مسجد جمیرا دبی مسجدی با معماری تلفیقی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 14 دی 1399 5
مسجد جمیرا دبی مسجدی با معماری تلفیقی

«مسجد جمیرا» (Jumeirah Mosque) به عنوان یکی از نمادهای دبی شناخته شده است. این مسجد با سبک معماری آن فاطمی - بیزانسی – اسلامی، از معدود مساجد دبی است که تمام اقلیت های مذهبی و پیروان تمامی ادیان اجازه ورود به آن را دارند.

مسجد جمیرا

معماری مسجد جمیرا دبی

معماری این مکان مقدس نمونه ای از معماری دوران فاطمیان است (909-1167 میلادی). سبکی که در ساخت آن به کار گرفته شده است، تلفیقی از معماری شرق و غرب است؛ از این رو، در سبک ساخت آن، عناصری از معماری قبطی، معماری باستانی، بیزانسی و همچنین معماری های آفریقای شمالی دیده می شود. از ویژگی های خاص این مکان مقدس، خوش نویسی هایی است که در معماری اسلامی رواج دارد؛ خوشنویسی ها در بیشتر موارد در محوطۀ داخلی مسجد به چشم می خورد.

جذابیت سفر به دبی فقط در مراکز خرید آن نیست و مساجد آن نیز از جاهای دیدنی دبی محسوب می شود.

مسجد جمیرا دبی از جاهای دیدنی دبی

مقاله پیشنهادی ما :  مسجد کاپو

 

قوانین و آداب ورود به مسجد جمیرا

آنچه که مسلم است، برای ورود به مساجد و یا هر مکان مقدس دیگر، داشتن حجاب برای بانوان الزامی است؛ با این حال، مسجد جمیرا از این امر مستثنی است، بطوریکه پیروان تمامی ادیان در صورت داشتن پوشش مناسب، حتی بدون داشتن روسری نیز می توانند وارد این مسجد شوند. در صورت نداشتن لباس مناسب، گردشگران می توانند از لباس های سنتی عرب ها استفاده کنند و پس از استفاده، آن را به مسئولین پس دهند. همانند مسجد جامع دبی یا هر مکان مقدس دیگری، پیشنهاد می شود برای ورود به این مکان مذهبی وضو نیز داشته باشید.

مسجد جمیرا در دبی

برای ورود به این مکان مذهبی قوانینی وجود دارد؛ آداب آن به صورت زیر است.

  • ورود بدون کفش؛ همانند همه اماکن مذهبی اسلام، ورود به اینجا نیز با کفش ممنوع است.
  • پوشیدن جوراب برای بانوان الزامی است؛ حتی اگر روسری بر سر ندارید لازم است که جوراب پوشیده باشید.
  • ممنوعیت عکاسی و فیلم برداری؛ دقت داشته باشید که پس از ورود به محوطه مسجد، دیگر اجازه استفاده از دوربین عکاسی خود را ندارید.

موقعیت و ساعات بازدید

امارات متحده عربی، دبی، جاده جمیرا بیچ، محله جمیرا. ساعات بازدید از این مکان مذهبی از اذان صبح تا بعد از نماز عشا می باشد.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 11:45:40 1399/10/13

خدایی خیلی جذابه فکر نمیکردم رنگ سفید تا این حد یه بنا رو جذاب کنه از نظر معماری بیرون خیلی نظر آدمو جذب میکنه فضای داخلی هم خیلی پر زرق و برق و زیبا ساخته شده به طور کلی برای یه مکان مذهبی مخصوص عبادت و راز و نیاز سنگ تمام گذاشتن

Ava
در تاریخ: 20:29:56 1399/5/3

خیلی زیبا و دیدنیه به نظر من بهترین رنگی میشه واسه اماکن مذهبی مثل مساجد به کار برد رنگ سفید هستش خیلی آرام بخشه و چه زیبایی خاصی خلق می‌کنه این مسجد نه تنها با رنگ سفیدش زیبایی خودشو به رخ می‌کشه بلکه تزیینات سقف و کاشیکاریهاش هم خیلی جذاب و دیدنی هستن

تبسم
در تاریخ: 20:36:13 1399/3/1

خدایا چقدر قشنگه این مسجد واقعا آدم با دیدنش آرامش میگیره معماری زیبا و رنگ سفید نمای بیرونی اون حس فوق العاده ای به آدم میده محیط دنج و آرام هم مزید بر علت شده که بیشتر ازش لذت برد البته قدمت بنا و تاریخی بودن اون هم خیلی تاثیر گزاره فکر میکنم رفتن به این مسجد با آرامش روحی مساوی باشه

علی مبارکی
در تاریخ: 15:13:57 1399/1/19

یکی از بهترین مکان ها برای آرامش و شادی روح و روان انسان.اگه میخوای از این روزگار ماشینی و پرتنش و پر استرس خلاص بشی حتما یه سفری به این مکان داشته باش.البته دست مدیر سایت سفر بانک هم درد نکنه که مردم رو با این محیط ها و اماکن دیدنی آشنا می کنه.خدا همیشه یار و یاورتان باشه.و همیشه موفق باشید.

ثبت نظر جدید