دریاچه مهارلو کجاست؟

توسط سمیرا صفایی فرد
به روز رسانی شده 23 فروردین 1400 47
دریاچه مهارلو کجاست؟

در 18 کیلومتری قسمت جنوب شرقی شیراز و شهرستان سروستان دریاچه‌ای شگفت انگیز به نام دریاچه مهارلو واقع شده است. در گویش محلی به این دریاچه مهلو، ماهلویه و مهلویه نیز گفته می شود. از جمله پرندگانی که در این دریاچه زندگی می کنند فلامینگو، مرغابی، چوکا و... می توان نام برد. این یاقوت صورتی رنگ 25 هزار هکتار وسعت دارد و به طرز عجیبی آبی شور دارد که باعث جذب سرمایه گذاران فراوانی جهت بهره برداری از نمک این دریاچه شده است لذا به دلیل شوری بیش از حد آب دریاچه به آن دریاچه نمک نیز می گویند. لازم به ذکر است که تبخیر بالا در این منطقه نیز بر افزایش شوری آب دریاچه تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. علاوه بر مقدار زیاد نمک دریاچه ترکیباتی نظیر کلیرید-سدیم و سولفات سدیم در آب آن هم موجب بهره برداری اقتصادی از آن شده است. هیئت وزیران در سال1385 این دریاچه را در لیست7 منطقه برجسته گردشگری ایران ثبت نمود.

دریاچه مهارلو

منابع تامین آب دریاچه مهارلو

دو رودخانه فصلی سلطان آباد، به نام های حمزه و سروستان، رودخانه نوبه ای خشک و دو چشمه‌ی بزرگِ بارمی‌شو و آب پروران وظیفه تامین آب دریاچه را برعهده دارند. جالب است بدانید منابع آبی شمال و شمال غربی دریاچه نظیر چشمه بارمی‌شو و آب پروران، آب شیرین دارند؛ همچنین پوشش گیاهی اطراف آن نیز از آب شیرین تغذیه می کنند. درمنه، گون، شیرین بیان، انجیر، بید و بلوط از جمله گیاهان اطراف دریاچه می باشند.

ظاهر زیبا اما باطن سمی دریاچه

برخلاف ظاهر زیبای صورتی رنگِ رودخانه، باطن آن سمی و خطرناک می باشد. کم آبی و خشکسالی که هم اکنون درگیر آن هستیم منجر به کاهش سطح آب رودخانه های تامین کننده آب دریاچه به میزان قابل توجهی شده است، که به تبع آب دریاچه مهارلو نیز کاهش یافته است. کم آبی و شوری بیش از حد آب دریاچه شرایط را برای رشد سریع جلبک های قرمز فراهم آورده است که دلیل رنگ صورتی دریاچه همین جلبک های قرمز می باشد. جلبک های قرمز که رشد سریعی دارند مانع تبادل اکسیژن بین آب و هوا شده که باعث تولید سم خطرناکی شده است. بخش اعظم جنوبی دریاچه درگیر این پدیده کشنده می باشد و با افزایش شوری آب سرعت پیشروی جلبک های قرمز نیز افزایش می یابد.

علاوه بر جلبک های قرمز، یک گونه جلبک دیگر هم در دریاچه دیده شده است که در نتیجه ورود فاضلاب شهری به دریاچه به وجود آمده اند. فسفر و ازت موجود در فاضلاب شهری منجر به رشد گونه ای جلبک سمی می شود که تعادل زیستگاه، اکسیژن و موادغذایی را به هم می زند. مجموع عوامل فوق باعث شده تا هیچ موجود زنده ای نتواند در دریاچه زندگی کند.

تنها موجود زنده دریاچه

آرتیما تنها موجودی است که در دریاچه زندگی می کند. این موجود از خانواده سخت پوستان می باشد و به راحتی در آب های شور و غلیظ زندگی می کند. آرتیما از جلبک های موجود در آب دریاچه ها تغذیه می کند و وجود آرتیما در دریاچه مهارلو تا حدودی توانسته پیشروی جلبک های قرمز را مهار کند. همچنین از آرتیما برای پرورش میگو نیز استفاده می شود.

پوشش جانوری دریاچه

به دلیل آب سمی دریاچه امکان زیست ماهی در آن وجود ندارد در مقابل حیات دوزیستان و خزندگانی نظیر مار، مارمولک، سوسمار و لاک پشت در اطراف دریاچه تایید شده است. همچنین دریاچه پناهگاه پرندگان مهاجر زمستانه و جوجه آور نیز می باشد. اغلب اوقات پرندگان شکاری نظیر سنقر و سارگپه و پرندگان اهلی مانند فلامینگو، بوتیمار و حواصیل بر فراز دریاچه درحال پرواز می باشند که با وجود پهنه صورتی دریاچه منظره زیبایی را خلق می کند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. طی خشکسالی که در سال1387 به وقوع پیوست بالغ بر 90 درصد آب دریاچه خشک شد و از 100 تا 150 هزار فلامینگو تنها 5 هزار فلامینگو در دریاچه باقی ماندند و کوچ نکردند.

آدرس دریاچه مهارلو

روستای مهارلو

 کوه های قلعه گریخته، کوه شرقی و کوه شمالی از جمله مناظر چشم نواز نزدیک به دریاچه هستند. همچنین اطراف دریاچه مهارلو روستاهایی دیدنی نظیر روستای مهارلو، انجیره، اعلاالوله و دوبنه وجود دارد که گردش و بازدید از آنها خالی از لطف نیست. روستای مهارلو در دامنه جنوبی رشته کوه زاگرس واقع شده است که قدمتش به دوران صفویه بازمی‌گردد که در آن زمان به دشت گل معروف بوده است. در این روستا درختان انار، انجیر و بادام خودنمایی می کنند همچنین چشمه های آب معدنی نیز در روستا وجود دارد که به گفته اهالی، خاصیت درمانی داشته و شفابخش می باشد. هر ساله عده کثیری جهت رفع مشکلات پوستی به این روستا سفر می کنند.

جاهای دیدنی دریااچه مهارلو

سفر به دریاچه

با توجه به این که دریاچه مهارلو، دریاچه ای فصلی است و در فصل تابستان به علت تبخیر بالا بخش اعظم آب رودخانه خشک می شود، اما در مقابل با شروع فصول پاییز و زمستان و آغاز ریزش‌ها وبارش‌های جوی، دریاچه آب از دست رفته خود را به دست می آورد لذا بهترین زمان سفر به این دریاچه از پاییز تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد.

اگر قصد سفر به این دریاچه را دارید با طی کردن 20 کیلومتر از جاده شیراز به فسا به دریاچه می رسید. اگر این جاده را تا مسافت 57 کیلومتری ادامه دهید به روستای شگفت انگیز مهارلو که نامش برگرفته از این دریاچه است، می رسید.

دریاچه مهالو کجاست؟؛ آدرس دریاچه مهارلو

فارس، شیراز، کیلومتر 20 جاده شیراز – فسا، دریاچه مهارلو. 

 نشانی روستای مهارلو

فارس، شیراز، کیلومتر57 جاده شیراز-فسا، روستای مهارلو.

نوشته شده توسط سمیرا صفایی فرد

امتیاز 4.00از 5 (7 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 16:50:14 1400/1/22

سلام و وقت بخیر.دریاچه خوشگل و خوشرنگ مهارلو به نظر منوجزو پدیده های نادر جهانوهستی و طبیعت هستش که همانتد اون تو کل دنیا کمتر دیده شده.و جزو مناطق توریستی محسوب می شه. البته فعلا کمتر کسی از وجود این دریاچه مطلع هستش و به همین دایل از دسترس ویرانگران محیط زیست نا حدود زیادی دور مونده . امیدوارم صنعت توربسم کشور به سمتی پیش بره که از این‌مناطق جذاب به نحو احسن استفاده بشه.

leyla ghasemy
در تاریخ: 03:43:07 1399/12/10

دریاچه خاصی هست و لابه لای کوه ها و صخره ها رنگ زیباش بیشتر به چشم میاد و طبیعت دیدنی رو ایجاد کرده.تماشا و صدای پرندگان این دریاچه هم به زیبایی ابن دریاچه اضافه کرده.کسایی که از این دریاچه دیدن میکنن میتونن یه قسمتی زیادی از تایم خودشون رو هم تو روستای زیبای مهارلو خوش بگذرونن و بادام و انجیر و انار های طبیعی این روستا بخورن و همچنین از جمله های آب درمانیش استفاده کنن.سبک خونه های روستا خیلی قدیمی و شنگه و با گشتن توش از این زیبایی های تاریخی لذت ببرین.

محمدعلی شنوایی
در تاریخ: 11:43:59 1399/11/16

در کشور عزیزمان دریاچه های متعددی از بزرگترین دریاچه جهان خزر تا دریاچه های کوچک وجود دارد که هرکدام ویژگی و شرایط محیطی خودش را دارد در این مقاله به خو بی ویژگی های دریاچه مهارلو را که یکی از دریچه های زیبای کشورمان است معرفی کرده است، امیدوارم بتوانیم سفری به آنجا داشته باشیم از نزدیک تماشا کنیم و لذت ببریم

زینب وطن دوست
در تاریخ: 17:58:08 1399/11/9

اگر این عکس ها را بدون ذکر نام محل می دیدم،محال بود باورم شود این دریاچه در ایران قرار دارد.در تعجبم جایی به این قشنگی چرا تا به حال نظر مرا جلب نکرده است.البته دلیلش واضح است،مقاله ها و مستندهای کمی ازین مناطق زیبا تهیه شده است.حتی در فیلم های سینمایی هم از چنین مکان های زیبایی به عنوان لوکیشن استفاده نمی کنند.حیف وصد حیف،کاشکی این مناطق بیشتر معرفی شوند.

Fatima
در تاریخ: 16:14:23 1399/11/5

دریاچه مهارلو رو من قبلا خیلی ازش شنیده بودم و همیشه برام جذاب و زیبا بودع ک این دریاچه ب رنگ صورتی هستش و این خود یه شگفتی طبعییه بسیار زیبا یی هست در واقع میشه گقت این دریاچه دخترونه است چون دخترا. عاشق رنگ‌ صورتی هستند ???????????????? این دریاچه هر ساله توریست های زیادی میان ازش دیدن میکنن و از اون عکس های زیادی میگیرن من عکس این دریاچه رو در شبکه های اجتماعی خیلی دیدم .

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید