قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 09 بهمن 1400 3
قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

در میان جاذبه های وان، این شهر توریستی ترکیه، با مکان های تاریخی متعددی مواجه خواهید شد، که با تعداد قابل توجهی کلیسا و دژهای تاریخی شناخته می شود. قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی» (Sardurihinilli/Cavustepe Ancient Urartian) نمونه ای از این بناهای تاریخی هستند، قصر این دژ در زمان ساردوری دوم (King Sarduri II) دورانی که اوج قدرت این پادشاه بود (764 تا 735) ساخته شد.

قلعه چاووش تپه در وان

قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، نمادی از اوج قدرت ساردوری ها و چند قرن قبل از میلاد ساخته شده بود و امروزه یکی از جاهای دیدنی وان است. به دلیل آنکه این سازه باستانی در یک مسیر تجاری بزرگ قرار داشت، در تاریخ بسیار مهم بوده است.

قلعه چاووش تپه و ویژگی های ساختاری

ویژگی های ساختاری این دژ باستانی که در سال 1961 توسط محققان کشور ترکیه مورد بررسی قرار گرفت به صورت زیر است:

  • قلعه ساردوری یک طرح خطی دارد که بر روی یک تپه و در بالای دشت گورپینار واقع شده است. این شامل دیوارهای ثقلی و بقایای کاخ سلطنتی اورارتین است. قسمت هایی در بخش بالایی و پایین‌تر از قلعه وجود دارد که در آن معبد خلدی، دیوارهای دژ، برج پادشاه، کارگاه های آموزشی (قرن 7 قبل از میلاد)، انبارها، مخازن، آشپزخانه، کاخ با اتاق، توالت سلطنتی، سالن حرمسرا و چوبه دار واقع شدند؛ همچنین یک حلقه وجود دارد که قلعه را محاصره کرده است.
  • بخش بالایی و بخش پایینی دژ توسط یک راه ورودی که ورودی اصلی است، به یکدیگر متصل می شوند.
  • در شرق قلعه چاووش تپه بالایی یک معبد به نام معبد خلدی وجود دارد که به خدای اوراتوا تعلق دارد.
  • در سال 2004 میلادی، یک سیستم فاضلاب 2800 ساله به عرض یک متر و طول 30 متر در زیر ساختار غربی دژ کشف شد که با سنگ پوشانده شده است. این سیستم فاضلاب، حکایت از تمدن توسعه یافته اورارتورها دارد.
  • احتمال می رود که این دژ در قرن هفتم پیش از میلاد توسط اسکیت ها (Scythians) تخریب شده باشد. اثراتی از پیشه ها یا شغل های  قرون وسطایی در قلعه چاووش تپه دیده شده است. این مکان دیدنی طی سال های 1961 تا 1986 توسط آفیف اِرزن (Afif Erzen) حفاری شد. معمولا ً این دژ در برنامه تور وان وجود دارد ولی در صورتی که خودتان به صورت شخصی به این شهر مراجعه کردید میتوانید از این بنای تاریخی دیدن کنید.

قلعه چاووش تپه در وان

آدرس قلعه چاووش تپه

ترکیه، آناتولی شرقی، حدود 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر وان؛ قلعه در طول جاده ای که به شهر هاکاری (Hakkari road) می رسد و در یک دره متروکه که بعدها به نام "هایوث دزر" شناخته شد، واقع شده است. اگر به سایت های باستان شناسی علاقه مند هستید، پیشنهاد می شود برای بازدید از قلعه چاووش تپه با یک راهنمای متخصص باستان شناسی همراه شوید. اگر دژها برایتان جالب هستند، نگاهی هم بر قلعه دختر باکو که از جاهای دیدنی باکو است بیندازید.

Address: 25 kms from Van on the Hakkari road, Van, Turkey.

 

امتیاز 4.85از 5 (13 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 00:08:50 1399/10/9

سلام دوستان. نظر من در مورد این دژ این هست که واقعا از خوندن اون کلی تعجب کردم و به وجد اومدم چون اصلا فکرشم نمیکردم که ترکیه اینجور مکان های تاریخی و قدیمی داشته باشه.بیشتر به نظرم مددن میومد. وجود معبدی به نام اوراتوا خیلی برام جالب بود و دوست داشتم بیشتر در موردش بدونم و این مقاله جرقه ای تو ذهنم ایجاد کرد که برم در مورد خدایان اوراتوایی هم بخونم.????

نسرین سدیدی
در تاریخ: 16:48:46 1399/6/3

سلام. از تصاویر تا حدودی مشخص بود که این دژ تاریخی دچار آسیب شده و واقعا باعث تاسف است که بناهای قدیمی تخریب شوند. نکته ی جالب این مطلب برای من اون قسمتی بود که گفته شده بود سیستم فاضلاب 2800 ساله داره. و بسیار جالب بود که این قلعه نماد قدرت بوده. به نظرم شهر وان یک شهر فوق العاده تاریخیه.

Ava
در تاریخ: 18:53:39 1399/2/11

اینجا خیلی ارزشمند هست و البته حتما باید از نزدیک دید اینکه قسمت های مختلف این قلعه رو تشخیص دادن چیز عجیبی نیست اما واقعا چجوری تشخیص دادن توالت سلطنتی هست که ذکر کردن توالت سلطنتی ! خیلی عجیبه برام شاید به خاطر کشف این موضوع هم شده یه روز حتما برم این قلعه رو ببینم

ثبت نظر جدید