قصر هوا محل هند

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 17 آبان 1399 5
قصر هوا محل هند

هندوستان سرزمین زیبایی ها و جاذبه‌های متفاوت است و هر شهر آن به نحوی با جاذبه‌های دلفریب، خود نمایی می کند، یکی از این شهرها جیپور است که از زمان ورود ولیعهد انگلیس به آن و همزمان با پادشاهی اکبر شاه گورکانی کاخ ها و بناهایی با مصالح خاصی از شن های سرخ و صورتی ساخته شد (مانند قصر هوا محل) که این نوع ساخت و ساز در آن زمان رایج بوده و جیپور را به شهر صورتی معروف کرده که امروزه ها یکی از دلایل اصلی محبوبیت جیپور در بین گردشگران وجود همین بناهای قدیمی با معماری خاص و رنگ متفاوت است که به جاذبه اصلی این شهر نیز تبدیل شده است.
یکی از معروف ترین و پرطرفدار ترین بناها در جیپور قصر هوا محل است که با معماری و نمای متفاوت خود در هیچ کجای دنیا مانند آن پیدا نمی شود، محل در زبان هندی به معنای کاخ یا قصر است از این رو به آن قصر بادها نیز گفته می شود.

این قصر با معماری منحصر به فرد، پنجره‌های متعدد و رنگ صورتی نمای ساختمان که در ساخت آن از روشی نوین استفاده شده و یک نمونه ی عالی از یک معماری خیالی است. از لحاظ فنی و معماری، آن را بلندترین سازه ی بدون زیر ساخت در تمام دنیا می شناسند به سبب همین ویژگی ها و جذابیت خاص سالانه میزبان میلیونها نفر گردشگر از جای جای دنیا می باشد و به عنوان یکی از نمادهای کشور هند معروف است.

تاریخچه و ویژگی های قصر هوا محل

این قصر در سال 1799 میلادی به دستور پادشاه به عنوان حرمسرا و محل اقامت زنان او ساخته شد.
طراح و سازنده قصر فردی به نام لال چاند بود که آن را به شکل هرمی در پنج طبقه به ارتفاع 15متر با پنجره های متعدد طراحی کرد و طبق خواسته ی پادشاه نمای ساختمان از روی تاج خدای هندو به نام کریشنا طراحی شد.
 از شن های ریز صورتی و سرخ برای ساخت استفاده کردند که نمایی به رنگ صورتی به قصر بخشیده است، تعداد 953 عدد پنجره در این قصر به چشم می‌خورد که به شکل مشبک هستند و اصطلاحا به آنها جهاروخا گفته می شود، و به کنوی عسل مشابهت داده می شوند.
ساخت این پنجره ها که امروزه جاذبه اصلی قصر محسوب می شوند چندین دلیل داشته که یکی از آنها تهویه مناسب قصر بوده و این موضوع باعث شده است که همیشه هوای تازه و خنک در قصر جریان داشته باشد و این بنا را به قصر بادها معروف کرده است.
دلیل دیگر ساخت این پنجره ها، زنان دربار و همسران شاه بودند که بدون آنکه دیده شوند بتوانند به راحتی فضای بیرون قصر را نظاره گر باشند و از زندگی روزانه مردم آگاه باشند؛ زیرا درمورد زنان دربار این قانون وجود داشته که نباید کسی چهره آنها را ببینید و حتی اجازه حضور در امکان عمومی بدون روبنده را نداشتند، این پنجرها از دور کوچک به نظر می آیند اما وقتی از نزدیک آنها را ببینید متوجه کاربری آنها خواهید شد زیرا حداقل دو نفر می توانند در کنار هم از پنجره ها نظاره گر شهر باشند.
وجود همین پنجره‌ها که تهویه مناسبی از هوای طبیعی به قصر بخشیده بود و حتی در تابستان داخل قصر را خنک نگه می داشت باعث شده بود که هوا محل همیشه در طول سالیان مختلف مورد توجه حاکمان هند قرار بگیرد.

نکات جالبی دیگری نیز در مورد این قصر وجود دارند یکی اینکه نمایی که از آن در خیابان اصلی با پنجره های متعدد نمایان است دیوار پشتی قصر می باشد و در واقع قصر پشت به خیابان ساخته شده و برای ورود به قصر باید ساختمان را دور بزنید.
نکته ی جالب دیگر این است که فقط سه طبقه از قصر قابل سکونت بوده و دوطبقه ی آخر آن به علت سقف کوتاه ساکنی نداشته است، علت ساخت این دو طبقه حفظ نمای هرمی شکل ساختمان و چرخش بیشتر هوا در قصر بوده است.
این قصر خود بخشی از مجموعه ای بسیار بزرگ است که در داخل آن با چند ساختمان و یک موزه روبه رو می شوید.

زمانی که در پشت پنجره‌های قصر قرار می گیرید دریچه هایی شبیه به صفحه نمایشگر در قاب سنگی پنجره ها می بینید که افراد از طریق آنها مناظر را شاهد بوده اند. به علاوه با سقف های طاق دار فراوانی روبه رو می شوید که با گچ بری های ظریفی به زیبایی تزیین شده اند، برای بالا رفتن از قصر فقط یک راه پله وجود دارد که در قدیم تنها محل عبور اهالی قصر و خدم و حشم آنها بوده و امروزه تنها محل عبور گردشگران برای بازدید از طبقات بالای قصر است که در بعضی از روزها مملو از جمعیت می شود.

این کاخ در قرن نوزدهم مورد مرمت جزیی قرار گرفت اما مرمت و بازسازی اصلی با چندین تغییر همراه بود که در سال 2007 میلادی با هزینه ی هنگفتی بالغ بر 4500 میلیون روپیه صورت گرفت.

دسترسی و بازدید از قصر

قصر بادها در قسمت جنوبی شهر جیپور، میدان بیگ فور و خیابان بادی چاوپاد قرار گرفته که برای ورود به آن باید از سمت بازار، قصر را دور بزنید تا به درب ورود برسید و با پرداخت ورودی وارد قصر دیدنی هوا محل شوید همه روزه از ساعت 9 الی 17 می توانید از این جاذبه دیدن کنید.
 پس از بازدید از این بنا می توانید از دیگر جاذبه های شهر جیپور مانند کاخ شهر که بنایی معروف و در نزدیکی این محل است دیدن کنید و یا از سایر بناهای قدیمی با معماری خاص همچون جل محل و قلعه های ناهارگر بازدید کنید.

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

رخساره بیدار
در تاریخ: 18:58:45 1399/8/14

من اینقدر از این مقاله خوشم اومده بود که دوباره بعد از چند ماه سراغش اومدم و خوندمش. بسیار جالبه این قصر. و خیلی هم زیباست چون از شنهای ساحال جیپور که صورتی رنگه ساخته شده نمای صورتی رنگی هم داره این قصر به دستور پادشاه اون موقع در قرن هجدهم برای زنان و اهالی حرمسرا ساخته شده و شکل هرمی فرم داره و حدود هزار تا پنجره داره که خیلی ظاهر قصر رو جذاب و خوشگل کرده و جالبه که اکن‌چیزی که از خیابون‌میبینین پشت قصره و قسمت جلویی قصر هم رو به حیاطه قصر ه که شامل موزه و کاخ هایی دیگر می شه.سفر بانک عزیز از این مقاله عالی متشکرم.اطفا باز هم در مورد بناهای تاریخی هند برامون مقاله بنویس.

رخساره بیدار
در تاریخ: 19:03:40 1399/4/14

بسیار عالی و جذاب بود این مقاله.در شهر جیپور قصر هوا محل در قرن ۱۸ به دستور پادشاه وقت برای اقامت همسران او ساخته شد و چون باشنی مخصوص و صورتی رنگ ساخته شد نمایی صورتی رنگ به ان می دهد.این قصر قصریستدپر از پنجره که زنان بتوانند از طریق آنها قصر ووامد وشد مردم را ببینند زیرا انها اجازه نداشتند بدون روبنده در مکان های عمومی حضور یتبند.تین قصر ۵ طبقه و به صورت هرمی ساخته شده .جالبه که دو طبقه بالی اون به علت کوتاهی سقف قابل سکونت نبوده و فقط ارز سه طبقش تستفادهومی کردند.جقدر جالب بود واقعا این‌مقاله.ممنون ازت سفر بانک

محسن
در تاریخ: 10:24:38 1399/3/19

واقعا این قصر زیبایی خاصی داره و به خاطر معماری زیبا و حساب شده جز شاهکار های معماری دنیا محسوب میشه. یه جورایی در میان عجایب فراوانی که در کشور هندوستان هست این بنا جز عجیب ترین ها و زیباترین هاست. این بنا با وجود اینکه حدود ۲۲۰ سال پیش ساخته شده اما بخوبی نگهداری شده. معمولا پادشاه ها بهترین و زیباترین بناها رو برای حرم سراهای خودشون میساختن.

محسن
در تاریخ: 12:16:41 1399/3/17

واقعا این قصر زیبایی خاصی داره و به خاطر معماری زیبا و حساب شده جز شاهکار های معماری دنیا محسوب میشه. یه جورایی در میان عجایب فراوانی که در کشور هندوستان هست این بنا جز عجیب ترین ها و زیباترین هاست. این بنا با وجود اینکه حدود ۲۲۰ سال پیش ساخته شده اما بخوبی نگهداری شده. معمولا پادشاه ها بهترین و زیباترین بناها رو برای حرم سراهای خودشون میساختن.

ابراهیم کرامت
در تاریخ: 13:54:03 1399/3/13

باسلام،هندستان سرزمین عجایب و هفتاد و ملت می باشد بناها و کاخ های زیبایی از جمله همین کاخ هوامحل که نشان دهنده سبک بسیار زیبای معماری آن زمان بوده وحتی در برخی موارد شبیه معماری ایرانیها ست . مثل همین پنجره های مشبک.درکل کشور زیبایی می باشد.

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید