بودای زمردی بانکوک بودایی از جسپر

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 19 خرداد 1399 1
بودای زمردی بانکوک بودایی از جسپر

در معابد بودایی و مجسمه های بودایی از اماکن و اشیای مقدس به شمار می روند و هر یک از شهرهای تایلند دارای معابد و مجسمه های بودایی متعدد است. «بودای زمردی بانکوک» (Emerald Buddha) یکی از مقدس ترین و معروف ترین مجسمه های بودایی است که در معبد وات فرا کائو قرار دارد. این بودای زمردی که از یک سنگ سبز نیمه قیمتی به نام جید یا جسپر (به جای سنگ قیمتی زمرد) ساخته شده و یک مجسمه بودای مدیتیشن است، در موقعیت یوگا قرار دارد. ارتفاع مجسمه بودای زمردی حدود 26 اینچ (66 سانتی متر) است.

بودای زمردی در معبد وات فرا کائو بانکوک تایلند

تاریخچه بودای زمردی بانکوک

منابع تاریخی حاکی از آن است که بودای زمردی بانکوک در سال 1434 در زمان پادشاه لانا (Lanna) در تایلند شمالی ساخته و جلا داده شد. گزارشی که در زمان کشف مجسمه بودای زمردی ارائه شده است، نشان می دهد که بخش های داخلی مجسمه از گچ ساخته شده است. این مجسمه بر اثر رعد و برقی که سال ها قبل رخ داده بود، کمی آسیب دید. در واقع بخشی از مجسمه بودای زمردی از سنگ نیمه قیمتی جسپر ساخته شده است و در زبان تایلند، زمرد به رنگ سبز اشاره دارد نه به این کانی قیمتی! این نشان دهنده آن است که مجسمه در تایلند ساخته شده است نه در هند یا کشورهای دیگر.

تغییر مکان بودای زمردی بانکوک

در سال 1468، پادشاه Tiloka به چیانگ مای نقل مکان کرد. بودای زمردی در سال 1552 در چیانگ مای باقی ماند. در سال 1564، پادشاه  Setthathirath  مجسمه را به وینتیان منتقل کرد و به مدت 214 سال در آنجا باقی ماند. در سال 1779 ژنرال تایلندی، چائو فرایا چاکری (Chao Phraya Chakri) بودای زمردی را به سیام برد. در سال 1784 معبد وات فرا کائو ساخته شد و در 22 مارس همین سال (سال 1784) مجسمه بودای زمردی به آنجا انتقال داده شد.

بودای زمردی در معبد وات فرا کائو بانکوک در تایلند

آدرس

اگر می خواهید بدانید بودای زمردی بانکوک کجاست تا در مسافرت به این شهر، از نزدیک آن را ببینید از آدرس زیر استفاده کنید. راهنمای سفر به بانکوک نیز اطلاعات خوبی در مورد دیگر اماکن دیدنی این شهر در اختیار شما قرار خواهد داد.

Address: Na Phra Lan Rd, Khwaeng Phra Borom Maha Ratchawang, Khet Phra Nakhon, Krung Thep Maha

Nakhon 10200, Thailand.

امتیاز 4.00از 5 (1 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مهراد حقانی
در تاریخ: 21:49:09 1399/1/27

واقعا عجیبه که هرشهر تایلند پا بذاری پر از مجسمه و معابد بودایی میبینی دقیقا مثل ایران خودمون که تقریبا هر شهر یه دونه امامزاده داره ،بودای زمردی که از یک سنگ سبز نیمه قیمتی به نام جید یا جسپر (به جای سنگ قیمتی زمرد) ساخته شده در این معبد قرار دارد .در طراحی این مجسمه هنر و زیبایی خاصی دیده میشه و از رنگ و لعابشون معلومه که در تهیه آن ها از بهترین مواد استفاده شده است.

ثبت نظر جدید