قلعه فلک الافلاک کجاست ؟

توسط mahsa
به روز رسانی شده 16 دی 1399 44
قلعه فلک الافلاک کجاست ؟

در این متن به مواردی مانند قلعه فلک الافلاک کجاست، چه پیشینه ای دارد و چگونه ساخته شده است خواهیم پرداخت. این قلعه که در مرکز شهر خرم آباد قرار گرفته قدمت تاریخی زیادی دارد. به گفته ی باستان شناسان قدمت آن به حدود 40 هزار سال پیش باز می گردد. این قلعه یکی از زیباترین آثار تاریخی است که درشهر خرم آباد واقع شده است. در این شهر آثار تاریخی فراوانی به غیر از این قلعه وجود دارد. از جمله مناره آجری، طاق پل شکسته وگرداب سنگی که همه متعلق به زمان ساسانی هستند.

این قلعه در هر دوره ای از تاریخ نامهای متفاوتی داشته است. در دوره ی ساسانیان با نام دژشاپور خوست شناخته می شده و بعدها که نام شهر خرم آباد نامگذاری شده است به قلعه ی خرم آباد معروف شده است. اما از دوره قاجار قلعه ی فلک الافلاک نامگذاری شده است، که تا کنون به همین نام شناخته می شود.

نام قلعه که معنی که آن" سپهرسپهران" می باشد در بالای تپه ای قرار گرفته است. رودخانه ای کم عمق نیز در جنوب شرق شهر قرار دارد و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن آن به این شهر سفر می کنند. این قلعه از پایدارترین جاذبه‌های گردشگری استان لرستان می باشد.

قلعه فلک الاافلاک در شب

ویژگی های معماری قلعه فلک الافلاک

این بنا که جزء شاهکارهای معماری دنیا قرار دارد، حدود 5300 مترمربع مساحت دارد. این قلعه در ابتدا دوازده برج داشته است که برای حفاظت از قلعه ساخته شده بودند و بر اثرگذشت زمان اکنون تنها هشت برج از آن باقی مانده است.

معماری داخل قلعه فلک الافلاک خرم آباد

ساختمان قلعه از سنگ، آجر و خشت ساخته شده است. ورودی بنا در سمت برجی قرار دارد که از لحاظ مکانی در جنوب غربی قلعه، که عرضش 120 سانتی متر و طولش دو متر می باشد، قرار گرفته است. این قلعه از دو حیاط، چاهی که طولش تقریبا 40 متر است و یک حمام قدیمی تشکیل شده است. در حیاط اول که مساحتی به انداز ه ی 31 در 22و نیم متر دارد چهار برج واقع شده است و دو برج در شمال و شمال غربی و دوتای دیگر در جنوب و جنوب غربی قلعه قرار گرفته اند.

در حیاط دوم که تقریبا 31 در 29 متر می باشد، مانند حیاط اول چهار برج قرار دارد. در این قلعه یک مخفی گاه نیز وجود دارد که در قسمت جنوبی قلعه فلک الا فلاک قرار دارد و دارای زیر زمین نیز می باشد که فضایی خاص به این قلعه بخشیده است. این قلعه به صورت هشت ضلع نا منظم است.

فلک الافلاک در گذشت زمان

این قلعه به دلیل موقعت مکانی مناسبی که داشته در قرن چهارم هجری پایتخت حکومت آل حسنویه و بعد گنجور بود. بعد از آن نیز مرکز حکومت والیان لرستان در دو برهه قاجار و صفویه بود و سپس در زمان حکومت پهلوی مورد استفاده های نظامی قرار گرفت و تبدیل به زندان شد. ولی از آن دوره به بعد تا کنون تبدیل به یک مکان تاریخی شده است که در آن دو موزه قرار دارد و گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می کند.

دیدنی های قلعه خرم آباد

تغییرات ایجاد شده در قلعه

همانطور که گفته شده از 12 برج قلعه اکنون هشت برج آن باقی مانده است. اما سازمان میراث فرهنگی برای این که این قلعه زیبا بتواند همچنان پابرجا بماند و نسلهای آینده نیز از دیدن آثار گذشتگان خود لذت ببرند و فرهنگ زیبای کشورمان را فراموش نکنند در سال 1389 آن را مرمت کرد. نا گفته نماند که بخش هایی از این بنا در سال 1349 تبدیل به موزه شد و جزو آثار فرهنگی در کشور به ثبت رسید.

موزه های قلعه فلک الافلاک

قسمتهایی از قلعه که تبدیل به موزه شده اند، جلوه های زیبایی به درون آن بخشیده است که نشان دهنده فرهنگ زیبا و گذشته مردمان دلیر این دیار است. اشیا گران بها و ارزشمندی در این موزها قرار گرفته است که آدمی را به فکر فرو می برد و باعث می شود انسان برای لحظاتی از زمان حال به گذشته سفر کند؛ چنان که گویی برای مدتی با آنها در حال زندگی کردن هستید.

هم چنین در قلعه فلک الافلاک مجسمه‌ها وعرو سک هایی وجود دارند که لباسهای زیبای محلی این استان را به تن کرده اند ونشان دهنده رسم و رسوم مردم این استان هستند. همان طور که گفته شد از این قلعه در دوره پهلوی به عنوان زندان سیاسی استفاده می شده و افراد سرشناس حکومتی که در آن زمان مخالف حکومت بودند در آن زندانی می شدند. اکنون در بخش هایی از قلعه تصویر این افراد را در قالب مجسمه قرار داده اند و به نوعی یادآور دوران پهلوی نیز می باشد.

کلام آخر

در پایان از شما عزیزان می خواهیم که آثار تاریخی کشور عزیزمان ایران را قدر نهید و در حفظ این آثار ارزشمند که نشان دهنده گذشته، آداب ورسوم، فرهنگ واصالت ما هستند بکوشید و با سفر به این مناطق و بازدید از این آثار باشکوه بر خود ببالید که چنین مردمان با فرهنگ و با استعدادی داشته ایم که با چنین معماری با شکوهی سبب حیرت جهانیان شده اند و قدرت و توانگری خود را به نمایش گذاشته اند. برای چنین مردم با اصالتی وچنین پیشینه ای از خداوند منان عزت و سر بلندی آرزو می کنیم.

نوشته شده توسط mahsa

امتیاز 4.57از 5 (14 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

اردیبهشت
در تاریخ: 00:24:16 1400/3/6

قلعه فلک الافلاک در شهر خرم اباد و استان لرستان واقع شده بسیار زیباست وبلند بطوریکه از بیرون شهر و فاصله نسبتا زیاد هم دیده میشود زیرا در بالای تپه قرار گرفته است و خود قلعه هم بسیار بلند است دور قلعه سراسر سبز است و زیبایی آن را دوچندان میکند من تابحال موفق نشدم از داخل قلعه دیدن کنم اما چند باری از بیرون قلعه را دیدم بسیار زیبا بود و سرافراز و واقعا نام فلک الافلاک برازنده اش هست. قدمتش واقعا زیاد است 40 هزار سال خیلی زیاد است و بسیار جارب است که این قلعه با این عظمت و قدمت به این زیبایی پابرجاست.

leyla ghasemy
در تاریخ: 03:46:56 1399/12/10

قلعه‌ی فلک الافلاک واقعا خیلی پر ابهت و باشکوهه و قرار گرفتنش بالای تپه و درختای اطرافش اونو خیلی زیباتر هم کرده.معماری اش کار یه ذهن هوشمند و خلاق بنظرم که تمام جنبه های مورد نیاز برای این قلعه رو در نظر داشته و خواسته یه همچین اثری زیبا و مستحکم خلق کنه.با مرمت این بنا کار خیلی خوبی کردن و بایستی به این قلعه و آثار باستانی دیگه مثل این قلعه برسن و گردشگران عزیز هم تو نگهداریش همکاری کنن تا فرهنگ ایران عزیز و شهرهای زیباش همیشه زنده بمونن.

مهدیه
در تاریخ: 13:22:16 1399/10/1

سلام به سفر بانکی های عزیز مقاله ی زیبایی بود در رابطه با قلعه ی فلک الافلاک که در شهر خرم آباد واقع شده وحدود چهل هزار سال قدمت داره در دوره ی ساسانیان به نام دژشاپور نامگذاری شده بود ودر دوره ی قاجار به نام فلک الافلاک نامگذاری شد که تا به الان این نام ماندگار شده در زمان پهلوی برای کارهای نظامی ازش استفاده میکردن که به زندان تبدیل شده بود در قدیم دوازده برج داشته که به مرور زمان هشت تای آن باقی مانده است در کل قلعه ی زیبایی است ممنون از سفربانک

بهار
در تاریخ: 23:29:27 1399/9/29

سلام دوستان عزیز من اولین دفعه هست که اسم این قلعه رو میشنوم واقعا مکان قشنگ و جالبی هستش من خیلی از این قلعه زیبا خوشم اومده امیدوارم که بتونم اش دیدن کنم و از دیدنش لذت ببرم پیشنهاد میکتم سفر به این قلعه رو تجربه کنید حتما خوشتون میاد و پشیمون نمیشید قلعه فلک الافلاک در استان لرستان واقع شده که در سفر به لرستان میتوانید از این قلعه بسیار زیبا دیدت کنید بدرود ✋❤❤❤❤پیروز باشید ????

امین محمد
در تاریخ: 14:36:10 1399/9/15

با سلام و درود فراوان جا داره یه تشکر کنم از سایت خوبتان مخصوصاً مقاله های بسیار مفید که در اختیار ما قرار می دهید و اطلاعات ما را هر روز بالاتر می برید قلعه فلک الافلاک به معنی سپهر سپید را در بالای یک تپه قرار گرفته است هر ساله گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند معماری این قلعه بسیار زیباست و یک شاهکار است این قلعه ۱۲ برج داشته که اکنون هشت برج آن باقی مانده است قسمت هایی از این قلعه به موزه تبدیل شده‌اند و زیبایی زیادی به آنجا بخشیده شد همچنین در این قلعه مجسمه ها و عروسکهای وجود درک لباس محلی آنجا را به تن کرده اند ممنون از همراهی شما

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید