کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی در وان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 06 بهمن 1400 7
کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی در وان

یکی از اماکن تاریخی وان ترکیه «کلیسای صلیب مقدس» (Church of the Holy Cross) در منطقه باشکالی وان است، یک عبادتگاه جامع ارمنی وابسته به پاپ که در قرن ششم و طی سال های 915 تا 921 ساخته شد. این صومعه در ابتدا به عنوان کلیسایی برای پادشاهی Vaspurakan ساخته شد اما بعدها کاربری آن تغییر کرد و به عنوان جایگاهی برای Catholicosate of Aghtamar تبدیل گشت. پس از نسل کشی ارمنی، این کلیسا غارت و ساختمان های سلطنتی آن ویران شد و پس از آن به یک بنای متروکه تبدیل گشت و تنها یک ساختمان نقاشی شده از آن باقی ماند.

کلیسای صلیب مقدس وان

تاریخچه کلیسای صلیب مقدس

این عبادتگاه در قرن ششم طیّ سال های 915 تا 921 میلادی و پس از اینکه گاگیک یکم جزیره آختامار را به عنوان قلمروی حکمرانی خود برگزید، ساخته شد. علاوه بر ان صومعه، کاخ های متعدد و تأسیسات بندری نیز در جزیره رواج داشت، زیرا در آن زمان وسعت جزیره چند برابر وسعت کنونی آن بود. پس از گذر چند سال، به دلیل جنگ های متعدد و همچنین بالا آمدن آب دریاچه، بسیاری از سازه ها از بین رفتند و تنها کلیسای صلیب مقدس که در مرتفع ترین قسمت منطقه ساخته شده بود باقی ماند. طی سده های سیزدهم تا هجدهم بناهای زیادی در اطراف صومعه ساخته شد و با گذر زمان به یک مرکز عملی تبدیل شد. در زمان جنگ ایران و عثمانی صدمات و خسارت های زیادی وارد آمد. در زمان نسل کشی ارمنی ها، کشیش های کلیسا نیز به قتل رسیدند و صومعه به دست نیروهای دولت عثمانی به یک متروکه تبدیل شد.

کلیسای صلیب مقدس وان

در دهه 1980 میلادی و طی درگیری ترکیه با کردهای منطقه، صومعه به عنوان یک پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفت و همین امر سبب از صدمات زیادی به حجاری های موجود در دیواره ها وارد کرد. پس از پایان درگیری و جنگ ها و زمانی که منطقه و جزیره روزهای آرام خود را سپری می کرد، حضور گردشگران و جلب نظر آن ها به بازدید از کلیسا سبب شد که اسکله ای در دریاچه وان راه اندازی شود تا رفت و آمد به سهولت انجام شود. حضور بیش از پیش گردشگران به منطقه سبب شد تا دولت ترکیه در صدد مرمت کلیسا بر آید. سرانجام کلیسا در سال 2004 مورد بازسازی قرار گرفت و تمهیدات لازم دیگر که برای گردشگران لازم و مورد نیاز بود به کار گرفته شد تا اینکه امروزه به عنوان یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی وان مورد بازدید قرار دارد.

کلیسای صلیب مقدس وان

بازدید از کلیسای صلیب مقدس

دولت ترکیه در سال 2007 طی یک مراسم رسمی و با حضور مهمانان داخلی و خارجی، این صومعه را با هدف کاربری آن به عنوان یک موزه و با نام ترکی "آکدامار" بازگشایی کرد. از آنجا که این عبادتگاه به ارمنی ها تعلق دارد، در آن زمان ارامنه درخواست داشتند که از آن به عنوان موزه استفاده نشود؛ با این حال، اکنون به عنوان یک موزه سکولار طبقه بندی شده است. امروز این صومعه یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه است که بازدید از آن گاهاً در برنامه تور گردشگری وان گنجانده می شود. در نخستین آیین مذهبی که پس از بازگشایی کلیسای صلیب مقدس در این عبادتگاه برگزار شد، بیش از چند صد تن از ارمنی ها که بیشتر ارمنیان استانبول بودند، حضور پیدا نکردند زیرا دولت ترکیه علامت صلیب را در بالای گنبد کلیسا نصب نکرده بود. سرانجام در ۲ اکتبر ۲۰۱۰ میلادی دولت ترکیه نماد صلیب را بر روی گنبد نصب کرد. امروزه بسیاری از گردشگران از آن به عنوان یکی از مهم ترین جاهای دیدنی وان بازدید می کنند.

کلیسای صلیب مقدس وان

ویژگی ها و سبک معماری

  • عبادتگاه صلیب مقدس به طول 17، عرض 14 و ارتفاع 24 متر با سنگ هایی از جنس توف (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. رنگ این توف ها نارنجی و قرمز است؛ دیوارهای داخلی نیز با پودر سنگ توف پوشانده شده اما رنگ آن صورتی است.
  • کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی است و هشت نورگیر دارد.
  • این عبادتگاه چند ورودی دارد: ورودی غربی، ورودی شمالی و ورودی جنوبی؛ ورودی اصلی این عبادتگاه از دیوار غربی است.
  • حجاری هایی در زمان خاندان آرزونی بر روی دیوارهای خارجی صومعه حک شده است. معماری این صومعه بر اساس معماری ارمنی است.
  • بر روی دیوارهای خارجی حجاری های زیبا و جالبی دیده می شود که موضوع آن ها از داستان‌هایی که از کتاب مقدس عهد عتیق و جدید و نیز وقایع تاریخی که خاندان آرزرونی رخ داده بود، گرفته شده است. همچنین، زندگی روزمره مردم عادی نیز در این حجاری ها به تصویر کشیده شده است.
  • حجاری ها به صورت برجسته انجام شده است تا نمایی زنده تر و گویا تر داشته باشد؛ علاوه بر این، برای بهتر دیده شدن حجاری ها و ایجاد این دید که آن ها از سطح دیوار جدا هستند، از دو نوع سایه استفاده شده است. تمامی این فنون توسط معمار کلیسا یعنی مانوئل و استادان سنگ تراشش ایده پردازی شده است. آن ها به رموز معماری ارمنی آشنایی کامل داشتند.

کلیسای صلیب مقدس وان

آدرس کلیسای صلیب مقدس

ترکیه، جنوب شرق ترکیه، شهر وان، منطقه باشکالی، غرب روستای یانال، جزیره آکدامار.

فاصله این عبادتگاه از ساحل دریاچه وان، دیگر جاهای دیدنی وان، 3 تا 3.5 کیلومتر است؛ توصیه می کنیم اگر قصد صرفه جویی در هزینه های سفر را دارید به صورت دسته جمعی و یا با خرید تور وان سفر کنید.

امتیاز 4.69از 5 (29 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ریحان
در تاریخ: 20:39:12 1399/9/16

سلام به دوستان سفربانکی و خسته نباشید به تمامی عزیزان ممنون بابت مقاله هایی که قرار می دهید این مقاله ها باعث شده که من با مکان هایی که اشنا نیستم اشنا بشم و اطلاعات دربارشون پیدا کنم این مقاله هم بسیار عالی بود واقعا وان خیلی قشنگه من که خیلی دوست دارم ازش دیدن کنم و همینطور از مکان هاش حتما اگر به وان سفر گردم از این کلیسای زیبا که تو مقاله گفته شد دیدن میکنم

Fati
در تاریخ: 23:20:52 1399/9/10

موقعیت مکانی کلیسا بیشتر نظر منو جلب کرد کلیسا هم دیدنی جالبیه و نمای خوبی به منطقه داده ولی من به بازدید از این جور جاها علاقه ای ندارم برام جذابیت نداره ولی در کل جزیره ی خیلی قشنگ با این بنا قشنگتر شده برای علاقمندان به این جاها خیلی جالبتر خواهد بود

سهیل
در تاریخ: 15:30:20 1399/9/2

سلام و خسته نباشید. کلیسای صلیب مقدس، بنای زیبا متعلق به پیروان آیین ارمنی ست که درون یکی از جزایر دریاچه وان، یعنی جزیره آکدامار واقع شده است. این کلیسای باشکوه درست در نزدیکی ساحل قرار دارد و قدمتش به قرن دهم میلادی باز می گردد. متاسفانه امروزه بخش های اندکی از قصر و صومعه پادشاهی واسپورکان در جزیره آکدامار باقی مانده اند؛ اما کلیسای صلیب مقدس وضعیت متفاوتی دارد. دیوارهای این کلیسا کاملا سالم اند و بر روی آن حکاکی ها و نقش برجسته های چشمگیری دیده می شود که به استان های مختلفی از پیامبران اشاره دارد. در طرفی آدم و حوا و در طرفی دیگر یونس پیامبر و نهنگ حامله آن به چشم می خورد

نسرین سدیدی
در تاریخ: 00:41:31 1399/4/29

سلام مطلب جالب بود. فقط به عنوان یک نکته خیلی خوبه که در نگارش مطلب حتما به رعایت علائم نگارشی مخصوصا کاما دقت شود چون در خوندن مطالب توسط خواننده بسیار نقش دارد. معرفی این کلیسا بسیار جالب بود از این نظر که کلیاساها مکان باارزشی برای عبادت انسانها هستند. سنگ های اتشفشانی که در ساخت این کلیسا استفاده شده اند جذابیت ان را دو چندان می کنند.

Saba
در تاریخ: 00:50:16 1399/1/24

چه نمای جالبی داره یه جورایی حس غریبی داره تک و دور افتاده نزدیک دریا خیلی قشنگه فکر کنم بهترین محل واسه عبادت همچین جایی باشه دم سازنده اش گرم یه جایی که فقط خودتی بدون هیچ تعلقاتی می‌تونه فکر آدمو به معبود جلب کنه من که خیلی ازش خوشم اومد

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید