قلعه هوشاپ وان ترکیه با کتیبه ای به زبان فارسی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 10 بهمن 1400 5
قلعه هوشاپ وان ترکیه با کتیبه ای به زبان فارسی

قلعه هوشاپ (Hosap Castle) در شهر توریستی وان، در شهرستان گورپینار و در روستایی به نام گوزل سو واقع شده است. این دژ یکی دیگر از صدها سازه عثمانی ها در ترکیه است که به دستور حاکم وقت، ساری سلیمان (Sari Suleyman) بنا نهاده شد.

قلعه هوشاپ وان

کاربری قلعه هوشاپ

برخلاف قلعه دختر باکو که زمانی به عنوان یک عبادتگاه کاربری داشت، قلعه هوشاپ در زمان ساخت یعنی  در سال 1634 میلادی به منظور دیدبانی منطقه و حفظ امنیت آن بنا شد. محل کنونی قلعه هوشاپ، 60 کیلومتری شهر وان و 40 کیلومتری شرق چاووش تپه است و همانند قلعه وان از جاهای دیدنی وان است. به منظور دسترسی به این بنای تاریخی، باید از روی پلی که به آن جا ختم می شود عبور کرد؛ در کنار این پل مجسمه هایی از شیرهای سنگی وجود دارد که از سنگ تراشیده شده اند. بازدید از قلعه هوشاپ کم هزینه بوده (حدود 5 لیر) و مدت زمان بازدید از آن معمولاً کمتر از یک ساعت است. برنامه بازدید از آن ممکن است در برنامه تور وان گنجانده می شود. اگر به صورت شخصی و خارج از تور گردشگری به این شهر سفر می کنید، بازدید ازآن را فراموش نکنید.

قلعه هوشاپ وان

مشخصات قلعه هوشاپ در وان

  • هوشاپ نام کردی این دژاست؛ نام ترکی و رسمی آن گوزل سو (به معنای آب زیبا) می باشد؛ این نام به رودخانه ای که شهر در اطراف آن ساخته شده بود اشاره دارد.
  • قلعه هوشاپ از مهمترین مراکز استراتژیک شهر وان محسوب می شد.
  • ورودی اصلی قلعه از سمت دروازه غربی آن است؛ این ورودی هم اکنون سالم است.
  • در بالای دروازه غربی که در واقع ورودی اصلی دژ محسوب می شد، یک کتیبه به زبان فارسی وجود دارد که در آن چگونگی ساخت قلعه بیان شده است.

قلعه هوشاپ وان

سازه های موجود در قلعه هوشاپ

قلعه هوشاپ که بر روی یک شیب تند ساخته شده، ساختاری جالب و طرحی نامنظم دارد و از بخش های مختلفی تشکیل شده که شامل موارد زیر است:

  • سه حمام همراه با شیرهای آب.
  • اتاق هایی برای نگهبانی.
  • سه حیاط تو در تو.
  • دو مسجد.

آدرس قلعه هوشاپ وان

Address: Merkez Gurpinar, Van, Turkey.

امتیاز 4.91از 5 (11 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 00:29:37 1399/10/9

سلام به همگی. نکات مثبت زیادی برای‌بازدید از این قلعه ی زیبا و جذاب وجود داره یکی اینکه دیدن کردن از اون کم هزینه و به صرفه است و اینکه زمان کمی برای رفتن به ان نیاز است بنابراین میشه در برنامه ی سفر به خوبی گنجانده شود و استرس این رو ندارین که نکنه کمبود وقت بیارین. وجود این دژ بر روی شیب خیلی برام جالب بود و داشتم فکر میکردم شاید رفتن به اونجا کمی سخت باشه.

نسرین سدیدی
در تاریخ: 17:50:19 1399/6/3

این قلعه به علت اینکه در ارتفاعی از شهر بنا شده است باعث میشه وقتی بر بالای اون ایستاده باشیم شهر رو به طور کامل ببینیم و این خود جذابیتی زیاد به این بنا می دهد. خیلی خوبه که در کتیبه نحوه ی ساخت این قلعه ی تاریخی هم توضیح داده شده است. و اینکه هزینه ی بازدید از اون کم هست باعث جلب بازدیدکنندگان بیشتر به این مکان میشه.

SAHAR.K
در تاریخ: 10:05:22 1399/2/12

در پاسخ به سؤال Ava جون باید بگم که جای تعجبی نداره که در قلعه هوشاپ که امروزه مال وان ترکیه هست، کتیبه فارسی وجود داره. این قلعه و این سرزمین زمانی جزء ایران بزرگ و عزیز محسوب می شد. و جالبه با اطلاعاتی که در مورد سازه های دوره عثمانی دارم، همه سازه های بزرگی که اونا می ساختن (مثل همین قلعه ها) حتماً باید یه جا برای عبادت هم کنار میساختن. مثل همین قلعه هوشاپ که دو تا هم مسجد داشته.

Ava
در تاریخ: 02:04:02 1399/2/12

جالبه که کتیبه ای به زبان فارسی اینجا وجود داره اما دلیلش چی می‌تونه باشه فکر میکنم این قلعه هم دیدنی باشه البته جای قشنگی هم ساخته شده حتما ارزش رفتن و دیدن داره من از معماری قلعه ها خوشم میاد تقریبا با یه سبک ساخته شدن مخصوصا برج های نگهبانیشون اکثرا شبیه به هم هستن

فردوسی
در تاریخ: 09:34:03 1398/10/28

چون در قلعه وان کنیبه ای به زبان فارسی وجود دارد حتما یه سری به آنجا میزنیم

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید