کاخ سعد آباد کجاست؟

توسط فاطمه بیات
به روز رسانی شده 21 دی 1399 29
کاخ سعد آباد کجاست؟

سلام دوستان عزیز سفر بانکی در این مقاله میخوام یکی از زیبا ترین مکان های گردشگری تهران را براتون معرفی کنم که در عین حال که یک بنای تاریخی بسیار زیبا هست طبیعت و مناظر فوق العاده و بسیار زیبایی هم دارد و در واقع این بنا یادگاری از دوران قاجار و پهلوی است .

این بنا چه امکاناتی دارد؟

باغ زیبا، موزه های متعدد برای افراد علاقمند به تاریخ، رستوران و کافی شاپ که اگر خواستید چیزی بخورید مشکلی نداشته باشید، نمازخانه، ایستگاه رادیو، سالن های برگذارکننده همایش و...، اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به تاریخ وبناهای تاریخی علاقه دارید پیشنهادمیکنم حتما سری به کاخ سعد آبادکه در شمال تهران قرار دارد و البته آب وهوای خوبی هم دارد بزنید. با بازدید از این کاخ در واقع شما با یک تیر چند نشان می زنید می توانید درفضای دلچسب این باغ درمیان درختان سربه فلک کشیده با آسودگی خاطر قدم بزنید و از سرسبزی و زیبایی این باغ نهایت لذت را ببرید، باید بگویم که درختان چنار واقع در باغ سعد آباد بیشتر از صد سال قدمت دارند.

در این باغ شما می توانید گونه های گیاهی فوق العاده و البته کمیابی را مشاهده کنید؛ پرندگانی نیز در این باغ وجود دارند مثل : دم سرخ معمولی، دلیجه و حتی در این باغ پستاندارانی همانند : سنجاب ایرانی یاحتی روباه وجود دارند. لازم به ذکراست که رودخانه دربند در وسط این مجموعه است و در واقع صدای پرندگان، سبزی فضا،درختان صدساله و...دست به دست هم دهند تا شما نهایت لذت را از بازدید از این کاخ زیبا وتاریخی ببرید و البته قطعا می توانید عکس های هنری و زیبایی هم در این مکان بیندازید.

بازدید از کاخ سعد آباد

در زمان حکومت قاجار این بنا اقامتگاه تابستانی پادشاهان بود و قدیمی ترین بنای کاخ سعد آباد مربوط به دوران پادشاهی «احمد شاه» است و البته جدید ترین بنای این کاخ هم متعلق به «لیلا پهلوی» دختر کوچک «محمد رضا» پهلوی بوده است. دراین مجموعه بزرگه که ۱۱۰هکتار است کاخ های های مختلف باسبک های متفاوت معماری وجود دارد که در زمان پهلوی هر کدام از این کاخ های زیبا متعلق به یک عضو از خانواده پهلوی بوده است؛ پس از انقلاب این بنا کاربرد گذشته خود را ازدست داد و به شکل موزه هایی درآمد که همه مردم می توانستند از آن ها دیدن کنند ودیگر اقامتگاه پادشان محسوب نمیشد.

البته بخش هایی از کاخ سعد آباد هم قابل بازدید برای عموم نیست و به ریاست جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد از جمله : کاخ احمدشاهی، کاخ ملکه مادر، کاخ اختصاص و...؛ در ادامه به معرفی چند بنای واقع شده در کاخ سعد آباد که امروزه عنوان موزه را یدک می کشند می پردازیم.

موزه آلبوهای سلطنتی و اسناد سعد آباد

پهلوی اول دستور ساخت این بنا را به عنوان ساختمان نگهبانی داده بود و در زمان پهلوی دوم هم به عنوان فرماندهی ضد اطلاعاتی گارد شاهنشاهی که یکی از مهمترین واحدهای نظامی، اداری ایران بود به کار گرفته شد و پس از انقلاب این بنا باعنوان موزه ی آلبوم های سلطنتی و اسناد سعد اباد در معرض بازدید عموم قرار گرفت. در این موزه شما می توانید چیز های جالبی از دوران پهلوی را مشاهده کنید ازجمله : اتفاقات رخ داده در دوره پنجاه ساله حکومت پهلوی که به صورت عکس ،فیلم و نوارصوتی وجود دارد.

موزه هنرهای زیبا (کاخ اسود)

این موزه در قسمت جنوبی کاخ سعد اباد قرار دارد ودرسال 1319 به دستور، رضاشاه سخته شد البته با تبعیض رضا شاه این ساختمان هم نصفه کاره ماند تا اینکه محمد رضا پهلوی مجدداً درخواست ساخت این بنا را درسال ۱۳۴۲-۱۳۴۳صادر کرد.

دلیل نام گذاری این بنا به کاخ اسود چیست؟

نمای خیره کننده و فوق العاده این بنا که دارای سنگ های مر مر سیاه است باعث نام گذاری این بند شده. (اسود در عربی به معنی سیاه هست)
دراین موزه می توانید از نقاشی های مدرن، اروپایی، مجسمه های مرمرین، آثار هنرمندان معاصرمانند سهراب سپهری، ناصر اویسی و...دیدن کنید.

بازدید از کاخ سعد آباد

کاخ موزه ملت

بزرگترین کاخ مجموعه محسوب می شود و از آن جا که نمایی سفید رنگ دارد به ان کاخ سفید هم می گویند، این مجموعه اقامتگاه تابستانی پهلوی دوم و همسرش فرح بود و دارای 54 واحد مختلف است والبته 10 تالار تشریفاتی هم دارد؛ در این کاخ شما می توانید فرش های بزرگ دست باف، ظروف و گچبری های هنرمندانه و زیبا را مشاهده کنید.

یک مجسمه برنزی هم در اتاق خواب پادشاه قرار دارد که نام آن قابیل از شکار برمی گردد است. این مجسمه به مناسبت انعقاد قرارداد الجزایر در زمان پهلوی دوم از طرف رییس جمهور الجزایر به کشورهای ایران و عراق اهدا شد.

بازدید از کاخ سعد اباد

ظروف سلطنتی/کاخ اشرف

این کاخ به دستور رضا شاه و برای خواهر دو قلوی محمد رضا پهلوی ساخته شد و بعد ها «اشرف پهلوی» دستور بازسازی داخلی و خارجی این کاخ را داد؛ شما در این موزه می توانید بیشتر از 500 قطعه از ظروف را که در 5 سالن وجود دارند مشاهده کنید که البته سه دسته هستند :

1)ظروف مربوط به دوران قاجار
2)ظروف مربوط به پهلوی دوم
3)ظروف اهدایی

موزه برادران امیدوار

موزه برادران امیدوار نمای آجری و گچبری های فوق العاده ای دارد؛ درگذشته این بنا کالسکه خانه واستراحتگاه سورچی ها بود و بعد از انقلاب دیگر کاربردی نداشت تا اینکه در سال ۱۳۸۱ مورد مرمت قرار گرفت ودرسال ۱۳۸۲ تبدیل به موزه شد.

دراین موزه شما می توانید حاصل سفرهای برادران امید وار یعنی عیسی وعبدالله امیدوار را ببینید، آنها با یکدیگر سه سال اختلاف سن داشتند و به ۹۹ کشور ازپنج قاره مختلف سفر کردند و هزاران فیلم وعکس و صنایع دستی یادگار از سفرهای آنها را دراین موزه می توان دید؛ علاقمندان به سفر و گردشگری باید بدانند که کارگاه سفر و گردشگری یک بار در ماه در این موزه بر پا می شود، البته اولین یکشنبه هرماه شما می توانید عیسی امیدوار را درموزه ببینید.

بازدید ازکاخ سعد اباد
موزه اتومبیل های سلطنتی

در این موزه شما می توانید تعدادی از خودروهای قدیمی معروف جهان را که درفیلم ها وسریال ها آن رادیده اید ببینید، این موزه تنها موزه ای در ایران است که اتومبیل های سلطنتی در آن قرارداشته ومربوط به دوران پهلوی هستند.

بازدید از کاخ سعد اباد
در مجموعه کاخ سعد اباد مجموعه ی بی نظیر تاریخی است که در دل طبیعت سبز قرار دارد و با، بازدید از این کاخ می توانید سفری به تاریخ ایران در زمان های پهلوی و قاجار داشته باشید.

آدرس کاخ سعد آباد و ساعت کاری

دسترسی به این مکان از آدرس زسر امکان پذیر است:

"آدرس کاخ سعد آباد تهران این است : خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه) – انتهای خیابان شهید کمال"

ساعت کاری کاخ سعد آباد : بهار و تابستان هر روز از ساعت 9 تا 18:45 فروش بیلیت تا ساعت 17:30 ؛ پائیز و زمستان از ساعت 9 تا 17:00 فروش بیلیت تا ساعت 16:00

نوشته شده توسط فاطمه بیات

امتیاز 4.38از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

زهراقاسمی
در تاریخ: 10:36:01 1400/4/14

اسم کاخ سعد آباد راشنیدم اما هنوز موقعیتش پیش نیومده که از نزدیک این کاخ زیبا را بازدید کنم با مطالعه مقاله بالا و با وجود عکس ها احساس کردم دارم این کاخ را از نزدیک تماشا میکنم ، دیدن موزهای موجود داخل این کاخ به نظرم خیلی جالب باشه و ما بیشتر با پیشینیان آشنا میشیم و با قدم زدین در باغ این کاخ روح آدمی تازه میشه.

leyla ghasemy
در تاریخ: 21:07:56 1399/11/5

چه کاخ زیبایی.اسمش رو شنیدم اما تا حالا نشده که برم.تا به الان اینطوری میدونستم که کاخ سعد آباد فقط یه کاخ بزرگه که یه حیاط بزرگم داره.نمیدونستم بقدری بزرگه که هر قسمتش موزه شده.واقعا خیلی باعظمته. چقدر خوب فکر میکردم فقط میشه از تالار ها و اتاق های مختلف کاخ بازدید کرد و امکانات دیگه ای نداره.رستوران و کافی شاپ و نماز خانه هم داره و این عالیه که به فکر بازدیدکنندگان و گردشگران هستن.پس باید خیلی بزرگ و با عظمت باشه محوطه این کاخ که سنجاب و روباه هم داره.یعنی واقعا میتونیم ببینیمشون؟????

بهار
در تاریخ: 23:15:31 1399/9/24

با سلام به دوستان عزیز ممنون مقاله هاتون خیلی عالین این مقالاتی که میگذارید باعث میشه که من هر روز با چند تا جای قشنگ اشنا شم ازخانم بیات هم تشکر میکنم که نویسنده این مقاله عالی هستند کاخ سعداباد خیلی قشنگه امیدوارم که بتونم بهش سفر کنم و ازش دیدن کنم من خیلی سنجاب ها رو دوست دارم واقعا موجودات جالبی هستند و خوشحالم که تو این کاخ زندگی میکنم حالا میتونم اگر به این کاخدسفر کردم از سنجاب ها هم دیدن کنم

بهار
در تاریخ: 22:51:26 1399/9/11

سلام به تمام دوستان عزیز تشکر میکنم از خانم فاطمه بیات نویسنده این مقاله عالی من که تا به الان انام این کاخ را نشنیده بودم اما وقتی این مقاله کامل و دقیق رو خوندم با این کاخ زیبا اشنا شدم و حتما به این کاخ زیبا سفر میکنم خیلی جای زیبا و دیدنی ای هستش که واقعا نباید دیدنش رو از دست داد من حتما به این کاخ زیبا سفر میکنم

امین محمد
در تاریخ: 16:10:58 1399/9/6

سلام و درود. کاخ سعدآباد کاخ ای بسیار زیبا با محوطه سرسبز که امکانات فراوانی هم دارد مانند موزه‌های متعدد رستوران کافی شاپ نمازخانه سالن های برگزاری همایش. اگر به مکانهای تاریخی علاقه دارید حتما به این کاخ سر بزنید در این باغ پرندگان زیبایی مثل دلیجه دم سرخ معمولی وجود دارد همچنین سنجاب و روباه هم دیده می شود دلیل نامگذاری این مکان به خاطر نمای فوق العاده ای که از سنگ مرمره سیاه است. اگر به تهران سفر کرده اید کاخ سعدآباد را فراموش نکنید که مطمئنم خوشتون میاد.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید