معبد کارناک بزرگترین زیارتگاه دنیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 27 مهر 1399 1
معبد کارناک بزرگترین زیارتگاه دنیا

معبد کارناک یک مجموعه از معابد باستانی مصر است که در ساحل شرقی رودخانه نیل واقع شده است و شامل چندین معبد کوچک و بزرگ و چندین ساختمان مختلف است.

موقعیت جغرافیایی معبد کارناک


این منطقه بیش از 200 هکتار را شامل می شود، منطقه ای که وسعت آن حتی از برخی از شهرهای باستانی بزرگتر است. این مجموعه در نزدیکی شهر قاهره قرار دارد و یکی از پربازدید ترین مکان های باستانی دنیاست، به طوری که پس از مجموعه اهرام جیزه مقام دوم پربازدید ترین مکان های توریستی کشور مصر را به خود اختصاص داده است. این بنای مذهبی چیزی نزدیک به 2000 سال زیارتگاه اصلی کشور مصر بوده است.

معبد اصلی کارناک


بخش مرکزی معبد کارناک که بیشترین مقدار از مساحت کل را به خود اختصاص می دهد، به آمون-رع اختصاص داده شده است که یک خدای مذکر مرتبط با تبس است. در اطراف قسمتی که مقبره وی قرار داره محیط نسبتا بزرگی است که از قدیم الایام با لقب مقبول ترین مکان ها شناخته می شده است. نام کارناک از یک روستا در نزدیکی این مکان وام گرفته شده است. این روستا در فاصله 2/5 کیلومتری لوکسور واقع گردیده است.


در جنوب منطقه مرکزی یک منطقه کوچکتر به همسرش الهه موت اختصاص یافته است. در بخش شمالی، منطقه دیگری وجود دارد که به مونتو اختصاص داده شده است، مونتو به خدای جنگ طلبی شهرت دارد. همچنین در بخش شرقی منطقه ای وجود دارد، قسمت اعظم آن به عمد در دوران باستان تخریب شده است، که به آتن، صفحه خورشید اختصاص داده شده است.

تاریخچه معبد کارناک


ساخت و ساز مجموعه معابد کارناک از 4000 سال پیش آغاز شد و تا زمانی که رومیان کنترل مصر را در دست گرفتند، یعنی تا حدود 2000 سال پیش ادامه یافت. هر یک از حاکمان مصری که ساخت کارناک را ادامه می داد، آثار و امضای معماری خود را در این مجموعه به جای میگذاشت.

پیاده سازی معبد کارناک بصورت دیجیتالی


پروژه دیجیتالی UCLA این تغییرات را بصورت آنلاین بازسازی و مدل سازی کرده است. مدل آنها طرحی مبهم از معابد، عبادتگاه ها، و دروازه ها را در بین بسیاری از ساختمانهای دیگر نشان می دهد که به تدریج در 2000 سال گذشته ساخته شده، تخریب شده و دوباره اصلاح شده اند.

شگفتی های کارناک از زبان هیدر بلیث


مجموعه معبد کارناک شگفتی بسیاری را در بازدید کنندگان و علاقه مندان به دوران باستان برمی انگیزد و تاثیر بسزایی در آنها می گذارد. هیدر بلیث، باستان شناس متخصص در زمینه مصر باستان در کتاب خود با نام "کارناک: تکامل یک معبد" نوشت: "کاشی کاری ها و دیوارهای محوطه بزرگ کارناک به رنگ سفید با نقوش برجسته و کتیبه هایی که به رنگ جواهرات درخشان ترسیم و منقش شده اند، بسیار به زیبایی این بنای باشکوه افزوده است.


بلیث در کتاب خود خاطرنشان می کند که اولین شواهد ساخت و ساز درمعبد کارناک به زمان سلطنت اینتف دوم برمیگردد که یکی از حاکمان مصری بود که بیش از 4000 سال پیش زندگی می کرده است. گفته می شود یک ستون هشت ضلعی از شن و ماسه به نام آمون-رع توسط اینتف بنا شده و بر اساس شواهد موجود، او (پادشاه) آن را به عنوان بنای یادبود خود برای آن خدا ساخته است.

بلیت می نویسد: "مطمئناً باید یک معبد یا حداقل یک حرم اختصاص داده شده به آمون-رع در کارناک باشد." تیم بازسازی دیجیتال UCLA مدل دیجیتالی خود را در زمان سلطنت پادشاه سنووسرت اول (سلطنت 1971-1926 قبل از میلاد) شروع می کند و یک معبد ساخته شده از سنگ آهک را نشان می دهد، با یک دربار در میانه آن که به آمون-رع اختصاص داده شده است. این بنا دارای 12 ستون در جلوی ساختمان است که با مجسمه های پادشاه اوزیریس (خدای دنیاهای زیر زمین) آراسته شده بودند.

این بازسازی تا حدود زیادی بصورت فرضی انجام گرفته است زیرا امروزه قسمت های محدودی از ساختمان معبد باقی مانده است. معبد کارناک تا پیش از دوران نوین پادشاهی مصر، یک ناحیه معمولی ​​باقی مانده بود، دوره ای که تقریباً از 1070 تا 1550 سال قبل از میلاد به درازا کشید، اما در این دوران بود که ساخت و ساز در این منطقه شتاب گرفت و بزرگترین ساختمان های این مجموعه ساخته شد.

ستون های کارناک


با شروع دوران پادشاهی نوین ساخت و ساز کارناک شدت گرفت و در دوران های پس از آن نیز ادامه یافت. حاکمان مختلف مصر مجموعه ای از 10 ستون را در معبد کارناک به وجود آوردند که به صورت دروازه هایی برای این مجموعه تلقی می شدند. این ستون ها به وسیله دیوارهای عظیم به یکدیگر متصل شده بودند. این دیوارها غالباً با صحنه هایی تزئین شده بودند كه حاكمی را كه آنها را ساخته بود به تصویر می كشید و اغلب این دیوارها دارای پرچم بزرگی بودند که از بالا تا پایین آویزان شده بودند و بصورت بنرهای رنگی در معرض دید قرار داشتند.

ستون های معبد کارناک از نزدیکی معبد اصلی شروع شده و در دو جهت ادامه پیدا میکنند. یک ردیف از ستون ها که تعداد آنها به شش عدد می رسد در جهت غرب به سمت رودخانه نیل ادامه یافته است و در نهایت به مجموعه ای از مجسمه ها مانند ابوالهول و... منتهی می شود. ردیف دوم ستون ها که در بخش جنوبی قرار دارد و تعداد آنها به چهار می رسد در مسیر منتهی به بخش برگزاری مراسمات ساخته شده است.

معماری پیچیده کارناک


معبد کارناک با وجود اینکه هزاران سال پیش ساخته شده بر اساس بررسی های انجام گرفته مکانیزم و معماری بسیار پیچیده ای دارد که حتی در دوران حاضر نیز می تواند به عنوان الگویی برای معماری نوین به حساب بیاید! همانطور که عنوان شد معبد آمون بزرگترین بنای این مجموعه است که بیش از ۶۰ هکتار وسعت دارد! باستان شناسان از این مجموعه به عنوان موزه در فضای باز نام می برند.


تالار بزرگ هیپوستل


بزرگترین و عجیب ترین بنای مجموعه معابد کارناک، تالار هیپوستل است که بیش از پنج هزار متر مربع مساحت دارد و توسط 134 ستون عظیم الجثه احاطه شده است. این ستون ها در شانزده ردیف ساخته شده اند و هنوز هم از عجایب معماری جهان به شمار می روند. این تالار بزرگترین سالن مذهبی در بین تمام مکان های مذهبی دنیاست. این مجموعه شامل چندین معبد کوچکتر می شود که وسعت کمتری نسبت به معبد اصلی دارند. همچنین یک دریاچه نیز در معبد کارناک قرار دارد که برای اهالی منطقه مقدس می باشد.

امتیاز 4.64از 5 (28 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 22:43:17 1399/7/24

چه معبد عجیبی واقعا مصر رو باید مملو از دیدنی های عجیبی دانست که آپکو انگشت به دهن میزارن اصلا معلوم نیست این معبد با این قدمت چجوری ساخته شده که هنوز پابرجا مونده اونم با کمبود امکانات و مصالح اون زمان فکر میکنم دیدن این معبد از نزدیک خیلی حیرت انگیز باشه

ثبت نظر جدید