یدی کلیسه یا هفت کلیسا عبادتگاهی باستانی در شهر وان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 09 بهمن 1400 3
یدی کلیسه یا هفت کلیسا عبادتگاهی باستانی در شهر وان

کلیسای یدی کلیسه یا «هفت کلیسا» (Yedi Kilise) از جاهای دیدنی وان است. هفت کلیسا در پای کوهی به نام کوه اریک و در روستایی به نام یوکاری (Yukari) واقع شده است که فاصله تا بخش مرکزی وان حدود 10 کیلومتر است. روستای یوکاری خود دو بخش دارد: بخش پایینی و بخش بالایی که کلیسا در بخش بالایی روستا قرار دارد؛ اگر به صورتی شخصی به وان مسافرت کردید.

یدی کلیسه در وان

از بخش پایینی روستای یوکاری تا بخش بالایی روستا فاصله حدود 3 کیلومتری وجود دارد، بنابراین، از راننده تاکسی بخواهید تا شما را به بخش بالایی روستا برساند؛ هزینه استفاده از تاکسی حدود 30 لیر ترکیه می باشد. پس از رسیدن به صومعه ممکن است با درهای بسته و قفل شده مواجه شوید، در این صورت جای نگرانی نیست، می توانید از خانواده ای که در همسایگی کلیسای یدی کلیسه کهن زندگی می کنند خواهش کنید تا در را برای شما باز کنند.

یدی کلیسه در وان

تاریخچه کلیسای یدی کلیسه

زمانی که وارد این صومعه باستانی می شوید، با نقاشی و حکاکی های منحصر به فردی مواجه خواهید شد که در نوع خودش جالب است. این عبادتگاه از جمله کلیساهایی است که در آن شمع روشن می کردند و استفاده از شمع روشن یک سنت رایج آن زمان در حین عبادت بود که این خود منعکس کنندۀ اهمیت این کلیسا است. با تمام این اوصاف، به دلیل اینکه آنچنان که باید و شاید، رسیدگی های لازم به این مجموعه صورت نگرفته، وجهۀ اولیه خود را از دست داده است، با این حال زمانی که در این مکان قرار می گیرید، حسّ خاصی خواهید داشت؛ کلیسای یدی کلیسه از بخش های مختلفی ساخته شده است: 5 کلیسا که در یک گروه (گروه اول) جای دارند، یک کلیسای جداگانه دیگر و یک کتابخانه. قدیمی ترین صومعه مربوط به قرن هشتم است که در گروه اول قرار دارد؛ در اینجا صومعه ای نیز به نام کلیسای مریم مقدس وجود دارد که شکل ظاهری آن به صورت مستطیل است و در سال های 1003 - 1021 ساخته شده بود.

یدی کلیسه در وان

موقعیت مکانی کلیسای یدی کلیسه

10 کیلومتری بخش مرکز شهر وان، روستای یوکاری (Yokari) قرار دارد، جهت دسترسی به این صومعه می توانید خود را با تاکسی به آن جا برسانید. بازدید از هر یک از این عبادتگاه ها ممکن است در برنامه تور وان گنجانده شده باشد.

امتیاز 5.00از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 14:48:53 1399/10/7

با عرض سلام به دوستان فعال خودم. وجود شمع های روشن در این کلیسا شاهدی بر مراقبت و نگهداری ویژه از آنها به شمار می رود. بازدید از این کلیسا به شدت ارزشمند است و به هیچ وجه نباید فراموش گردد. معماری داخلی آن همراه با نقاشی ها و حکاکی هایشان در جای خود خیره کننده اند. حتما باید از نزدیک ببینید تا درک مطالب براتون امکان پذیر باشه.

نسرین سدیدی
در تاریخ: 21:38:44 1399/6/2

سلام و خسته نباشید به دلیل تهیه ی این مطلب. برای من به شخصه مکان های مذهبی و کلیساها که تا به حال تجربه ی بازدید از اونها رو نداشتم خیلی جالبه. هفت کلیسا هم از این نظر که کنار کوه قرار گرفته مطمئنا باید مکانی جذاب و دیدنی باشه. و جالب تر این بود گفته شده بود اگر در عبادتگاه بسته باشه میشه از همسایه های اطراف بخواهیم در رو باز کنند. دیدن این اماکن حتما باعث افزایش اگاهی در خصوص طراحی ها و معماری خاص این بناها هم میشود.

Ava
در تاریخ: 18:44:27 1399/2/11

چقدر قدیمی هست ادم احساس میکنه اگه بره داخل میریزه رو سرش من با اینکه علاقه ی خاصی به دیدن کلیساها دارم واقعا جرات رفتن به داخل این کلیسا رو ندارم یه جورایی مثل ساختمونهای متروکه است و البته تاریک و ترسناک حتما واسه خیلیها مقصد گردشگری خوبی خواهد بود اما من خوشم نیومد

ثبت نظر جدید