم چون واقعاً فروشگاه ها و مغازه های خوبی داره ولی طول خیلی زیاده و نزدیک یک کیلومتر طول شه پس اگه به این بازار میرید حتما یه جوری برید که بتونید همش رو بگردید چون واقعا خیلی مغازه های خوبی داره صفحه این بازار به حالت گنبدی و فضای خیلی بستگی داره و معمولاً هر وقت که میریم خیلی شلوغ هست در هر وقت به تبریز میرید از یکی می‌خواهد که یک بازار خوب به شما در تبریز معرفی کنه حتماً بازار سرپوشیده تبریز هم میگه مقالات من خیلی خوب بود و خیلی مطالب مفیدی داشت

زهرا جعفری
در تاریخ: 01:06:05 1399/6/16

با سلام و ممنون بابت مطالب مفید. من تا حالا تبریز نرفتم و واقعا دوست دارم بتونم برم. تعریف های زیادی از این شهر شنیدم. قطعا شهر زیبایی است و وجود چنین بازارهایی در این شهر قطعا سفر به تبریز را دل انگیزتر میکنه. چنین بازارهایی با حالت هاسس سنتی بسیار دا انگیز است. امیدوارم هر چه زودتر در یک شرایط خوب بتونم به این شهر و بازارهای زیبای آن سفر کنم.

سمیرا صفایی فرد
در تاریخ: 12:51:17 1399/5/7

سلام به دوست عزیز نویسنده من اطلاعاتی از بازار سرپوشیده تبریز و خود شهر تبریز نداشتم مقاله اتون اطلاعات مفیدی بهم منتقل کرد. من بازارهای سرپوشیده زیادی دیدم اما با نکاتی که در مورد این بازار ذکر شد معلومه جای بسیار زیباییه مشتاق شدم برم و از نزدیک این بازارو ببینم بی شک صنایع دستی بسیار زیبای توی این بازار هست که ارزش دیدن داره

رخساره بیدار
در تاریخ: 09:44:47 1399/4/21

نا به امروز تبریز نرفتم و مسلما بازار نبزیز رو ندیدم.اما با توجه به این مقاله باید مکان دیدنی و ارزشمندی باشه بازاری که ساخت اون به اواخر دوران حکومت زندیه بر می گرده و الان هم که ثبت جهانی شده.بازاری کاملا خشتی دارای بالغ بر ۵ هزار غرفه کلی گنبد و طاقی و دالان و یک کاروانسرا برای استراحت.معروفیت این بازار بدلیل قرار گرفتن اون در مسیر جاده ابربشم بود و الان هم بعنوان اثر تاریخی و هم بعنوان بازار ازش استفاده می شه.ممنونم از مقاله خوب و عالیتون.

زینب وطن دوست
در تاریخ: 16:56:41 1399/4/4

بازار تبریک بی شک یکی اززبزرگترین بازارهای ایران است.چندی پیش که یکی از قسمت های آن دچار حریق شد،خیلی خیلی ناراحت کننده بود،چون بخشی از تاریخ ما از بین رفت.البته که بازسازی و مرمت شد ولی چرا باید مسائل ایمنی رو درچنین جاهای ارزشمندی رعایت نکنیم که منجر به چنین وقایع تاسف باری شود.امیدوارم دیگه شاهد چنین اتفاق های تلخی برای آثارباستانی کشورمون نباشیم.

نسرین سدیدی
در تاریخ: 17:48:19 1399/4/3

واقعا رفتن به این بازارهای سرپوشیده و تاریخی لذت بخش است و حال ادم رو خوب میکنه. من تجربه ی دیدن یک بازار سرپوشیده ی زیبا رو در شهر کرمان داشتم که واقعا جذاب هست. و به نظرم دالان ها و گنبدهای تاریخی که در داخل بازار وجود داره حس خوبی به ادم میده. یادمه چندین بار که با بازار سرپوشیده ی کرمان رفتم حتما چند نفر توریست هم میدیدم و کاملا معلوم بود که چقد از دیدن این بازار راضی و خوشحال بودند. نمیدونستم بزرگترین بازار سرپوشیده در تبریز هست. ممنون بابت مطلب خیلی خوبی که به اشتراک گذاشتین.

زهرا بارانی
در تاریخ: 03:32:43 1399/4/2

این بازار یکی از قشنگ ترین بازارهای سنتی ایران بود که دیدم. بازارهای سنتی همیشه جذابن اما این یکی خیلی خاص بود. بعد از دیدن کلی حجرهء زیبا و پر از مس و ورشو و سینی و... زیر یکی از همین سقف های گنبدی شکل بازار که دور تا دورش حجره هست نشستیم و روی تخت های چوبی چای خوردیم تو استکان های کمر باریک. جالبه که بگم با وجود بزرگ بودن بازار اصلا راهمون رو گم نکردیم. مثل اینکه خیلی نقشهء مرتب و یا بهتره بگم کاربرپسندی داره!

شکوفه بابائی
در تاریخ: 01:27:42 1399/4/2

با سلام خدمت شما بزرگواران چقدر زیباست که این همه جاهای قشنگ توی هر شهر وجود داره بازار هر شهر اداب و رسوم و سوغات و محصولات اون شهر رو به فروش میزاره که ادم‌میتونه هم با فرهنگشون اشما بشه و هم میتونه از وسایلای زیبایی که دارن برای خودش به یادگار بخره تبریز شهر بزرگ و دیدنی و صددرصد مردمان غیور و بزرگی داره مهمان نوازن و این بازار با زیبایی تاریخی که داره میتونه یکی از جاذبه های اون شهر به حساب بیاد

فاطمه بیات
در تاریخ: 18:55:36 1399/4/1

من شهرتبریزو خیلی دوستش دارم به خصوص این بازارقشنگو که معماری زیبا وخیره کننده ای داره وقطعا نظرهرشخصی روبه خودش جلب میکنه. بانظرنجمه موافقم که یکم گاردوجودداره نسبت به فارسی حرف زدن البته من ترکی بلدم ولی چون یه لهجه ی ضایع موقع حرف زدن پیدامیکنم ترجیح میدم که همون فارسی صحبت کنم امیدوارم یه روزی این گاردم ازبین بره. ممنون ازمقاله ی خوبتون ووقتی که برای نوشتنش گذاشتید دوست عزیز

نرگس ساعدی
در تاریخ: 16:03:10 1399/4/1

هر بار که میری بازار تبریز بازم عاشق این بازار میشه آدم به خاطر معماری قدیمی و قشنگش بینظیره . تیمچه های فرشش جز قشنگترین مغازه هاست و فرشهای بینظیر دست بافت ایرانی جاش اونجاست.

مریم
در تاریخ: 15:32:13 1399/3/31

من خودم اهل شهر تبریز هستم اما ساکن تهران. هر از چند گاهی که میرم تبریز حتما یه سر میرم تا از بوی زندگی تو این دالان ها لذت ببرم. بار اول که همسرم باهام اومد تبریز عقد بودیم خیلی خیلی از فرشا خوشش اومده بود و بازم میگه بریم تماشا کنیم

فاطمه احمدیان
در تاریخ: 11:13:14 1399/3/31

با رفتن به بازار هر شهری میشه از آداب و رسوم اون شهر رو با چشم دید بازار تبریز هم مستثنا نیست الخصوص که زیبایی این بازار با نمای آخریش و اینکه در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسید خارج از لطف است که به تبریز بدی ولی بازارش رو نبینی این بازار با سقف سر پوشیده ای که اره زیبایش چن بزار شده است توصیه میکنم حتما برا دیدن این بازار به تبریز سفری داشته باشید

Najmeh
در تاریخ: 23:30:05 1399/3/30

بازار تبریز و شیرینی‌هاش... فقط حیف فروشنده‌ها یه کم گارد دارن به فارسی حرف زدن؛ یا شاید شوخی دارن با بازدیدکننده‌ها نمی‌دونم، یا اینکه واقعا بد میدونن غیر از زبان آذری حرف بزنن... اما از این گذشته یکی از بهترین سفرهایی که رفتم داخلی تبریز بوده. شهر تمیز، تلفیق سنت و مدرنیته. شهرسازی مرتب از نظر معابر. از اون ظرف یه بازاری با این قدمت. جمع اینا کنار هم و از همه مهمتر تمیزی شهر که واقعا نشون از فرهنگ بالای مردمش داره.

زینب گودری
در تاریخ: 03:02:09 1399/3/17

با سلام، تا به حال به تبریز سفر نکردم، اما دوست دارم که برم. یک دوست مجازی دارم در اینستاگرام که اتفاقا ایشون عکاس حرفه ای و اهل تبریز هستن و از مناطق تاریخی تبریز عکس میگیرن. و بیشتر از همه به بازار تبریز علاقه دارن و بیشتر عکسهاشون از بازار تبریز...به این واسطه من همیشه در حال گشت زنی در بازار تبریزم...

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 15:56:05 1399/3/5

بازارهای سنتی هر شهری میتونه جای کاملا مناسبی برای شناخت حال و هوای کلی شهر باشه. میشه علاقه و سلیقه مردم رو دید. من که به هر شهری سفر کردم یکی از جاهایی که دیدم بازارهای سنتی اشون بوده. بازار سنتی تبریز هم خیلی قشنگ و پر از شور و نشاط و حال و هوای زندگیه. با اون شیرینی های بی نظیر و هنرهای دستی هنرمندانش واقعا عالیه. امیدوارم بازم بتونم این بازار زیبا رو ببینم

مهسا بقایی پور
در تاریخ: 22:40:45 1399/3/1

به جرات میتونم بگم یکی از زیبا ترین بازار های سنتی ایرانه. من به هر شهری سفر کنم حتما بازار سنتیشو میبینم و بازار تبریز یکی از جذابترین بازار هایی بوده که تا به حال دیدم. از بافت سنتی جذابشم که دیگه نگم براتوووون . اگر برید حتما چند ساعت درگیر جذابیتاش میشید 

محسن
در تاریخ: 18:31:14 1399/2/30

تقریبا همه شهر های ایران دارای بازار های سنتی و سر پوشیده هستند که با معماری زیبا و دیدنی نشون دهنده مهارت ایرانیان از ابتدا در صنعت معماری بوده و البته در بعضی شهر ها کمتر به بنای این مکان های تاریخی اهمیت داده میشه اما بازار تبریز حز زیبا ترین بازار های سنتی کشور هست که در کنار بازار سنتی وکیل شیراز جز جاذبه های گردشگری کشور هستند. این باطار شهرت جهانی و بین المللی خاصی داره که علاوه بر خرید می تونید از زیبایی های بنای اون لذت ببرید

سعید
در تاریخ: 18:13:07 1399/2/30

سلام . با تشکر از مقاله شما . عکس نخست مربوط به بازار سنتی قم هست و نه بازار تبریز .

هانیه خان بابایی
در تاریخ: 00:06:15 1399/2/29

من اهل تبریز هستم این بازار یکی از بازارهای معروف و مشهور شهرمان است از همه هم وطنان عزیزم می خوام در صورتی که قصد سفر به این شهر را داشتند حتما به این بازار سر بزنند تا علاوه بر خرید سوغاتی از منظره تاریخی این فضا هم دیدن کنند

رامین عیدی
در تاریخ: 18:01:18 1399/2/22

سلام به دوستان،بازار تبریز واقعا معرکه هست توصیه میکنم حتما ببینیننش

فرزانه
در تاریخ: 23:50:12 1399/2/20

سلام و ممنونم برای قرار دادن این مطلب بسیار خوب و ارزشمند دوست عزیز🌷تبریز رو رفتم و از این بازار هم دیدن کردم بازار امیر واقعا خوبه شما هم اگر به تبریز سفر کردید حتما از صنایع دستی ،فرش دستباف آن دیدن کنید البته به شرط اینکه علاقه داشته باشید.

نمایش بیشتر

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.