اهرام مصر و تصاویر دیده نشده هرم بزرگ

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 05 اسفند 1399 3
اهرام مصر و تصاویر دیده نشده هرم بزرگ

اهرام جیزه که در دنیا با نام اهرام مصر شناخته می شود نام مجموعه اهرام تاریخی ساخته شده در قاهره است که در حومه این شهر واقع شده و میزان قدرت، عظمت و بلند پروازی پادشاهان مصر را به نمایش می‌گذارد. از آنجایی که مصریان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد فراوانی داشتند این اهرام را برای زندگی پس از مرگ فراعنه می‌ساختند. اولین هرم بزرگ توسط دومین پادشاه از دودمان سوم فراعنه بنا شد و این سنت تا دودمان هجدهم ادامه یافت.

دیدنی های اهرام مصر

نظریه های مختلفی در مورد روش ساخت این اهرام مطرح و بسیاری بر این باورند که برای ساخت اهرام از برده ها استفاده شده است اما یافته های جدید حاکی از آن است که سازندگان کارگرانی با تخصص بودند که در روستاهای اطراف زندگی می کردند اما روش کلی کار به این صورت بوده که ابتدا سنگ از معدن استخراج شده و بعد از کشیدن و بلند کردن در محل اصلی قرار بگیرد. اعتقاد بر این است بعضی از این سنگها از فاصله 800 کیلومتری به محل ساخت آورده می‌شد که این کار بدون امکانات امروزی کاری بسیار دشوار بوده است.

مجموعه اهرام مصر

مساحت جیزه در حدود 8 کیلومتر است و مجموعه اهرام آن شامل سه هرم بزرگ به نامهای خوفو، خفرن و منقرع هستند در کنار این اهرام چندین هرم کوچکتر به چشم می‌خورد که متعلق به زنان فرعون و دخترانش می باشند. خوفو بزرگترین هرم این مجموعه و یکی از معروف‌ترین بناهای جهان می باشد و تنها باز مانده از عجایب هفتگانه جهان به شمار می آید که تا امروز پا برجا است.
اهرام جیزه حدود 2550 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. در این مجموعه علاوه بر اهرام، مجسمه ی ابوالهل و کشتی بزرگ مصری متعلق به 2500 سال قبل از میلاد مسیح ، نیز وجود دارد . این مجموعه اهرام در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بازدید از اهرام مصر

ویژگی های خوفو «بزرگترین هرم»

برای ساخت خوفو که بزرگترین هرم از اهرام مصر است  صد هزار کارگر و برده به مدت بیست سال به کار گرفته شدند! به عقیده مصر شناسان این هرم به عنوان مقبره ای برای فرعون خوفو ساخته شده که ارتفاع آن به 147 متر می‌رسد تا 3800 سال پس از احداث به عنوان بلندترین ساخته دست انسان محسوب می‌‌‌‌‌شد، هر ضلع قاعده هرم 230 متر طول دارد و در ساخت آن حدود دو میلیون و سیصد هزار بلوک سنگی استفاده شده است در پوشش بیرونی هرم سنگ آهک به کار برده شده که امروزه فقط بخشی از آن دیده می‌شود این سنگ ها از معادن اطراف قاهره و رودخانه ها استخراج می‌شده است. 

دیدنی های اهرام جیزه

در هرم خوفو در حال حاضر سه اتاق کشف شده است؛ بالاترین اتاق متعلق به فرعون است که به «اتاق پادشاه» معروف و اتاق پایینتر متعلق به ملکه می باشد، اتاق دیگر که در سنگ بنای هرم کنده کاری شده به نظر ناتمام رها شده است و کاربردی برای آن کشف نشده است. 
از آنجایی که گنجینه فرعون همراه او در این هرم قرار داده شده راه ورود به مقبره بسیار پیچیده است به طوری که حتی تعدادی از سازندگان نیز در راهروهای آن ناپدید شدند!.
در فضای داخلی این هرم دالانهای بسیار باریکی وجود دارد که فقط امکان عبور ربات‌های کوچک از آنها فراهم است اما هنوز کاربرد بسیاری از این راهروها ناشناخته باقی مانده است و گفته می‌شود یا جهت تامین اکسیژن و یا جهت تله گذاری برای دزدان تعبیه شده است.

در اواخر قرن نوزدهم رباتی به داخل راهرویی که به اتاق ملکه می رسید فرستاده شد تا از آن عکسبرداری کند اما با دری سنگی روبه رو شد برای کشف ادامه مسیر مقامات مصری اجازه ورود به هیچ رباتی را ندادند  امروزه سارقان با ایجاد تونلی، کار پژوهشگران را راحتتر کردند و آنها از این مسیر وارد هرم می شوند.

در سالهای اخیر دانشمندان توانستند با استفاده از علم رادیو گرافی حفره ای بزرگ که طول آن به 30 می رسد را شناسایی کنند این حفره در بالای گالری بزرگ از هرم بزرگ اهرام مصر واقع شده است.

اما اتاق پادشاه با ارتفاع 10متر کمی بالاتر از مرکز هرم ساخته شده است؛ در این اتاق، راهرو بسیار باریکی کشف شده که به اعتقاد مصریان برای صعود روح فرعون به آسمان بوده است. تابوتی گرانیتی در آنجا کشف شده که شواهد نشان می دهد محل قرار گیری جسد مومیایی خوفو بوده است.

دیدنی های اهرام مصر

مصریان باستان در کنار تابوت فراعنه یک خمره گلی قرار می‌داند که در آن چشم، کبد و قلب فرعون را قرار می‌داند و معتقد بودند اجساد مومیایی زنده می شوند و این اجزای جدا شده بدنشان را برداشته و سر جای اولشان قرار می دهند و به زندگی ادامه می دهند.

هرم خفرن توسط خافره پسر فرعون ساخته شده که شکل هرمی خود را به خوبی حفظ کرده است . در حفاری های انجام شده یک کشتی خورشیدی در هرم جیزه کشف شد که ظاهراً به عنوان هدیه به خوفو اهدا شده و اکنون به عنوان اثری 4500 ساله در موزه ای در مجموعه جیزه نگهداری می‌شود.

مجسمه ابولهول یکی دیگر از مشهورترین بناهای این مجموعه است که 20 متر ارتفاع دارد و به شکل شیر خوابیده است به عقیده مصریان اهرام مصر توسط این مجسمه عظیم محافظت می شوند .

داخل اهرام مصر چگونه استبازدید از داخل اهرام مصر

امتیاز 4.50از 5 (28 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

قاسم فصیح
در تاریخ: 10:31:51 1399/12/4

تصاویر منحصر بفردی بود که در جای دیگر ندیده بودم از دست اندر کاران سایت تشکر میکنم

Fati
در تاریخ: 15:46:44 1399/8/9

خدا می دونه برا ساخت این اهرام چند صد نفر مردن چه طوری اینارو ساختن که هیچ را ورودی ندارن آخه مگه میشه اصلا تو ذهن نمیگنجه ولی جالب بود باز هم پای سارقان درمیان است اونا اومدن حفره برا دزدی ایجاد کردن الان برا تحقیق ازش استفاده میکنن😆 خدا خیرشان بده بانی خیر شدن من که اصلا از مصر و این اهرام خوشم نمیاد دلم میگیره اسم مصر میاد

Ava
در تاریخ: 01:53:49 1399/3/7

خیلی جالب و حیرت انگیزه من فکر نمی‌کردم بشه کسی وارد این اهرام بشه خیلی جالب بود مرسی همیشه جذب ابهت اهرام مصر میشدم اما خب الان با خوندن این مقاله بیشتر جذبش شدم اما واقعا برام سواره اون قسمت‌هایی که خیلی ظریف ساخته شدن که مثلا با ربات بررسیشون میکنم اون موقعه چجوری ساخته شدن !

ثبت نظر جدید