موزه ملی ماله نمایش تاریخ و میراث ملی مالدیو

موزه ملی ماله نمایش تاریخ و میراث ملی مالدیو

در «موزه ملی ماله» (Male National Museum) مجموعه‌ای از مصنوعات و اشیای تاریخی را می توان  پیدا کرد که منجر به کشف و شناسایی تاریخی و جالب جزیره مالدیو شد. این موزه در 11 نوامبر سال 1952 توسط نخست وزیر وقت، امیر محمد امین دیدی افتتاح شد و نخستین موزه کشور مالدیو است. هدف از راه اندازی آن، حفاظت از تاریخ مالدیو و زنده نگه داشتن احساسات میهن پرستانه مردم بود.

این مجموعه در سال 2012 به دلیل ماهیت افراط گرایان مذهبی در جریان اعتراضات علیه رئيس جمهور سابق، ناشید شکسته شد. در طی آن، اقلام گرانبها، از جمله حدود 30 سنگ مرجانی باستانی بودایی که مربوط به دوران قبل از اسلام بود، به دلیل آنکه بت انگاشته می شد، از بین رفت. هم اکنون ساختمان موزه در پارک سلطان که بخشی از کاخ سلطان است بنا شده و به همین دلیل یکی از جاهای دیدنی ماله محسوب می شود.

موزه ملی ماله

موزه ملی ماله

بخش های مختلف موزه ملی ماله

در بیشتر موزه های دنیا مثل موزه ملی بیروت یا موزه آرمیتاژ، بخشی از مجموعه به آثار دوران باستان و قرون وسطایی اختصاص داده می شود. در طبقه اول موزه ماله نیز گالری هایی وجود دارد که آثار مربوط به دوران باستان و قرون وسطایی در معرض نمایش قرار داده شده است. این آثار عبارتند از وسایل مذهبی و وسایل خانگی، آثار تزئینی و لباس هایی که توسط ملکه ها و پادشاهان مختلف پوشیده می شد. اقلام سنگی دوره پیش از اسلام و تسلیحات و جنگ افزار و بسیاری از قطعه های چوبی حکاکی شده عربی است که یادآور گرویدن کشور مالدیو به اسلام در سال 1153 است.

موزه ملی ماله

جاهای دیدنی مالدیو، موزه ملی ماله

در طبقه بالا می توان اشیاء و لوازم دوران مدرن تر را دید که بسیاری از آن‌ها عتیقه و گران قیمت هستند. جعبه‌های ساخته شده از لاکر (lacquer-work boxes) که در مالدیو معروف است دیده می شود. همچنین انواع مختلفی از گرامافون ها و تلفن های عتیقه و یک کامپیوتر بزرگ را می توان در این قسمت دید. همچنین یک مجموعه دریایی قابل توجه که برجسته ترین آن‌ها اسکلت 6 متری نهنگ بسیار نادر Longman’s Beaked است در طبقه دوم به نمایش گذاشته شده است. آثاری از Quirkier مانند صورت جلسه‌های دولتی معروف سال 2009 نیز در این قسمت نگهداری می شود.

موزه ملی ماله

اماکن دیدنی مالدیو، موزه ملی ماله

موزه ملی ماله

ساعت کار و آدرس

ساعت کار این مجموعه در تمام روزهای هفته بجز جمعه‌ها 10:00 تا 16:00 است؛ در روزهای جمعه موزه بسته می باشد. قیمت بلیط موزه ملی ماله 6.50 USD است.

Address: Chaandhanee Magu, Malé, Maldives.

Phone: +960 332-3206

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)
افزودن نظر جدید