قلعه شیلون در ژنو پربازدیدترین دژ اروپا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 آبان 1399 3
قلعه شیلون در ژنو پربازدیدترین دژ اروپا

«قلعه شیلون یا چیلون» (chillon castle) از بناهای تاریخی مهم سوئیس است. این دژ در جزیره ای زیبا در دریاچه ژنو واقع شده است. جزیره را می توانید در جنوب شهر ویتو پیدا کنید. قلعه در انتهای شرقی دریاچه، در ساحل باریکی بین مونترو و ویلنوو قرار دارد. شلیون جزء پربازدیدترین قلعه‌ها در سوئیس و کل اروپا محسوب می شود. این قلعه حامل فرهنگ سوئیس است و به همین دلیل دارای اهمیت ملی است.

قلعه شیلون

تاریخچه قلعه شیلون مونترو

نام شیلون از گویش والنسیایی آمده است و به معنای قلعه‌ای است که بر روی پلتفرم ساخته شده است. ساخت این قلعه به قرن دهم بر می گردد. اگرچه احتمال می رود پیش از آن، این محل یک سایت نظامی مهم بوده است.

قلعه شیلون توسط رومی ها در جزیره شیلون ساخته شد. این دژ به عنوان یک پاسگاه مرزی و به منظور حفاظت از گذرگاه‌های آلپ ساخته شد. پس از آن، دژ تحت تأثیر سه دوره اصلی قرار گرفت: دوره Savoy، دوره Bernese و دوره Vaudois.

قلعه شیلون در ژنو

این سازه حفاظتی بزرگ با نمای بیضی شکل خود، از سنگ آهک ساخته شده است. رومی ها آن را در مسیری ساختند که به لحاظ استراتژیک حائز اهمیت بود. از این مسیر دسترسی مناسبی به فرانسه و آلمان حاصل می شد. علاوه بر این، این دژ بین گذرگاه Vaud Riviera و دره Rhone ساخته شد که این حالت امکان دسترسی سریع به ایتالیا را فراهم می کرد. گذشته از این ها، دیدگاه بسیار خوبی از سواحل Savoyard ارائه می داد. بنابراین، این پاسگاه حفاظتی دسترسی بسیار خوبی از لحاظ نظامی و تجاری به جاده های منتهی به ایتالیا داشت و عوارض راهداری هم دریافت می کرد.

قلعه چیلون

کاوش هایی که طیّ قرن نوزدهم در اینجا صورت گرفت، نشان داد که اشیا و مصنوعات موجود، متعلق به دوران رومی و دوره برنز است. در قرن سیزدهم این بنا تحت مالکیت اسقف سیون بوده است.

در طول جنگ‌های مذهبی قرن شانزدهم از قلعه شیلون به عنوان یک زندان استفاده می شد و احتمالاً مشهورترین زندانی این زندان یک راهب ژنوی به نام François de Bonivard بوده است.

همانطور که در بالا ذکر شد، دژ تحت تأثیر سه دوره اصلی قرار داشت:

 • دوره Savoy: تاریخ و قدمت قدیمی ترین قسمت های قلعه هنوز به طور قطعی مشخص نیست. اما اولین اثر مکتوب آن به سال 1005 بر می گردد. این بنا جهت حفاظت از جاده Burgundy به Great Saint Bernard Pass ساخته شد. از اواسط قرن دوازدهم میلادی این قلعه مکان و خانه تابستانی Counts of Savoy شد. کسی که ناوگان کشتی ها را در دریاچه ژنو نگهداری می کرد. در سال 1248 قلعه گسترش داده شد. کار گسترش قلعه در سال 1266 تا 1267 توسط پیتر دوم انجام گرفت.
 • دوره Bernese: در سال 1536 قلعه توسط نیروهای Bernese و ژنوی اشغال شد و طی آن همه زندانیان آزاد شدند. پس از چند سال، در سال 1733 قلعه مجدداً به عنوان یک زندان ایالتی مورد استفاده قرار گرفت.
 • دوره Vaudois: قلعه چیلون در سال 1798 تحت تسلط فرانسوی ها قرار گرفت. آن ها از دژ به عنوان انبار مهمات و تسلیحات استفاده کردند.

قلعه شیلون در ژنو

بازسازی‌ها و بازدید قلعه شیلون سوئیس

در قرن نوزدهم بازسازی هایی بر روی دژ صورت گرفت. در سال 1900 معماری به نام Albert Naef کارهای بازسازی را ادامه داد تا جایی که ساختمان به وضعیت فعلی رسید. بازسازی فضای داخلی، اتاق ها و سالن های اصلی توسط او انجام گرفت. به لطف بازسازی‌هایی که صورت گرفت، قلعه در یک وضعیت عالی قرار دارد و الگوی خوبی از معماری فئودالی را به نمایش گذاشته است.

تا سال 1939  دژ چیلون در سال، میزبان بیش از 100.000 بازدیدکننده بود. این دژ طی سال‌های متوالی مورد بازدید تورها و گردشگران قرار داشت تا اینکه در سال 2005 آمار بازدید از آن به حدود 300.000 نفر در سال رسید.

قلعه شیلون در سوئیس

این قلعه دو بار میزبان کمپانی تئاتر Compagnie du Graal بوده است. در سال 2012 یک نقاشی آبرنگی با موضوع حماسی و با الهام از Hyperion  یونان باستان در بخشی از دیوار این قلعه کشیده شد.

قلعه شیلون

امروزه این سازه به روی عموم باز است و مورد بازدید گردشگران و تورهای گردشگری قرار دارد. همانند قلعه گلوباک، وجود این دژ در مجاور یک محیط آبی بر زیبایی و جذابیت آن افزوده است. بر اساس گزارش وب سایت قلعه، چیلون پر بازدیدترین بنای تاریخی سوئیس است. بخش های اصلی این دژ شامل اتاق خواب های بزرگ، سالن های بزرگ و حفره‌های انبارها یا مخازن است. خود قلعه در داخل شامل چهار تالار بزرگ، سه حیاط و تعدادی اتاق خواب است که بازدید از آن‌ها برای عموم وجود دارد. یکی از قدیمی ترین اتاق‌ها، Camera domini است که متعلق به اعیان و اشراف Savoy بود. دیوارهای این اتاق با نقاشی های قرون وسطایی قرن چهاردم مزین شده است.

قلعه شیلون در سوئیس

قلعه شیلون در مونترو سوئیس

 

مقاله پیشنهادی ما :  قلعه وان

تأثیر قلعه شیلون بر فرهنگ ها

از پایان قرن هجدهم، چیلون مورد توجه نویسندگان داستان های عاشقانه قرار گرفت. از ژان ژاک روسو گرفته تا ویکتور هوگو، الکساندر دوما، لورد بایرون و گواستاو فلابر. همانند پل افسوس ها در ونیز، این بنا نیز الهام بخش شاعران سراسر جهان بوده است:

 • شعر The Prisoner Of Chillon از لورد بایرون (1816). بایرون همچنین نام خود را بر روی یکی از ستون های زندان قلعه شیلون حک کرده است.
 • رمان هِنری جیمز در سال (1878)
 • فیلم انیمیشنی The Little Mermaid.
 • بیل ایوانس (Bill Evans) از تصویر این قلعه در جلد آلبوم خود در جشنواره جاز مونترو استفاده کرد.

قلعه شیلون در مونترو سوئیس

نام بایرون بر روی یکی از ستون های قلعه شیلون

ساعات و هزینه بازدید

ساعات بازدید در ماه های آوریل تا سپتامبر: 9:00 تا 19:00؛ آخرین پذیرش ساعت 18:00 می باشد.

ساعات بازدید در ماه های اکتبر تا مارس: 9:30 تا 18:00؛ آخرین پذیرش ساعت 17:00 می باشد.

هزینه بازدید برای بزرگسالان 13.5 CHFو برای بچه ها (6 – 15 سال) 7 CHFاست. هزینه بازدید برای دانشجویان و دانش آموزان، کارآموزان، بازنشستگان و افرادی که دارای کارت معلولیت هستند 11.5 CHF است.

بازدید از قلعه شیلون در مونترو

آدرس و نحوه دسترسی

Address: avenue de Chillon 21, Veytaux 1820, Switzerland

مبدأ حرکت شما از مونترو باشد یا Villeneuve ، گزینه های متعددی برای دسترسی به قلعه شیلون پیش رو دارید.

 • اتوبوس: اتوبوس‌ها شما در مقابل قلعه پیاده می کنند. اگر از اتوبوس استفاده کنید فاصله از مونترو تا قلعه 10 دقیقه و از Villeneuve 5 دقیقه خواهد بود.
 • قطار: اگر از قطار استفاده کردید، در ایستگاه Veytaux پیاده شوید. پس از چند دقیقه پیاده روی به قلعه خواهید رسید.
 • پیاده روی: پیاده روی از مونترو 40 و از Villeneuve 20 دقیقه به طول می انجامد. (برای رسیدن به ایستگاه های قطار مربوطه، 15 دقیقه به زمان هر پیاده روی اضافه کنید).
 • دوچرخه‌ سواری: اگر از دوچرخه سواری در مسیری زیبا و خوش منظر لذت می‌برید، استفاده از آن بهترین گزینه است.
 • اتومبیل شخصی: با استفاده از اتومبیل شخصی یک جاده ساحلی را در امتداد دریاچه طی می کنید. این مسیر بدون ترافیک است. می توانید اتومبیل خود را در محوطه پارکینگ پارک کنید.
 • قایق: رمانتیک ترین حالت و نحوه دسترسی به قلعه شیلون استفاده از قایق است. دسترسی با قایق از طریق دریاچه ژنو امکان پذیر است. در فصل تابستان این قایق‌ها مکرراً رفت و آمد دارند اما در فصل زمستان سرویس دهی فقط در روزهای آخر هفته‌ها انجام می شود. با استفاده از قایق پس از 15 دقیقه از مونترو و پس از 10 دقیقه از Villeneuve دسترسی به قلعه حاصل می شود.

نحوه دسترسی به قلعه شیلون در مونترو

 

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 12:10:23 1399/8/12

اگه این قلعه یه قلعه ی نظامی بوده خوش بحال اون نظامی ها من حدس می زدم محل زندگی شاه و شاهزاده بوده باشه از بس که قشنگه هم خود قلعه هم طبیعت اطراف اون من اگه یه روزی برم سوئیس و با قایق به طرف این قلعه برم از خوشی دق می کنم خیلی قشنگگگگگگگه ???? آدمو دیونه می‌کنه

Ava
در تاریخ: 19:20:43 1399/7/8

طبیعت سویئس خیلی محسور کننده اس واقعا آرزو دارم که یه روز سویئس رو از نزدیک ببینم یه بهشت تمام عیار که قدم زدن در خیابانهای شهرهای اون خودش یه جاذبه گردشگری محسوب میشه شهرهای که بالاترین کیفیت زندگی رو دارن شاید این قلعه اولین جایی باشه که تو ژنو به دیدنش برم ⁦☺️⁩

Sheyda shiri
در تاریخ: 13:00:36 1398/11/20

در مورد قلعه های زیادی مطالعه داشتم و مطلب نوشتم. قلعه شیلون واقعاً یکی از بهترین هاست. ضمن اینکه بخش های داخلی قلعه هم به خوبی بازسازی و حفاظت شده. من که واقعاً خوشم اومد.

ثبت نظر جدید