کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 09 بهمن 1400 3
کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

شهر وان ترکیه، این شهر توریستی که آثار کهنی را در خود جای داده است و از مقاصد گردشگری تور ترکیه محسوب می شود، کلیساهای متعددی دارد که امروزه به عنوان جاذبه توریستی وان از آن ها یاد می شود و از جاهای دیدنی وان ترکیه هستند؛ کلیسای صلیب مقدس و این کلیسا در زمره کلیساهای شهر وان هستند. کلیسای ارمنی کارماراوانک (Karmaravank Armenia Monstrey) یک صومعه ارمنی متروک است که در منطقه تاریخی رشتونیک (Rshtunik) استان واسپوراکان (Vaspurakan) ساخته شد و در حال حاضر در ناحیه گِواش (Gevas) شهر وان ترکیه قرار دارد. بازدید از این صومعه تاریخی که توسط پادشاه وقت یعنی گاگیک یکم بنا نهاده شده بود، به صورت رایگان است.

کلیسای ارمنی کارماراوانک وان

توضیحاتی راجع به کلیسای کارماراوانک و اطراف آن

کلیسای ارمنی کارماراوانک در انتهای بالایی دره کوچکی واقع شده که در ساحل دریاچه وان قرار دارد. این مجموعه ماندگار به صورت دو کلیسا و یک دیوار دفاعی متروک باقی مانده است؛ عبادتگاه اصلی، به نام کلیسای مادر مقدس الهی، شامل یک ساختار بزرگ با گنبد است. در سمت شمالی آن و در مقابل دیوار شمالی، یک کلیسای کوچک تر وجود دارد که نام آن نامشخص است. هر صومعه از بلوک های نامنظم الشکل با سنگ هایی از جنس شیست (نوعی سنگ دگرگون شده) ساخته شده است. دیوار دفاعی که در قسمت شرقی و شمالی صومعه ساخته شده است، 1.4 متر ضخامت دارد. دیواره جنوبی به طور کامل سقوط کرده و نمی توان موقعیت ورودی آن را شناسایی کرد. برای اینکه بتوانید از این مکان دیدن کنید دقت کنید حتما در برنامه تور وان وجود داشته باشد و یا شخصاً از آن دیدن کنید.

کلیسای ارمنی وان

 

در بخش بیرونی، به سمت جنوب شرقی کلیسای بزرگ، بقایایی از یک گورستان قدیمی دیده می شود که البته بسیاری از این گورها توسط جویندگان طلا و گنج شکسته شده است. در زیر کلیسای ارمنی کارماراوانک، یک چشمه آب وجود دارد که آب آن قابل آشامیدن است. در فصل بهار مقدار قابل توجهی آب به سمت پایین دره روان می شود اما در تابستان اغلب خشک است.

کلیسای ارمنی کارماراوانک وان

آدرس کلیسای کارماراوانک

Address: Göründü Mahallesi, 65700 Gevaş/Van, Turkey.

امتیاز 4.92از 5 (12 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 18:07:19 1399/10/7

با سلام وخسته نباشید. در واقع من تا به حال به ترکیه و شهر معروف و محبوب وان سفر نکردم و خیلی خوشحال میشم که در اسرع وقت شرایط سفر به اون برام پیش بیاد. چون کلی درباره ی جذابیت های اون مطالعه کردم. و متوجه شدم که گرچه این کلیسا بسیار زیبا و دیدنی است اما متاسفانه ساختارش به دلیل قرار گرفتن در معرض حملات و صدمات دزدان و غارتگران ضعیف شده و به نظر می رسد به سختی روی پاهایش ایستاده.

نسرین سدیدی
در تاریخ: 23:50:01 1399/6/2

سلام.ممنون از مطالب جالبی که در مورد شهر وان ترکیه تهیه و به اشتراک گذاشته میشه. نکته ی جالبی که در مورد این کلیسا نظر من رو جلب کرد این بود که در اطراف اون طبیعت و ابشاری وجود داره که آب اون هم آشامیدنی است. و خیلی خوبه که بازدید از اون بصورت رایگانه و همه میتونن از اون دیدن کنن.

Ava
در تاریخ: 18:48:42 1399/2/11

چرا هیچ اشاره ای به قدمت این کلیسا نشده به نظر میاد خیلی قدیمی باشه اما چون خیلی دور افتاده و بدون امکانات خاصی هست فکر نمیکنم مقصد گردشگری خوبی باشه و البته شاید هم طرفدار کمی داشته باشه چون واقعا چیزی واسه دیدن نداره و بیشترش تخریب شده هر کی بره اینجا جن زده میشه

ثبت نظر جدید