معبد وات آرون بانکوک را از رودخانه تماشا کنید

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 19 خرداد 1399 0
معبد وات آرون بانکوک را از رودخانه تماشا کنید

به طور جالب توجهی، بیش از 31200 معبد بودایی در کشور تایلند وجود دارد؛ یکی از آن ها «معبد وات آرون » (Wat Arun) یا معبد سَحر (temple of Dawn) است. وات آرون از معابد سلطنتی درجه یک و از محبوب ترین معابد تایلند بوده و از زمان پادشاهی Ayutthaya وجود داشته است. وات یا معبد بودایی، تمثیلی از معماری کوه مِرو (Mount Meru) مرکز جهان در فلسفه یا کیهان شناسی بودایی می باشد.

بهترین زمان بازدید از معبد وات آرون

این عبادتگاه افسانه ای از یکی از نقاط برجسته بانکوک می باشد. صومعه یا ایوان آن شامل بیش از 100 تصویر بودا است و تعدادی از مجسمه هایی که در آنجا وجود دارد بسیار شبیه مجسمه هایی است که در کاخ های بزرگ دیده می شوند. با توجه به اینکه این سازه در نزدیکی رودخانه چائو فرایا بنا شده، بخشی از آن که به سمت شرق رودخانه است، تصویر خیره کننده ای را در هنگام طلوع یا غروب آفتاب به نمایش می گذارد که می تواند بهترین زمان بازدید از معبد وات آرون باشد.

وات آرون در بانکوک تایلند

معماری معبد وات آرون بانکوک

  • ویژگی اصلی این سازه قلعۀ مرکزی آن است که با لایه رنگارنگی از جنس چینی پوشانده شده است. این پوشش به عنوان یک بتکده یا پاگودا (ساختمان هایی که به سبک چینی یا ژاپنی ساخته می شوند) با یک روکش رنگی تفسیر شده است.
  • ارتفاع این عبادتگاه در منابع مختلف بین 8/66 متر (219 فوت) و 86 متر (282 فوت) گزارش شده است.
  • گوشه های این سازه با چهار برج احاطه شده که با صدف های دریایی و تکه های کوچک چینی که قبلاً با قایق از چین به بانکوک می آمد، تزئین شده اند.

بخش های مختلف معبد وات آرون

1- سالن تشریفات: این سالن در کنار برج میانی معبد قرار دارد. سقف آن با تکه هایی از جنس چینی به رنگ نارنجی و سبز پوشانده شده است. تندیس هایی در سالن تشریفات وجود دارد که به تقلید از شخصیت های افسانه ای معروف هندو ساخته شده اند. ساهاساتجا (Sahassateja) و تاساکانس (Tasakanth) دو نمونه از این تندیس‌ها هستند.

2- ویهان: ویهان در جنوب سالن تشریفات یا در غرب برج مرکزی قرار دارد. اگر می خواهید تندیس های مسی و طلایی بودا را ببینید، به این بخش بروید. مجسمه بودای زمردین نیز حدود 5 سال در بخش ویهان قرار داشت. معماری ساختمان ویهان، به سبک معماری منطقه تنبوری است.

3-  معبد کوچک: این بخش در شرق برج مرکزی قرار دارد و ساختمان آن به ساختمان دیگری به نام بوت نوی (Bot Noi) متصّل شده و به آنجا راه دارد؛ این اتّصال از طریق یک گذرگاه طاقی صورت گرفته است. در ساختمان بوت نوی، یک تخت می بینید که متعلق به دوره پادشاهی آیوتا بوده و از چوب درخت ساج درست شده است.

4- مانداپ: مانداپ غرفه ای مربعی شکل با یک گنبد باریک مخروطی است. در واقع در همه معابد تایلندی، بخش مانداپ وجود دارد تا اشیای مقدّس را در آنجا نگهداری کنند. تندیس نمادین ردّ پای بودا در این بخش نگهداری می شود.

5-  غرفه های چینی:غرفه های چینی عمارت هایی به سبک چینی است. این غرفه ها از رودخانه دیده می شوند و هر یک از آن ها اسکله ای کوچک دارند.

6- گذرگاه طاقی: این گذرگاه در شمال برج مرکزی است و به سبک معماری باروک ساخته شده است. در گذرگاه طاقی، تندیس نای رانگ (Nai Ruang) و نای کوک (Nai Ruang) که از افرادی با تقوا بودند را می توان دید.

معبد وات آرون را از رودخانه ببینید

راحت‌ترین و آرامش بخش‌ترین راه برای دیدن معبد وات آرون، تماشای آن از رودخانه است. گردشگران و تورهای گردشگری می توانند از طریق گشت و گذارهای دریایی و هنگام صرف نهار یا شام در کروزهای شام بانکوک، زیبایی و این جاذبه توریستی را ببیند و از آن لذت ببرند.

قوانین ورود به وات آرون

داشتن پوشش مناسب برای ورود به معبد وات آرون الزامی است. از پوشیدن لباس های آستین کوتاه یا شلوارک اجتناب کنید. در بخش ورودی معبد به افرادی که پوشش مناسب ندارند اما تمایل دارند از معبد بازدید کنند، لباس اجاره داده می شود. هزینه اجاره لباس حدود 4 دلار است.

ساعت کار و هزینه ورودی

ساعت کار معبد وات آرون از 8 صبح تا 17:30 (5:30 عصر) است. هزینه ورودی برای هر نفر 100 بات می باشد. پس از بازدید از این جاذبه می توانید از وات فو و کاخ بزرگ یا کاخ پادشاهی (Grand Palace) که در نزدیکی معبد سحر واقع شده است نیز دیدن نمایید. وات فو در سمت دیگر رودخانه و در سمت راست وات آرون قرار دارد.

آدرس و نحوه دسترسی

جهت دسترسی می توان به راحتی از طریق رودخانه چائو فرایا اقدام کرد. بهترین راه دسترسی به این مکان استفاده از قایق است؛ علاوه بر قایق می توانید از خیابان آرون آمارین (Arun Amarin) نیز به عبادتگاه دسترسی یابید. اگر از طریق تور بانکوک اقدام نمایید، جهت رفتن به و بازدید از آن دغدغه ای نخواهید داشت.

Address: 158 Thanon Wang Doem, Khwaeng Wat Arun, Khet Bangkok Yai, Krung Thep Maha Nakhon 10600, Thailand.

دسترسی از روی نقشه:

امتیاز 4.57از 5 (7 رای)