قلعه سرخ دهلی کجاست ؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 دی 1399 0
قلعه سرخ دهلی کجاست ؟

همانطور که میدانید دهلی نو پایتخت هند و شهری تاریخی و پرجمعیت است که جاذبه های گردشگری فراوانی در آن می توان می یافت به همین سبب امروزه جز پربازدیدترین شهرهای توریستی جهان قرار دارد ، یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری در این شهر قلعه سرخ یا لال کیلا می باشد که با نمای قرمز خود به نام قلعه سرخ دهلی شهرت پیدا کرده است.

این قلعه که تاریخچه ی پر فراز و نشیبی دارد در بین مردم هند از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که در سالروز استقلال و روز جمهوری هند پرچمی بر فراز آن برافراشته می شود .

قلعه سرخ دهلی

تاریخچه ای از ساخت قلعه سرخ دهلی و بخش های مختلف آن: ساخت قلعه به سال 1639 هجری برمی گردد که به دستور یکی از پادشاهان مغول به نام شاه جهان طی 9 سال ساخته شد و حدود 200 سال محل سکونت شاهان مغول قرار گرفت و از زمان ساخت تا چندین سال شاهد برگزاری جشن ها و مراسم های مختلف و همچنین جنگ‌ها و درگیری های بسیاری بود از این رو آسیب های ناشی از این حوادث بر تن این بنا باقی ماند.

شاه جهان زمانی که قصد داشت پایتخت حکومت خود را از آگرا به دهلی منتقل کند تصمیم گرفت پیش از عزیمت قلعه ای با شکوه با بخش های مختلف در دهلی بسازد برای این کار از معمار معروف آن دوران استاد احمد لاهوری برای طراحی قلعه کمک گرفت استاد قلعه را در کنار رودخانه یامونا به طوری طراحی کرد که خندق های آن با آب رودخانه پر شوند و به این صورت بتواند امنیت قلعه را بالا ببرد .

قلعه سرخ دهلی

قلعه سرخ دهلی از بخش های مختلفی ساخته شد و سه دروازه برای آن در نظر گرفته شد دروازه ی اصلی آن دروازه لاهوری است که روبه پاکستان و شهر لاهور ساخته شده این دروازه که در سه طبقه ساخته شده و تزئینات زیبایی نیز دارد ورودی قلعه می باشد، دروازه ی دیگر آن دیلی دروازه یا دروازه دهلی است که دو مجسمه ی بزرگ فیل در دو طرف آن قرار گرفته ، دروازه آبی کوچکترین دروازه قلعه است که روی رودخانه ساخته شده اما به علت برخورد امواج آب آسیب‌های زیادی به آن وارد شده است.

نمای داخلی قلعه سرخ دهلی

با ورود به قلعه سرخ دهلی با پنج کاخ باشکوه روبه رو می شوید که هر کدام برای اقامت شخص یا انجام کار خاصی ساخته شده اند؛ کاخ ممتاز محل یکی از این کاخ ها می باشد که متعلق به همسر شاه جهان بوده و نهری زیبا به نام نهر بهشت در داخل آن جریان دارد این نهر از رودخانه به داخل کاخ کشیده شده و آب کاخ را تامین میکند در این کاخ شش اتاق با طاق های زیبا وجود دارند که با سنگ مرمر سفید تزیین شده اند ،از این کاخ در زمان استعمار انگلیس به عنوان زندان استفاده میشد.

امروزه به موزه ای کوچک تبدیل شده که اشیا خاندان مغول را در آن می توان دید، کاخ دیگر این قلعه خاص محل است که محل اقامت پادشاه بوده که نقش نگارهای زیبایی دارد و شامل چند بخش مختلف از جمله برج مسما می باشد که محلی برای صحبت کردن پادشاه با مردم بوده است.

قلعه سرخ دهلی

کاخ مقصد یا کاخ شیشه محل حرمسرای شاه جهان بوده و درون آن با آینه های بسیاری تزیین شده در این کاخ زیر زمین بسیار خنکی میتوان یافت که با نهر بهشت ساخته شده و محلی برای فرار از گرمای تابستان بوده است اما زمانی که قلعه به دست انگلیسی ها افتاد از این کاخ به عنوان سالن غذا خوری استفاده کردند.

از دیدنی ترین بخش های قلعه سرخ دهلی میتوان به کاخ ظفر محل اشاره کرد که درون حوضچه ای به رنگ قرمز ساخته شده و فضای قلعه را بسیار تماشایی تر کرده است؛ هیرا محل، نبات خانه، حمام، باغ حیات بخش و مسجد مروارید یا موتی مسجد و... از دیگر بخش های قلعه می باشند که پس از مرگ شاه جهان توسط پادشاهان دیگر از جمله پسر او به قلعه افزوده شدند.


اما سالن های قلعه سرخ دهلی نیز از بخش های جذاب قلعه هستند که نباید از دیدن آنها غافل شدکه شمامل: سالن انتظارعمومی یا دیوان عام سالنی بسیار بزرگ با سه ورودی است و شبستان ورودی آن 27 گنبد ستوندار دارد که سقف و ستون های آن نقاشی های طلا کاری دارد و دیوارهای ان تزئینات زیبایی از گچ دارد در این سالن که محل رسیدگی به امورات مردم از جمله شکایات و حل مشکلات آنان بوده محل اجلاس شاه در بالایی سکویی با تزئینات با شکوه توسط نرده های طلایی از سایرین جدا شده.

دیوان خاص نیز از زیباترین بخش های قلعه است که با سنگ های مرمر حکاکی شده و در گذشته سقف آن با نقره ساخته شده بود اما امروزه سقف را با چوب جایگزین کرده اند نکته ی جالبی که در مورد این سالن وجود دارد تخت طاووسی است که در این محل وجود داشت و طی لشکرکشی نادرشاه افشار به هند غارت شد و به ایران آورده شد .

دسترسی به قلعه سرخ و بازدید از آن:


دسترسی به قلعه سرخ دهلی در شهر دهلی با وسایل حمل و نقل عمومی نظیر تاکسی ، مترو ، اتوبوس به راحتی امکان پذیر است و همه روزه به غیر از دوشنبه ها از ساعت 9:30 تا 16:30 با پرداخت هزینه ورودی میتوان از آن بازدید کرد، در روزهای خاصی که برنامه هایی تحت عنوان اجرای نور و صدا درون قلعه صورت میگیرد هزینه ورودی حدود 80 الی 100 روپیه افزایش می یابد.


بهتر است فصل پاییز تا اوایل بهار را برای سفر به دهلی انتخاب کنید تا از گرمای طاقت فرسای این شهر در تابستان در امان بمانید .

امتیاز 5.00از 5 (14 رای)