موزه شهر وان، موزه ای با اشیای ابتدای عصر آهن

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 09 بهمن 1400 4
موزه شهر وان، موزه ای با اشیای ابتدای عصر آهن

با گشت و گذار در شهر تاریخی وان که قدمت آن به 5000 سال پیش از میلاد مسیح می رسد، می توان میراث فرهنگی و تاریخ طولانی مدت این شهر ترکیه را به تصویر کشید. موزه وان ترکیه (Van museum) مصنوعاتی از تاریخ این شهر کهن را در خود جای داده است. این مجموعه مورد توجه تورهای وان قرار دارد و هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کنند.

موزه شهر وان

در موزه شهر وان چه اشیایی وجود دارد؟

در موزه شهر وان می توانید اشیای باستانی مربوط به دوران اوراتور و عثمانی را ببینید. اشیای باستانی اوراتور در واقع نماینده تمدن آناتولی شرقی است. برای افرادی که به آثار، اشیا و اسناد تاریخی علاقه مند هستند، بازدید از موزه وان ترکیه می تواند جالب و به یاد ماندنی باشد. با توجه به اینکه مدت زمان بازدید از این موزه بیش از یک ساعت به طول نمی انجامد.

موزه شهر وان

سالن های موزه وان ترکیه

 موزه وان ترکیه دارای دو سالن است که باستان شناسی و قوم شناسی دوران اوراتور و عثمانی را به نمایش گذاشته است و به طور کلی اشیایی که در این مجموعه دیده می شود مربوط به ابتدای عصر آهن است. یکی از بهترین جاهای دیدنی وان همین موزه زیباست که میتوانید با برنامه از آن بازدید کنید. در سالن باستان شناسی، ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی که در حین حفاری ها در شهرک های پیشاورانه Kızdamı وTilki Tep یافت شده است، به نمایش گذاشته شده، همچنین نمونه هایی از سرامیک متعلق به فرهنگ هزاره سوم و سرامیک های تزئین شده از هزاره دوم در این سالن دیده می شود. در سالن قوم شناسی این مجموعه می توان زیور آلات، جعبه های تنباکو، گردنبند و سکه هایی از دوره های مختلف را دید. سنگ قبرهایی به شکل گوسفند و قوچ مربوط به دوران آق قویونلو و قرا قویونلو در بخش شرقی موزه و در باغ به نمایش گذاشته شده است، همچنین در این قسمت مجسمه ای از پیروزی اوراتور و خدای اورارتور دیده می شود.

موزه شهر وان

مقاله پیشنهادی : تور وان

موجودی باستان شناسی و قوم شناسی موزه وان ترکیه

  • 33749 قطعه در مجموع با 14568 آثار باستان شناسی که در سالن باستان شناسی قرار داده شده است
  • 920 قطعه یا آثار موزه مربوط به قوم شناسی است که در سالن قوم شناسی موزه وان ترکیه قرار داده شده که شامل 17806 سکه، 3 عدد لوح، 338 مهر و موم و 114 نسخه خطی می باشد.

موزه شهر وان

ساعت کار و آدرس موزه وان ترکیه

علاقه مندان می توانند هر روز بجز روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 8:00 تا 17:00 (5 عصر) از موزه که در محله Yalı واقع شده است از موزه وان ترکیه دیدن کنند.

Address: Yalı Mahallesi, Van Kalesi 1. Sk., 65140 İpekyolu/Van, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (18 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

سهیل
در تاریخ: 14:45:39 1399/10/7

سلام. سنگ قبرهایی با ظاهر شبیه به قوچ و گوسفند و متعلق به دوران آق قویونلو و قره قویونلو و سنگ قبرهایی مربوط به دوران سلجوقیان نیز در باغ این موزه نمایش داده می شود. به طور کلی موزه وان 33749 اقلام و آیتم را در دل خود جای داده که از بین آنها 14568 عدد متعلق به بخش باستان شناسی و 920 عدد متعلق به قوم نگاری است. از دیگر آیتم های موزه می توان به 17806 سکه، 3 لوح، 338 مهر و 114 نسخ خطی اشاره کرد.

ریحان
در تاریخ: 17:02:08 1399/10/5

با سلام تمامی دوستان سفر بانکی عزیز این مقاله برای من بسیار جالب بود جذاب بود ممنون از شما که این مقاله را قرار دادید و درباره موزه وان ترکیه برای ما گفتید من به شخصه عاشق موزه ها هستم خوشحالم که با یک موزه بسیار عالی آشنا شدم و امیدوارم که بتوانم از این موزه دیدن کنم واقعا که قشنگ و زیبا است دوستان این نضر من است که میگویم این موزه را دوست دارم شاید بعضی از شما زیاد موزه ها را دوست نداشته باشید به هر حال ضرر نمیکنید که از موزه دیدن کنید مخصوصا موزه وان ترکیه

نسرین سدیدی
در تاریخ: 23:50:19 1399/5/30

سلام و ممنون از نوشتن این مقاله. من که به شخصه عاشق موزه و وسایل خیلی قدیمی هستم حتی دوست دارم یه تعدادی تو خونه داشته باشم. من در مورد عصر آهن نشنیده بودم جالب بود برام. همین طور دیدن عکس هایی از سنگ قبرهای به شکل گوسفند خیلی جالب بود. با خوندن این مطلب در مورد موزه ی وان و دیدن تصاویر مربوط به اون خیلی جذب شدم که حتما اینجا رو ببینم.

Ava
در تاریخ: 01:40:32 1399/2/11

موزه خوب و پر باری به نظر میاد اما سلیقه ی عام نیست و باید اهل تاریخ ازش دیدن کنن مثلا واسه من خیلی جذاب نیست و نمیتونم واسه این مدل موزها خیلی وقت بزارم اما خب همیشه قدر دان این آثار تاریخی هستم که تمدن و فرهنگ هر کشوری رو زنده نگه داشتن فقط فکر میکنم دیدن این آثار واقعا نیازمند دانش تاریخ باشه

ثبت نظر جدید