جذابیت های همدان قسمت دوم

توسط فاطمه بیات
به روز رسانی شده 21 دی 1399 25
جذابیت های همدان قسمت دوم

سلام دوستان عزیزم دراین مقاله میخوام براتون از دیگر مکان های دیدنی همدان صحبت کنم.

در مقاله قبلی دوستان اعتراض کردند که چرا درباره سوغاتی‌های این شهر و آرامگاه ابوعلی سینا و... صحبت نکردی از همین تربیون اعلام می‌کنم که عزیرانم من آخر مقاله گفتم که قسمت دومی هم وجود دارد. درواقع درمقاله قبلی به خاطر خسته نشدن شماعزیزان خیلی متن جاهای دیدنی همدان روطولانی نکردم.

آرامگاه و موزه ابوعلی سینا از مکان های دیدنی همدان

اولین جایی که می‌خوام تواین مقاله معرفی کنم آرامگاه و موزه ابوعلی‌سینا هست که درمیدان بوعلی قراردارد. یقیناً همه ی شما تا به حال اسم ابوعلی سینا را شنیده اید و لااقل چند بار درکتاب‌های درسی چشمتان به این اسم بزرگ خورده است. اگرهم مثل من رشته انسانی خوانده باشید حتما در کتاب فلسفه تا حدودی با نظریات و زندگینامه این پزشک، فیلسوف و ریاضی‌دان مشهور آشنا شده اید.
آرامگاه و موزه ابوعلی‌سینا یکی از جاذبه های گردشگری شهرهمدان است و اگر به داخل موزه بروید، اشیای گران بها، تابلوهای نقاشی و کتاب‌های ابوعلی‌سینا مثل قدیمی ترین کتاب قانون نگه‌داری می شود. بماند که درمورد اینکه آیا قدیمی ترین کتاب قانون دراین موزه وجود دارد یا در خارج ازکشور بحث هایی وجود دارد!
آرامگاه ابوعلی سینا درتاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ به عنوان یکی ازآثارملی ایران ثبت شده است. بنای آرامگاه ابوعلی‌سینا تلفیقی از معماری ایران باستان و ایران پس از اسلام است. و این را هم باید اضافه کنم که درنزدیکی آرامگاه ابوعلی‌سینا آرامگاه عارف قزوینی شاعر ایرانی قراردارد که یک قسمت کوچک ازاشعار این شاعر بزرگ را برای شما قرارمی دهم:
"چه کج‌رفتاری ای چرخ / چه بدکرداری ای چرخ"
"سر کین داری ای چرخ / نه دین داری، نه آیین داری ای چرا."
آرامگاه ابوعلی سینا

کلیسای گریگوری استفان

مکان دیگری که می‌خوام بهتون معرفی کنم کلیسای گریگوری استفان همدان است. مسیحیانی که در شهر همدان زندگی می کردند کلیساهایی همچون کلیسای گریگوری، کلیسای حضرت مریم و کلیسای آنجلی را برای عبادت و انجام دیگر امور مذهبی خود ‌بنا کردند که تعدادی از آن‌ها از آن زمان برای ما به یادگارمانده است. کلیسای گریگوری استفان درسمت شرقی تپه هگمتانه قراردارد و یکی از مکان های دیدنی همدان محسوب می شود.
درباره ساخت این کلیسا باید بگم که درسال ۱۶۷۶در زمان شاه سدیمان صفوی توسط جمعی از ارامنه استان اصفهان، مهاجران و تجار ارمنی روسیه که ساکن همدان بودند ساخته شده است. این کلیسا درسال ۱۹۳۲میلادی بازسازی شده است. درنمای خارجی این کلیسا از خشت و آجراستفاده کرده اند و فضای داخلی کلیسا تزئینات معماری خاصی ندارد اما مزین به مجسمه حضرت مسیح، مریم مقدس، وارطان مامیكونیان سردار بزرگ لشگر ارمنستان هست.
نور سالن کلیسای گریگوری استفان از طریق پنجره‌های باریک و متعدد در دورتادور بنا تأمین می‌شود و این کلیسا مربوط به مذهب پروتستان است. راستی درمورد کلمه پروتستان من یه چیزی خوندم که دوست داشتم با شما به اشتراک بذارم: پروتستان در زبان فرانسه به معنی معترض و مخالف سرسخت است و به این دلیل به پیروان مکتب دینی پروتستان اطلاق می‌شود که آنها در مقابل شماری از قوانین کلیسای کاتولیک روم ایستادند.

کلیسای گریگوری استفان

گنبد علویان

مکان بعدی که می‌خوام به شما معرفی کنم گنبد علویان هست. گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله در شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان است در سال 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است. این گنبد درواقع یکی ازیادمان‌های متعلق به اواخر دوره سلجوقیان هست که درابتدا خاندان علوی آن را به عنوان مسجد بناکرده بودند ولی دردوره‌های بعد به مقبره آن خاندان تبدیل شد.
خاقانی ازاین گنبد به عنوان گنبد سبز یاد کرده و فرهنگ مردم همدان هم به همین قضیه دلالت دارد که می گوید:
دلا دوشم دلا دوشم دلا دوش به حق گنبد سبز سیه پوش
نام خانوادگی یک دسته از بازماندگان فعلی علویان در همدان هنوز هم «سیه‌پوش» است.
گنبد علویان همدان

حمام قلعه

مکان بعدی از مکان های دیدنی همدان که می‌خوام معرفی کنم، حمام قلعه همدان هست. این بنا معماری فوق العاده زیبا وتماشایی دارد. اگربخواهیم درباره ی حمام‌های زیبای تاریخی همدان صحبت کنیم قطعا حمام قلعه استان همدان جزو آن ها است. البته باید بگم که این حمام دیگر کاربرد حمام راندارد و با یک سری تغییرات تبدیل به موزه شده است .
اگر بخواهید به حمام وارد شوید مجسمه‌ای را کنار در ورودی خواهید دید که درواقع شبیه سازی شخصی است که در زمان قدیم در آنجا می‌نشسته و از مردم پول می گرفته است. ازکناراین مجسمه که بگذرید اول به حمام سرد و بعد هم به حمام گرم برمی خورید. معماری این حمام زیبا تلفیقی ازمعماری ایرانی واسلامی است.
دراین حمام ۴ستون سنگی وجود دارد و سقف حمام طاق نماهای زیبایی دارد که همه نشان دهنده معماری شگفت انگیز ایرانِ قدیم هست. علاوه برمجسمه ای که که در ورودی حمام وجود دارد مجسمه‌های دیگری هم دراین حمام وجود دارد که شاید با دیدن آن ها فکر کنید که واقعی هستند. البته باید بگم که دریک دوره زمانی این محل، سفره خانه‌ای دایر بوده و شما بعد از دیدن حمام می‌توانستید غذاهای محلی نوش جان کنید اما مدتی است که دیگر خبری ازسفره خانه نیست!

حمام قلعه

تاریک دره

مکان بعدی، پیست اسکی الوند همدان هست که نام دیگرآن تاریک دره است. این پیست اسکی در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جادهٔ گنج نامه در شهر همدان و در دامنه های کوه های الوند قرار گرفته است. پیست اسکی تاریک دره شامل مدرسه اسکی، دستگاه پیست کوب، تله اسکی و خدمات تفریحی دیگراست. پس اگر ازعلاقه مندان به اسکی هستید و به همدان سفرکردید حتما به این پیست اسکی سری بزنید و کلی خوش بگذرونید.

پیست اسکی همدان
درآخرمی‌خوام براتون ازسوغاتی های شهرهمدان بگم، این شهرتنوع بالایی در صنایع دستی دارد و رتبه دوم را در کشور کسب کرده است . ۱۵۷ نوع صنایع دستی در این شهر زیبا وجود دارد که بسیاری ازآن‌ها حتی به ثبت ملی رسیده اند. ازجمله محصولاتی که دراین استان زیبا تولید می شود محصولات چرمی، گلیم بافی، گیوه بافی و مروارید بافی است. صنایع سفالی هم یکی دیگر از سوغاتی‌های همدان هست و البته شیرینی معروف استان همدان که انگشت پیچ است و از سوعاتی‌های مرسوم این شهر به شمار می رود و درباره علت نام گذاری این شیرینی باید بگم که درگذشته چون قاشق وجود نداشته مردم این شیرینی را با دوانگشت خودشان می خوردند.
نان کماج، شیرمال، باسلوق و...هم ازدیگرسوغاتی های استان همدان هست. ازبین این سوغاتی‌ها من ظروف سفالی و باسلوق رو خیلی دوست دارم. پیشنهاد می‌کنم باسلوق را امتحان کنید خیلی خوشمزه است.
امیدوارم ازاین مقاله خوشتون اومده باشه.
 

نوشته شده توسط فاطمه بیات

امتیاز 4.50از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

leyla ghasemy
در تاریخ: 20:11:46 1399/11/7

قبلا ها فکر میکردم که همدان فقط به خاطر غار علیصدر و آبشار و گنجنامه اش مشهوره و نمیدونستم این همه جاهای جذاب و دیدنی داره.البته بماند که همین دو تا یعنی غار علیصدر و آبشار گنجنامه خیلی زیبا هستن و چقدر طبیعت قشنگی دارن.بنا و معماری کلیسای گریگوری استفان هم تقریبا سبک کلیساهای کشورهای خارجی و اروپایی هست.خیلی دوست دارم داخلش رو با مجسمه حضرت مریم ببینم.پیست اسکی هم که از اولین جاهایی هست که اگه به همدان سفر کنم میرم???????? باسلوق و شیرینی انگشت پیچ اش هم لذیذ و خوشمزه است برامون سوغاتی آورده بودن عالی بود.البته اگه از جای معتبر و اصل بگیرین.

مهدیه
در تاریخ: 13:43:54 1399/9/29

سلام وممنون از این مقاله ی زیبا وجامع همدان شهر ابوعلی سیناست وبسیار شهر زیبایی هست جاهای دیدنی وتاریخی زیادی داره از جمله ی اونها آرامگاه ابوعلی سینا هست که سالانه گردشگران زیادی برای دیدن به اونجا میرن وهمینطور گنج نامه ی همدان معروفه که آبشار زیبایی داره وهمینطور غارزیبای علیصدر که از زیباترین جاهای دیدنی همدان هست امیدوارم بزودی بشه به سفر رفت واز این شهر زیبا دیدن کرد

بهار
در تاریخ: 00:09:38 1399/9/16

سلاپ به دوستان سفربانکی عزیز همدان استان بسیار زیبا و قشنگیه من به استان همدان بسیار سفر کردم و تقریبا همه جاهاش رو دیدم همدان خیلی قشنگه پیشنهاد میکنم اگر به همدان سفر نکردید حتما سفر کنید و از دیدن کردن از این استان زیبا لذت ببرید اگر قصد سفر به همدان را داشتید از گنجنامه و غار علیصدر حتما دیدن کنید خیلی مکان های زیبایی اند

ریحان
در تاریخ: 22:44:56 1399/8/9

با سلام به تمام شما دوستان عزیز سفر بانکی همدان مکانی بسیار زیبا و دیدنی است در این استان زیبا آرامگاه ابوعلی سینا و آرامگاه باباطاهر که شاعری بسیار معروف است قرار دارد من به این استان زیبا بارها سفر کردم و به شما دوستان سفر بانکی هم پیشنهاد میکنم که حتما به این شهر زیبا سفر کنید و از مکان های زیبایش دیدن کنید????????????

ریحان
در تاریخ: 22:41:44 1399/8/9

با سلام به شما دوستان سفربانکی عزیز من بسیار به شهر زیبای همدان سفر کردم این شهر زیبا دارای مکان اای زیبای زیادی است مانند گنجنامه و غار علیصدر غار علیصدر مکان بسیار زیبایی است و مردم هر وقت به این مکان زیبا سفر کردند میتوانند به این مکان زیبا بروند و قایق سواری کنند و لذت ببرند همچنین گنجنامه که مکان زیبایی است مردمان زیادی به این مکان زیبا سفر میکنند من به گنجنامه سفر کردم گنجنامه آبشار زیبایی دارد به شما پیشنهاد میکنم به این مکان زیبا سفر کنید

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید