شهر تاریخی آیوتایا مرکز تجارت جهانی در تایلند

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 19 خرداد 1399 0
شهر تاریخی آیوتایا مرکز تجارت جهانی در تایلند

«شهر تاریخی آیوتایا» (Historic City of Ayutthaya) که به شهر سوخته آیوتایا نیز معروف است، دومین پایتخت پادشاهی سیامی بود. این شهر در سال 1350 در زمینی به وسعت 289 هکتار ساخته شد. این سایت تاریخی که به عنوان یکی از اماکن دیدنی و یکی از مقاصد گردشگری تورهای تایلند، در حال حاضر در منطقه Phra Nakhon Si و در استان Ayutthaya واقع شده است. بودجه ای برای حفظ و توسعه این شهر تاریخی اختصاص یافته است و در حال حاضر نیز مقرراتی برای کنترل ساخت و ساز در پیرامون این شهر از طرف دولت اعمال شده است تا حفاظت و مدیریت از این اموال باستانی هر چه بهتر صورت گیرد.

شهر تاریخی آیوتایا

پیشرفت و رونق شهر سوخته آیوتایا

اگر چه شهر ماچوپیچو در آمریکا و یا پرینه در دیدیم ترکیه زمانی از شهرهای مهم محسوب می شدند، آیوتایا نیز طی قرن چهاردهم تا قرن هجدهم رونق خاص خود را داشت. در طی این سال ها، آیوتایا یکی از بزرگ ترین مناطق شهری جهان و مرکز دیپلماسی و تجارت جهانی به شمار می رفت. این شهر به لحاظ استراتژیک در موقعیت مناسبی قرار داشت زیرا در یک جزیره قرار داشت و سه رودخانه این شهر را به دریا وصل می کرد. یکی دیگر از دلایل انتخاب این شهر به عنوان پایتخت در آن زمان، این بود که در بالای جزر و مد خلیج سیام قرار داشت و از این طریق از حملات جنگی توسط کشتی های دریایی کشورهای دیگر، به ویژه قدرت های عرب و اروپایی را جلوگیری می کند. علاوه بر این ها، مرتفع بودن این مکان باعث می شد تا شهر از سیل های فصلی در امان باشد.

شهر باستانی آیوتایا

سیستم برنامه ریزی این شهر باستانی بسیار منظم و دقیق و شامل جاده و کانال بود و کوه ها به عنوان یک ساختار اصلی، شهر را از اطراف احاطه کرده بودند. یک سیستم هیدرولیک برای مدیریت آب که به لحاظ تکنولوژی نیز بسیار پیشرفته و منحصر به فرد بود نیز در این شهر دیده شده است.

این منطقه تاریخی در سال 1767 توسط ارتش برمه مورد حمله قرار گرفت، ویران شد و به شهری سوخته تبدیل گشت و ساکنان مجبور به ترک آن شدند. پس از آن، این منطقه هرگز مجدّداً بازسازی نشد و امروز به عنوان یک مکان باستان شناسی شناخته می شود.

شهر باستانی آیوتایا در بانکوک

شهر باستانی یا شهر سوخته آیوتایا

آیوتایا مدرسه نبوغ و استعداد

آیوتایا که هم اکنون به یکی از جاهای دیدنی بانکوک تبدیل شده است، مدرسه هنر، نبوغ، استعداد و نو آوری تمدن است. تمام ساختمان های این شهر سوخته به زیبایی با نقاشی مزین شده که شامل ترکیبی متمایز از سبک های سنتی باقی مانده از Sukhothai است که از آنگکور به ارث رسیده بود. علاوه بر این، از سبک های هنری قرن هفدهم و هجدهم ژاپن، چین، هند، ایران و اروپا نیز برای ایجاد یک بیان غنی و منحصر به فرد از فرهنگ جهان شمول و تلفیق سبک‌های هنر و معماری محبوب در طول عصر Rattanakosin و بعد از آن نیز استفاده شده است.

آیوتایا

آدرس

Address: Pratu Chai Sub-district, Phra Nakhon Si Ayutthaya District, Phra Nakhon Si Ayutthaya 13000, Thailand.

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)