جذابیت های همدان قسمت اول

توسط فاطمه بیات
به روز رسانی شده 21 دی 1399 37
جذابیت های همدان قسمت اول

سلام دوستان امروز می‌خوام براتون ازچند تا از جاهای دیدنی همدان بنویسم .

گنجنامه از جاهای دیدنی همدان

درواقع گنجنامه یکی ازجاذبه های گردشگری همدان است که یک مجموعه طبیعی، تاریخی والبته تفریحی هست.
اولا که استان همدان آب وهوای بسیار خنک ودلپذیری داره و طبیعت گنجنامه وآبشارهاش به همراه این هوای خنک‌ بسیار لذت بخشه اگه شماهم مثل من ازاون دسته آدمایی هستید که ازدیدن طبیعت لذت می برید پیشنهادمی‌کنم حتما سری به گنجنامه بزنید.
درباره آبشارگنجنامه باید بهتون بگم که ازچشمه سارها وکوه الوند سرچشمه می‌گیره وبسیارباشکوه ودیدنی است.
توی گنجنامه دست فروش های زیادی وجود داره که چیزای متعدد ومحلی می‌فروشن اگه به تله کابین هم علاقه دارید بایدبهتون بگم که توی گنجنامه می‌تونید سواربشید و تفریح کنید. غارآکواریوم هم هست که می‌تونیدازش دیدن کنید.
رستوران های زیادی هم اطراف گنجنامه وجودداره که بعدازتفریح باخیال راحت بتونید برید و یک غذای خوشمزه نوش جان کنید.

گنجنامه در همدان

تاریخچه گنجنامه

واما حالامی‌خوام درمورد بعد تاریخی گنجنامه صحبت کنم‌ تو گنجنامه کتیبه‌هایی وجود داره که درواقع ازدوران هخامنشیان باقی مانده یعنی ازدوران خشایارشاه وداریوش هخامنشی.
این کتیبه ها نام های مختلفی داشتند مثل سنگ نبشه، نبشت خدایان، گنجنامه، جنگنامه و....
یک چیز جالب هم درباره نام گذاری این کتیبه ها باید بگم که گنجنامه درفارسی به معنی حکایاتی ازگنج هست واغلب مردم فکرمی کردندکه این کتیبه ها خبر از راز یک گنج پنهان میده!.
نام جنگنامه هم به خاطر تصوراتی که مردم ازجنگ های پادشاهان آن زمان داشتند درباورهای آن هاشکل گرفته است.
این جادره درواقع مسیری بوده که درزمان هخامنشیان وجود داشته و داریوش و خشایارشاه با لشکریانشان ازآنجاعبور می‌کردند و این مسیر یکی از شعبات اصلی راه شاهی بوده که هگمتانه (نام قدیم همدان) که آن زمان پایتخت تابستانی هخامنشیان رابه بابل وصل می کرده ازراه های امن آن زمان محسوب می‌شده وبه همین دلیل بوده که پادشاهان آن زمان این مکان راجای مناسبی برای حکاکی کتیبه های خودشان دیدند.
من ترجمه ی متن کتیبه داریوش شاه رابراتون می‌ذارم: "«خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از [میان] بسیاری، فرمانروائی از [میان] بسیاری. مَنَم داریوش، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین‌ها[یی] که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی."
متن کتیبه ی خشایارشاهم همینه درواقع فقط اسم خودِ شاه و پدرش هست که تغییر داده .

بازدید از غار علیصدر

مکان تفریخی و یکی دیگه از جاهای دیدنی همدان که می‌خوام بهتون معرفی کنم ویقیناً اسمش به گوشتون خورده غارعلیصدرهست که ازبزرگترین غارهای آبی جهان محسوب می شود.
این غار بیش از 190 سال قدمت دارد. طول این غار 11 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا تقریبا 2100 متر است. جالبه که بدانید، 3 کیلومتر از این غار زیبا قابل دستیابی بوده و 8 کیلومتر از آن به دلیل دشوار بودن مسیر هنوز کشف نشده است.
مردم روستای علیصدر به وجود غار علیصدر پی برده بودند و آب آن را استفاده می کردند اما این غار برای اولین بار در سال 1342 توسط 14 نفر از گروه کوهنوردی مورد بازدید وجستجوقرارگرفت.
غارعلیصدر دومسیردارد:۱)مسیرخشکی ۲)مسیر آبی
زمانی که واردغار می‌شوید باید ازپله های زیادی پایین بروید و بعد از مقداری پیاده روی جلیقه نجات بپوشید و به همراه راهنما وارد قایق بشید وقسمت های مختلف غارراببینید که البته درمورد قسمت های مختلف براتون توضیح میدن.

دیدنی های غار علیصدر

فضای غاربسیارعالی چشم ونواز است وقندیل های بلند و زیبا یقیناً هرچشمی روبه خودش خیره می‌کنه.
نکته ی جالب این هست که سنگ‌های غارهرکدام به یک چیزشباهت داره: اژدها،پرنده، کلمه مقدس الله و...
شما درهرقسمت ازغارمعجزات خدا را مشاهده خواهید کرد وبه بزرگی خالق پی خواهید برد.
آب موجود درغار سرشار ازاملاح معدنی است وقابل آشامیدن نیست وهیچ جانورزنده ای درآن زندگی نمی کند.
بهترین فصل سال برای سفربه این غار،تابستان وبهاراست.
اطراف این غارسوئیت، هتل وانواع ویلابرای اقامت مسافران وجود داره و جالب است که بدانید نام یکی ازهتل های نزدیک به غار، علیصدراست.
زمان بازدید از این غار تاریخی در شش ماهه اول سال از ساعت 8 صبح الی 6 غروب بوده و در شش ماهه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 3 بعدظهر است.
بایدبدانید که این غار در روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ استان همدان واقع شده و تقریبا یک ساعت رانندگی با شهر همدان فاصله دارد.
در صورتی که تمایل دارید یکی از معروف‌ترین و شگفت‌انگیزترین معجزه‌های طبیعت را مشاهده کنید حتما به شهر همدان سفر کرده و از غار علیصدر آن دیدن کنید. جلوه‌های دیدنی و قندیل‌های سنگی آن در کنار قایق‌سواری در دل آب‌های این غار تاریخی بدون تردید یک حس ناب وهیحان انگیز را برای شما به دنبال خواهدداشت.

باباطاهر عریان!

مکان دیگه ای که می‌خوام معرفیش کنم آرامگاه باباطاهر هست بایکی ازشعرهاش شروع می‌کنم :
خوشا آنان که الله یارشان بی
بحمد و قل هو الله کارشان بی
خوشا آنان که دایم در نمازند
بهشت جاودان بازارشان بی
بابا طاهرهمدانی که معروف به باباطاهر عریان بوده شاعر و دوبیتی سرای اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هست که ازسال تولد و وفات او اطلاعات دقیقی دردسترس نیست.
در گذشته به پیران وارسته لقب بابا و به کسی که از تعلقات دنیوی بریده است و معترض به اوضاع جامعه زمان خود بود، لقب عریان را نسبت می‌دادند.
همچنین جالب است عده‌ای از مردم محلی همدان این شاعر را به این دلیل عریان می‌خواندند که برای خنکی بدن خود به صورت عریان بر روی برف‌ها می‌خوابید.
باباطاهرعریان بیشتر بادوبیتی های شیرینش شناخته شده ومعروف است.

باباطاهر عریان

آرامگاه باباطاهر عریان یکی از جاهای دیدنی همدان است که در شمال شهر همدانواقع شده است. این آرامگاه در میدانی مستطیل شکل و با فضای زیبا و سرسبزش و همچنین با گنبد فیروزه‌ای شکلش توجه همگان را به سوی خود جلب می‌کند.
این بنادرسال ۱۳۴۴ساخته شده وتا به حال چندین بار بازسازی شده است.
در داخل آرامگاه کتیبه‌هایی ازکاشی و سنگ مرمروجوددارد که دوبیتی های زیبای باباطاهربرروی آن هاحک شده است.
هتل هایی درنزدیک این آرامگاه قراردارد و نام یکی از آن ها هتل بابا طاهراست.
شهرهمدان جاهای تفریحی - گردشی زیاد دیگری دارد که درمقاله دیگربه شما دوستان عزیز معرفی خواهم کرد.
امیدوارم به این شهر زیبا وخنک سفرکنید و نهایت لذت روببرید.

نوشته شده توسط فاطمه بیات

امتیاز 4.38از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

محمدعلی شنوایی
در تاریخ: 16:01:28 1399/11/29

استان همدان یکی از استانهای زیبا و دیدنی کشور عزیزمان ایران است که مکان های دیدنی متعددی دارد و اگر تاکنون به این شهر سفر نکرده اید باید حتما در برنامه خود بگذارید، در این مقاله نویسنده به سه مکان دیدنی مهم استان همدان: گنجنامه، غار علیصدر و آرامگاه باباطاهر عریان توجه کرده و توضیحات تقریبا کاملی در باره آنها ارائه داده است

leyla ghasemy
در تاریخ: 23:30:30 1399/11/8

 پس با این اوصاف همدان برا من که عالیه و یه مقصد گردشگری متناسب با شرایطم???????? کلا محیط های خوش و خنک رو دوست دارم. به خاطر همین محیط خوش آب و هوا و خنک و دلچسبش و علی الخصوص آبشار گنجنامه و غار علیصدر رو حتما حتما میرم ???? تازه کلی هم میگن تفریحات داره گنجنامه.تله کابین و سورتمه سواری و ... عن کنم اطرافش دهکده گنجنامه هم باشه که این آبشار توشه.این دهکده هم خودش یکی از مناطق گردشگری و از این روستا هم خیلی از گردشگران بازدید میکنن.

امین محمد
در تاریخ: 20:16:33 1399/10/13

سلام همدان شهری زیبا در کشورمان شهری که هر چقدر از زیبایی و جذابیت ان بگوییم کم است. رفتن به این شهر زیبا را به همه شما سفر دوستان پیشنهاد می کنم اگر به آنجا رفتید حتماً به گنجنامه و غار علیصدر و باباطاهر عریان بروید و لذت ببرید خود غار علیصدر لذتی زیاد دارد به طوری که هر کسی را مجذوب خود میکند و حیرت انگیز است اگر میخواهید یکی از معروف ترین و شگفت انگیز ترین معجزه های طبیعت را ببینید حتماً به همدان سفر کنید و به این غار بروید قایق سواری در دل آب‌های این کار حس نابی برای شما به وجود می‌آورد که هیچ وقت فراموش نمی کنید.

زینب وطن دوست
در تاریخ: 15:34:15 1399/9/22

باعرض سلام و ادب و احترام خدمت نویسنده محترم مقاله برای معرفی شهر همدان و تشکر از سایت سفر بانک برای فراهم آوردن چنین بستری.گنجنامه،غارعلی صدر جز مناطقی بود که قبلا شنیده بودم.همدان مخصوصا لالجین همدان مهد سفال ایران است.کاش مستندهایی برای نشان دادن شهرهایی به تین مهمی ساخته شود.به امید سفر به همدان زیبا

بهار
در تاریخ: 23:34:24 1399/9/17

سلام به دوستان سفربانکی عزیز من استان همدان را بسیار دوست دارم اگر علاقه مند به مکان های زیبا و قشنگ و دیدنی هستید استان همدان بسیار مناسب است همدان مکان بسیار زیبایی من خیلی دوسش دارم من زیاد به این استان سفر کردم و تقریبا همه جاهاش رو میشناسم پیشنهاد میکنم سفربه همدان رو امتحان کنید حتما حتما

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید