جاذبه های شیراز قسمت دوم

توسط فاطمه بیات
به روز رسانی شده 21 دی 1399 27
جاذبه های شیراز قسمت دوم

سلام دوستان عزیز دراین مقاله می خواهم در ادامه مقاله قبلی تعداد دیگری از مکان های دیدنی شیراز را براتون معرفی کنم. شهر شیراز آنقدر جاهای دیدنی داره و شهر زیبایی هست که یقیناً باید کلی وقت بذارید تابتونید همه جای شهر رو خوب بگردید. درمقاله قبلی حافظیه و سعدیه و دروازه قرآن وباغ ارم شیراز رو براتون معرفی کردم حالا می‌ریم سراغ اماکن دیدنی دیگر شهر شیراز.

بازاروکیل از مکان های دیدنی شیراز

بازار وکیل شیراز یکی از مشهور ترین بازارهای سنتی و قدیمی ایران است؛ درواقع این بازار زیبا یادگاری از کریم خان زند است که امروزه در بخش مرکزی شهر شیراز قرار گرفته است. وقتی کریم خان زند این شهر رابه عنوان پایتخت انتخاب کرد آبادانی وامکانات زیادی دراین شیراز ایجاد کردوبازار وکیل یکی از بناهای بی نظیری است که از گذشته تا کنون برای ما به یادگار مانده است. این بازار درگذشته از اهمیت اقتصادی بالایی برخورداربوده و بازرگانان زیادی به این بازار رفت و آمد می کردند.
بنای بازار از گچ وآهک و سیمان ساخته شده است و ستون هایی ازجنس سنگ دارد که محکم ترین بنای زمان خود به شمار می رود . سقف این بازار پیش از این ارتفاعی در حدود 11 متر داشت که درحال حاظر به دلیل خاکریزی کف بازار ارتفاع آن به 10 متر کاهش پیدا کرده است و از این سقف چهار بازار منشعب می شود. قبل از این زیر سقف این بازار حوض مرمرین زیبا وبزرگی وجودداشته و آب آن از یک آبراه تامین می شد، اماالان حوض مرمرین به دلیل بالا آمدن سطح بازار از بین رفته اما آبراهه هنوز وجود دارد.
مثل تمام بازارهای سنتی قدیم، قسمت‌های مختلف این بازار بستگی به تجمع مشاغل در قسمتی خاص، اسامی مختلف داشته مثل بازار بزازان، مسگرها و... اماالان قسمت‌های مختلف بازار نام های دیگری دارند ازجمله بازار وکیل جنوبی و بازار روح الله.
دراین بازار شما می توانید انواع سوغاتی را خریداری کنید مثل: دست بافت‌ها، عرقیات و شیرینی های خوشمزه و... معماری و ساختار این بازار بسیار زیباست و به همه ی کسانی که عاشق رفتن به بازار وخرید و در واقع بازدید از بناهای تاریخی هستند توصیه می‌کنم در سفربه شیراز، بازدید ازین بازار زیبا رو فراموش نکنید!
ضمناً فاصله بازار با دوتا از مکان های دیدنی شیراز، با حمام و مسجد وکیل زیاد نیست و می‌تونید از آن‌ها هم دیدن کنید. مسجد وکیل هم یکی دیگر از بناهای زیبای دوره ی زندیه است در این مسجد شما می توانید میناکاری‌های زیبا و شاهکارهای معماری دوران زندیه را مشاهده و لذت ببرید.
"آدرس بازاروکیل: بعد از میدان شهرداری، شرق میدان شهدا."
"آدرس مسجدوکیل: غرب بازار وکیل، انتهاى راسته شمشیرگرها."

بازار وکیل شیراز

باغ دلگشا

مکان زیبای دیگر که تو سفر به شیراز حتما باید ازش دیدن کنید باغ دلگشا هست که مربوط به سه دوره ساسانیان، صفویان و قاجاریان است. این بنا دیوارهای بلندی دارد و در داخل این باغ عمارتی زیبا وهمچنین یک استخر قراردارد. این باغ یک باغ تاریخی زیبا هست و در نزدیکی آرامگاه شاعر بزرگ کشورمان سعدی واقع شده است. مساحت این باغ هفت‌و‌نیم هکتار است و در این باغ تعداد زیادی درخت نارنج وجود دارد که پیچیدن بوی آن آن حس زندگی و شادی را در انسان زنده می کند و باعث می شود بیشتر از دیدن این باغ زیبا لذت ببرید.
عمارتی که در وسط باغ وجود دارد سه طبقه است و دارای دو درب ورودی و یک تالار بزرگ و چهار شاه نشین است. ایوان بزرگی هم در طبقه ی وسط وجود دارد و اطراف آن اشعاری ازشوریده که یکی ازشاعران شیرازی است نوشته شده است. این بنا سقف هایی چوبی دارد و گچ بری‌های خیره کننده و آینه کاری ها و نقاشی ها، زیبایی این عمارت راچند برابر می کنند.
باغ دلگشا درسال ۱۳۸۱به ثبت ملی رسیده است و در اختیار شهرداری قراردارد اما در چند وقت اخیر دچار آتش سوزی شده است و آسیب هایی دیده است.
آدرس باغ دلگشا: شمال شرقی شیراز، در مسیر آرامگاه سعدی.

باغ دلگشا در شهر شیراز

باغ نارنجستان

مکان بعدی از مکان های دیدنی شیراز، باغ نارنجستان قوام هست که البته نام های دیگری از جمله باغ موزه نارنجستان، باغ قوام الملک و... نیز دارد. این باغ هم پوشیده از درختان نارنج است و عطر و بوی آن آدمیزاد را سرمست می کند. حالا شاید ازخودتان بپرسید خب این باغ که پر از نارنج است وتکلیف اینکه اسمش نارنجستان است معلوم است اما داستان قوام چیست؟ الان برایتان می گویم، از آنجایی که علی محمد خان قوام یکی از مقامات بالای زمان قاجار دستور ساخت این باغ را داده بود نام خود را برروی این باغ گذاشته بود.
این باغ زیبا سه هزار و پانصد متراست و سالانه تعداد زیادی گردشگر و توریست دارد و باعث رونق اقتصادی شهر نیز هست. در ورودی باغ ازجنس چوب ساج است و به منبت کاری های زیبا مزین شده است. عمارت اصلی، در قسمت شمالی این باغ قرار دارد و دارای یک زیرزمین و دو طبقه بنا است. در قسمت جنوبی زیرزمین این باغ تعدادی سرباز زندگی می کردند و همچنین این زیرزمین محل نگهداری اسحله هم بوده است. قسمت دیگر زیرزمین هم محل نگهداری برنج و حبوبات و مواد خوراکی بوده است.
معماری عمارت اصلی باغ به سبک معماری دوران زندیه است و دارای بیست اتاق است که بیشتر اتاق ها هم به هم راه دارند. سقف های آیینه کاری شده و نقاشی های اروپایی کشیده شده بردیوار و زیبایی وظرافتی که در ساختار این بنا از مکان های دیدنی شیراز و معماری آن وجود دارد باعث شگفتی و تفکر انسان می شود.

باغ نارنجستان

بازدید از باغ نارنجستان
درضمن اگر علاقه مند به بازدید از موزه و اشیا قدیمی هستید، یک ساختمان تاریخی درقسمت جنوبی باغ وجود دارد و درواقع موزه ای است که درآن اشیا قدیمی ازجمله سکه های قدیمی، عتیقه جات، تابلوهای زیبا نگهداری می شود و شما می توانید ازآن ها هم دیدن کنید.

موزه باغ نارنجستان قوام
اما باید بدانید که رستوران های سنتی هم دراین موزه وجود دارد و می توانید درآنجا غذاهای خوشمزه نوش جان کنید.
ساعت کاری باغ نارنجستان از ۸ صبح تا ۷ بعد از ظهر می‌باشد که البته دربعضی مناسبت ها  و زمان های افزایش مسافرت ها، مانند عید نوروز ساعات بازدید از باغ تاریخی نارنجستان افزایش پیدامی کند.

نوشته شده توسط فاطمه بیات

امتیاز 4.30از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

leyla ghasemy
در تاریخ: 23:29:44 1399/11/8

کلا همه ی باغ های شیراز خیلی زیبان و این باغ ها یه قسمتی از قشنگی های شیراز رو تشکیل میدن.باغ دلگشا،باغ ارم، باغ عفیف آباد و زیباتر از همه باغ نارنجستان.مخصوصا فصل بهار باشه و شکوفه های تازه جوونه زده نارنج و عطر و بوی مدهوش کننده اش هوش از سر آدم ببره????  رستوران هفت خوان هم عالیه.فضاش تازه و جالبه.یه جورایی تلفیقی از سنتی و مدرنیته.غذاهاش هم همه عالی و باکیفیت.همه جور غذا هم داره.اگه مثل من به خورد و خوراکتون اهمیت میدین حتما این رستوران رو امتحان کنین????????

زینب وطن دوست
در تاریخ: 17:08:01 1399/9/16

اما می رسیم به باغ های شیراز که اگر در فصل بهار نارنج به این باغ ها برید،عطر بهارنارنج شما رو مست میکند.در چشم من باغ ارم زیباترین باغ بود،البته که هرکدام از باغ ها زیبایی خاص خود را داشت.اگر به شیراز سفر می کنید دیدم بازار و حمام وکیل را از دست ندید.بستگی داره از کدوم در بازار وارد بشی ولی از یک طرف گلیم و جاجیم می بینی و از طرفی دیگر بوی ادویه ها مشامت را نوازش می کند.

بهار
در تاریخ: 23:42:47 1399/9/15

سلام به همه دوستان من شیراز رو خیلی دوست دارم استان بسیار زیبا و قشنگیه استان شیراز هم مکان های دیدنی داره هم مکان های تاریخی البته بازار های بزرگی هم داره که اگر به شیراز سفر کنید میتونید ازش دیدن کنید و میتونید چیزایی که لازم دارید رو از این بازار ها تهیه کنید و اگر قصد داشتید برای عزیزان خود سوغاتی ای تهیه کنید این بازارها بسیار مناسب ان

راضیه
در تاریخ: 15:23:34 1399/9/6

سلام شیراز شهر عشق فرهنگ شهری که اگر به آنجا مسافرت رفتید دیگر دلتان می‌خواهد که برگردید.از زیبایی های این شهر هر چقدر که بگوییم کم است اگر با آنجا رفتید بازار وکیل آباد را فراموش نکنید هر چیزی که بخواهید در این بازار پیدا می‌شود .باغ دلگشا یک مکانی زیبا که حتماً عکس های زیبای آنجا بگیرید که به عنوان خاطره برای شما می ماند . باغ نارنجستان ورودی این باغ از جنس چوب ساج است و منبت کاری های زیبایی شده است اگر علاقه به موزه و اشیا قدیمی دارید یک ساختمان در باغ نارنجستان وجود دارد که حتماً از آن دیدن کنید..ممنون بابت مقاله خوبتان.

ریحان
در تاریخ: 16:11:40 1399/8/8

با سلام و با تشکر از خانم فاطمه بیات که چنین مقاله زیبایی و نوشتن و جاهای دیدنی شیراز را به این خوبی توصیف کردن من تا حالا موفق نشدم به این شهر زیبا سفر کنم و من خیلی دوست دارم که از باغ دلگشا و همچنین از باغ نارنجستان دیدن کنم و از طبیعت آثار تاریخی و معماری و آیینه کاری که در باغ نارنجستان به کار رفته دیدن کنم

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید