پل مارکوپلو چین پلی با 485 شیر سنگی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 مرداد 1399 4
پل مارکوپلو چین پلی با 485 شیر سنگی

در فاصله حدود 15 کیلومتری مرکز پکن، منطقه خوش منظری به نام Lugouqiao وجود دارد. در این منطقه یک پل حجاری شده جذاب به نام Lugou وجود دارد که قدمت آن به قرن 11 میلادی و سلسله شیزونگ می رسد. نام مستعار انگلیسی این «پل مارکوپلو» (Marco Polo Bridge) است. این نام مستعار، پس از عبور مارکوپلو از روی آن در سفر به چین نهاده شد. امروزه پل مارکوپلو به یکی از جاذبه های گردشگری چین تبدیل شده است. مارکوپلو در کتابش با این جمله به این پل اشاره کرده است:

"روی رودخانه ینگ دین یک پل سنگی مقاومی وجود دارد که به راستی در هیچ جای جهان همانند آن پیدا نمی شود".

پل مارکوپولو در پکن چین

مشخصات پل مارکوپلو

طول پل مارکوپلو 260 متر است و 11 قوس در زیر آن دیده می شود. به دلیل خسارت هایی که بر اثر بالا آمدن آب رودخانه و سیل بر این پل وارد شده بود، در قرن های 14 و 16 بازسازی هایی بر روی آن انجام گرفت. 485 شیر سنگی بر روی این پل وجود دارد که هیچکدام شبیه دیگری نیست. به اعتقاد مردم محلّی، این شیرها جهت محافظت از پل بر روی آن قرار داده شده اند. چهار ستون با ارتفاع حدود 5 متر در بخش انتهایی پل وجود دارد که خوش نویسی و حکاکی هایی از سلسله های مختلف چین را می توان بر روی این ستون ها دید.

پل مارکوپلو چین و حادثه معروف آن

این پل جایگاهی بسیار ویژه در تاریخ مدرن چین دارد. زیبایی خیره کننده و معماری شگفت‌انگیز و همچنین خاطرات دردناکی از جنگ، جایگاه آن را در بین مردم این کشور بیش از پیش ارتقاء داده است. جنگ هشت ساله چین و ژاپن در 7 جولای سال 1937 از این پل آغاز شد.

حادثه معروف پل مارکو پلو به جنگ سراسری چین و ژاپن منجر شد. این حادثه از این قرار بود که سر بازان نظامی ژاپن که در حال مانور دادن در نزدیکی پل بودند، صدای تیری می شنوند، در همین بین، یک سرباز ژاپنی نیز نیست می‌شود. تصورارتش ژاپن بر این بود که این گلوله از جانب ارتش چین بوده است و سبب کشته شدن و ناپدید شدن سرباز ژاپنی شده است. اما ارتش چین ادعا می کند که نه تیری شلیک کرده و نه سربازی را اسیر کرده است. مجدداً صدای گلوله شنیده می شود و این بهانه ای می شود برای شکل گیری جنگ ژاپن و چین. سپس ژاپنی ها عملیات نظامی را علیه چینی‌ها آغاز می کنند. مردم شروع این جنگ را به نام "حادثه پل مارکوپلو" می شناسند.

نحوه دسترسی

جهت دسترسی به این جاذبه گردشگری پکن می توانید از اتوبوس و مترو استفاده کنید.

از اتوبوس های شماره 309، 329، 339، 458، 459، 426، 661، 662، یا 952 استفاده کرده و در ایستگاه Lugou Xinqiao پیاده شوید.

از اتوبوس های شماره 77، 96، 97، 133، 310، 313، 452، 843، 896 و یا 983 استفاده کرده و در ایستگاه Kangzhan Diaosuyuan (Sculpture Garden) پیاده شوید.

از اتوبوس های خط ویژه استفاده کنید و در ایستگاه (Kangzhan Diaosuyuan (Sculpture Garden پیاده شوید.

همچنین می توانید از خط 14 مترو استفاده کنید و در ایستگاه Dawayao Station پیاده شده و از خروجی D خارج شوید. سپس در ایستگاه Xidaokou Bei اتوبوس های شماره 339 را سوار شوید و در ایستگاه Lugou Xinqiao پیاده شوید.

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 21:39:11 1399/5/10

مقاله خیلی خلاصه بود به نظر من توضیحات درمورد همچین جاهایی باید کامل و جامع باشه اما خب همینطوری که گفته شده هر چند خلاصه بود میشه جذبش شد و حتما قدمت بالایی هم داره ظاهراً دیگه الان آبی از این شیر سنگی ها عبور نمیکنه اما با آب خیلی قشنگترن

تبسم
در تاریخ: 12:00:55 1399/2/19

چقدر جالب و چه سرگذشت تاریخچه ی جالبتری داشت اما کاش در مورد قدمتش هم چیزی نوشته شده بود اما در کل به نظر میاد پل خیلی جذاب و دیدنی باشه چون ساختش تو آب خیلی کار دشواری بوده بخاطر زحمتی که براش کشیده شده حتما باید دیده بشه من که خیلی ازش خوشم اومد دوست دارم از نزدیک ببینمش

مهراد حقانی
در تاریخ: 20:33:56 1399/2/4

چقدر شبیه سی و سه پل در اصفهان خودمون میمونه .این همه شباهت واقعا عجیبه،و از همه جالب تر اینکه به خاطر عبور شخص اسم یک پل رو به اسم اون شخص زدن.اسم این پل مارکوپلوعه.درسته این پل محکم به نظر میرسه اما قبلا به دلیل بلایای طبیعی مثل سیل این پل مورد بازسازی قرار گرفته .البته حدود ۵۰۰ شیر سنگی با اون یال های قشنگشون رو پل قرار دادن که گویا برای محافظت از پول بوده است .اگه به چین رفتین حتما از این پل دیدن فرمایید.

ساناز
در تاریخ: 13:02:01 1398/8/11

این پل آیا به دیوار چین ربط دارد یا خیر؟ و دوم این که در مورد علت جنگ ژاپن و چین خیلی مبهم نوشته بودید و من نتونستم متوجه ماجرا بشم. لطفا مطلب رو تکمیل کنید.

ثبت نظر جدید