شهر آدم کوتوله‌های ایران

توسط کیان کیانی
به روز رسانی شده 17 بهمن 1400 57
شهر آدم کوتوله‌های ایران

سلام من اهل استان کرمان هستم و دوست دارم به شما یکی از جاهای دیدنی استانم یعنی شهر آدم کوتوله‌ها‌ درحاشیه‌ی کویر شهداد را برایتان شرح بدهم.

کشف آدم کوتوله‌های ایران

برای رفتن به این شهر از شهر کرمان تا آنجا یک ساعت فاصله است و برای دیدن و رسیدن به این شهر باید از جاده‌ای به نام جاده‌ی قدیم کرمان و ماهان به سمت یکی از بخش های استان کرمان به نام سیرچ حرکت کنید و در ابتدا از ارتفاعات سیرچ که در برخی از قسمت های جاده آن شیب هایی تند دارد باید بگذرید اما شرایط جاده بسیار خوب است پس از آن باید یکی از بلند ترین تونل های خاورمیانه بگذرید و پس از عبور از آن ابتدا با پیست طبیعی اسکی سیرچ روبه‌ رو می‌شوید و پس از آن به دره‌ی زیبای سیرچ با چشمه ها و رودخانه های زیبایش با باغ های زیاد می‌رسید که کاملاً منطقه‌ای سردسیر است، پس از مسافتی اندک به دشت گرمسیری به نام شهداد می‌رسید که پر از نخلستان و باغ های مرکبات است.

آدم کوتوله های ایران

ویژگی های این منطقه

شهر آدم کوتوله‌های ایران شهری کامل برای انسان هایی با قدی کمتر از یک متر با پنج هزار سال قدمت است. این شهر به دلیل ساختار بسیار خاص و کوچکی که دارد به شهر آدم کوتوله‌ها در بین مردم شهرت یافته است به طوری که کوچه ها، خانه ها و گنجه ها و حتی تنورهای ساخته شده در این شهر به گونه ای است که همه‌ی انسان هایی که در آن منطقه زندگی می‌کردند به احتمال زیاد با قدی کمتر از یک متر بودند. این شهر در صد کیلومتری کرمان و در حاشیه‌ی غربی کویر لوت قرار دارد که بسیاری از باستان شناسان برای تحقیق به این شهر می آیند اما هیچ موقع پاسخی منطقی و عقلانی در خصوص ساخت این شهر داده نشده است.

آدم وتوله های یران

سر گذشت آدم کوتوله‌های ایران

تعدادی از باستان شناسان اجسادی مومیایی شده کشف کرده‌اند اما معلوم نیست که این اجساد موجود اجساد آدم کوتوله‌ها‌ی‌ایران هستند یا اجساد کودکانی که در گذشته کشته شده‌اند. بعضی از باستان شناسان هم، عقیده‌ای بر این اساس دارند که هزاران سال قبل مردمانی که در این شهر زندگی می‌کردند به دلیل عواملی ناشناخته که در گذشته شهر را مورد تهدید قرار داده است برای حفظ جان خود اقدام به گل اندود کردن درب خانه‌های خود مسدود کردن آن ها کرده اند در حالی که خانه و اشیا درون خانه ها سالم بوده اند شهر را رها کرده و فرار کرده‌اند. معلوم نیست که مقصد این مردمان کجا بوده و دلیل تهدید آنها و چرا شهری را که انها ساخته بودند آسیبی وارد نشده است.

بعد از اینکه سفالینه های سطحی در این قسمت از کویر کرمان توسط باستان شناسان کشف شد مشخص شد که روزگاری در این منطقه مردمان زیادی زندگی می‌کردند و آنها اسم این تمدن را خبیث گذاشته بودند که در هزاره چهارم قبل از میلاد در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند. همچنین باستان شناسان هزاران شئ تاریخی،گورستان های متعدد، کوره‌های مسی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد آدم کوتوله‌های ایران در صنعت پیشرفت بسیار زیاد و قابل توجهی داشته اند حتی قدیمی ترین بیرق فلزی جهان نیز در این منطقه پیدا شده است و مشخص شده است که محله‌هایی مختلف در این شهر از جمله: محله‌ی جواهرسازان، کشاورزان و پیشه وران وجود داشته است.

دلیل مهاجرت آنها

طبق گفته‌های سرپرست باستان‌شناسان تمدن خبیث اینکه چرا آدم کوتوله‌های این شهر شهرشان را ترک کرده‌اند و رفته اند برای همیشه به دل تاریخ سپرده شده اند.همچنین مشخص شده است مردمان این شهر پنج هزار سال قدمت تمدن دارند و نتیجه‌ی حاصل کاوش ها ی باستان‌شناسان نشان میدهد که آدم کوتوله‌های ایران مردمانی بسیار باهوش، دارای تمدن و قدرت بسیار زیادی داشته‌اند. در کاوش های باستان شناسان تعداد قابل توجهی از ظروف، اشیا مختلف، گورستان ها وحتی نحوه تدفین و خاکسپاری مردمان آنجا و مشاغل مختلف و خانه‌ها و کوره های ذوب مس و حتی مزارع شخم زده شده‌ای که رها شده‌اند کشف شده است.

به احتمال زیاد آدم کوتوله‌های ایران برای برگشتن به شهر خودشان امید داشته‌اند و عاملی این شهر را تهدید کرده است چون جواهرات،مهره ها و اشیایی که مورد نیاز برای زندگی خود داشته اند را رها کرده‌اند و درب خانه ها را جوری مسدود کرده بودند که مشخص بوده قصد بازگشت به شهرشان را داشتند ولی دیگر هیچ وقت نتوانستند به شهر خود برگردند. اما برخی دیگر از باستان شناسان هم برا این اساس معتقدند که آدم کوتوله‌هایی که در این منطقه زندگی میکردند به علت خشکسالی و باامید به بازگشت شهر خود انجا را ترک کرده‌اند اما پنج هزار سال است که به شهر خودشان برنگشته‌اند.

آدم کوتوله های ایران همچنین این شهرآدم کوتوله‌های ایران یکی از بناهای تاریخی ثبت ملی است که اطراف آن حصار کشی شده است که مورد توجه جهانگردان و گردشگران قرار گرفته است به طوری که هر ماه شاهد حضور گردشگران خاجی و داخلی برای دیدن شهرآدم کوتوله‌ها و حتی این منطقه گرم ترین نقطه زمین است. پس این مکان بدون شک یکی از اسرارآمیزترین ابنیه های تاریخی و گردشگری محسوب میشود و دیدن آن خالی از لطف نیست و من پیشنهاد میکنم اگر فرصت داشتید حتماً به این شهرآدم کوتوله‌های ایران سفر کنید و مطمئنم که از دیدن خانه های کوچک آنها لذت میبرید.

نوشته شده توسط کیان کیانی

امتیاز 3.95از 5 (22 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fatima
در تاریخ: 15:10:34 1400/5/8

ایران یه کشور پر از شگفتی است و شاید خیلی چیز های دیگه ای هست ک هنوز کسی از اون خبر نداره همین شهر ادم کوتوله ها خیلی جذابه حتی برای مسافران خارجی و توریست ها چون شاید کمتر جایی. همچین جایی وجود داشته باشه کاش ماها بتونیم بیشتر با این جور جاها بیشتر اشنا بشیم و ایران خودمون ر و بهتر بشناسیم هنوز خیلی ها هستن از همچین جایی خبری ندارن و نمیدونن چینین شهری وجود داشته چون رسانه ای نشده من ک خودم تازه فهمیدم

aylar javadi
در تاریخ: 18:49:24 1400/2/26

خیلی مکان جالب و تعجب برانگیزی هست. اینکه اینا اجساد کودکای گذشته باشن زیاد قابل قبول نیست.چون همون طور که تو مقاله اشاره کردین کردیم تو صنعت پیشرفت داشتن و کشاورزی و ... اینا میکردن طبیعتا کودکان نمیتونن همچین کارایی بکنن.مسیر و جاده اش هم جاهای زیبا و طبیعت قشنگی داره که اسکی سیرج و دره سیرج که میتونین بعد بازدید و تفریح اون مکانا سری هم به این روستای آدم کوتوله ها بزنین.

زهرا نصیری
در تاریخ: 16:58:35 1400/1/16

خیلی برام جالب بود شبیه یک افسانه هست کاش میشد بیشتر دونست درمورد این شهر و آدم هاش. یاد آلیس در سرزمین عجایب افتادم. کاش با نرم افزار این شهر و آدم هاش رو شبیه سازی میکردن یا فیلمی در رابطه باهاشون بسازن که تصویر ذهنی بسازیم ازشون به نظرم فیلم جذابی خواهد شد.

محمدعلی شنوایی
در تاریخ: 11:31:32 1399/11/16

گوشه و کنار کشور عزیز و وسیع ما دارای آثار و مکان های متعددی است که یا پیشینه تاریخی دارد و یا نمادی از فرهنگ و تاریخ و هنر و... کشورمان را به ما نشان می دهد، درج این گونه مقالات از شهرهای مختلف می تواند اطلاعات خوبی در مورد کشورمان به ما بدهد.

leyla ghasemy
در تاریخ: 21:26:52 1399/11/4

سلام به دوستان عزیز. موضوع مقاله رو که خوندم اولش فکر کردم واقعا آدم کوتوله ها تو این شهر زندگی میکنن و جالب شد برام .????اما خوب همینطوریش هم جالبه وجود این آدم کوتوله ها تو دوران گذشته که الان  وجود و نشانه ای ازشون نیست.خیلی مبهم و اسرارآمیزه که اثر و نشونی ازشون نبوده و نیست.جای سواله واقعا چرا از شهر رفتن و چرا دیگه برگشتن. اونم وقتی که باهوش و پر قدرت بودن!!! حتما واجب شد سفر کنم و از نزدیک ببینم اینجا رو .شاید مردم اطرافش چیزی بدونن. مقاله جالبی بود ممنون.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید