شهر جن زده یا شهر پترا کجاست

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 26 مرداد 1399 1
شهر جن زده یا شهر پترا کجاست

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به تاریخ و تمدن بشری علاقه‌مند هستید و به دنبال یک مقصد دیدنی و زیبا برای سفر هستید، شهر پترا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

تاریخچه شهر پترا

شهر باستانی پترا که در دل کوه و سنگ کنده کاری شده و دارای مناظر شگفت‌انگیزی است، اکنون خرابه‌های آن در نزدیکی کشور اردن قرار دارد. این شهر بیش از ۲۰۰ سال محل سکونت نبطی‌ها بوده است. ظاهر فاخر و اعجاب انگیز شهر، نشان دهنده این است که حکومت نبطی‌ها در این منطقه بسیار پر رونق و موفق بوده است.

واقعیت شهر پترا
دلیل شهرت پترا

این شهر به دلیل نبوغ زیادی که در ساخت آن بکار رفته و پیشینه غنی که دارد، همچنین به دلیل داستان‎های اسرار آمیزی که در خصوص این شهر وجود دارد در لیست جدید عجایب هفتگانه جهان قرار گرفته است. مهارت بالایی که در ساخت این شهر بکار رفته و کنده کاری‌هایی که در دل سنگ انجام شده آنقدر بالاست که گفته می‌شود این همه مهارت از زمینی‌ها بر نمی‌آید و این شهر ساخت فرا زمینی‌ها بوده یا توسط جن ها در دل کوه ساخته شده است! نام این شهر از زبان یونانی گرفته شده است. پترا در یونانی به معنی صخره بوده و به دلیل اینکه این شهر در میان کوه ساخته شده این نام را برای آن برگزیده‌اند. از زمانی که لیست عجایب هفتگانه دنیا انتخاب شده این شهر در این لیست قرار گرفته و همچنین از طرف سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث جهانی انتخاب شده است.

شهر باستانی پترا کجاست

سکونت ۲۰۰ ساله نبطی ها در پترا

دلیل شکوه و زیبایی این شهر مدت زیادی است که نبطی ها در آن سکونت داشته اند و در این مدت این منطقه را به شهری با زیبا و بی‌نظیر تبدیل کرده اند.

عجایب شهر پترا
شهری ساخته دست اجنه!

یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه های گردشگری این شهر قصر البنت است که بسیاری اعتقاد دارند این قصر به دست جن ها ساخته شدت و حتی خود این موجودات مدتی در این قصر سکونت داشته اند و بعد به سکونت خود در این منطقه پایان داده اند! اهالی این منطقه معتقدند که در تاریکی شب صداهای عجیبی از این شهر به گوش می‌رسد و همین امر وجود فرازمینی‌ها در این منطقه را تایید می‌کند! حرف و حدیث هایی که در خصوص این شهر وجود دارد باعث شده توریست ها در ساعات روز از این منطقه دیدن کنند و در ساعات تاریکی شب هیچ کسی جرات ماندن در آن را ندارد!

دیدنی های شهر باستانی پترا
شهر پترا کجاست

این شهر باستانی و شگفت انگیز در جنوب کشور اردن واقع شده و در میان بیابان‌های کوهستانی این کشور در میان سنگ ها و کوه ها خودنمایی می‌کند. راه های مختلفی برای رفتن به این منطقه تاریخی وجود دارد. این منطقه از شمال کشور اردن قابل دسترسی است و همچنین از جنوب این کشور نیز می‌توان به این ناحیه سفر کرد، اگر از مسیر جنوب به این شهر بروید در مسیر، شاهد دشت و کوه هارون خواهید بود. اما اخیرا راه سفر به این جاذبه از سمت شرق نیز هموار شده و اکثر تورهای گردشگری از این مسیر به سمت این جاذبه سفر می‌کنند زیرا این راه از تنگه سیق می‌گذرد که خود یک منطقه بسیار زیبا و دیدنی است و لذت سفر به پترا را برای شما صد چندان می‌کند.

شهر پترا چگونه کشف شد
موقعیت جغرافیایی شهر باستانی پترا

این شهر باستانی در زمان باستان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که داشته مورد توجه بوده و رونق بسیاری در زمینه تجارت و کسب و کار داشته و به نوعی اتصال دهنده نقاط مهمی بوده است. تمدن هایی که در اطراف بین النهرین وجود داشته و حکومت شام (کشور سوریه امروزی) از یک طرف و شبه جزیره عربستان از سوی دیگر توسط شهر پترا به یکدیگر مرتبط میگشته اند. به همین خاطر این ناحیه محل عبور کاروان ها و گروه های تجاری بوده و همین امر باعث شده این شهر به مرکز توجه و شاهراه مهمی در منطقه تبدیل شود. دوران اوج شهر با حمله رومی‌ها به نبطی ها به پایان رسید و سپاهیان روم تنها در چند روز توانستند کل شهر را تحت تصرف خود درآورند.

نقشه شهر پترا
جاذبه های گردشگری شهر تاریخی پترا

یکی از جذابیت های این شهر، مطمئنا معماری خاص این شهر زیباست. جنس دیوارها در کل بنا از سنگ تراشیده شده و تقریبا تمام شهر به رنگ قرمز است که جلوه خاصی به مناظر آن بخشیده و بستر مناسبی جهت عکس برداری بوجود آورده است. بناهای ساخته شده در این شهر دارای تنوع زیادی است و هر کدام در زمان خود محل انجام کار خاصی بوده است. به عنوان مثال عبادتگاه هایی با سالن های بزرگ و سالن های پذیرایی از مهمانان، جلوه خاصی دارند و محل هایی نیز برای استراحت افراد در نظر گرفته شده است. مقبره برادر حضرت موسی در نزدیکی این شهر و در ارتفاعات هارون قرار دارد و نام گذاری این کوه ها به همین دلیل انجام گرفته است. یکی از دیدنی ترین نقاط شهر باستانی پترا سالن آمفی تئاتر این شهر است که به سبک معماری رومی ساخته شده و بسیار بزرگ است تا حدی که بیش از سه هزار نفر را در خود جای می‌دهد.

شهر پترا اردن

صومعه شهر پترا، یکی از محل های زیارتی این شهر بوده که اکنون به یکی از جذابترین برای توریست ها تبدیل شده است. ورودی این مکان حدود ۴۷ متر عرض دارد که بسیار بزرگ و چشمگیر است!. ارتفاع این مکان به به ۴۸ متر می‌رسد. ظرافتی که در کنده کاری سنگ ورودی صومعه بکار رفته بی نظیر است. بر اساس تحقیقات باستان شناسان در زمان نبطی ها علاوه بر عبادت، جلسات مذهبی در این مکان برگزار می‌شده است. در قسمت انتهایی صومعه و در واقع بر روی دیوار عقبی که یک سمت آن به حیاط ختم می‌شود، کلمه صومعه به زبان عربی حکاکی شده است.

نمای شب شهر پترا

علاوه بر این، یک سالن عبادتگاه بسیار بزرگ هم در مجموعه وجود دارد. یکی از نکات جالب شهر پترا داشتن کلیسا بوده که همچنان بقایای آن در شهر دیده می‌شود. باب السیق که در زبان عربی، معنای دروازه دارد، یکی دیگر از جاذبه های این مجموعه محسوب می‌شود. از مهم ترین بخش های پترا در گذشته خزانه داری این شهر بوده که محل نگهداری اشیای قیمتی به حساب می‌آمده است. در ابتدای ورود به شهر، ساختمان خزانه داری خودنمایی می‌کند و ظاهر زیبایی به رنگ سنگ‌های سرخ دارد.
همانطور که پیش تر ذکر کردیم، پترا در زمان خود شهر بسیار پیشرفته و با شکوهی بوده است. یکی از نشانه های این پیشرفت آن، سدسازی در این ناحیه بوده است. اهالی شهر با ساخت سد سعی در جمع آوری آب باران و استفاده از آن برای مصارف گوناگون داشته اند. از دیگر نشانه های شکوه و عظمت شهر سنگی سالن آمفی تئاتر این شهر است که گنجایش بیش از ۴۰۰۰ هزار نفر را داشته و یکی از زیباترین سالن های آمفی تئاتر دوران باستان به حساب می‌آید.

شهر پترا کجاست
خطر فرسایش و نابودی در کمین شکوه و عظمت پترا اردن

شهر پترا با تمام شکوه و عظمتی که دارد در سال های اخیر به دلایل مختلف در معرض فرسایش و نابودی قرار گرفته است. از دلایل این مساله می‌توان به طوفان‌های شن این منطقه و بارش باران در فصول سرد سال اشاره کرد. همچنین غلظت نمک سنگ‌های این شهر کم کم بالا می‌رود و سنگ‌ها را دچار فرسایش می‌کند. علاوه بر این به دلیل خیل عظیم توریست هایی که مشتاق بازدید پترا هستند باعث آسیب رسیدن به این گنجینه ارزشمند می‌گردد. سازمان جهانی یونسکو با همکاری وزارت جهانگردی کشور اردن اقداماتی را جهت نگهداری بهتر از شهر پترا انجام داده اند که تا حدودی از سرعت فرسایش این شهر تاریخی کاسته است.

نمای داخل شهر اردن

داخل شهر پترا چگونه است

شهر پترا در کجاست

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 16:56:18 1399/5/25

فوق العاده بود واقعا خونده مقاله هم حس خوبی به آدم میده من که عاشق این جاذبه های تاریخی خیلی قدیمی هستم مخصوصا وقتی اینقد زیبا حفظ بشن و بتونن تاریخ رو به نسل‌های بعد نمایش بدن امیدوارم تو جنگهای مختلف خیلی آسیب نبینه که خیلی ارزشمند و زیباست

ثبت نظر جدید